Şimdi Ara

Konut Balonu Ne Zaman Patlar? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
222
Cevap
6
Favori
17.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    kim için ?
    yabancı ve zenginler için

açlık sınırındaki insanları düşünen var mı ?
  • vectrac kullanıcısına yanıt
    '' faize yatırdığın 500.000 TL yine 500.000 TL olarak kalırken''

Faizi çekmezseniz ,2. ay 4o32 TL Faiz olur...2 sene sonra 6oo ü geçer...

• expertadvisor kullanıcısına yanıt
    Hocam aynı şey.

Şöyle düşün;

1- 500.000 TL'lik evin var. 2.000 TL kira alıyorsun. 24 ay sonra, 24*2000= 48.000 TL kira getirin olacak. Evin ise -atıyorum- 600.000 TL olacak. (yani 600.000 + 48.000 TL)

2- 500.000 TL'n var. 4000 TL faiz aldın. 24 ay sonra 96.000 TL faiz getirin olacak ama 500.000-TL'n sabit kalacak. (yani 500.000-TL + 96.000-TL)

Ha sen faizin de faizi diyorsan o çok fark etmez. Kira gelirini de faize koyarsın, aynı olmasa da yine fazladan gelir elde edersin ama komik rakamlar olur. Yine totalde 2. yatırımda yine zarar edersin.

Ha evin değeri 600.000-TL'ye çıkmaz, 550.000 TL'ye çıkar. Kira getirisi garanti değildir, 5 ay boş kalır, o geliri elde etmezsin. Aidat ödersin. Evde sıkıntı çıkar ustaya para ödersin. Emlak vergisi ödersin. Asfalt katılım payı ödersin vs. vs. Yani ev almayı savunmuyorum kira geilri + evin değerinin artması da kemik getiri değil ama parayı faize yatırırsan her geçen gün zarar edersin zira anaparan sürekli değer kaybedecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vectrac -- 19 Eylül 2016; 14:10:19 >

• vectrac kullanıcısına yanıt
    2-3 Aylık kira vergiye,kiracı çıkınca 4-5 aylık kira tadilata gider...Kiracı ödemeyi düzgün yapar,borc takmazsa...Bankada her para hesaında katlanarak gider....Cok karlı olmasa bankada mevduat kalmazdı....Bileşik faizi cözen malı götürüyo....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi expertadvisor -- 20 Eylül 2016; 10:42:18 >
  • Birkaç sene önce yanımızda yeni bir bina yapıldı, onunda yanında yeni bir bina yapıldı, yanımızdaki binadaki dairelere 240.000tl istiyorlardı, çok istiyorlar diyorduk. Onun yanındaki binadaki daireler 850.000 diyorlardı, çıldırmışlar diyorduk. İstanbul Maltepe Zümrütevlerde oturuyorum. Neyse bir sene geçti, 240.000 olan daireler satıldı, binada kalan bir daireyi sorduk 450.000 dediler. Sanki 1 sene içinde bizim gelirimiz %100 artmış gibi, yine yakın çevremizde bir bina yapıldı 3-4 sene önce, 450.000 demişlerdi o zamanlar bir daire için, gelip giderken bakıyorum hala toprak sahibinin dairesi ve zemin kattaki şok market hariç apartman bomboş. Merak ediyorum şimdi ne kadar istiyorlardır diye ama sorma gereği bile görmüyorum. Peki ne oluyorda artıyor bu fiyatlar? Ne olduda bu 240.000lik daireler bir senede 450.000 oldu. Ben söyleyeyim. Emlakçılar. Adam veriyor emlakçıya, 240.000den satıldımı, o zaman bidahakine 260 diyelim, oda satıldı, diğerini 280den satalım, az ilerde bir ev sattım 300e derken fiyatlar alıp başını gidiyor. Böylelikle o bölgenin fiyat ortalaması çıkıyor. Peki bunda suç emlakçınınmı? Bir nebze emlakçıda, aynı dairenin 2 farklı satıcısı denk geliyor sahibinden.com'da, biri emlakçı diğeri malsahibi, arasında 15.000 fark var, emlakçı arkadaş komisyon alacakya bindirmiş sağolsun. Ama suçun büyüğü o evlere o fiyatlara satın alanların. Kardeşim benim bulunduğum bölgede sen nasıl bir eve 450.000 verirsin, ben o parayı verdikten sonra istanbulun istediğim yerinden ev alırım, maltepe sahilinde yada e-5'in altında bulurum en azından. Dağ başında niye ev alayım. Yani bu işin içindekiler (müteahitler-emlakçılar) konut balonu yok derken onlar için bu normal, kendilerince doğruyu söylüyorlar. Çünkü talep var, satabiliyor adamlar. Bir ürünü bir fiyata satabiliyorsan onda balon var nasıl diyebilirsin, alıyor işte insanlar. Bu milletin nasıl bir geliri var şaşırıyorum. Anasından babasından birşey kalmamış tek gelirli bir ailenin ortalama 3-4bin tl geliri varsa kenarda da 100bin biriktirmişsen nasıl giriyorsun 350bin krediye? Onun faiziyle ödemesi 500ü geçer? Ama oluyor demekki, yada ülkemde zengin çok ben fukaralığımın ceremesini ağzım açık izliyorum, yapacak birşey yok. Sonuç olarak benim gibiler için bu "balon" ne zaman insanlar ev almayı bırakırlarsa o zaman yavaş yavaş inmeye başlar, ama beklemeyinki patlar...

