Şimdi Ara

Konut Balonu Ne Zaman Patlar? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
221
Cevap
6
Favori
17.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İstanbul'a yeni geldim ve ev bakıyorum. İşyerim anadoluda ama iş gereği projeler avrupada bu yüzden nereden ev tutsam belli değil. Anadoludan ev araştırıyorum Üsküdar'a gittim sanki ev sahibi evine kiracı aramıyorda çektiği krediye ortak arıyor gibi fiyat çekiyor. Arkadaş metro geldiyse metronun maliyetini senden mi istiyorlar da fiyat yükseltmeye gidiyorsun. Çekmeköy veya sancaktepe taraflarına bakmaya başladım ancak buralar kurtarıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyinn31

İstanbul'a yeni geldim ve ev bakıyorum. İşyerim anadoluda ama iş gereği projeler avrupada bu yüzden nereden ev tutsam belli değil. Anadoludan ev araştırıyorum Üsküdar'a gittim sanki ev sahibi evine kiracı aramıyorda çektiği krediye ortak arıyor gibi fiyat çekiyor. Arkadaş metro geldiyse metronun maliyetini senden mi istiyorlar da fiyat yükseltmeye gidiyorsun. Çekmeköy veya sancaktepe taraflarına bakmaya başladım ancak buralar kurtarıyor.

Cekmekoy ve sancaktepe istanbul degil hocam sana onu soyliyim bastan. 1 sene sonra dersin istanbul buysa ustu kalsin diye. Neden kendi memleketinde kalmak yerine istanbula gelip surunmeyi ve kaziklanmayi sectin sorabilir miyim?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: proya

Az daha bu bölümde mantıklı bir yorum bulamayacağım diye korkuyodum ki banzar duygularıma tercüman olmuş:)

Arkadaşlar tv'lerden gazetelerden okuduklarınızı bir köşede tutun ama itimat etmeyin. Bazı haberler kasıtlı ve reklam amaçlı yapılıyor.

Konut balonu diye bir şey yok, olmayan bir şeyin patlamasına da ömürlerimiz yetmez.

Konut fiyatlarının artışının en büyük sebebi konut talebidir. Bırakın satılık konutu kiralık daire bulunmuyor, tabi bazı ilçelerde konut fazlası yok mu var,

Genel manada baktığınızda bırakın konut stoğunu, ülkenin barınma ihtiyacını karşılayacak kadar konut yok. TÜİK verileri bu konuda en gerçekci verilerdir. İşin komiği nerdeyse her iki kişiden biri ülkemizde müteahhit olduğu halde:)). 80milyon kusur ülkem insanın hangisinin hayalinde en az 1 ev sahibi olmak yok birde ülkede ne kadar konut var ve mevcut konutların en az %60'ı yenilenmeye muhtaç.

İnşaat sektörü bu ülkenin ekonomisinin kaburgasıdır, siyasilerde ekonomiyi bu sektörü frenleyerek yada önünü açarak dizayn ediyorlar bazen de global ekonominin etkisiyle kur artışını frenlemek için faiz artırılıyor veya kentsel dönüşüm şeklinde milletin iştahı açılıyor.

Su konut balonunun hayal oldugunu sanip zeki gecinenler tek bir arguman sunamiyor ne yazik ki. Bir onceki mesajimda tuik istatistiklerini paylastim. Bu dusdn istatistiklerden dolayi konut faizlerinin dusurmesi icin darbeyi de bahane ederek hukumet harekete gecti. Tv den gazeteden duydugumy degil gordogumu soyluyorum. Suan konutta arz fazlasi oldugunu insaat firmaai sahipleri bile soyluyor.

Kiralik daire yok evet ama satilik daireden gecilmiyor neden sence? En onemlo sebebi kentsel donusumle cogu kisinin evinin yikilmasi bundan dolayi zorunlu olarak kiraya cikmis olmasi. Kentsel donusumde normalde 3 katli olan bir bina ozelliklerine gore 6-7 kata kadar cikabiliyor. Yine sifir bina. Dusun o zaman o cok ovundugun mantiginla, zaten bir arz fazlasi varken ustune bir de bu kentsel donusumle gelen ek daireler binecek ne olur o zaman?

