Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (770. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir (1 Mobil) - 7 Masaüstü1 Mobil
5 sn
30.148
Cevap
529
Favori
1.261.835
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 768769770771772
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhaba şuan evim de 12 metre petek var toplamda ama bosch classicc condence kombi kullanıyorum kireç gaz tık petek temizlikleri yapıldı bütün petekler çapraz bağlantı olarak bağlı yetkili servisteki usta bütün petekleri alt bağlantı yaptır sorun düzelir petekler daha iyi ısınır dedi sizce nedir bunun doğrusu araştırma yaptım ancak herkes farklı bir bilgi vermekte şuan yaşadığım asıl sorun bütün peteklerin altı buz gibi üstü sıcak hava alıyorum ama hava olmamasına rağmen aynı sorun devam etmekte tesisatı alt - alt bağlantı yapmamın faydası olur mu?
  • emreozgerr kullanıcısına yanıt
    Kombi kaç derecede, genelde peteklerin altının soğuk olması dönüş sorunlarında olur, alt alt bağlantı da olsa dönüş sorunu var ise peteklerin altı yine ısınmayacaktır.
    alt alt bağlantıda petek daha homojen ısınır ama gidiş ve dönüş suyunda sıkıntı varsa alt alt bağlantı mucize yaratmaz amiyane tabirle petek cayır cayır yanmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 29 Ocak 2020; 17:18:44 >
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Hocam aslında bu da sorun olur mu bilmem ama eski tesisat sıva üstünden gidiyor bu yaz mobil tesisata yapmayı düşünüyorum mobil tesisatta da böyle sorunlar olur mu acaba valla veriminden vazgeçtim artık petekler buz gibi oluyor bu ay 850 lira fatura ödedim faturayı da geçtim artık petekleri sıcak hissetsem yeter diyorum artık o dereceye geldim yarın tesisatçı gelecek hepsini alt alt bağlantı yapacak bir de böyle deneme yapmakta yarar var galiba beğenmezssen eski haline getiririz dedi usta bakalım artık ne olacak.
  • kir-pi K kullanıcısına yanıt
    burda hava -20 olduğu için 50 derecenin altına hiç düşmedim bazen o kadar çok soguk oluyor ki 60 65 dereceye kadar çıktığım oluyor.
    mobil sistemde sorun ortadan kalkar ama boruları oksijen bariyerli pex-b öneririm oksijen bariyersiz alırsan tesisatta yapay çamur oluşturur petekler tıkanır aynı sorunla karşılaşırsın

tesisat boruların sıva üstü ama pprc boruların çapı kaç? 20mm mi? eğer yarım parmak 20mm ile yapıldıysa petekler ısınmaz
    32mm ile sıva üstü tesisatta sorun ortadan kalkar kombinin altına da metal/pirinç tam geçişli vanalar şart

ya mobil sistem oksijen bariyerli veya sıva üstü 32mm pprc + tam geçişli vanalar + petekleri alt/alt bağlantı
    ayrıca kullanmıyorsan trv + o.t

syntech ot vardı 0.1 hassasiyete ayarladım 1200 lira fatura glince onu söktüm sıva üstü borular çok ince pompa kademesini 2 den 3 e getirdim biraz daha iyi oldu ama yani yapar isem bu sefer hiçbir masraftan kaçmam artık
    Hocam tekrar merhaba,

Araştırmalarım ve tavsiyeleriniz sonucunda;
    Petek: DD Plus veya Baymak (10m2 başına 1m boy)
    Kombi: Baymak Duo Tec Compact 30Kw (https://www.gittigidiyor.com/isitma-sogutma-sistemi/kombi/baymak-duotec-compact-premix-30_spp_756691?id=521500769)
    Termostat: Baymak Idee Kablolu Programlanabilir OT (https://www.gittigidiyor.com/isitma-sogutma-sistemi/oda-termostati/baymak-idee_spp_67451?id=419549482)
    Vana: Danfoss termostatik vana (alt kat tüm odalar)

Yorumunuz nedir?

kombiyi bu mağazadan 150tl indirimle şu an 3900 TL gibi iyi/normal fiyata alabiliyorum.
    ot 550 TL gibi biraz yüksek bir fiyata. daha uygun, güvenilir bir yerden daha önce alan arkadaşlar varsa yönlendirme yapabilirler
    Petek: proje çizen ve tesisatı yapan firma ile anlaşacağım
    vana: çok çeşit ve tipte ilan var sitelerde hangisi lazım hangi terim ne anlama geliyor hala çözemedim. tecrübeli arkadaşların daha önce almış olanların desteklerini bekliyorum.

