Şimdi Ara

ANKET TOZ TORBALI SÜPÜRGE Mİ DAHA GÜÇLÜ TOZ TORBASIZ MI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
434
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1

ANKET TOZ TORBALI SÜPÜRGE Mİ DAHA GÜÇLÜ TOZ TORBASIZ MI?

(En Son Oy Tarihi: 9.8.2024)
Giriş
  • yav toz torbasız bi süpürge aldık 2 sene önce elektrolux marka başımıza bela oldu

evi 2 3 kere süpürünce tüm filtreleri her yeri tıkanıyor başlığı bile tıkanıyor çekmemeye başlıyor haydiii tut onların hepsini yıka sil kurut gerçekten uğraşmaktan ciğerim gitti

toz torbalıların mantığını araştırmaya başladım şimdi bu torbayı takmalarının nedeni bu saçma filtre olaylarından kurtulmak mı? makinelere avantajı nedir öğrenmem lazım

özdeş fiyatta hangisi daha iyi temizler ve daha az yorar mesela 5000 liralık iki makine biri torbalı biri torbasızsa hangisi daha iyidir?

• Şu yada bu iyi diyemeyeceğim ama torbalı süpürgem var, size temizligini anlatayım.

Toz torbası yanında yeni filtrelerle geliyor zaten. Benim cihaz 1 tane motor girişine 1 tane de hava çıkışınıa filtre alıyor. Ve zaten bu filtreler toz torbası aldığımda içinden çıkıyor. (20 toz torbası, 1 motor filtresi, 1 tane hava çıkışı filtresi.)

Toz torbası dolunca yenisini takıp eskisini atıyorsun. Bitince de yenisini alıyorsun. Yıkamaya vs. gerek yok yani.

• hamza5806 kullanıcısına yanıt
    aga süpürge bile bela oluyosa sen bi kurşun döktür nazar çıksın

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Klonoa kullanıcısına yanıt

peki mesela 10. 15. torbaya geçene kadar makine performansında düşüş olmuyor mu

https://www.hepsiburada.com/electrolux-eufc81db-ultra-flex-650-w-toz-torbasiz-elektrikli-supurge-p-HBV000014KZ3I?magaza=ikonelektronik

benim makine bu arada çok lanet bir şey

• Yok aslında yan sanayi ucuz toz torbası alırsan o filtreler bazen çıkmıyor bile. O filtrelerin çekişi düşürecek kadar tozlanması için ya 20 den fazla torba yada torbanın filtreleyemeceği kadar ince bir ortamda (sanayi gibi) bi yerde kullanılması lazım.

Benim makine de bu 750w

https://www.n11.com/urun/philips-fc837109-performer-compact-750-w-toz-torbali-elektrikli-supurge-163360?magaza=depodan

Şimdi yeni 900w modeli çıkmış:

https://www.trendyol.com/philips/xd3110-09-torbali-elektrikli-supurge-p-63024274

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Klonoa -- 9 Ocak 2024; 15:43:13 >

Toz torbalıda torba dolunca çekiş gücü düşer, yenisini takınca düzelir.

Toz torbalıda makina öncesi hepa filtre varsa motor ömrü uzun olur, yoksa kaçan ince tozlar motora ordanda havaya karışır. Bu sebeple artık süpürgelerde en azından egzoz filtresi olarak hepa var.

Torbasız modellerde düzgün çalışan siklon sistemi olması gerek yoksa filtre önünde biriken toz gene perfomansı azaltır. Filtreyi temizlersen düzelir.

Yani toz torbalı da tıkanır toz torbasızda.

En pratiği toz torbalı + hepa filtreli modeller. Toz torbası filtre öncesi 2. Bir filtre görevi görür ve hepa filtrenin ömrünü uzatır. Hepa filtrede daha ince tozların egzozdan atılmasını önler.

Kaliteli toz torbası pahalıdır, o sebeple ek masraf çıkarır. Ucuz toz torbası genelde toz kaçırır.

Toz torbalı süpürgeler hazne kapalı ve durgun kaldığı zaman illa koku yapar. Her seferinde yeni toz torbası kullanmak maliyeti yükseltir. O sebeple her seferinde yeni toz torbası genelde pek kullanılmaz. Makine torbaya doldurduğu pislikle dolaba kaldırılır. O pislik bekledikçe için için kokar. Bir sonraki çalıştırmada o koku ortama yayılır. Koku molekülleri mikron seviyesinde olduğu için hepa filtre tarafından filtrelenemez. Aktif karbon gereklidir koku moleküllerini ve uçucu bileşikşeri tutabilmek için. Oda her makinede bulunmaz. Bulunsada filtre ömrü kısadır.

Toz torbasızı işin bittiğinde haznesini çöpe dökersen filtrenin üstünde az toz kalsada pek koku yapmaz. Hepa filtreyi yıkamazsan kokmaz pek. Yıkarsan iyice kurutman gerekir yoksa bakteri üretir.

Benim tavsiyem toz torbalı + motor öncesi hepa filtreli bir model. Bu sayede ucuz dandik toz torbası kullanıp her seferinde yenisini takarak hem hava kalitesini bozmazsın, hem de motor öncesi hepa filtrenin ömrünü uzatmış olursun. Aynı zamanda hepa dan toz kaçmayacağu için tozda solumazsın. Dandik torba kullanırsın, kullandıktan sonra dandik torbayı kaldırır atarsın. Kullanacağan tekrar kullanacağın zamam yenisini takarsın. Hava kaliteni korursun.

Bunun yani sıra AB enerji uyum yasaları sebebiyle 2000 -2500w motorlar artık yok, geneli 700-900w arası.

Esas soruna dönersek çekim gücü ise daha çok motor gücü ve filtrasyon sisteminin direnci ile alakalı. Filtre yüzeyi ne kadar az alanı kaplarsa hava geçirgenliği o kadar düşer. Sonuçta ortada bir motor önünde de bir filtre var. Torba da hepa da süpürgenin filtresi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onatba -- 9 Ocak 2024; 16:59:50 >

• onatba O kullanıcısına yanıt
    Galiba en kesin çözüm dysonun 13 14 bine satilan bi makinesi var toz torbasiz onu almak ben isin icinden cikamadim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Dyson geneli siklon filtre + egzoz hepa kullanıyor.

Max filtrasyon için kaercher ds6 var alerji için almıştım. Su + araba filtresi + egzoz hepa filtresi var. Ancak su filtreliler her seferinde hazne temizliği istediğinden pratik değil. Üretimden kalktı sanırım belki tek tük elinde kalan satan yer vardır.

Kaercher genel olarak f/p açısından iyi. Kaercherin hepalı makineleri gayet yeterli.

Fantomun otel süpürgeleri var hepalı nilfisk ayarında ancak perakende satışı yok sanırım.

Onun harici goldmaster yıldız var ufak hafif pratik bir süpürge. Yaşlılara uygun. Fiyatı nispeten uygun. Hem motor öncesi hem motor sonrası çift hepa var. Toz performans sınıfı 3AAA. Mieleden iyi yan toz performansı. Ancak torbasız, yani hazneyi gene çöpe dökmen gerek. Malzeme kalitesi yeterli.

Hazneyi dökme derdi pisliği olmaması için benim bulabildiğim en pratik çözüm dandik torba + hepa filtre. Eldeki makineler sağlam olduğundan yeni makine almadım bir süredir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onatba -- 9 Ocak 2024; 19:36:9 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.