Şimdi Ara

KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ SAYFASI [ANA KONU] (768. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
30.149
Cevap
529
Favori
1.261.974
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
84 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 766767768769770
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kir-pi

Şu an acil olarak alt kat peteklerin dönüş vanalarını kıs üst kata suyu yönlendir, bir nebze de olsa üst katın ısınmasına yardım edecektir.
    Hocam alt kattaki soguk su vanalarını (alttaki) sadece yarım tur açtım. Şu an kombi 45 derecede yanıyor, alt kattaki petekler sıcak. Üst kattaki peteklerin tamamının üst kısmı ılık (alttaki gibi sıcak filan değil yani, bildiğiniz soğuktan hallice) alt kısımları ise soğuk.

@disintegration hocam sizin de yorumunuzu bekliyorum, üst kattaki petekler ısınmıyor (yukarıda belirttiğim gibi), ekstra petek koyarsak daha kötü olmaz mı? Bu arada dairenin yalıtımı çok iyi, çok soğuk olmuyor üst kat.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alparslanender -- 23 Ocak 2020; 20:59:42 >
  • petekten asıl konuya kombi tavsiyesine gelelim,,, Yeni kombi alacağım eca mı baymak mı bosch mu, merhaba warmhouse servisi yok.... hepsi de iyi diyeceksiniz ama sizin tavsiyeniz ne olurdu performans fiyat ve dayanıklılık açısından

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilonsahiden -- 23 Ocak 2020; 22:43:2 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • alparslanender A kullanıcısına yanıt
    Alt kattaki havlupanları tamamen kapatarak bir deneyin, havlupanlar tesisatta kısa yol oluşturduğu için su sirkülasyonu oradan kombiye kolayca dönerek üst kata çıkmasını engelliyor olabilir, eğer bu şekilde üst kat ısınırsa havlupanları en fazla çeyrek tur açın.
  • ilonsahiden kullanıcısına yanıt
    bu konunun ilk sayfasındaki tüm premix yoğ kombileri öneririm.hepsi iyi ve tercih edilir. aralarında muazzam fark yok. illaki fark aranacaksa bazıları boyut olarak daha küçüktür

• kir-pi K kullanıcısına yanıt
    Yorumunuz için teşekkürler hocam, alt kattaki yatak odası peteğini tam tur açtım. Alt kattaki petekler ile aynı ısıda olmadı ama eskisine göre üst katın ısınması daha iyi gibi. Birde hocam şu dikkatimi çekti, alt kattaki yatak odasındaki peteğin ısısı ile üst kattaki peteklerin ısısı çok yakın birbirine. Yani alt kattaki tüm petekler çok iyi yanıyor ama yatak odasındaki üst kattakiler gibi performanssız.
  • Arkadaşlar birde bir doğalgazcı ile görüştüm:
    Evdeki mevcut sistem bu:https://i.hizliresim.com/00Yzq9.png
    Buradaki gibi tam geçişli vana ve filtreler ile değiştirmek istediğimi söyledim:https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcQug3UnreU8EPA9KGvk4pYiibI9GMSJ8ScnI67EnKUHSKpaAOg6

Yaparız ama evinizdeki yeni sistem, gösterdiğiniz eski sistem dedi. Koşarak uzaklaşayayım mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alparslanender -- 24 Ocak 2020; 13:17:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: disintegration

bu konunun ilk sayfasındaki tüm premix yoğ kombileri öneririm.hepsi iyi ve tercih edilir. aralarında muazzam fark yok. illaki fark aranacaksa bazıları boyut olarak daha küçüktür
    İlk sayfada modülasyonlu kombilerle ilgili pek bilgi yok mesela o zaman eca1/5 modülasyonlu olarak en yüksek miş şimdi 1/8 10modülasyonlu kombiler var. Termostata gerek kalmayacak derecede iyiyse yüksek modülasyonlu mu almalıyım yoksa çok önemli değil mi modülasyonlu olması
    Bir de erp işareti var bazılarında bu da önemli mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilonsahiden -- 24 Ocak 2020; 13:7:39 >
    erp siz kombi kalmadı piyasada yani yeni enerji yönetmeliğine göre tüm kombilerin pompaları modülasyonlu oldu
    kalorifer modunda kombinin geniş aralıkta modülasyon yapması, modülasyonlu o.t takılmasına engel değil örnek vermek gerekirse bosch condens 2300 1/8 modülasyon yapabiliyor ama bu kombiye bosch cr10 veya cr50 modülasyonlu oda termostatı takılabilir size kalmış. ben mod.o.t öneriyorum ama bazı arkadaşlar telefondan komutlu akıllı o.t kullanıyor
    ilk sayfada daikin ndj en pahalı kombi
    kalan diğer modellerin çoğu aynı fiyat diliminde 3500 4000 civarı

