Şimdi Ara

KOMBİ DOLABI YALITIMI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
4
Favori
32.543
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Bu sene ilk defa doğalgazla karşılaştım. Sizin tavsiyeleriniz ve fikirlerinizle epey bir bilgi sahibi oldum. Herşeyden önce kiracıyım. Kombi dolabı için pvc dolap önerisinde bulunulmuştu, ancak kombi bağlantısını yapacak firma, gaz açımından hemen önce kombi montajını yaptığı için olmadı. Şimdi pvc yapan firmalar işlerinin yoğunluğundan dolayı yapmak istemiyorlar. Bende kendimce bir çözüm bulmak istedim.

Kombi mutfak balkonunda kuzey cepheye bakıyor. Cam balkon tavsiyesinde bulunuldu ama gerek ev sahibinin onay vermemesi gerekse cam balkonun soğuğu engelleme konusunda çok da başarılı olamaması (daha önce kendi evimde otururken biliyorum) sebebi ile yapılmadı.
     KOMBİ DOLABI YALITIMI

Burada dolabın dört bir kenarını dış cephe yalıtımı için kullanılan 2cm lik ve 1 cm lik strafor ile kapladım. Bana göre sağ, kombiye göre sol taraf dolaba çok yakın olduğu için 1cmlik, tavan taban ve diğer yüzeye 2 cm lik koydum. 3cm lik vida ve plastik somun ile tutturdum. Daha sonra aliminyum folyo ile kenarları sabitleyip, kapak kenarlarına kapı contası çektim. Borularıda yalıtım malzemesi ile kaplayıp, kelepçeledim.
     KOMBİ DOLABI YALITIMI

KOMBİ DOLABI YALITIMI

Bina içi gaz tesisatını döşeyen usta her yeri hunharca kırdığı için gaz borusu dolaba resmen ''böğründen'' girdi.Dolabın montajını yaparken epey bir kesmek zorunda kaldı.

KOMBİ DOLABI YALITIMI

KOMBİ DOLABI YALITIMI

Dolabın üst kısmı pimaş boruya denk geldiği için ustacığımız kesti. Kestiği yerden iki pimaş boru geçiyor. Orayıda kapattık.
     KOMBİ DOLABI YALITIMI

Alt tarafta mavi renkteki yerde göründüğü gibi boruların geçeceği yeri kocaman kesti. orayıda kapattık.

KOMBİ DOLABI YALITIMI

Kapak kenarları

KOMBİ DOLABI YALITIMI
     KOMBİ DOLABI YALITIMI

Duvarla birleşen yere silikon;
     KOMBİ DOLABI YALITIMI

KOMBİ DOLABI YALITIMI

Maliyeti:
    3 adet 2cm lik strafor 12TL
    1 adet 1 cm lik strafor 2TL
    20 adet plastik kelepçe 1TL
    1 kutu silikon 4 TL
    1 adet Maket bıçağı 2 TL
    1 adet Aliminyum Folyo 2 TL
    2 adet su yalıtım malzemesi 4 TL
    20 adet vida ve plastik somun 2 TL
    2 kutu yara bandı 1 TL
    Biraz sabır paha biçilmez
    Şarzlı vidalama
    Tornavida
    Cetvel
    Yardımsever bir arkadaş.

Şimdi bu kadar uğraştıkta bu işin bize tasarrufu ne kadar olur derseniz , işte onu bilemem. 30 TL harcadık gerisini ustalar söylesin.