Tekrar paylasiyorum istatistigi

http://www.milliyet.com.tr/konut-satislari-geriledi-ekonomi-2282476/

Bu satislarin dusmesini nsebebi arz fazlasi ve buna ragmen dusmeyen astronomik rakamlar.

Dedigin gibi suan ulkedeki ekonomiyi tamamen insaat sektoru donduruyor o sektorun de yuzde 90 i istanbilda. Ama sorun su ki daire yapacak kalmadi. Tekirdaga kadar konut yaptilar avrupa yakasinda nrredeyse.Kentsel donusum bahanesiyle saglam binalari yikip yapiyolar o da biyerden sonra bitecek. Sonra ne olacak vbunu hic dusunuyor musunuz? Surdurulebilir bir ekonomi yontemimiz yok bunu soylemeye calisiyorum. İnsanlar artik insaatla ekonominin biyere kadar dondurulebecegini biliyor. Konut satarak ulke ekonomisini surekli donduremezsiniz mrvcut iktidarin da surekli dondurmr gibi bir amaci yok. Ben kalabildigim kadar donse yeter ondan sonra zaten ne olursa muhalefete sucu atar giderim kafasindalar.

Ulkemizde zeki insandan cok, zeki oldugunu sana insan var burdan kaybediyoruz bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kassady -- 12 Ağustos 2016; 9:07:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kassady

Cekmekoy ve sancaktepe istanbul degil hocam sana onu soyliyim bastan. 1 sene sonra dersin istanbul buysa ustu kalsin diye. Neden kendi memleketinde kalmak yerine istanbula gelip surunmeyi ve kaziklanmayi sectin sorabilir miyim?

Kendi memleketinde yapacağın tek iş ev ile iş arasında gidip gelmek ev işlerini halledebileceğin zaman çarşıya çıkmak ise başka yerlere bakıyorsun hocam. Birde bulduğum işin gelişim açısından önemi olduğu için. Kartal, maltepe taraflarına bakacağım. Ufak 1+1 veya 2+1 'ler 800 civarlarına bulunabiliyor.
  • quote:

quote:

Kendi memleketinde yapacağın tek iş ev ile iş arasında gidip gelmek ev işlerini halledebileceğin zaman çarşıya çıkmak ise başka yerlere bakıyorsun hocam. Birde bulduğum işin gelişim açısından önemi olduğu için. Kartal, maltepe taraflarına bakacağım. Ufak 1+1 veya 2+1 'ler 800 civarlarına bulunabiliyor.

Sen istanbldabo tv den gordugun yerlere gidebilecek vakti bulabilecegini mi saniyorsun?? Cekmekoyden veya sancaktepeden veya kartal maltepeden hrt gun avrupa yakasina gideceksin ? Her gun minimum 1.5 saatin yolda gececek. İnsanlar yasadigini saniyo ama surunuyo habrri yok bir sene sonra bana hak vereceksin buyur gel

• Bir konu hakkında seninle aynı fikirde olmayanları zeki geçinenler olarak nitelendirme hakkını nerden buluyosun?

Argüman olarak duyduğunu değil gördüğünü söylüyormuşsun, senin gördüklerini ben yapıyorum, Bakanlığın lisanslandırdığı kentsel dönüşüm yetkisine sahip kuruluş sahibiyim, bir sürü riskli yada sağlam raporu hazırladım, 11 senedir faal olarak inşaat mühendisiyim, yüz binlerce metrekare statik proje yaptım hala da devam ediyorum, son 3 senedir inşaat müteahhitliği yapıyorum, laf etmede bizde görüşümüzü, bildiğimizi, insanlara aktaralım onlar karar versin doğruya yanlışa,yapacaklarına.
    İstatistik diye paylaştığın da 1 aylık veri sadece, faizlerin düşmesi için darbeden çok daha önce ve devamlı olarak CB merkez bankasına baskı yapıyordu gündemi de, verileri de iyi takip edip iyi okumak lazım.

