Şimdi Ara

KLİMA VAKUMU A DAN Z YE HERŞEY. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
636
Cevap
22
Favori
76.050
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 9köy

hımmm diyim ama ileri gitmiyim fazla

Şimdi bütün herşey servis vanalarının tapalarımıymış? Yok artık demek istiyorum. O tapaları takmak takmamak tam vakum yapmak anlamına mı geldi şimdi? Mutlak vakum edir? boruların içerisinde hava kalmamasıdır. Peki kim yaptığı vakumda boruların içerisinde hava kalmasına engel olmuştur? Mutlak vakum yapıldığında o bakır boruların birbirine değmesi lazım. düşünün balonun içindeki havayı emerdik çocukken ve balon büzülürdü. bunun gibi olmalı bakır borularında sistemde hava kalmadı diyebilesiniz. Şimdi servis vanalarından kaçabilecek vakumu mu sorun yaptınız? Yapmayın hepimizin gözünün üstünde kaş var...

• daha baya okuncak yazı var ama şuan çıkmam lazım kafamda çok çalışmıyor şuan. bazı sorcaklarım var sonra sorim klima 55 döverim seni atlama herşeye seni birolun yanın çırak verirm bilmiş ol çok kıl adamdır canını çıkarır senin
  • arkadaslar , 15 lik klima icin , fan 1. ayarda iken 28 derece ortam sicakliginda 13-14 derece ufluyor.
    normalmidir sorun varmidir?
    servis vakum icin cihaz olmadan gelmis , bi daha da gelmedi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tapalar kapalı olacak diyen arkadaşlar cihaz vakumlu halde iken gazı salmak için o tapaları sökecek misiniz sökmeyecek misiniz bana onun cevabını verin..eğer sökeceğiz diyorsanız ki sökmeden vanaları açamazsınız:) takmakla takmamak arasında hiç bir fark yoktur. lisede öğrenciler daha kolay anlıyorlar ya pesss size onlar 16 yaşında siz kaç yaşındasınız:) dahada birşey demiyorum...teknik bilgisi olan anladı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: klimavekombi

tapalar kapalı olacak diyen arkadaşlar cihaz vakumlu halde iken gazı salmak için o tapaları sökecek misiniz sökmeyecek misiniz bana onun cevabını verin..eğer sökeceğiz diyorsanız ki sökmeden vanaları açamazsınız:) takmakla takmamak arasında hiç bir fark yoktur. lisede öğrenciler daha kolay anlıyorlar ya pesss size onlar 16 yaşında siz kaç yaşındasınız:) dahada birşey demiyorum...teknik bilgisi olan anladı.

bu konuda ısrar eden var mı hala ya?
  • Yarın koçtaş tan Rubenis RB-AC-09s Split klima 9000 btu yu almayı düşünüyorum. Bu klimanın montajında vakum yapılması şartmı veya sadece süpürme yapsalar yeterlimi. Ayrıca süpürme işlemi tam olarak nedir?

http://www.koctas.com.tr/product/RB-AC-09S-Split-Klima-9000-BTU/6706-11716/
  • quote:

Orijinalden alıntı: liveforfreedom

Yarın koçtaş tan Rubenis RB-AC-09s Split klima 9000 btu yu almayı düşünüyorum. Bu klimanın montajında vakum yapılması şartmı veya sadece süpürme yapsalar yeterlimi. Ayrıca süpürme işlemi tam olarak nedir?

http://www.koctas.com.tr/product/RB-AC-09S-Split-Klima-9000-BTU/6706-11716/

Sistemde atmosfer gazı, yani yabancı gaz kalmaması lazım. Vakum bunun için yapılıyor, bunu 1 atm basıç altında başka türlü yapmak da mümkün değil.

Süpürme uzayda olabilir belki. Belki uzay istasyonlarında bu yöntemi kulanıyorlardır... kim biilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

quote:

Orijinalden alıntı: klimavekombi

tapalar kapalı olacak diyen arkadaşlar cihaz vakumlu halde iken gazı salmak için o tapaları sökecek misiniz sökmeyecek misiniz bana onun cevabını verin..eğer sökeceğiz diyorsanız ki sökmeden vanaları açamazsınız:) takmakla takmamak arasında hiç bir fark yoktur. lisede öğrenciler daha kolay anlıyorlar ya pesss size onlar 16 yaşında siz kaç yaşındasınız:) dahada birşey demiyorum...teknik bilgisi olan anladı.