• Emeğinize sağlık gerçekten güzel olmuş yer neresi? merak ettim soğuk olan bir bölgemi? Benimde balkonda yer İzmir 4 yıldır yalıtımsız kullanıyordum 2 yıl önce bende hemen hemen sizin gibi dolabın her tarafını yalıtmıştım fakat kombimiz iki sefer arızalandığı için dış kapak ve iç kapak derken sök tak dolap baya yıprandı nasip olursa en iyi köklü çözüm olarak sadece balkonun bu bölümünü tavana kadar pimapen ile kapatmak olacak Saygılar.
  • Samsun Vezirköprüde oturuyorum. Soğuk bir memleket. Aslında pvc den çift camlı dolap yaptıracaktım. Geç kaldığımız için olmadı. En son pvc ustası geldi. Baktı ve yapacağı dolabın bundan çok farklı olmayacağı, sadece alttan ve üstten kesilen yerlerin kapanmış olacağını söyledi. Birde üstüne 350 lira isteyince vaz geçtim. Bende böyle bir işe kalkıştım. Tüketime ne kadar faydası olur kestirmek güç. Sizin dediğiniz gibi balkonun bir kısmını kapatmanın çözüm olacağını zannetmiyorum. Çünkü soğuk, siper kabul etmez. En ufak yerden girer ve ısıyı çalar. Cam balkon bile soğuk konusunda başarılı sayılmaz. 80 lik pvc laminant ile çevrili, çift ısıcamlı, silikon çekilmiş dolap çok daha sağlıklı olur. Kombi dolabı diye google da n görsellere baktığınızda ilk çıkan görsel size fikir verecektir. Saygılarımı sunarım
  • quote:

Orijinalden alıntı: cotyora666

Samsun Vezirköprüde oturuyorum. Soğuk bir memleket. Aslında pvc den çift camlı dolap yaptıracaktım. Geç kaldığımız için olmadı. En son pvc ustası geldi. Baktı ve yapacağı dolabın bundan çok farklı olmayacağı, sadece alttan ve üstten kesilen yerlerin kapanmış olacağını söyledi. Birde üstüne 350 lira isteyince vaz geçtim. Bende böyle bir işe kalkıştım. Tüketime ne kadar faydası olur kestirmek güç. Sizin dediğiniz gibi balkonun bir kısmını kapatmanın çözüm olacağını zannetmiyorum. Çünkü soğuk, siper kabul etmez. En ufak yerden girer ve ısıyı çalar. Cam balkon bile soğuk konusunda başarılı sayılmaz. 80 lik pvc laminant ile çevrili, çift ısıcamlı, silikon çekilmiş dolap çok daha sağlıklı olur. Kombi dolabı diye google da n görsellere baktığınızda ilk çıkan görsel size fikir verecektir. Saygılarımı sunarım

boruları kapladığınız aliminyım folyo mu sadece başka bir şeyle daha sardınızmı, bendeki kombide balkonda .bende yalıtım yapmak istiyorum.teşekkürler

• Nalburlarda satılan içi yumuşak süngerli dışı alüminyum folyolu bir malzeme. Cırt Kelepçeyi geniş olandan alın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cotyora666 -- 30 Ekim 2013; 6:39:14 >
  • cotyora666 C kullanıcısına yanıt
    Elinize sağlık güzel olmuş, tek eksiği gaz kaçağı ihtimaline karşı ufak bir havalandırma , onu yapmayı ihmal etmeyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Elinize sağlık güzel olmuş, tek eksiği gaz kaçağı ihtimaline karşı ufak bir havalandırma , onu yapmayı ihmal etmeyin.

Teşekkür ederim. Resimlerde gözükmüyor ama dolabın üst sol tarafında, pimaş borunun girdiği yerden eçıklık bıraktım. Umarım yeterli olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cotyora666

quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Teşekkür ederim. Resimlerde gözükmüyor ama dolabın üst sol tarafında, pimaş borunun girdiği yerden eçıklık bıraktım. Umarım yeterli olur.