• Yoizhik kullanıcısına yanıt
    Güzel yorum.
  • Yoizhik kullanıcısına yanıt
    Yazdiklariniza katiliyorum gelgelelim herseyde fiyatlar artmiuormus gibi geliyor bana neyse ark var15 yillik evini satiyor haziranda 200 dedi soran olmadı agustosta 180 yaptı bişey çıkmadı simdide 170 yaptı piyasa çok durgun kimse sormuyor bile diyor aslinda dedigi fiyatlar piyasa fiyatidi ama sanirim yanlış zamana denk geldi,corolla aracı var 64 dedi gitmedi 62 dedi dün 60.500 e düşürdü belki satarım diyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yoizhik

Birkaç sene önce yanımızda yeni bir bina yapıldı, onunda yanında yeni bir bina yapıldı, yanımızdaki binadaki dairelere 240.000tl istiyorlardı, çok istiyorlar diyorduk. Onun yanındaki binadaki daireler 850.000 diyorlardı, çıldırmışlar diyorduk. İstanbul Maltepe Zümrütevlerde oturuyorum. Neyse bir sene geçti, 240.000 olan daireler satıldı, binada kalan bir daireyi sorduk 450.000 dediler. Sanki 1 sene içinde bizim gelirimiz %100 artmış gibi, yine yakın çevremizde bir bina yapıldı 3-4 sene önce, 450.000 demişlerdi o zamanlar bir daire için, gelip giderken bakıyorum hala toprak sahibinin dairesi ve zemin kattaki şok market hariç apartman bomboş. Merak ediyorum şimdi ne kadar istiyorlardır diye ama sorma gereği bile görmüyorum. Peki ne oluyorda artıyor bu fiyatlar? Ne olduda bu 240.000lik daireler bir senede 450.000 oldu. Ben söyleyeyim. Emlakçılar. Adam veriyor emlakçıya, 240.000den satıldımı, o zaman bidahakine 260 diyelim, oda satıldı, diğerini 280den satalım, az ilerde bir ev sattım 300e derken fiyatlar alıp başını gidiyor. Böylelikle o bölgenin fiyat ortalaması çıkıyor. Peki bunda suç emlakçınınmı? Bir nebze emlakçıda, aynı dairenin 2 farklı satıcısı denk geliyor sahibinden.com'da, biri emlakçı diğeri malsahibi, arasında 15.000 fark var, emlakçı arkadaş komisyon alacakya bindirmiş sağolsun. Ama suçun büyüğü o evlere o fiyatlara satın alanların. Kardeşim benim bulunduğum bölgede sen nasıl bir eve 450.000 verirsin, ben o parayı verdikten sonra istanbulun istediğim yerinden ev alırım, maltepe sahilinde yada e-5'in altında bulurum en azından. Dağ başında niye ev alayım. Yani bu işin içindekiler (müteahitler-emlakçılar) konut balonu yok derken onlar için bu normal, kendilerince doğruyu söylüyorlar. Çünkü talep var, satabiliyor adamlar. Bir ürünü bir fiyata satabiliyorsan onda balon var nasıl diyebilirsin, alıyor işte insanlar. Bu milletin nasıl bir geliri var şaşırıyorum. Anasından babasından birşey kalmamış tek gelirli bir ailenin ortalama 3-4bin tl geliri varsa kenarda da 100bin biriktirmişsen nasıl giriyorsun 350bin krediye? Onun faiziyle ödemesi 500ü geçer? Ama oluyor demekki, yada ülkemde zengin çok ben fukaralığımın ceremesini ağzım açık izliyorum, yapacak birşey yok. Sonuç olarak benim gibiler için bu "balon" ne zaman insanlar ev almayı bırakırlarsa o zaman yavaş yavaş inmeye başlar, ama beklemeyinki patlar...

