Şimdi Ara

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU] (755. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
13 Misafir - 13 Masaüstü
5 sn
57.246
Cevap
703
Favori
4.432.568
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
82 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 753754755756757
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Orijinalden alıntı: mnaltunkeyik

quote:

quote:

quote:

quote:

sn kocausta hocam tekrar merhabalar. bizim odayı toshiba ya hesaplattırdım 18000 btu önerildi. 18000 btu luk f/p hangi markanın hangi modelini öneririsiniz. yardımlarınız için teşekkür ederim. hocam ayrıca panasonic klimalar hakkında düşünceleriniz neler .saygılar.

18 bin BTU önerilmesi ilginç.
    Demek ki adamlar çok ısı kayıp/kazancı olabilecek durumlar gördüler.

Toshiba RAS 18 SKV veya bunun klonu AC XPOWER 50

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv050m-x-power-gold-klima-fiyati,449082.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-toshiba-ras-18-skv-klima-fiyati,448958.html

Panasonic'i geçin, zaten arkadaş ta yazmış sebeplerden birini.

sn hocam durduğumuz salon 25 m2 pencereleri güney cephesinde. pencereler 2 adet ayrıca bu odada balkon kapısı var. balkon kapısının camı ve pencereler çift cam pimapenli. ben odanın klima hesabınıhttp://www.toshibaklima.gen.tr/toshiba-klima-hesabi.html buradan hesaplattırdım hocam. firmayı keşfe çağırmadım . hocam bu arada aklıma takıldı bu 18 bin btu luk klima odaya çok gelirse bu klimanın sağlığına zarar verirmi. ras 18 skv ile ras 13 skv arasında elektrik harcaması bakımından ne kadar fark var acaba. saygılar.

Şimdiki eviniz 25 m2, oraya RAS 13 sınırda olur ama zaten kısa süre kullanılacağı için idare eder; ama asıl ilerde kullanılacağı 20 m2 yer için de bu defa RAS 18 büyük gelecektir.

İnverter klima bir mekana büyük geldiğinde de ılık üfleme gibi sorunlar çıkabiliyor, hele bir de çok hesaplı bir montaj yapılmazsa.
    Sağlığa zarar sözkonusu değil, ama dediğim gibi ılık üfleme durumu engellenemezse ısınamazsınız.

Elektrik harcama konusu daha değişik, o mekanda büyük olan küçüğünden daha az ceryan tüketebilir, düşündüğünüzün tersine olarak.

sn hocam kafanızı şişirdim özür dilerim. ras 13 skv gelecek kış mevsiminde de 25 m2 lik odada kullanılacak olsa yinede kafi gelirmi acaba. taşınacağımız kesin olarak belli olmadı onun için muallaktayım. teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. saygılar.

Sınırda da olsa yeter bence.
    Mekan güneye bakıyordu, oradan avantaj var. Pencere-kapı pen idi.

13'lük te gene 4.2 kW sıcaklık yapıyor nominalde, 14300 BTU yani, üstelik uyduruk değil gerçek değerler.
    Kaldı ki alet sıkışınca 17 bin BTU'ya çıkıyor.

Ben Bornova'da çatısız üst kat 25 m2, kuzey rüzgarına dik karşı yerde düz tip Çin malı 13 bin BTU veren klimayla ısındım 4-5 sene.

Bence bunu düşünün.

Hesaplama için bu daha güzel:

http://www.heatlosscalculator.co.uk/

yeter hocam 25m2 için. bencede gerek yok 18 liğe.

sizede çok teşekkür ederim hocam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Serhat6363

Ek resimler..

Klima Tavsiyeleri [ANA KONU]

Senin klimanın sıkıntısı belli.Makine direk yukarıdan emiş yapıyor. aşağı almaktan başka çare yok.

• Bu arada klima almayı düşünenler ellerini çabuk tutsunlar,fiyatlara dokundurulmaya başlanıyor.Marketlerde bile fiyatlar yukarı dogru dönmeye başladım.DD 18 lik inv. 2 299 TL medimarkt ta,Auer bile uçmuş 2 200 TL.
    Bu arada Daikin,Mit.Elec.,Tosh,Pan. dokundurdu bile.....
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

sn kocausta hocam tekrar merhabalar. bizim odayı toshiba ya hesaplattırdım 18000 btu önerildi. 18000 btu luk f/p hangi markanın hangi modelini öneririsiniz. yardımlarınız için teşekkür ederim. hocam ayrıca panasonic klimalar hakkında düşünceleriniz neler .saygılar.

18 bin BTU önerilmesi ilginç.
    Demek ki adamlar çok ısı kayıp/kazancı olabilecek durumlar gördüler.