Bir de öyle bir şey yazmışsın ki kentsel dönüşümle 3-4 katlı binalar yıkılıp 6-7 kata çıkıyormuş farklı İstanbul'lardan bahsediyoruz galiba. Kaçak yapılaşmadan dolayı 7-8 katlı yerler yeni imarı nedeniyle daha düşük katlı binalara dönüşüyor çoğu vatadandaş da bu sebepten yenilemek istediği binasını da yenileyemiyor.

İnşaat sektörünün çok değişkeni vardır bir veri ile yorum yapmak herkesin harcı olmasa gerek, ekonomiyi inşaat ile sürdürmenin doğru olmadığı konusunda bu sektörün bir parçası olarak sana katılırım, katılmadığım bir çok şeyler de yazmışsın hepsine cevap verecek değilim, zekan hakkında yorum yapmam.

Benim burda amacımsa zeka gösterisi değil, bildiğimi insanlarla paylaşmak bir çıkar beklemeden.

• quote:

quote:

quote:

Sen istanbldabo tv den gordugun yerlere gidebilecek vakti bulabilecegini mi saniyorsun?? Cekmekoyden veya sancaktepeden veya kartal maltepeden hrt gun avrupa yakasina gideceksin ? Her gun minimum 1.5 saatin yolda gececek. İnsanlar yasadigini saniyo ama surunuyo habrri yok bir sene sonra bana hak vereceksin buyur gel

1 aydır istanbuldayım ve yapmak istediklerime hep zaman buldum kardeşim. Yaptığım iş gereği her gün karşıya geçmem gerekmiyor. Şuan projeler karşıda diye gidiyoruz. Bir gün bakarsın evime yakın olan işletmeye gideriz bunu bilemeyiz. Her gün gezen birisi değilim zaten. Bende isterdim memleketime yakın olsun ya da sosyo gelişmişlik düzeyi istanbula yakın olsun ama malesef değil.

• quote:

quote:

quote:

quote:

1 aydır istanbuldayım ve yapmak istediklerime hep zaman buldum kardeşim. Yaptığım iş gereği her gün karşıya geçmem gerekmiyor. Şuan projeler karşıda diye gidiyoruz. Bir gün bakarsın evime yakın olan işletmeye gideriz bunu bilemeyiz. Her gün gezen birisi değilim zaten. Bende isterdim memleketime yakın olsun ya da sosyo gelişmişlik düzeyi istanbula yakın olsun ama malesef değil.

1 ay hicbirsey kardesim daha sezon acilmamis sehrin yarisindan fazlasi izinde tatilde vs. Okullar kapali gordugun gercek potansiyelin yarisi bile degil. Her gun olmasi sart degil gectiginde gidis donus yaklasik 2 saatin yok oluyor. Arac seninae benzin ve aracin dur kalklarla gecirdigi yipranma da buna biniyor. İnsaat sektorunde calisiyorsun sanirim. Projeler agirlikli olarak avrupa yakasinda artik andolu yakasinda yer kalmadi cunku birkac dag basi haricinde.

Haberi oku belki durumun vehametini daha iyi anlarsin.

http://www.haber24.com/istanbul-un-nufusu-her-gun-800-her-ay-24-bin-kisi-artiyor-aciklama-goc-aras-uzm-prof-dr-ahmet-icduygu-haberi-524869

• quote:

Bir konu hakkında seninle aynı fikirde olmayanları zeki geçinenler olarak nitelendirme hakkını nerden buluyosun?

