Şimdi Ara

Konuşurken aklıma bir şey gelmiyor CİDDİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
2
Favori
33.886
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bildiğim bir şeyi bile anlaşılır bir şekilde açıklayamıyorum. Anlatmak istediğim şeyi tam olarak anlatamıyorum. Cümle kurarken ''yani, şey, ne bilim, işte'' gibi kelimeleri çok fazla kullanmaya başladım. Örnek veriyorum sahip olduğum görüş hakkında bilgi sahibi olsam bile bunu anlatmaya kalkınca her şeyi mok ediyorum, kelimeleri toparlayamıyorum yani... Yazarken düşünmeye fırsatım olduğu için derdimi sanalda güzel bir şekilde anlatabiliyorum fakat konuşmaya gelince hiç bir şey yok ortada. Çok kitap okuyan biri değilim hatta hiç kitap falan okumam. Bütün sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi? Sürekli kitap okuyup kelime haznesini geliştirerek bu durumdan kurtulmak mümkün mü? Sadece kitap okuyarak ama çünkü bu internetteki akıcı konuşma egzersizlerinde verdikleri kelimelerden duraksamadan cümleler kurmamızı istiyorlar ''lan benim sorunum bu zaten'' diyorum, cümle kuracak kelime gelmiyor ki aklıma

Trollemenizi başka konularda yaparsanız sevinirim.

• Aynı şey bendede vardı poku yedim ben çok ciddi bir vaka
  • Sesli kitap okumak işe yarayabilir.
  • Konuşurken fazla geriliyor olabilir misin? Heyecandan dolayı da bu durum olabilir. Kendini rahat hissettiğin ortamlarda da durum böyleyse kitap okumanı tavsiye ederim kelimeleri kafanda kurgulaman daha kolay olur
  • Mr. Akineton kullanıcısına yanıt
    Ayni sorunu ben de yaşıyorum. Genelde konuşma bittikten 15 dk sonra aklıma geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ZippoCH

Sesli kitap okumak işe yarayabilir.

Hocam sesli kitap okumak sadece diksiyonu düzeltiyor diye biliyorum. Kelimeleri yutan, tam söyleyemeyen bir tip değilim sadece konuşacak kelime bulamıyorum aklıma hiç bir şey gelmiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr. Akineton

quote:

Orijinalden alıntı: ZippoCH

Sesli kitap okumak işe yarayabilir.

Hocam sesli kitap okumak sadece diksiyonu düzeltiyor diye biliyorum. Kelimeleri yutan, tam söyleyemeyen bir tip değilim sadece konuşacak kelime bulamıyorum aklıma hiç bir şey gelmiyor.

Alıntıları Göster
    Senede kaç kitap okuyorsunuz? =)
  • quote:

Orijinalden alıntı: K E N

Senede kaç kitap okuyorsunuz? =)

Alıntıları Göster
    Sanalda anlatabiliyorsan, bence bunun kelime hazinesiyle alakası yok. Heyecan gibi unsurlardan olabilir çünkü bende de var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Flash

Ayni sorunu ben de yaşıyorum. Genelde konuşma bittikten 15 dk sonra aklıma geliyor.

Aynennn
  • quote:

Orijinalden alıntı: tpdr01

+1

+1 benden
  • quote:

Orijinalden alıntı: ghost fire

quote:

Orijinalden alıntı: tpdr01

+1

+1 benden

Alıntıları Göster
    Sakin olcaksın kardeşim , çokça iletişimin olacak insanlarla , kelime haznen olacak.Söyleyeceksin aklına ne gelirse kasmayacaksın öncelikle.
  • Hocam heyecandan kaynaklı sanırım konuşmadan önce derin bi nefes alın ve rahatlayın kendinize ben bu konuya hakimim diyerek her gün aynı konuşmayı yapıyormuş gibi rahat olun.Konuşma yapmadan önce kendi kendinize konuşmayı kafanızın içinde hazırlayın.
  • Hocam bende hiç kitap okumam bunun onla alakası yok.Olay rahat olmak ve iyi bir mizaha sahip olmak.Eğer rahat olursan ve karşındakini gülümsetirsen bülbül gibi şakırsın.İlla bir konu olmasına gerek yok bir kelime ile neler yaratabilirsin neler.Sevgilimle bir kere 7 saat 12 dakika telefonda konuştuğumuzu hatırlıyorum şarjı bitmişti ve öyle durmuştuk.Sonrada mesaj olarak devam etmiştik.Ama o 7 saatte ne konuştunuz dersen sanki hiçbir şey.Kuantum fiziği falan da konuşmuyoruz yani.Boş boş geyik muhabbeti konu konuyu açıyor açıyor zaman su gibi akıyor.Ertesi gün sesim kısılmıştı o ayrı mesele de.

Hocam bir diğer şeyse tereddüt etmemek.Acaba ben bunu söylersem o ne der demeyeceksin.Aklına ne geliyorsa şakır şakır söyle.İnan böyle yaparsan insanlar seni daha samimi görür ve senle konuşmaktan keyif alırlar.Bir robotla konuşmak istemezdin değil mi ? Karşındakini kıracak birşey söylemediğin sürece herşeyi söyle.Ama abartıp da boşboğazlık yapma konuşmak için konuşma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JeffS -- 20 Ağustos 2015; 0:48:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ra06

Hocam heyecandan kaynaklı sanırım konuşmadan önce derin bi nefes alın ve rahatlayın kendinize ben bu konuya hakimim diyerek her gün aynı konuşmayı yapıyormuş gibi rahat olun.Konuşma yapmadan önce kendi kendinize konuşmayı kafanızın içinde hazırlayın.

Hocam heyecanla alakası yok tamam insan heyecan nedeniyle de konuşmada sıkıntı çekebilir ama benim sorunum bu değil. Uzun cümle kuramıyorum, bir derdimi sıkıntımı tam olarak istediğim şekilde anlatamıyorum veya bir şey hakkında yorum yapacağım zaman pek etkili yapamıyorum. Aklıma kullanacak kelime gelmiyor o an. Örnek vereyim (örnek rastgele aklıma bu geldi) mesela bir partiyi destekliyorum ve neden desteklediğim hakkında da mantıklı sebeplerim var işte bu mantıklı sebepleri karşıya akıcı bir şekilde aktaramıyorum. Kem küm eder yarım yamalak anlatır bırakırım. Ama bıraksalar sanal alemde destan yazarım çünkü sanalda düşünmek için fırsatınız var. Benim bunu geliştirmem lazım ve basitçe çok kitap okumanın bu örnek verdiğim şeye yararı olur mu diye soruyorum. Çünkü hiç kitap okuyan birisi değilim.

• Aynanın karşısına geç ve konuş.Eski bir taktik ama her zaman işe yarar
  • Aynanın karşısında konuşmayı deneyebilirsin. Konuşma aralarına fazla olmamak şartıyla jest ve mimiklerini de katarsan daha iyi olur.
  • Kitap oku
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr. Flash

• Kitap okumak hicbir işe yaramiyor. Bana yaramadi yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Muhafız.

Kitap okumak hicbir işe yaramiyor. Bana yaramadi yani.
    Kitap okuyarak art arda dizilmiş uzun ve anlamlı kelimeleri görmek ve buna alışmak... Bilemiyorum aslında işe yarayabilir.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.