Hocam maltepe vb yerler en azindan istanbul icinde olan merkezi yerler en gec yarim saate kadikoydesin. Ama beylikduzunden basaksehirden 250 300 bine daire alanla var ve kiralari 1000 lira getirmiyor balonu asil yaratan bunlar bence. İstanbul bile denmeyecek yerlerde fiyatlar ucmus vaziyette adam istanbulda yasiyor ama bir defa bogaz koprusunu bile gormuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kassady kullanıcısına yanıt
    Dostum aynı şeyden bahsediyoruz ama herkesin aklında bulunduğu mevki olduğu için dediklerimiz farklıymış gibi görünüyor. Olayın mantıksızlığını şöyle anlatayım yine bulunduğum mevkiden olacak ama daha anlaşılır.

Benim şuan kirada oturduğum ev Maltepe'de E-5'in üstünde kalıyor. Toplu ulaşımı kullanarak E-5'te indiğimde evime gelebilmem için 10 dakika yokuş yukarı yürümem gerekiyor. Buralarda aileni alıp gezebileceğin yerlerde Maltepe merkez ve Maltepe sahilidir. Kimse Zümrütevleri gezmeye gelmez yani. Buna karşın bitişik nizam olmayan, benim şuan oturduğum eve yakın çevrede sorduğum satılık evler 350'den başlıyor. Onlarda genelde yüksek giriş fiyatları. Normal diyebileceğiniz yerler 450, lüks demiyorum, normal. Yani bunlarda herhangi bir gömme dolap (girişler için vestiyer), alçıpan asma tavan-gizli ışık, otomatik jaluzi yada herhangi kaliteli bir malzeme bulamazsınız. Şimdiye kadar okuduklarımızı tekrar edelim,

Ulaşımdan 10 dk. yokuş yukarı çıkmak, gezilecek yeri yok/gezmek için başka yerlere araçla gitmek gerekiyor, dandirikten daireler.

Buna karşın E-5'in altındaki evler denize yakın oldukları için genellikle E-5'in altında ev aldığınızda yokuşla karşılaşmıyorsunuz. E-5 ile minibüs caddesi arasında bir daire aldığınızda eşinizi dostunuzu alarak sahile yada maltepe merkeze geze geze gidebilirsiniz kolaylıkla. Şimdi sahibinden.com'a girip 350 sınırı koyarak ev arattım. Birkaç örnek vereyim

https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-gumuspinar-emlak-tan-e-5-ve-metroya-yakin-yeni-binada-2-plus1-342661741/detay
    https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-maltepe-avm-ve-metro-ya-yakin-katta-tek-sifir-94m2-2-plus1-3.kat-328869611/detay
    https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-altaycesme-mah-de-deprem-statulu-natamam-ultralux-75m2-2-plus1-345057095/detay
    https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-satilik-malte****vizli-sifir-deprem-yonetmelikli-mega-luks-322949969/detay