Argüman olarak duyduğunu değil gördüğünü söylüyormuşsun, senin gördüklerini ben yapıyorum, Bakanlığın lisanslandırdığı kentsel dönüşüm yetkisine sahip kuruluş sahibiyim, bir sürü riskli yada sağlam raporu hazırladım, 11 senedir faal olarak inşaat mühendisiyim, yüz binlerce metrekare statik proje yaptım hala da devam ediyorum, son 3 senedir inşaat müteahhitliği yapıyorum, laf etmede bizde görüşümüzü, bildiğimizi, insanlara aktaralım onlar karar versin doğruya yanlışa,yapacaklarına.
    İstatistik diye paylaştığın da 1 aylık veri sadece, faizlerin düşmesi için darbeden çok daha önce ve devamlı olarak CB merkez bankasına baskı yapıyordu gündemi de, verileri de iyi takip edip iyi okumak lazım.

Bir de öyle bir şey yazmışsın ki kentsel dönüşümle 3-4 katlı binalar yıkılıp 6-7 kata çıkıyormuş farklı İstanbul'lardan bahsediyoruz galiba. Kaçak yapılaşmadan dolayı 7-8 katlı yerler yeni imarı nedeniyle daha düşük katlı binalara dönüşüyor çoğu vatadandaş da bu sebepten yenilemek istediği binasını da yenileyemiyor.

İnşaat sektörünün çok değişkeni vardır bir veri ile yorum yapmak herkesin harcı olmasa gerek, ekonomiyi inşaat ile sürdürmenin doğru olmadığı konusunda bu sektörün bir parçası olarak sana katılırım, katılmadığım bir çok şeyler de yazmışsın hepsine cevap verecek değilim, zekan hakkında yorum yapmam.

Benim burda amacımsa zeka gösterisi değil, bildiğimi insanlarla paylaşmak bir çıkar beklemeden.

Elinde hicbir arguman veya sayisal veri olmayan insanlar burda kayninin enistesinin dayisinin normalde 100 k tl etmeyecek daireye 350k tl vermesiyle ovunerek konut satislarinin arttigini ve artaxagini konut balonu diye bisey olmadigini iddia ediyor. Ben de tuikin kendi verilerini koyuyorum buraya ama anladigim kadariyla negatif soylemlerim bu konutlari alan insanlara epey bir batiyor.

Balon olmadigini, konut ihtiyacinn surekli arttigini soyleyen insanlarin hepsinin insaat sektorunde olmasi da mi tesaduf ? Tuike mi guveniyim yoksa yaptigi daireyi elinde kalmamasi icin pazarlamak icin her turlu yalani sikan mutahitlere insaat sirketlerine mi??

Ben de onu diyorum faiz dusurme isinde darbe bu isin bahanesi zaten yapilacak olan biseydi cunku konut satislari hizla dusuyor. İnsaat sektoru eskisi gibi buyumuyor. Buna son issizlik verilerindeki insaat sektorundeki istihdam azalmasina bakarak da anlamak mumkun.

Dedigim sekilde yan binam yapildi baska bu oranda yapilan binalar da gordum arsasi musaitti demek ki veya belediyeyle bir sekilde danisikli dovusu vardi bunu ben bilemem piyasayi biliyorum diyen sensin. Kacak yerlere cogu belediye tapu verdi tapusu olan adamin orda daire hakki var mutahitte kendine daire kalmayacak projeye girmiyor. Bu yuzden artis kacinilmaz oluyor. Elbetteki her proje boyle 2 kat artmiyor zaten dusuk getirisi olan projelere mutahitler girmiyor. Kendisine en az 4 5 daire kalacak ki bir kari olsun.

Benim zeka konusundaki soylemlerim size neden bu kadar. Dokundu onu yukaridaki bir arkadasa soyledim neden bu kadar alindiniz? Kendisi ' herseyi ben bilirim bu isler benden sorulur edasiyla konuya girip hicbir sey paylasmadan sadece egosunu tatmin etmis. Sizin boyle bir amaciniz olmadigi ortada bilgilendirmeniz icin yesekkurler.