f/p olarak düşünürsek en çok donanım teknik özellik sunan kombiler fiyat odaklı düşünürsek + komponent kalitesi warmhaus kombiler ama bölgenizde servisi yok

ilk sayfadaki tüm kombilere mod.o.t takılabiliyor sadece airfel in kendi mod.o.t piyasada bulmak zor
    ayrıca tüm kombilere on off yani açkapa yapan o.t ler takılabiliyor
    ve de akıllı oda termostatları
    ilk sayfadaki kombilerden bosch condens 2300,warmhaus kombiler,buderus gb22,eca scot ın sıcak su gücü 24kw üstüdür
    diğerleri 24kw tır
    24kw üstünde özellikle 28 30 kw ta sıcak su debisi tam akması koşuluyla XL sıcak su profili olur
    tabi bu 24kw sıcak su gücünün kötü olduğu anlamına gelmez
    tek banyoda rahatlıkla 24kw sıcak su gücünde bir kombi ile banyo yaparsınız 24kw üstünde dakika/litre olarak biraz daha L profile su gelir. farkı o

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 24 Ocak 2020; 14:17:21 >

• premix ve condence farkı nedir peki bosch daikin vs de bu seriler var sanırım
    yada
    eca için scot ve premix farkı
    ve ayrıca modülasyonlu OT varken kombinin kendisinin yüksek modülasyonlu olmasına para vermeye gerek var mı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilonsahiden -- 24 Ocak 2020; 14:35:39 >
    Şimdi hocam OT modulasyonlu olsa da sonuçta modulasyon oranı kombiye bağlı. Mesela bende buderus gb 012 var 1/3 modulasyon buna ne takarsan tak 1/3 den fazla modulasyon yapamaz. Nitekim OT dım da OTM-P modulasyonlu ama özellike ılıman havalarda modulasyon yetmediği için 50 derece kazan sıcaklığında bile sürekli dur/kalk yapıyor. Bu nedenle kombinin modulasyon oranı önemli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Şimdi hocam OT modulasyonlu olsa da sonuçta modulasyon oranı kombiye bağlı. Mesela bende buderus gb 012 var 1/3 modulasyon buna ne takarsan tak 1/3 den fazla modulasyon yapamaz. Nitekim OT dım da OTM-P modulasyonlu ama özellike ılıman havalarda modulasyon yetmediği için 50 derece kazan sıcaklığında bile sürekli dur/kalk yapıyor. Bu nedenle kombinin modulasyon oranı önemli.
    modülasyonsuz kombilerde modülasyonlu OT hiç çalışmaması lazım değil mi bu durumda
    Konu hakkında ayrıntılı bilgiye sahip değilim ama, zaten modulasyonlu OT lerin bağlanacağı yer kombilerde farklı oluyor. Modulasyonsuz kombi kaldı mı bilmiyorum sonuçta şu an satılan kombilerin hepsi dönüş suyuna göre modulasyon yapıyor, modulasyonlu OT ler daha pahalı olduğu için modulasyon özelliği olmayan çok eski model bir kombiye kombi parası kadar verip modulasyonlu termostat almak doğal olarak akıl karı değil.
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Tekrar merhaba;
    Şimdi petekler de işlem yapmam olanaksız o yüzden arızalı olan kombiyi değiştirmek istiyorum.
    Öncelikle sizden kombi marka seçimi için tavsiyenizi istiyorum.
    Önerebileceginiz bir marka model var mı?
    Teşekkür ederim...

