Şimdi Ara

KONTROLSÜZ KAVŞAK KAZASINDA KUSUR ORANI HK.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
0
Favori
4.329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Kontrolsüz bir kavşakta meydana gelen kazadaki kusur oranları hakkında sizlerden bilgi ve görüş almak istedim. Aşağıya resim ve bazı detayları da ekledim.

- Yolun dört tarafında da kontrolsüz kavşak uyarısı var.
    - Anayol-tali yol tabelası, DUR işareti, YAVAŞLA işareti vb. ve trafik ışığı yok.
    - Polis tutanağa "kazanın Kontrolsüz Kavşakta meydana geldiğini mutlaka yazın." şeklinde uyarıda bulundu. Bu uyarı dikkate alınarak tutanakta belirtildi.
    - A aracı 2002 model, tahmini hasar 1500-2000tl. B aracı 2017 model tahmini hasar 5000-6000tl.
    - A aracı sağ ön çamurluk(göçük) ve jant kapağı hasarlı. B aracının sol ön tampon ,sol ön sis farı, sol far, ızgara hasarı mevcut.
    - Sigorta şirketleri farklı firmalar.

Tecrübe ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.

• Kavşakta kesişen yolların statüsü eşitse, ikisi de cadde ise, sağdan gelen aracın önceliği vardır, kusur soldan gelene çıkar yani A aracına. Eğer yollardan birisi cadde, diğeri sokak ise, caddeden gelen aracın önceliği vardır, kusur sokaktan gelene çıkar. Kimin kime vurduğuna bakmıyorlar pek bu tip durumlarda, hız tespiti falan da yapılmıyor zaten anlaşmalı tutanak.

Görüş açısındaki daralma nedeniyle sağdan gelen araç yolu daha geç görüyor bu nedenle geçiş üstünlüğü ona veriliyor diye düşünüyorum. Kontrolsüz bir kavşağa, sokak kesişimlerine girerken gözünüz daima sağ tarafta olsun bu nedenle.

Geçmiş olsun.
  • Bu kavşakta geçiş üstünlüğü sağ tarafta olan B aracındadır. Geçmiş olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ofabiya

Bu kavşakta geçiş üstünlüğü sağ tarafta olan B aracındadır. Geçmiş olsun.
    A aracının geldiği yolun üzerinde cadde yazıyor. Ancak B aracının seyrettiği yolda cadde ifadesi yok, bu da o yolun sokak olduğu anlamına gelebilir. O zaman geçiş üstünlüğü A aracında olmaz mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: anyhill

A aracının geldiği yolun üzerinde cadde yazıyor. Ancak B aracının seyrettiği yolda cadde ifadesi yok, bu da o yolun sokak olduğu anlamına gelebilir. O zaman geçiş üstünlüğü A aracında olmaz mı ?

Alıntıları Göster
    Birisi cadde, diğeri sokak ise, caddeden gelen aracın üstünlüğü vardır ama haritada yazmıyor sokak mı cadde mi olduğu.
    https://www.google.com/maps/@39.0994998,27.1517107,19z

Konum burası, yolu baştan uca gezdim ama sokak tabelası göremedim, belediye tabela da koymamış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diablo -- 10 Aralık 2018; 19:2:4 >

• Kontrolsüz kavşaklarda genel geçiş üstünlüğü kuralı geçerli diye biliyorum. Yani sağdaki aracın önceliği olması gerekiyor bu kurala göre.

Ayrıca kanunlarda cadde - sokak ayrımı yok. Anayol - tali yol diye ayrım var, onunda tabela ve/veya yol işareti ile belirtilmesi gerekiyor.

Yanlış mı biliyorum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokselc12

Kontrolsüz kavşaklarda genel geçiş üstünlüğü kuralı geçerli diye biliyorum. Yani sağdaki aracın önceliği olması gerekiyor bu kurala göre.

Ayrıca kanunlarda cadde - sokak ayrımı yok. Anayol - tali yol diye ayrım var, onunda tabela ve/veya yol işareti ile belirtilmesi gerekiyor.