Sayın hocam sitenizi okuyorumda bir şey sormak isterim.
    Eger gaz eksikse boru kar baglar hiç yoksa kupkuru olur yazıyor, ya gaz fazla ise nasıl anlarız.

gaz fazla ise basma hattı yani ince boru sıcak olur.( soğuk olması gerekir)

• quote:

Orijinalden alıntı: x-calibur

Sn.9.köy,

http://www.youtube.com/watch?v=PdMRVO_NOz4&NR=1 bu videoda vakum olayı falan yok. Bu sizin paylaştığınız video, burada yöntem farklımı?_

x-calibur arkadaşım mesajınızı kaçırmışım.

sormuş olduğunuz video ya ait yazıyı kopyaladım. videoyu kamerhan arkadaşımız yayınlamışçç burda neden vakum yapılmadığı yazıyor.. yani adama deniyorki vakum yapmadın klimanın ömrünü katlettin:))

quote:

arkadaşlar kamerhan arkadaşın güzel yazısını buldum

yazıyı aşağıya ekliycem.

yazı bu linkte ayrıca samet007 arkadaşımızın süper vakum videoları var.

kamerhan arkadaşımızın yayınladığı video

http://www.youtube.com/watch?v=PdMRVO_NOz4&NR=1

ve yazının tamamı

videoları izleyince neden daha önceden bunları izlemedim diye ah çekmekteyim.klima bölümünde bu videolar veya yazılar sabit kalsa herkese faydası olur.. çünkü o kadar para verdiğimiz klimalara adamlar basit birşeymiş gibi kurulum yapıyorlar. kurulum servis fişindede vakumlama yapıldığına dair kutucuğu soruncada tabi abi vakumlama yaptık (Gaz dışarı atılarak) deniliyor. tabi benim gibi anlamayana yutturuyorlar. aslında kurulum yapılırken bizler tarafından videoya alınsa belki adamlar işlerini doğru dürüst yaparlar diye düşünüyorum.
    http://www.youtube.com/watch?v=PdMRVO_NOz4&NR=1
    bu videodada kurulum sonrasında vakumlama yapılmıyor ve yorum yapılıyor vakumlama yapılmaması hakkında.
    y4n0007 (1 month ago) Show Hide +1 Marked as spam Reply you have just taken 25 years of life away from that system, By not using a vacuum pump. to remove moisture from system. moisture = acid....acid = burnt out compressor

its people in that video that Australia don't need,
    you do that kind of work in India

türkçeye çevirim yaptığımda ise yorumcu şöyle diyor.
    Sen sadece, uzakta o sistemden yaşamın 25 yılını aldın, bir vakum pompasını kullanmayarak. Sistemden nemi çıkarmak. Nem= asit.... Asit& 65279;
    = kompresörü terketti.
    Avustralya'nın, ihtiyaç duymadığı o görüntüde onun insanlarının olduğu kompresörü terketti, sen, Hindistan'da işin o türüne yaparsın.

ustalara sormak istediğim;
    1-vakumlama yapılmamış ama vakumlama yapılmış sağlıklı bir bir klimayla aynı performansta ısıtan klima ilerde sorun çıkartırmı.(50-56 derece ağız sıcaklığı veriyorsa)
    2-gerçektende vakumlama yapılmaması sonucunda yorumdaki gibi klimanın ömrü nemden dolayı korozyona uğrayarak sistemi ne derecede etkiler.
    3-bu kadar kısa mesafede nem sistemi kaç yılda etkisi altına alarak ısıtmada performans düşüklüğü yaratır.
    4-birde mesela 5 yıl sonra ısıtmada problemi olursa bu vakumlama yapılmadığından dolayımı olur. tekrar vakumlama yaparsak eski düzenine kavuşurmu.

• Yeni almış olduğum Vestel marka klimanın montajı bugün yapıldı. İklimlendirme ve soğutma teknikeri olduğum halde vakum yapmaları için montaj ekibini ikna edemedim. Sözde Vestel eğitim vermiş ve klimalar fabrika tarafından vakumlu geliyormuş. Zaten vakum yapmak için cihazları bile yoktu. Müşteri hizmetlerini arayıp yanlış montaj için arıza kaydı açtırdım. Bakalım sonuç değişecek mi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kerem

Yeni almış olduğum Vestel marka klimanın montajı bugün yapıldı. İklimlendirme ve soğutma teknikeri olduğum halde vakum yapmaları için montaj ekibini ikna edemedim. Sözde Vestel eğitim vermiş ve klimalar fabrika tarafından vakumlu geliyormuş. Zaten vakum yapmak için cihazları bile yoktu. Müşteri hizmetlerini arayıp yanlış montaj için arıza kaydı açtırdım. Bakalım sonuç değişecek mi.

aman elletmeyin.ciddiyim.ayni sey basima geldi.ikinciye vakum yapmaya manometre ile gelip manometreyi bana vakum cihazi diye yutturmayaa calisti.sonra gazini kacirip birakip gitti gelmiyor 10 gundur.cinnet gecirtti.paranla rezillik.bi daha vestel mi allaah bin turlu diyorum...yarin 200 lira vericem baska bi ustaya yaptiricam...

• quote:

Orijinalden alıntı: 26_bbz_26

quote:

Yeni almış olduğum Vestel marka klimanın montajı bugün yapıldı. İklimlendirme ve soğutma teknikeri olduğum halde vakum yapmaları için montaj ekibini ikna edemedim. Sözde Vestel eğitim vermiş ve klimalar fabrika tarafından vakumlu geliyormuş. Zaten vakum yapmak için cihazları bile yoktu. Müşteri hizmetlerini arayıp yanlış montaj için arıza kaydı açtırdım. Bakalım sonuç değişecek mi.

aman elletmeyin.ciddiyim.ayni sey basima geldi.ikinciye vakum yapmaya manometre ile gelip manometreyi bana vakum cihazi diye yutturmayaa calisti.sonra gazini kacirip birakip gitti gelmiyor 10 gundur.cinnet gecirtti.paranla rezillik.bi daha vestel mi allaah bin turlu diyorum...yarin 200 lira vericem baska bi ustaya yaptiricam...