• quote:

1 ay hicbirsey kardesim daha sezon acilmamis sehrin yarisindan fazlasi izinde tatilde vs. Okullar kapali gordugun gercek potansiyelin yarisi bile degil. Her gun olmasi sart degil gectiginde gidis donus yaklasik 2 saatin yok oluyor. Arac seninae benzin ve aracin dur kalklarla gecirdigi yipranma da buna biniyor. İnsaat sektorunde calisiyorsun sanirim. Projeler agirlikli olarak avrupa yakasinda artik andolu yakasinda yer kalmadi cunku birkac dag basi haricinde.

Haberi oku belki durumun vehametini daha iyi anlarsin.

http://www.haber24.com/istanbul-un-nufusu-her-gun-800-her-ay-24-bin-kisi-artiyor-aciklama-goc-aras-uzm-prof-dr-ahmet-icduygu-haberi-524869

İnşaat sektöründe değilim danışmanlık yapıyorum. Hocam durum vaziyet İstanbul'da iş buldururken İstanbul'a gelmeyip ne yapabilirdim? Aklımdan geçen bir süre (belki 2-3 sene) idare edip daha sonra memleketime yakın yerlere gitmek. Tecrübe edinmek açısından mecburen geldik.

• Temmuz ayinda konut satislari gecen yila göre yuzde 15 den fazla duşmuş bu daha başlangıç. Bogazi betonla kaplayip ustune bina yapmadiklari surece bu dusus devam edecek. İnsaat sektorunu her firsatta savunan mutahitler bunu da aciklasin.

Ozetle bu balon fiyatlardan yatirim amacli konut falan almayin elinizde patlar.

• İnşaatta balon yokmuş

Konut fiyatları her yıl yüzde 20 artarken müşterilerin geliri yani memur işçi emekli maaşları yüzde 3-5 arttı.bu yüzden çoğu insan konut alabilmek için yaşlı anne babasının birikimlerini kullandı. Şimdi bu yolda tıkandı cb bankaları tehdit ederek faiz indirmeye çalışıyor.bu normal değil arkadaşlar. Almanya amerika japonyada devletin bankalara silah çekip faiz indir dediğini hayal edemezsiniz.not indirimi de eli kulağında. Tek ayaklı inşaat üzerinden bir ekonomi yaratıldı ve o tek ayak bu yükü taşımıyor artık. siyasilerin tek derdi günü kurtarmak ve koltuğu kollamak.ulkemizin yarınları maalesef yok.cunku 15 yıldır bilim sanayi teknoloji demokrasi eğitim hukuk anlamında iş yapmadık yan gelip yattık. Sadece zevksiz ucube inşaatlar yaptık. Şimdi anlıyoruz ki inşaat yenilip içilmiyor karın doyurmuyor

• Faiz indirimi zorlama ile....Ekim veya kasımda görün dövizi.....Füze kimin....
  • quote:

Orijinalden alıntı: sülükosman

İnşaatta balon yokmuş

Konut fiyatları her yıl yüzde 20 artarken müşterilerin geliri yani memur işçi emekli maaşları yüzde 3-5 arttı.bu yüzden çoğu insan konut alabilmek için yaşlı anne babasının birikimlerini kullandı. Şimdi bu yolda tıkandı cb bankaları tehdit ederek faiz indirmeye çalışıyor.bu normal değil arkadaşlar. Almanya amerika japonyada devletin bankalara silah çekip faiz indir dediğini hayal edemezsiniz.not indirimi de eli kulağında. Tek ayaklı inşaat üzerinden bir ekonomi yaratıldı ve o tek ayak bu yükü taşımıyor artık. siyasilerin tek derdi günü kurtarmak ve koltuğu kollamak.ulkemizin yarınları maalesef yok.cunku 15 yıldır bilim sanayi teknoloji demokrasi eğitim hukuk anlamında iş yapmadık yan gelip yattık. Sadece zevksiz ucube inşaatlar yaptık. Şimdi anlıyoruz ki inşaat yenilip içilmiyor karın doyurmuyor

Kim balon yok dediyse araştırın mutlaka inşaat işiyle uğraşıyordur. Ekonomi kanallarını-programlarını açın tüm inşaat sahipleri balon yok diyor. Hızlıca bir çakılma var şuan konut satışlarında. Artık sadece araplar alıyor. Onların da talebi düşüşte. Hükümettekiler kendileri alır artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: expertadvisor

Faiz indirimi zorlama ile....Ekim veya kasımda görün dövizi.....Füze kimin....