Dileyen arkadaşlar 450bin için ayriyeten arama yapıp seçenekleri görsünler, ne evler var o fiyatlara. Bildiğiniz gibi ev alırken istenen paralar yapılan işçiliğe filan istenmiyor, keşke içini boş yapsalarda ben istediğim malzemeyi rengi kullanıp zevkime göre yapsam, zaten bi evin maliyeti sen yapsan 70bin filan, müteahitler toplu alım yaptıkları için onlara daha ucuz. Biz evin muhitine para ödüyoruz.
    Anlam veremediğim mevzu benim kaldığım muhit ne menem bir muhittir ki sahile yakın yerlerden daha ucuza ev bulurken burada sorduğum yerler daha pahalı oluyor. Bu insanlar neden bu paralara evleri tepelerden alıyorlarda E-5'in altında duran evleri almıyorlar. Bunları anlamıyorum. Benim param olsa 250'ye zümrütevlerden ev alacağıma 300'ye E-5'in altından ev alırım. Ama ben ne kadar anlam veremesemde insanlar bu paraları veriyorlarki bulunduğum muhitteki evler bu fiyatlara uçmuş.

Sizin içinde aynısı geçerli. Sizin çevrenizde de eminim böyle garip fiyatlandırmalar vardır. İşte bu fiyatlandırmaları oluşturan emlakçılar, müteahitler, bu saçma fiyatlara rağmen doğru düzgün bir geliri olmadığı halde kira ödemeyeyim diye kredi çekip ev sahibi olduğunu sananlar yüzünden böyle bir balon var. Bu balon bir süre sonra biraz inecek. 350 olan ev 325e inecek diyelim. Bir deli çıkıp o evi alacak sonra hop yine 350 isteyecekler. Bu yüzden balonun patlamasını beklemeyin. Paranız varsa evinizi alın.

Bakmayın facebookta sürekli dini mesajlar paylaşanlara, bu ülkede haram yiyen çok insan var, onlarında vebali var bu işte. Devlet memuru olup her 2-3 senede bir ev alanlar var, milleti dolandırıp, çalıştırdığı işçinin parasini vermeyip ev alanlar var, 3 liralık işi 30 liraya yapan yandaşlar var, dedesinden kalan araziyi satıp diğer akrabalarına hakkını bölmeyen var, 1 kilo toz 1 otobos'çular var, varda var. Buda olayın diğer boyutu. Helalinden geçinene zordur yaşamak, Allah yardımcı olsun.

• Yoizhik tbrk ederim doğru açılardan bakıyorsun, birinci yorumunda talep meselenin kaynağı olduğunu, yüksek rakamların asıl etkeninde dediğiniz gibi muhittir.

Burda bazı arkadaşların 250bin-500bin bandında bazı dairelerin faiş fiyatından yakınması, yakında patlayacağını beklemesine bişey demek istemiyorum fakat farklı birşey eklemek istiyorum, hatta soru olarak sorayım.

İstanbul'un İstanbul bile sayılmayan (buradaki arkadaşların yorumu) yerlerinde 1+0 (35m2) daireye yaklaşık 1milyon tl , 1+1 e yaklaşık 1.5milyon tl, 2+1 e 3milyon tl
    İstanbul'un İstanbul sayılan yerlerinde de bu rakamların 2-3 katı paralara örneğin 2+1 daireye 6milyon tl ile satılıyor olduğundan yorum yapan arkadaşlardan herkesin haberi var mı? , konut balonundaki yeri nedir?
    En önemlisi bu daireler nasıl satılıyor, niye alıcı buluyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cenup

istanbulda konut gerçekten ucuz
    kim için ?
    yabancı ve zenginler için

açlık sınırındaki insanları düşünen var mı ?

bu hükümetin tek dayanağı taşınmaz mülk ve arsacı köylü kesim...