Gaz sıkışması olmayacak kadar boşluk varsa yeterli olur.
  • Arkadaşım ne kadar tasarruf ettin?
  • Bende kendimce bir şeyler yapmaya çalıştım. En zor olan kısmı, kombiyi tek başıma söküp takmak oldu :)

KOMBİ DOLABI YALITIMI

KOMBİ DOLABI YALITIMI

KOMBİ DOLABI YALITIMI

KOMBİ DOLABI YALITIMI

KOMBİ DOLABI YALITIMI

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musto44 -- 4 Kasım 2016; 23:24:10 >

• musto44 M kullanıcısına yanıt
    güzel olmuş

yalnız resimde bacanın eğimi aşağı doğru görünüyor eğer öyleyse bacayı yukarı doğru hafifçe kaldır yukarı doğru eğimli olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi disintegration -- 5 Kasım 2016; 10:29:29 >
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Tesekkur ederim. Bacayida halledeyim hemen. Eskiden kombinin dolabini acip kombiyi elledigimde soguk oluyordu. Simdi acinca sanki icinden sicak hava geliyor :)
    Kombinin kendisi ısı kaynağı 40-50cm lik petek kadar ısıl gücü var
  • tonyukuk76 T kullanıcısına yanıt
    Geç oldu yeni gördüm mesaji, aynı şartlar altında aynı kombi ve tesisat şekli , hemen hemen aynı kombi kullanımı ile alt kat komşum ile aramızda aylık 5-10 lira arası fark oluyordu. Üstelik o ara katta ben ise en üst katta oturuyorum. Sonradan ikimiz de cam balkon yaptırdık ama fatura da bir şey değişmedi. Yine aramızda 5-10 lira fark var.
    Su borularına da yalıtım yapsaniz iyi olur
  • Yaptim yaptim onlari da. izocamla iyice sardim.
  • Selamünaleyküm üstadım bende kombi dolabını yalıtım yapmak istiyorum 4 tane 2cm lik strafor aldım beyaz olandan silikonla dolaba tutturmak istiyorum vidasız dolabın alt tarafını yani boruların olduğu yeri nasıl yapacagim delik falan olacak mı hava girmeli mi başka neler yapmalıyım yardımcı olursan sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coco1912 -- 8 Ocak 2017; 19:54:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: coco1912

Selamünaleyküm üstadım bende kombi dolabını yalıtım yapmak istiyorum 4 tane 2cm lik strafor aldım beyaz olandan silikonla dolaba tutturmak istiyorum vidasız dolabın alt tarafını yani boruların olduğu yeri nasıl yapacagim delik falan olacak mı hava girmeli mi başka neler yapmalıyım yardımcı olursan sevinirim

Alttan veya üstten boşluk bir alabilirsiniz. Olası gaz kaçağında gaz aşağıya birikir. Strafor çok kalın olmasın. Mümkünse kombi arka duvara da strafor koymaya çalışın. Gerisi sizin maharetinize kalmış. Küçük vida ve plastik pul ile tutturursaniz daha sağlam olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: musto44

Bende kendimce bir şeyler yapmaya çalıştım. En zor olan kısmı, kombiyi tek başıma söküp takmak oldu :)

KOMBİ DOLABI YALITIMI

KOMBİ DOLABI YALITIMI

KOMBİ DOLABI YALITIMI

KOMBİ DOLABI YALITIMI

KOMBİ DOLABI YALITIMI

Aynı kombiyi kullanıyorum. Resimleri olan sayfa için:https://forum.donanimhaber.com/kombi-ve-tesisat-oneri-sayfasi-ana-konu--63447066-409#124901853

Mutfakla oturma odası yanyana ve kombinin bağlı olduğu duvarın arkası oturma odası.. Müthiş bir ses yapıyor. Sizin kombi balkonda olduğu için sanırım daha çok ısı yalıtımı için strafor kullandınız. Acaba ses yalıtımı içinde işe yarar mı ve maliyet ne kadar olmuştu?

• MisafirYolcu M kullanıcısına yanıt
    Kombinin arkasina laminantlarin altina konulan 5mm lik siltelerden 2 adet koydum.( 5 lira ) dolabin etrafinada 2 cm lik dis cephe yalitimi straforlarindan koydum. Sanirim tanesi 5 liraydi 4 tane kullandim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.