Toshiba RAS 18 SKV veya bunun klonu AC XPOWER 50

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-alarko-carrier-53nqv050m-x-power-gold-klima-fiyati,449082.html

http://www.akakce.com/klima/en-ucuz-toshiba-ras-18-skv-klima-fiyati,448958.html

Panasonic'i geçin, zaten arkadaş ta yazmış sebeplerden birini.

sn hocam durduğumuz salon 25 m2 pencereleri güney cephesinde. pencereler 2 adet ayrıca bu odada balkon kapısı var. balkon kapısının camı ve pencereler çift cam pimapenli. ben odanın klima hesabınıhttp://www.toshibaklima.gen.tr/toshiba-klima-hesabi.html buradan hesaplattırdım hocam. firmayı keşfe çağırmadım . hocam bu arada aklıma takıldı bu 18 bin btu luk klima odaya çok gelirse bu klimanın sağlığına zarar verirmi. ras 18 skv ile ras 13 skv arasında elektrik harcaması bakımından ne kadar fark var acaba. saygılar.

Şimdiki eviniz 25 m2, oraya RAS 13 sınırda olur ama zaten kısa süre kullanılacağı için idare eder; ama asıl ilerde kullanılacağı 20 m2 yer için de bu defa RAS 18 büyük gelecektir.

İnverter klima bir mekana büyük geldiğinde de ılık üfleme gibi sorunlar çıkabiliyor, hele bir de çok hesaplı bir montaj yapılmazsa.
    Sağlığa zarar sözkonusu değil, ama dediğim gibi ılık üfleme durumu engellenemezse ısınamazsınız.

Elektrik harcama konusu daha değişik, o mekanda büyük olan küçüğünden daha az ceryan tüketebilir, düşündüğünüzün tersine olarak.

sn hocam kafanızı şişirdim özür dilerim. ras 13 skv gelecek kış mevsiminde de 25 m2 lik odada kullanılacak olsa yinede kafi gelirmi acaba. taşınacağımız kesin olarak belli olmadı onun için muallaktayım. teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. saygılar.

Sınırda da olsa yeter bence.
    Mekan güneye bakıyordu, oradan avantaj var. Pencere-kapı pen idi.

13'lük te gene 4.2 kW sıcaklık yapıyor nominalde, 14300 BTU yani, üstelik uyduruk değil gerçek değerler.
    Kaldı ki alet sıkışınca 17 bin BTU'ya çıkıyor.

Ben Bornova'da çatısız üst kat 25 m2, kuzey rüzgarına dik karşı yerde düz tip Çin malı 13 bin BTU veren klimayla ısındım 4-5 sene.

Bence bunu düşünün.

Hesaplama için bu daha güzel:

http://www.heatlosscalculator.co.uk/

yeter hocam 25m2 için. bencede gerek yok 18 liğe.

sizede çok teşekkür ederim hocam.

est. kardeş.

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Bu arada klima almayı düşünenler ellerini çabuk tutsunlar,fiyatlara dokundurulmaya başlanıyor.Marketlerde bile fiyatlar yukarı dogru dönmeye başladım.DD 18 lik inv. 2 299 TL medimarkt ta,Auer bile uçmuş 2 200 TL.

tokundursunlar bakalım hayırlısı. bana klima aldırtmadılar umarım cehennem gibi bir yaz olurda. tövbe ya her şeyde bir hayır var.
  • quote:

quote:

Bu arada klima almayı düşünenler ellerini çabuk tutsunlar,fiyatlara dokundurulmaya başlanıyor.Marketlerde bile fiyatlar yukarı dogru dönmeye başladım.DD 18 lik inv. 2 299 TL medimarkt ta,Auer bile uçmuş 2 200 TL.

tokundursunlar bakalım hayırlısı. bana klima aldırtmadılar umarım cehennem gibi bir yaz olurda. tövbe ya her şeyde bir hayır var.

Sana kim klima aldırtmadı birader?

Evinde değişik markalardan birkaç tane var zaten, kolleksiyon mu yapıcan sen de benim gibi

• quote:

quote:

quote:

Evinde değişik markalardan birkaç tane var zaten, kolleksiyon mu yapıcan sen de benim gibi

abi annemgilin eve. hani zaman zaman foruma resimleri basmıştım ya. yazın 9 luk sharpla yaklaşık 55m2 serinlettim yazıyordum ya. mutfak beter sıcak oluyor. akşam üstü güney batı bir daire. mekan kötü onlarda güvenemiyor salona takılcak klimanın mutfağa etki edeceğine.

koleksiyon tamam canım yoksa

• quote:

quote:

quote:

quote:

abi annemgilin eve. hani zaman zaman foruma resimleri basmıştım ya. yazın 9 luk sharpla yaklaşık 55m2 serinlettim yazıyordum ya. mutfak beter sıcak oluyor. akşam üstü güney batı bir daire. mekan kötü onlarda güvenemiyor salona takılcak klimanın mutfağa etki edeceğine.