emlak balonu zaten patladı hergün birer birer dükkanlar kapanıyor... istanbul kadıköyde dükkan kiraları 70.000 euroya çıkmış :D bir çok dükkan boş durumdaymış haberlerde okuduğuma göre...

ayrıca benim bulunduğum şu turistik şehirde adam gibi lokanta kalmadı kardeşim... tavuk döner yiyemez olduk onlar bile kapandı gitti =) her apartmanda en az 2-3 satıklık daire görüyorum...

balon olarak fiyatları şişirenler olduğu gibi patladı =) şimdi evlerini dükkanlarını kiraya veremez oldular =)
    herkesin bir alım gücü vardır. oda çoktan bitti =)
    bu spekülasyonlar oldukça millet deli gibi kredi çeker ev alır olacak. ama tüm hayatlarını, yemeden içmeden sosyallik yaşayamadan bankalara teslim etmiş olacaklar =)

• Valla konut balonu var bunu herkes biliyor. Bilenler balon var dedikçe bu işten nemalananlar sinirlenip karşı argümanlarını ortaya atıyorlar ama nafile. Siz Amerika'daki krizin etkilerini belli ki bilmiyorsunuz. Detroit'te fiyatlar 1998'deki fiyatlara kadar geriledi, siz sanıyor musunuz bu yapılan yüzbinlerce evin satılacağını? Kimde var bu kadar para? Kredi çekenler de çekti artık doygunluk noktasına ulaşıldı. Her şeyi geçtim bu ülke üretmiyor. 14 yıldır elinde ne varsa sattı hani babalar gibi satarım diyen bir maliye bakanı vardı. Üretmeyen ülke çökmeye mahkumdur. Ekonomik kriz zaten var ama daha babası gelmedi, kredi notları da düşüyor, ülke yatırım yapılamaz konuma getirildi elbirliğiyle. Kamyon freni boşalmış bir şekilde uçurumdan aşağı yuvarlanıyor siz hala balon yok falan diyorsunuz...

http://www.haberler.com/detroit-te-15-bin-hacizli-78-bin-de-terk-edilmis-4882050-haberi/

https://www.youtube.com/watch?v=c6C7CLfQzkY

• konut sektöründe fren patladı... kasım ayında abd başkanlık seçimleri ve fed faiz artırımı var, dolar daha da artacak. Şuana kadar ekonomik durumu yeterli olan her hane yeteri kadar borçlandı. Milyonluk evleri araplar aldı ama şu bir gerçek sıcak para ülkeye girmezse kriz kaçınılmaz. Müteahitler şuana kadar yüzde 500 kar elde ettiler zerre acımam kendilerine. sonsuza kadar inşaat yapılamaz...
  • İstatistikleri ve ekonomik parametreleri çok sık takip etme imkanım olmuyor ama piyasanın içindeki kalbinde iş yapan biri olarak söylüyorum şuanda burada yazılan durgunluk veya balon dediğiniz birçok yoruma katılıyorum.

Serbest Harita Mühendisi olarak çalışıyorum. Müteahidiyle, emlakçısıyla, mimarıyla, kalıpçısıyla sürekli sohbet etme imkanım oluyor şuan piyasada dal kıpırdamıyor. Herkes adımlarını temkinli atmaya çalışıyor ama artık iş işten geçmiş çünkü herkes gırtlağa kadar krediye boğulmuş durumda. Arz-talep dengesizliği ve denetimsizliği sebebiyle 1-2 yıla kalmadan müthiş bir konut fazlalılığı olacağını düşünüyorum. Bunun yanında yapılan yapıların da teknik olarak sağlamlığından şüphelerim hep olmuştur olmaya da devam ediyor. Teknik bilgi ve yeterliliği olmayan önüne gelen herkes müteahhit oldu son 15 yılda.

The Onixon'um yazdıklarına katılıyorum. Üretim yerine inşaata destek vermek sadece günü kurtarır. Biz tarım ülkesiyiz. En başta bana göre tarım ekonomisi gelir Türkiye'de. Hükümetin artık inşaatla Türkiye'yi beton yığınına çevirmeyi bırakıp üretime yönelik olarak tarıma, bilim ve teknolojiye, sanayiye can verecek adımlar atılmalıdır.