Vakum yapacağım diye manifold ile gelirse kapıdan kovarım. Yüz göz olmamak için sesimi çıkartmıyorum ama insanında bir sabrı var. Elektrik bağlantısını da ben yaptım zaten geçmişte bir iş yeri yanmış montajı yapan servis elemanı 15 yıl hapis cezası almış. O olaydan beri elektrik bağlantısını biz yapmıyoruz dedi.

• Kimse bu işi umursamıyor, eve gelen servisde iki soru sorunca kimse sizin gibi birine iş yapmaz diyor, hani derler ya kötü mal sahibi insanı ev sahibi yapar aynen bende kendi işimi kendim yapmaya başladım yavaş yavaş, hem bilmiyorlar hemde ukalalık diz boyu.

eve klimaya bakım yapılacak diye çagırıyorsun aradan çaktırmadan bakıyorsun elinde 5 tl aldıgı su püskürten bir şey iç ünitenin üstüne sıkıyor, ne fanı çıkarma, ne fanı yıkama hiçbir şey yok, dış üniteye zaten ellemediler soruncada dış ünite dışardadır o yıkanmıştır diyerek bide gülüyor, 5 dakika su sık ver 60 tl evet evet ayne öyle 5 dakika, hani gaz kontrolu, hani performans kontrolu, hani dış ünite yıkanması, hani sökmesen bari iç fanın tavanın yıkanması yok.
  • Servisin hala gelmeye niyeti yok. Bekliyorum bakalım.
  • Servis sonunda geldi ve vakum yapip kacirdiklari gazimizi basti.
    yalniz vakum sonucunda aman aman bir performans farki olusmadi klimada.
    15lik klima ortam sicakligi 28 iken 14-15 derece ufluyor agzindan.
    vakum onceside ayni idi hemen hemen.
    vakumun performansata cok ta bi onemi yok gibi hakikaten.uzun omur konusunu bilemeyecegim ama zaten mevcut klimalarin hicbiri omurluk degil ki.
    tas catlasa 5 senede hepsi pert olur kanimca.

• quote:

Servisin hala gelmeye niyeti yok. Bekliyorum bakalım.

hocam bu arada siz gazı verdirttinizmi klimaya. hiç sorulmamıi sizde söylememişsiniz.
  • quote:

Servis sonunda geldi ve vakum yapip kacirdiklari gazimizi basti.
    vakumun performansata cok ta bi onemi yok gibi hakikaten.uzun omur konusunu bilemeyecegim ama zaten mevcut klimalarin hicbiri omurluk degil ki.

26_bbz_26 es es galiba kardeşim, sizin klimaya nasıl vakumyapıldı gazı boşaltıp azort yıkaması yapıldımı. birol usta azot olmasada gaz boşaldıktan sonra uzun süre en az 1 saat e yakın vakum yapılmalı diyor. yanlış hatırlamıyorsam ... çünkü r410 gazına gaz eklenmez. gaz boşaltılır sağalm bir vakum ve eletronik terazi ile üstün de yazan gramajınca gaz şarjı yapılır bu şekildemi yaptılar yoksa ekledilermi?

• quote:

quote:

hocam bu arada siz gazı verdirttinizmi klimaya. hiç sorulmamıi sizde söylememişsiniz.

Gazı vermemeleri için uyardım ama servis dışı müdahale olursa cihaz garanti dışı kalır dediler. Anladılar sanırım benim veya bir başkasının müdahale edeceğini. Ben sinboyu bilirdim lanet bir firma olarak ama sinbodan daha kötüleri de varmış
  • quote:

quote:

quote:

Gazı vermemeleri için uyardım ama servis dışı müdahale olursa cihaz garanti dışı kalır dediler. Anladılar sanırım benim veya bir başkasının müdahale edeceğini. Ben sinboyu bilirdim lanet bir firma olarak ama sinbodan daha kötüleri de varmış

yani verildimi gaz hocam.

sinboya bakmayın bir kez beni inanın adam bulamayıp ne güvenlik bıraktılar bağlamdık utanmasalar temizlik hizmetlerine bile bağlıyacakalrdı bend kızdım aramadım birdaha 60 tl ye buhar cihazı almıştım klimayı temizlemek için 1 kez kullandım baya bir yattı sonrasında kullndığımda 15-20 sn çalışıp hemen duruyordu. dedim onlarlamı uğraşıcam sinir oldum.

• quote:

Servis sonunda geldi ve vakum yapip kacirdiklari gazimizi basti.

Servis sanırım 14.10 da cep telefonumu aramış. Bende o an telefonun başında değildim. Ulaşılamadı diye not düşüp arızayı kapatmışlar.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.