Yanlış mı biliyorum?
    Caddeye bağlanan bir sokak tali yol oluyor hocam zaten. Yol ver tabelası varmış yokmuş bakıldığını zannetmiyorum.
  • 2 seçenek var

Ya

B aracı %100 A sıfır

Ya da B aracı %75 A aracı %25 alır.

Bana göre A aracı neredeyse geçişini tamamlamis o yüzden tüm kusuru B ye verirler

Genelde böyle kazalarda A aracına hızını azaltmadigi için %25 verirler AA geçiş tamamlanmış artık sanmıyorum 100-0 olur

Bu arada çizim ile senaryo arasında hata var resimde A aracının arka çamurluk vurulmuş gibi çizilmiş ama anlatımda on çamurluk demişsiniz

2.EDIT

Ya birader
    Tutanak farklı
    Buradaki anlatım farklı
    Fotoda çizim farklı

Konunuzu düzenleyin Allah aşkına

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mesuthaksoy -- 10 Aralık 2018; 22:47:5 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mesuthaksoy

2 seçenek var

Ya

B aracı %100 A sıfır

Ya da B aracı %75 A aracı %25 alır.

Bana göre A aracı neredeyse geçişini tamamlamis o yüzden tüm kusuru B ye verirler

Genelde böyle kazalarda A aracına hızını azaltmadigi için %25 verirler AA geçiş tamamlanmış artık sanmıyorum 100-0 olur

Bu arada çizim ile senaryo arasında hata var resimde A aracının arka çamurluk vurulmuş gibi çizilmiş ama anlatımda on çamurluk demişsiniz

2.EDIT

Ya birader
    Tutanak farklı
    Buradaki anlatım farklı
    Fotoda çizim farklı

Konunuzu düzenleyin Allah aşkına
    Anlaşmalı tutanaklarda kusur dağılımı %100 %50 veya %0 şeklinde oluyor. Tutanağı polis tutsaydı dediğiniz gibi küsüratlar çıkabiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Diablo

Anlaşmalı tutanaklarda kusur dağılımı %100 %50 veya %0 şeklinde oluyor. Tutanağı polis tutsaydı dediğiniz gibi küsüratlar çıkabiliyor.

Alıntıları Göster
    Doğrudur kardeşim ama konuda hiçbirşey birbirini tutmuyor konu sahibinin konuyu netleştirmesi lazım

Sokak fotosu doğru ise soldan gelen araca 100 yazarlar tahminim
  • Tutanakta Kutu(yani araç) içlerindeki üçgenler yönleri temsil ediyor. Oklar plaka belirtmek için çizilen oklardı.

O yüzden karışık buldunuz herhalde.
  • Mevcut bilgiler ışığında kontrolsüz kavşakta sağdan gelene yol vermediği için A aracı %100 kusurlu çıkar. Yine de hız azaltmadığından dolayı %25 kusur verilebilir B aracına. İki tarafa da geçmiş olsun.
  • Şimdi belediyeden çıktım. B aracının geldiği yol Efeler caddesi olarak geçiyor.
  • Merhaba, bu kazanın sonucunda kusur oranlari ne oldu?

Bilgi verirseniz sevinirim.

• merhaba dün benzer bir kaza yaptım. bulunduğumuz kavşakta her iki tarafta sokak ve herhangi bir trafik işareti yok. ben sağdan gelen araca ön tampondan vurdum ancak ikimizin de görüşünü engelleyen benim gittiğim yönde sokakların birleştiği köşede görüşü kapatan connet tarzı yüksek bir araç vardı. benim tamamen durup sağ tarafı kontrol edip yola çıkmam gerekiyordu ama dar bir sokak, arabanın burnunu yola çıkarsam da kontrol için kaza yine kaçınılmaz olacaktı. şimdi sokağın başına görüşü engelleyecek şekilde araç parkeden arkadaşın hiç mi kusuru yok?

• RsLpNr R kullanıcısına yanıt

Park yasağı varsa belki ordan ceza yazdırırsınız ama sağdan gelenin önceliği olduğu için siz kusurlu çıkarsınız.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.