• brkrcp B kullanıcısına yanıt
    Konut balonunu felan bilmem.Herkes yapılan yeni binaları çok saglam sanıyor.Özellikle çok büyük projeler yerine normal yapılan projelerde.Cebinde bir miktar parası olan müteahhit oluyor.Olmadı 2/3 ortak birleşiyorlar.İnşaattan anlama felan yok.Yapan ustalar desen ayrı dünya.Daha en başından proje çizdirmeden çalmaya başlıyorlar.Bir işi yapmaya başlarken bir minumum olan gereksinimler var zorunlu olanlar birde maksimum olanlar var.Siz minumum olana göre yapıp birde ondanda çalarsanız....Yapı denetim felan hak getire imzaya bakar.Yan yana iki bina düşünün birisi 5 kat digeri 15 kat (saymadım) arada hiçbir boşluk yok.

https://www.google.com.tr/maps/place/BAYBURTLU+%C4%B0N%C5%9EAAT/@41.0167404,28.6609858,3a,90y,141.4h,129.82t/data=!3m7!1e1!3m5!1sowRqmlxaHHEHzRQyUjBSwg!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DowRqmlxaHHEHzRQyUjBSwg%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dsearch.TACTILE.gps%26thumb%3D2%26w%3D392%26h%3D106%26yaw%3D212.67056%26pitch%3D0!7i13312!8i6656!4m5!3m4!1s0x0:0x3928cb523eb4ea66!8m2!3d41.0166912!4d28.6608148!6m1!1e1

Yanındaki binalarda iyi bakın.Bu ülkede adamına göre imar/proje var.Koskoca ülkenin en büyük sektörü inşaatsa bu ülkede sürekli binalar yıkılıp/yapılır yada boş arsalara bina dikilir.Sonrası...

• Türkiye'deki inşaatlarda hiçbir denetim yok. Yapı denetim sadece imza atmakla mükellef 1-2 kez inşaata ya gelir ya gelmez sorumlu mühendis mimar vs. Belediye desen kabası bitti mi bitti tamam al sana o zaman yapı kullanma belgesi. Binanın iskeletinin yapım aşamasında denetim hiç yok. İş güvenliği desen hak getire. Peki bu durum en çok kime yarıyor tabiki müteahhitlere. Adam mercedesiyle gelip ustabaşlarını kontrol ediyor (zaten her işi paket halinde veriyor kendine sadece kontroletmek düşüyor) , belediyede tapuda 1-2 evrak takibi yapıyor sonra geliyor trilyonlar. Keser döner sap döner gün gelir devran döner misalı bu devran da bir gün biter bu gidişle bu balonda bir gün patlar maalesef.

Türkiye'nin elinde yenilenebilir enerji, tarım, sanayi, turizm, tekstil gibi çok önemli ve girdi sağlayabilecek sektörler varken neden inatla her tarafı beron yığını yapıyoruz anlamış değilim.

Kendimden örnek vermek istiyorum. Aldığım bir araziye kendi ekonomime göre yaklaşık 300 kw lık bir güneş enerjisi sistemi kurmayı planladım fakat önündeki bürokratik engeller ve masraflar insana saç baş yoldurur. Vazgeçtim. Ama o parayla inşaata girmiş olsam bugün aldığım bi yeri 1 hafta sonra kazmaya başlar kentsel dönüşüm diğer krediler vs ile hiç kimsenin zorlaması olmadan yapıp çıkarsın.

• konu " Konut Balonu" son yorumlar siyaset, arsacı köylü (ne demekse?), ülkedeki inşaatın denetimsizliği, çarpıklığı vs. vs.

Konut stoğu fazla diye konut fiyatlarının 3 te 1 ne ineceğini sananlar tatlı rüyasından uyanmalı. Artan sadece konut fiyatı değil maliyette artıyor.