Sana vereyim bi 9 binlik DD, hem de aldığım paraya
    Soğutma için olduktan sonra halleder.

Aslında ısıtma işini de yapıyor da, kafa ütülüyor gece yatak odasında.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: iskanca

İyi günler arkadaslar

Konu klima tavsiyesi, fakat 2005 ten beri süren bir konu olduğu icin güncel tavsiyenin nerede, hangi sayfada olduğu artık pek gözükmüyor :S özellikle benim gibi konuyu cep telefonundan takip edip arastiranlar icin cok karışık bir hal almış.

Simdi Konuya gelirsek klima arıyorum bütçem 1500TL-2000TL(MAX.) ısıtma ve soğutma amaçlı kullanacağım ama yoğunluk soğutma memurluktan dolayı sürekli tayin ve dolayısıyla sok tak olacak az yaksın oda kaç m2 bilmiyorum ama 18000 btu olsun istiyorum 
    Daha önce cok kullandım ama ilk defa kendim alacağım onun icin hic bilgim yok klima konusunda bu arada hijyenikte olsun ;) 2 tane cocuk var alırken nelere dikkat etmeliyim nokta atışı vermeseniz bile sunu al diye nelere dikkat etmem yada bu konu ile ilgili nereye bakmam gerekiyor şimdiden teşekkürler

NOT: 9köy ve Tekirdağ sizede aynı mesajı özelden yazmıştım kirlilik olmasın diye burda

sn iskanca, arkadaş. kendime 3gün ceza verdim ve foruma kaç gündür girmiyordum. fakat bana özel mesajınız gelmedi. zaten pm şıkkım kapalı. ancak profilimden mail ile ulaşmanız mümkün olabilir.
    bu şekilde yazdınızmı? yazsanızda bu sistemde sağlıklı çalışmıyor. durumu imzamda belirttim zaten. yeni örneğide sizsiniz. kesinlikle bana mailiniz gelmedi.

durumunuzla ilgili kocausta yardımcı olmuş. benim ekleyeceklerim. hijyen konularına takılmayınız. hava temizleme vs yok öyle bir şey. iyon sistemleri felan gerçek değil ve çocuklarınıza zararlı. bosch bir ara dev billboardlar asmıştı evinizde bahar ferahlığı. vs gitsin yiyosa almanyada yapsın aynı reklamı. sharp bile bu reklamı en iyi temizleme sistemi onda olduğu halde bukadar net yapmıyor. hiç takma kardeşim klima demek devamlı temizlenmezse pislik demektir devamlı temizlerseniz filtre ve iç peteklerini burda sayfamız var tariflere uyup yüzünüzü güldürür ve size hizmet eder klimanız. 2-3 yılda birde servis komple ele alırsa daha detaylı temizlenmiş olur.

memursanız çok kesin tavsiyede bulunmak zor. klimayı oturduğunuz ev sahibine satabilecekseniz iyisini alın anlaşın derim. o adamda 50-100 sizden sonra daha yüksek kiraya verir. umarım yobaz birine denk gelmezsiniz evsahibi konusunda.. çünkü klima sökülüp taşınması oldukça zor bir durum. aslında çok kolay ama ustaların çoğu şişiriyorlar işlerini.

yanı sıra sadece ustalarda kalmayalım. günah almayalım adam iyi insandır düzgün yapar işini gazı toplar söker vanalarını sıkıca kapar. bu kez taşıma şirketi düzgün taşıma yapmazsa yamulur yumulur. gittiğiniz yerde boru değiştirme durumu şart olabilir. can yakıyorlar servisler. şuan fiyat bilmiyorum ama en az 15m boru parasına bana zamanında 2m boru hesabı çıkardılar ne bu borumu dedim evet boru deyip ödettiler:(( yani baya aksilikler olabilir her yönden. hadi taşımacılar düzgün taşıdı bu kez yeni evde kuracak adam düzgün kurmazsa vakum vs bu durumlar var şişirdimi emek boşa gider.. dediğim gibi borular sertleştimi kullanımı zor olur.

klimacılar silah alıp vurcak beni. hep kötü düşünüyosun diye kısmetiniz düzgünse hiç bişe olmaz fakat ben yinede ev sahibinizle anlaşın derim. çünkü yeni taşıncağınız evinizi klimanıza göre seçmeniz zor:))

Yok dostum sanırım sitenin mobil versiyonu gelişmemiş PM yi sectim ve direk sana mesaj yazdım alıcı ismide sendin;

Anladığım kadarıyla is temizlik ve bakımda bitiyor hijyen konusunda alabilirsem ona dikkat ederim.