Kasımdaki ABD seçiminden sonra FED in bir faiz arttırımı yapacağı kesin. Ondan sonra doları kimse tutamaz.
  • Ya balon var ya da biz fakirleşiyoruz. Tarla fiyatları bile 2-3 yılda katlandı. Tarla alıp işleyeyim diye hesap kitap yapıyorum 700.000-tl 1,000,000-tl arasına araziyi mal etsem yılda kazanacağım para 20.000-tl. Bu arazi fiyatlarıyla ne tarım yapılır ne inşaat.

Uzun vadeli konut kredileri peşin olarak piyasaya veriliyor ve bu para dönüp dolaşıp arsaya gidip fiyatları şişiriyor. Bence bunun sürdürülebilir bir yanı kalmadı artık.
  • quote:

quote:

Bir konu hakkında seninle aynı fikirde olmayanları zeki geçinenler olarak nitelendirme hakkını nerden buluyosun?

Elinde hicbir arguman veya sayisal veri olmayan insanlar burda kayninin enistesinin dayisinin normalde 100 k tl etmeyecek daireye 350k tl vermesiyle ovunerek konut satislarinin arttigini ve artaxagini konut balonu diye bisey olmadigini iddia ediyor. Ben de tuikin kendi verilerini koyuyorum buraya ama anladigim kadariyla negatif soylemlerim bu konutlari alan insanlara epey bir batiyor.

Balon olmadigini, konut ihtiyacinn surekli arttigini soyleyen insanlarin hepsinin insaat sektorunde olmasi da mi tesaduf ? Tuike mi guveniyim yoksa yaptigi daireyi elinde kalmamasi icin pazarlamak icin her turlu yalani sikan mutahitlere insaat sirketlerine mi??

Ben de onu diyorum faiz dusurme isinde darbe bu isin bahanesi zaten yapilacak olan biseydi cunku konut satislari hizla dusuyor. İnsaat sektoru eskisi gibi buyumuyor. Buna son issizlik verilerindeki insaat sektorundeki istihdam azalmasina bakarak da anlamak mumkun.

Dedigim sekilde yan binam yapildi baska bu oranda yapilan binalar da gordum arsasi musaitti demek ki veya belediyeyle bir sekilde danisikli dovusu vardi bunu ben bilemem piyasayi biliyorum diyen sensin. Kacak yerlere cogu belediye tapu verdi tapusu olan adamin orda daire hakki var mutahitte kendine daire kalmayacak projeye girmiyor. Bu yuzden artis kacinilmaz oluyor. Elbetteki her proje boyle 2 kat artmiyor zaten dusuk getirisi olan projelere mutahitler girmiyor. Kendisine en az 4 5 daire kalacak ki bir kari olsun.

Benim zeka konusundaki soylemlerim size neden bu kadar. Dokundu onu yukaridaki bir arkadasa soyledim neden bu kadar alindiniz? Kendisi ' herseyi ben bilirim bu isler benden sorulur edasiyla konuya girip hicbir sey paylasmadan sadece egosunu tatmin etmis. Sizin boyle bir amaciniz olmadigi ortada bilgilendirmeniz icin yesekkurler.

Gayrimenkulde veriye değil verilere bakmak lazım gelir. Eldeki birkaç veriyle gayrimenkul piyasası yorumlanamaz. Hele hele Türkiye gibi bir memlekette gayrimenkulun yorumlanması için birçok durumu gözönünde bulundurmak gerekir ancak burada bunları uzun uzun anlatacak değilim. Yalnız şunu söylemek isterim, gayrimenkuldeki 2008-2013 arası değer artışı şuanda yok. Artışta kazançta bir düşüş var doğrudur lakin artış yok ya da balon var demek doğru olmaz.