Konut stoğu bu sene talebin daralmasından dolayı İstanbul da yaklaşık alt ve orta gelir grubuna hitabeden konutlarda 350bin-450bin civarında arttı haliyle fiyatlar geriledi satışlar dediğiniz gibi durma noktasına geldi.
    Bu sene yaşanan durgunluğun acısı vatandaştan önümüzdeki senelerde çıkacak, çünkü piyasalar normalleştiğinde, vatandaşın korkusu kalktığında talep patlaması yaşanacak. (aynı 2000 kriz-2003 patlama, 2008 kriz -2010 patlama 2016 kriz- patlamaya az kaldı)

Yani deyim yerindeyse balondan biraz hava kaçtı, daha fazlası girecek balon 20 yıldan önce patlamaz. Çünkü konut ihtiyacı çok fazla.

Bazı arkadaşlar milyonlarca konut stoğundan bahsetmiş ayıptır ya rakam vermeyin bari sallanır da bu kadar sallanmaz ülkede 20 milyon konut var ve bunun yaklaşık 8 milyonu riskli bu konutlar yenilenmek zorunda 4 senede 1 milyon konut kentsel dönüşümle yenilenmiş kalan ne kadar sürede yenilenir düşünün, ve giderek artan yeni ihtiyaçlar konut talebinin kaynağı.

Ülke üretmeli katılıyorum size ihtyaçtan fazla alınan konut ölü yatırımdır bunu hep söylüyorum ama bu konutlar yenilenmek zorunda. Olacak bir depremde çıkacak maliyet konutların yenilenmesinden çok daha fazla olacak. Hangi iktidar gelirse gelsin hepsi bir şekilde bu konuya el atacak ve yenilenme için devlet destek verecek.

İnşaatın ilerlemesi kötü değil, sadece inşaat merkezli büyüme kötü, inşaat ilerlerken, sanayi, turizm,teknoloji, tarım bunlar da ilerlemeli, diğer sektörleri ilerletmek için inşaatı öldürmek gerekmiyor düşmanlığın anlamı yok.

Bir de karşıt fikri savunduğum için çeşitli ithamlarda bulunan arkadaşları anlamıyorum, sonuçta bunlar benim yorumum doğruluğunu yanlışlığını zaman gösterecek, senin elinde benim yazdıklarımın yanlışlığını ispatlayan bir şey varsa paylaş ben fikrimi değiştiririm, Bu işte doğrudan bulunan birisinin yorum yapmasından doğal ne olabilir. Ayrıca kimseye konut alın demedim bile sadece olanı söyledim.