Suan lojmanda oturduğumdan ev sahibimiz oldukça yobaz biri sayılabilir :S artık dediğin gibi biraz şansımıza guvenecez birazda bu iste tecrübeli insanlar arayacaz gerekirse 3-5 fazla verecez yardımlarınız icin teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iskanca -- 5 Mart 2012; 2:08:00 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Sana vereyim bi 9 binlik DD, hem de aldığım paraya
    Soğutma için olduktan sonra halleder.

Aslında ısıtma işini de yapıyor da, kafa ütülüyor gece yatak odasında.

yok abi olmaz çünkü devamlı çalışacağı için inverter şart. siz alptuğ hoca ile anlaşın. ben biraz daha kızdırırsam satar sana klimayı

• alptuğ hoca beğenmez öyle şeyleri.
    Ona janjanlı süslü püslü olacak
    Mümkünse Pakistan falan
  • quote:

alptuğ hoca beğenmez öyle şeyleri.
    Mümkünse Pakistan falan

siz geçin dalganızı alet canavar gibi 2 nci kışıda şahane geçirtiyor ,öyle ikide bir toslayıp foslayan cihazlar gibi değil yani ,geceleyinde fan hızını 1 nci kadameye alınca nini gibi geliyor (gerçi ben geceleri uyumuyorum ya neyse)

tekirdağlı hocamın resmini verdiği traktör gibi aletlerle bizimkini birmi tutuyorsunuz yani

işin ilginci cihazda hiç süs yok keşke biraz süslü yapsalarmış daha iyi olurdu

• quote:

Orijinalden alıntı: alptuğ56

quote:

Mümkünse Pakistan falan

siz geçin dalganızı alet canavar gibi 2 nci kışıda şahane geçirtiyor ,öyle ikide bir toslayıp foslayan cihazlar gibi değil yani ,geceleyinde fan hızını 1 nci kadameye alınca nini gibi geliyor (gerçi ben geceleri uyumuyorum ya neyse)

tekirdağlı hocamın resmini verdiği traktör gibi aletlerle bizimkini birmi tutuyorsunuz yani

Traktör gibi iyi şey var mı dünyada yaa.
    Kötü olan şeyi traktöre benzetmeyin

• Yok dostum sanırım sitenin mobil versiyonu gelişmemiş PM yi sectim ve direk sana mesaj yazdım alıcı ismide sendin;

Anladığım kadarıyla is temizlik ve bakımda bitiyor hijyen konusunda alabilirsem ona dikkat ederim.

Suan lojmanda oturduğumdan ev sahibimiz oldukça yobaz biri sayılabilir :S artık dediğin gibi biraz şansımıza guvenecez birazda bu iste tecrübeli insanlar arayacaz gerekirse 3-5 fazla verecez yardımlarınız icin teşekkürler

iskanca, kardeşim. mail meselesi anlaşıldı mobil versiyon meselesi.

hayırlısı olsun klimacı arkadaşlarda bizlerde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız bu gibi durumlarda.
  • quote:

quote:

quote:

Mümkünse Pakistan falan

süsü yokmu dış ünite neci bee

kocaustam senin gaz ve benzinle çalışan bir traktörü kilo ile alıp mazoata alıştırdım demene hala gülüyorum. sahi ya bozulmadımı motor. normal benzinli araba alışırmı motora.

hep aklıma 10 numara yağ delisi olan bir servis şöförümüz vardı o geliyor. adamın altında mersedes sprinter sanırm güzel bir minibüz vardı ortak olmasam ben bu arabayı 10 numara yağa alıştırırım diyordu. daha evvel pejo vermış baya idare etmiş en son pompa gitmiş. sevinmiş bunların pompası ucuz diyerek

• quote:

quote:

quote:

quote:

Mümkünse Pakistan falan

kocaustam senin gaz ve benzinle çalışan bir traktörü kilo ile alıp mazoata alıştırdım demene hala gülüyorum. sahi ya bozulmadımı motor. normal benzinli araba alışırmı motora.