Benim tepkim ciddi anlamda bu piyasadan çok da anlamadığını dusundugum insanların burada siyaset yapması, siyasete girmesi. Tıpkı sizin gibi. Müteahhit değilim. Emlakçı değilim zeki de değilim. "Zeki" olan sizsiniz. Balon konusunda birkaç sene sonra yine burda denk gelirsek umarım o zaman tekrar konusuruz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: banzar

quote:

quote:

Gayrimenkulde veriye değil verilere bakmak lazım gelir. Eldeki birkaç veriyle gayrimenkul piyasası yorumlanamaz. Hele hele Türkiye gibi bir memlekette gayrimenkulun yorumlanması için birçok durumu gözönünde bulundurmak gerekir ancak burada bunları uzun uzun anlatacak değilim. Yalnız şunu söylemek isterim, gayrimenkuldeki 2008-2013 arası değer artışı şuanda yok. Artışta kazançta bir düşüş var doğrudur lakin artış yok ya da balon var demek doğru olmaz.

Benim tepkim ciddi anlamda bu piyasadan çok da anlamadığını dusundugum insanların burada siyaset yapması, siyasete girmesi. Tıpkı sizin gibi. Müteahhit değilim. Emlakçı değilim zeki de değilim. "Zeki" olan sizsiniz. Balon konusunda birkaç sene sonra yine burda denk gelirsek umarım o zaman tekrar konusuruz.

Tek bir veri yok zaten ortada bir sürü veri var son 1 yıldır konut satışının hızla düştüğüne dair. Bu son yapılan kredi kampanyaları da bunun işaretçisi. Darbe bahane oldu zaten böyle bir kampanya yapılacaktı. En son da vergiyi düşürdüler.

Konuyu açalı 6 ay oldu 6 aydır hızla hem yurtiçi hem de yabancılara konut satışı hızla düşüyor bunun işi anlamak veya anlamamakla alakası yok veriler var bizde verileri yorumluyoruz. Ben de müteahit veya emlakçı dğeilim tabiki. Ama ortada bazı gerçekler ve yenen kazıklar şişirilen fiyatlar var bunu herkes biliyor. Bana bu görüşürüz tarzında mesaj atanlar olaylar benim söylediğim şekilde geliştiğinde ya kendilerini banlıyorlar ya da forumu bırakmış (!) oluyorlar.

• Yatırım amaçlı konut alanlarda yavaş yavaş uyandı....5oo K ya alınan konut max. 2 K kira getirirken,faize konsa 4 K getirisi var....Herkes mütaahhit,her taraf konut işyeri....

Bindik bir alamete,gidiyoruz kıyamete.....

• quote:

Orijinalden alıntı: expertadvisor

Yatırım amaçlı konut alanlarda yavaş yavaş uyandı....5oo K ya alınan konut max. 2 K kira getirirken,faize konsa 4 K getirisi var....Herkes mütaahhit,her taraf konut işyeri....

Bindik bir alamete,gidiyoruz kıyamete.....

Konut fiyatı ile kira arasındaki tutarsızlık aynen dediğiniz gibi balonun habercisi, kesinlikle katılıyorum ama faiz olayı doğru değil. Zira 500.000 tl'nin de bir değeri var ve faiz yatırırsan enflasyon karşısında günbegün eriyecektir. Ha konutta da çok değer kazanmıyor artık ama, atıyorum 2 sene sonra faize yatırdığın 500.000 TL yine 500.000 TL olarak kalırken, konut olarak aldığın 500.000 TL nin değeri belki 600.000 TL olacak. Ha tabii burada devreye, sigortası, dask'ı, emlak vergisi, aidatı, kiracının sürekli olup olmayacağı vb. konular giriyor.

Demem o ki parayı faize yatırmak paranın değerini düşürür malum. O yüzden yine bir şekilde yatırım yapmak (borsa, arsa vb.) daha mantıklı.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.