• proya kullanıcısına yanıt
    Bunların patladı patlayacak şeklinde söylemleri araştırma veya belgeye dayanmıyor. Birkaç gazete ınternet sitesi vb. Kaynaklar ve tamamen kendi dusunceleri ve gelecekte görmek istedikleri pozisyonları. Ama bir de gerçek var. Ve gerçek acımasızdır. Anlatsan da anlamak istemeyecekler. Çünkü 500.000 liralık evleri 150.000 liraya almak gibi hayalleri var. Ve bir de avuçları.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir link paylaşayım, burada sayfalarca yazmaya gerek yok.
    https://eksisozluk.com/emlak-balonu--1694625?p=131
    2007 yılında başlamış muhabbet o yüzden sondan başa gelirseniz daha iyi olur.
    Konuda en çok dikkatimi çeken mesajsa "1.300TL asgari ücretle ev almak isteyenler var, si...rip gitsin pis fakirler" tarzı bir mesaj. Evet böyle düşünen insanlar nefes alıyor aramızda, yazık. Devlet 1.300TL maaş veriyosa vatandaşına, o vatandaşa 400-500e oturabileceği evlerde sunmak zorunda, sosyal devletin gerekliliği bu, neysa bu kısım siyasete giriyor uzatmayalım.
    Şimdi linkteki konuda çoğunluğun haklı bulduğu konu balonun olup olmaması değil, ne zaman patlayacağı. Şöyle bir örnek vereyim yine linkle.
    https://www.sahibinden.com/ilan/emlak-konut-kiralik-aysekadin-minibus-caddesi-yani-2-plus-1-temiz-kullanisli-daire-346473222/detay
    http://www.hurriyetemlak.com/konut-kiralik/istanbul-kadikoy-goztepe-emlakcidan-apartman-dairesi/detay/23375242
    Göreceğiniz iki evde milyonluk evlerdir. Satın almaya kalksanız en az 1.5milyon çekerler. Hadi bir milyondan hesaplayalım, kendisini kaç senede amorti ediyormuş görelim, ucuzunuda geçtim 2.400TL kiralı olana bakalım.
    2.400TLx12 ay=28.800TL yıllık kira geliri
    1.000.000/28.800=34.7 senede amorti, buna emlak vergisi, çevre temizlik vergisi vb vergiler dahil değil, evin boş kaldığı zamanlar vb dahil değil, kirayı ödemeden kaçan kiracı vb dahil değil, evin bakımlarıda dahil değil.
    Ayrıca 300.000tl nakitiniz var diyelim evi almak için 700.000 kredi çekeceksiniz, faiziyle birlikte evin tutarı vesaire derken hesap dahada karışıyor, kısacası 1milyona ev alacağına o 300bin peşinatını koy bankaya 2.500tl faiz verir aylık, 2000'den kiraya gir daha iyi. Ev almak yatırım aracı olmaktan çıkıyor kısacası.
    İnsanlar zaten balon patlayacak diye beklerken 300.000lik ev 150ye düşecek diye beklemiyor. Ama 200-225 gibi değerlere düşüp "asıl" ederine yaklaşabilir. Muhitine, işçiliğine baktığınızda çoğu 200'lük evler 300den satılıyor, 300lük evler 500den satılıyor ve bu böyle gidiyor. Araştırma ve belge demiş bazı arkadaşlar. Türkiyede bugün kaç tane buzdolabı üretildiği, kaç araba üretildiği gibi istatistikleri bulabilirsiniz. Ancak emlakla ilgili böyle bir istatistik yok. Tutki var, yine bu balonu göremezsiniz. Çünkü satış rakamları aşağıda gösteriliyor daha az vergi ödemek için. Demiridir, betonudur, tuğlasıdır uzaydan gelmiyor, Türkiye'de üretiliyor. Maliyet konusuda böyle. "Arsacı köylü" demiş bir arkadaş. O da vahim bir konudur İstanbul için. İstanbul'dan alınan evleri sadece istanbulda oturanlar almıyor. Tüm diğer şehirlerin konuta yatırım yapmak isteyen kesimleri de alıyor. Amca tarlayı satıyor, kahveye gelip havasını atıyor şurdan 150'ye aldım 200'e sattım diye. Oturduğu yerden 50 cepte, tarlada koşturmak yok. Zaten tarımı bitirdi devlet sağolsun. Neyse arkadaşlar ekşiyi okuyun dimağınız açılsın biraz. Saygılar.

edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yoizhik -- 8 Ekim 2016; 21:44:48 >

• banzar B kullanıcısına yanıt
    Kusura bakma da evlerin değeri 150.000 lira zaten millete 500.000 liraya iteliyorunuz. Ben Bağdat Caddesi'nde Şaşkınbakkal'da sahil tarafında oturuyorum. 2010'da bizim apartmanın 9. katı 469.000 liraya satıldı. En pahalı fiyatlar bunlardı. Şu anda burda 2 milyonun altında fiyat yok. Bunu bana açıklar mısın bir zahmet? Bu fiyatları sizin gibi düşünen zihniyet bu noktalara getirdi. John Perkins de söylüyor Amerika'da 300 binlik evleri 500 bine sattık diyor videoda. Maksat fiyat tabanını yukarı çekmekti ve başardığınız sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Avucu kimin yalayacağını göreceğiz hem de çok yakın zamanda. Bu yazdıklarımız burada duruyor o zaman görüşürüz. Temel tezimi söyledim üretmeyen ülke çökmeye mahkumdur.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.