• Allah rızası için bilen biri akıl versin, Bosch classic plus kombi kullanıyorum kirada oturduğum evde, dün voltaj sorunu nedeniyle anakart yanmış servis çağırdım 530 TL karşılığında değiştirdiler, ancak şöyle bir sorun var, anakart yanmadan önce 1 de yaktigim kombi 36.5 derecede yaklaşık 6 dakika çalışıyor sonra 45 dereceye gelince dinlenmeye geçiyor ve yaklaşık 7 dakika sonra 36.5 derecede tekrar ateşleme yapıyor ve 2 saatte bir M3 gaz yakıyordu, anakart değişti yine 1 de çalıştırmama rağmen 36.5 da çalışıp 45 de dinlenmeye geçen kombi şimdi 42.5 da tam 8-9 dakika çalışıyor ve 50.5 de dinlenmeye geçiyor ve hızlı bir şekilde tekrar 42.5 a düşüp 3 dakika sonra tekrar ateşleme yapıyor ve 2 saatte 1 metreküp gaz yakan kombi bu durumda saatte bir M3 gaz yakıyor, takilan anakart da bir sorun mu var yoksa başka bir parca da mi arızalı anlamadım kafayı yiyeceğim, en kısık hatta birin dibinde çalışan kombi nasıl daha önce 45 de dururken şimdi 50 de duruyor , ve neden düne kadar iki saatte 1 metreküp gaz yakan kombi şimdi saatte 1 metreküp gaz yakıyor, lütfen yardım...

• eem_anilk E kullanıcısına yanıt
    termostatik vana danfoss, gazlı veya sıvılı
    sıvı sensörlü 50, gaz sensörlü 100liradır
    radyatör vanaları eca rv3
    kombi ve o.t tercihin güzel. o.t olan odada termostatik vana olmasın
    kombinin altına metal/pirinç tam geçişli vana ve filtreler öneririm

http://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-gaz-sensorlu-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g2944-013g0143/detay/4D5XOxjGLTc=%7C

sizin evde o.t ve trv kombinasyonu lazım
    sadece o.t değil. o.t olan odada trv olmayacak karasal bir bölgedesiniz trv şart. tabii bunlardan önce tesisatı düzeltmek lazım

• Merhabalar,

140m2 4+1 den dönüştürme 3+1 evim var 9 petek toplamda 12 metre petek boyu var. Şu anda baxi 240fi hermetik konvansiyonel kombi mevcut bunu değiştireceğim.ev Ankara Çankayada kuzey güney cephe, mantolama mevcut.

Çeşitli baymak bayilerinden duo tec premix için fiyat aldım 3 farklı bayiden bu bilgiler ile 3 farklı kapasite önerisi aldım. Birisi 33 dedi diğeri 30 biri de 24 yeterli dedi. Internet fiyatından 500 üzeri rakamlar verildi yalnızca cihaz için.

Alarko ise seradens super için 28kw uygun olur dedi. 250 tl + fark ile baymak yerine tercih etmeyi düşünüyorum. Halihazırda kullandığım cosa v3 ile kullanacağım.

alarko seradens super srs için hiç yorum bulamadım, diğer tüm markalar için iyi kötü yorum mevcut. Bu ürünü verim, modülasyon(17-100) aralığı ve ses seviyesi(40db) için tercih edeceğim. Nasıldır nedir bilgi verirseniz sevinirim.

Montaj proje vs için tüm aradıklarım 1000-1200tl gibi bir rakam verdi, eski hermetik sökülüp aynı yere su gideri eklemesiyle yeni kombi takılacak. Piyasayı bilmiyorum bu fiyat doğru mudur.

Eski 9lu kolektörlerde vanalardan sızdırma yapıyor onları değiştireceğim onlar(2 ad) içinde 500 tl dendi, parça fiyatları bu doğrultuda normal midir?

Atık suyu dışarı ya da balkona verme imkanım yok mutfak lavabo giderine verebilirim, gider yerden 40cm yukarıda, atık borusu petek altı hizadan gidip 30 35cm yukarı gitmesi problem olur mu bunu kombi sanıyorum pompa ile basmıyor.