• idareci34 İ kullanıcısına yanıt
    bu konunun ilk sayfasındaki premix yoğ kombileri öneririm
    premix: tam yoğ
    condense: 3 eşanjörlü yarı yoğ demek
    ama kombinin ismi condense olup premix olan kombiler var örneğin: bosch condens 2500,bosch condens 2200,bosch condens 2300...gibi
    ingilizcede condense yoğuşma demektir. condense yoğ yani 3 eşanjörlü yarı yoğ kombiler piyasadan kaldırılıyor artık piyasada premix ve erp'li kombiler satılacak başka da birşey olmayacak
    eca scot: 1/5 modülasyon+26kW kullanım suyu gücü+kalorifer devresinde eco/standart mod+ kullanım suyunda eco/standart mod,scot güvenli yanma teknolojisi+ büyük bir kombi
    eca proteus premix: 1/4 modülasyon+24kW kullanım suy gücü+kalorifer devresinde eco/standart mod+küçük bir kombi
    son sorunun cevabını önceki mesajda yazdım bu arada kavram karmaşası olmasın
    bir kombiye hiçbirşey bağlamasan bile veya on-off bir o.t her kombi dönüş suyu modülasyonuna göre yani tesisatta dolaşan su miktarına göre modülasyonlu çalışır

modülasyonlu oda termostatında ise kombi dönüş suyu modülasyonuna göre değil oda sıcaklığına göre modülasyon yapar
    yani oda termostatı bulunduğu odanın sıcaklığına göre kombinin kazan sıcaklığını düşürür veya yükseltir bu başka tür bir modülasyondur.bunun için kombiye uyumlu kendi markasının modülasyonlu oda termostatını bağlıyorsun

kombiden kazan sıcaklığını 55 veya 60c yapıyorsun. kombi kazan sıcaklığını modülasyonlu o.t kontrol eder
    ev ısındıkça bu kazan sıcaklığı 55c 50c 45c şeklinde iner
    kombi, kendisine bir o.t takıldığını bilir ve o.t ile sürekli haberleşir
    sen mevsim sıcaklıklarına göre kombinin yanına gidip bugün hava iyi kombinin kazan sıcaklığını 55c değil 45c yapayım demiyorsun kombi ve modülasyonlu o.t bunu otomatik yapıyor

ama kombiye hiçbirşey bağlamazsan veya aç-kapa yani on-off oda termostatı bağlarsan kombi kazan sıcaklığını manuel olarak ara ara sen değiştiriyorsun
    havala iyiyse gidiyorsun 40c yapıyorsun soğuk havalarda 50c-55c yapıyorsun

çok basit ve herkesin anlayabileceği şekilde modülasyonlu oda termostatının çalışma mantığını anlattım
    bu da modülasyonlu oda termostatı kullanmanın başka bir avantajı
    bazı arkadaşlar bunu istemez kombiyi dışardan telefonla kontrol etmek ister gidip cosa alır
    kombi o zaman da modülasyonlu çalışır ama tesisat suyuna göre modülasyon özelliğinde çalışır

ilk sayfada modülasyonları anlattım ordan da bakabilirsin. özetle ne alırsan al ister 1/8 modülasyonlu kombi ister 1/5 modülasyonlu kombi, eğer cihaz destekliyorsa ve ihtiyacın varsa ister modülasyonlu o.t al ister alma bu kişinin ihtiyacı ve isteklerine kalmış bir durum

• Ayrıntılı ve özenli cevabınız için teşekkürler.
    bişey değil iyi forumlar
  • 3 Eşanjörlü yarı yoğ kombiler piyasadan kaldırılıyor
    ECA, sitesinden KRONOS modelini çıkartmış
    https://www.eca.com.tr/isitma-sogutma/kombiler/yogusmali
  • hocam merabalar bosch condense 2500w kombi aldım cr10 termostati da siparişini verdim kombi altı metal tesisat malzemelerinden tam olarak kaç tane ne almalıyız? Bi de bizim evdeki sistem bu şekilde dik termostatik vana mi almalıyım yatay mı ?
    KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]
    KOMBİ ve TESİSAT ÖNERİ  SAYFASI [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi firoyd -- 25 Ocak 2020; 21:43:33 >

• firoyd F kullanıcısına yanıt
    1'er adet 1/2 ve 3/4 tam geçişli vana (kelebek veya uzun kollu farketmez)
    1'er adet 1/2 ve 3/4 demir filtre

dik termostatik vana yok piyasada resim uzaktan çekilmiş vanalar görünmüyor

• 
Sayfa: önceki 766767768769770
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.