Yardımcı olursanız sevinirim, şimdiden teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ccaparli -- 30 Ocak 2020; 15:31:1 >

• ccaparli kullanıcısına yanıt
    140 m2 ve 12 m petek olan eve 24 KW kombi yeterlidir,Modulasyon oranı yüksek daha büyük kapasitedeki kombiler de olur.ancak ilk alım maliyeti doğal olarak daha yüksek olacktır. gider suyunu dediğiniz şekilde verebilirsiniz ancak kombinin oralarda bir yerlerde U şeklinde bir havalandırma borusu koyulmasını ihmal etmemek lazım.
  • ccaparli kullanıcısına yanıt
    sizin eve 24kW sınır değerde kalır 24 almayın
    28 veya 33kW baymak duo tec alın. alarko seredans satan bilinen bir model değil.ama baymak duo tec son kasası 8 yıldır piyasada bir önceki luna duo tec i de sayarsaj 12 13 yıldır piyasada olan çok satan bir cihaz kronik sorunu yok
    eski kombi sökülüp aynı yere kombi takılacaksa proje çizilmiyor
    montaj + değişim formu yeterli oluyor ikisi max 500 600 tutar
    kollektörler ise markasına ve kollektör ağızlarına göre değişiyor ortalama rakamlar 350 450 civarı 2li set.
    yoğ gideri petek altı hizadan 40cm yukarı çıkacaksa su geri tepebilir eğimi iyi ayarlamaları gerekiyor görmeden yorum yapmak zor yoğ suyu damlama şeklinde akar şıkır şıkır su akmaz pompalama olmaz

• Merhabalar,
    Az önce kombim arıza verdi, pompa sorunu sanırım, kaloriferler çalışıyor fakat sıcak su gelmiyor, ılık akıyor...

Benim sorum, kullandığım kombi " Hermetik Konvansiyonel" kombi... Banyoda duruyor,

Buraya kombinin yerini değiştirmeden tam yoğuşmalı kombi koyulabilir mi ? Yoksa illa Hermetik Konvansiyonel kombi mi almam lazım ?

Örnek vermek gerekirse kullandığım kombi ; bunun daha eski türü

https://www.vaillant.gen.tr/vaillant-turbo-tec-pro-vuw-tr-2025-3-0010015296-hermetik-konvansiyonel-kombi-(17200kcalh)-20kw-nasil-fiyatlari-satin-al.html

Almak istediğim kombi ;

https://www.vaillant.gen.tr/vaillant-ecotec-intro-1824-as-1-1-tam-yogusmali-kombi-(-18-kw-kalorifer.-24-kw-sicak-su)-nasil-fiyatlari-satin-al.html

Yardımcı olursanız çok sevinirim... Kolay gelsin...

Not: Tamiri için 2 ayrı servis gelip yaklaşık 1000 küsür lira deyince, kombiyi değiştirmek daha mantıklı dedim...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Kobarsterm kullanıcısına yanıt
    konvansiyonel kombiyi çıkartıp yerine yoğ kombi konulabilir ama yakın bir yerde yoğ tahliye hortumunu bağlayacak bir yer olmalı kapalı mutfak,banyo gideri gibi
    vaillant ecotec intro 18/24 bu kombinin kalorifer devresi 18kw , sıcak su devresi 24kw, 18kw kalorifer devresi en fazla 100 120m2 net evler içindir
    kombi montajında kombinin yeri değişmiyorda tadilat projesine gerek yok kombi değişim formu yeterli oluyor bu işlem 100/200lira civarıdır. kombi montajı da 300/400 lira tutar

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

konvansiyonel kombiyi çıkartıp yerine yoğ kombi konulabilir ama yakın bir yerde yoğ tahliye hortumunu bağlayacak bir yer olmalı kapalı mutfak,banyo gideri gibi
    vaillant ecotec intro 18/24 bu kombinin kalorifer devresi 18kw , sıcak su devresi 24kw, 18kw kalorifer devresi en fazla 100 120m2 net evler içindir
    kombi montajında kombinin yeri değişmiyorda tadilat projesine gerek yok kombi değişim formu yeterli oluyor bu işlem 100/200lira civarıdır. kombi montajı da 300/400 lira tutar
    Cevap için çok teşekkür ediyorum, tahliye için yer var, kombi banyo lavabosunun yanında zaten, oraya bağlarlar, o zaman sorun yokmuş, 100 - 200 liraysa değişim / montaj uygun o zaman, bana 500 - 1000 gibi rakamlar söylenmişti, şimdi ona göre konuşurum, tekrardan teşekkürler

Edit : Ev zaten 80 m2 olduğu için yeterli olduğunu düşünüyorum, toplam 4 petek var zaten...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kobarsterm -- 31 Ocak 2020; 18:38:4 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Hocam Yoğuşma tahliye hortumu balkon giderine verilebilir mi peki?
    Kanunen bir sıkıntı olur mu meraktan soruyorum.kombi balkonda yoğuşmalı bir kombi ile değiştirince mutfak giderine bağlamak zor çünkü.

• erkostu E kullanıcısına yanıt
    izmirde balkonda serbest teknik şartname izin veriyor izmirde tahliye hortumları salkım saçak uzanıyor bölgeden bölgeye değişebilir bursa'da durum nedir bilmiyorum

• 
Sayfa: önceki 768769770771772
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.