hep aklıma 10 numara yağ delisi olan bir servis şöförümüz vardı o geliyor. adamın altında mersedes sprinter sanırm güzel bir minibüz vardı ortak olmasam ben bu arabayı 10 numara yağa alıştırırım diyordu. daha evvel pejo vermış baya idare etmiş en son pompa gitmiş. sevinmiş bunların pompası ucuz diyerek

yaw siz dış ünitenin yanında mı yaşıyorsunuz

üstelik bence dış ünite görüntüsü harika da iç ünite çok boş duruyor onca masraf yapmışlar insan biraz süsler demi yani

@kocausta hocam traktörü benzetme olarak kullandım yoksa traktör kötüdür demedim ,ha çok seviyorsan odana onu da koy nasılsa klimanın sesi onu bastırır

• quote:

quote:

quote:

quote:

Mümkünse Pakistan falan

Traktörü mazota alıştırma olayının püf noktası var, sakın normal bir benzinli arabaya mazot koymayın rezil edersiniz.

Olay şu:
    O "Gazlı Ferguson"larda emme manifoldunun eksoz manifoldundan ısıtması için bir koruyucu sac vardır.
    Sac her iki manifoldu da içine alır, bu şekilde eksozun sıcaklığı emmeyi ısıtır, bir süre sonra motoru benzinden gazyağına çevirdiğinde artık gazyağı manifoldda buharlaşmaya başlar.
    Gazyağı benzin motoruna buharlaşma sıcaklığında verilebilirse yakılabilir yani.

Piyasada gazyağı pek bulunmuyor o aralar (90 başları), benzinle kullanmak ta pratik değil, tarla sürmek gibi zorlu işlerde motor ısınınca üstündeki benzin deposundan da benzin buharlaşıp gidiyor.

Manifolddaki koruyucu sacı çıkarıp çok daha iyi kapatacak bir başka sac yapıp taktım, mazotu daha çok ısıtabilmesi için.
    Büyük depoya da mazotu doldurup taktım pulluğu, girdim tarlaya. 16 dönüm yer, o traktöre bir günlük iş.
    Birkaç defa benzinle döndükten sonra mazota çevirdim, aynı gazyağında olduğu gibi devam etti Etmek zorunda kaldı yani

Sonra bu şekilde uzun ve zorlu işlerde hep mazotla kullandım, gazyağı aramaktan da kurtuldum, hem mazot daha ucuzdu.

İşin başka bir püfü, zorlu iş bittiğinde hemen benzine çeviricen.
    Eğer motor ve manifold soğursa mazotu buharlaştıramaz, o mazot ta silindir içinde yanmadan kalırsa bujileri çıkarıp iyice temizlemek gerekir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tekirdağlı-klimacı

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mehmetefex

selam ben bir konu danışmak istiyorum..

uğur derin dondurucu markası klima üretimine geçmiş diye duydum...

nasıldır acaba bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi ? lütfen

yerli bir marka olduğu için sıcak bakıyorum...

şimdiden teşekkürler.

Uğur firması bilinen deep freeze lerini Çin firmalarına yaptırıyordu.
    Şimdi klimaları da öyle yapacaktır herhalde.

İyi bir firmaya iyi mallar yaptırırsa iyi olur.
    Ama çerçöp şeyler yaptırırsa kendi bileceği iştir.

Bunların dışında, klimadan anlayan servisler de bulması gerekiyor.
    Yoksa Vestel'de olduğu gibi bir durum da yaşanabilir:
    Evet, biryerlere fason olarak normal kalitede klimalar yaptırıyorsunuz, ama servisleriniz konudan bîhaber olduğu için o klimaları çalıştıramıyorsunuz.

işkembeden atmayalım bilip bilmeden konuşmayalım.......

uğur firması 17 yıl yetkili servisliğini yapmış ve her yıl seminerlerine bayi ve servis toplantılarına katılmış biri olarak konuşuyorum... 25 yıldır ısıtma soğutma klima teknolojilerinde birfiil mücadele eden birisi olarak konuşuyorum...

uğur firması üretim tarihine başladığı 40 yıllık bir dönem içerisinde hiç bir zaman Çin den DERİN DONDURUCU ithal etmeyip ekovat motorları ve termostatları hariç tamamın kendi üretmiştir hatta bilakis kendi üretim bantlarını gördüm 3 dakikada banttan 1 adet deepfrez çıkartıyor ve her yıl yeni bir ürünü geliştirip piyasaya sunuyor..

gerçi ben uğur bayii ve servisliğini bıraktım 4 yıl oldu şu an tamamen endüstriyel klima ve soğutma sistemleri yapmış olsamda uğur hakkında haksız bir ithamda bulunman hiç etik değil usta bilip bilmeden konuşma...

yani şimdi işin ehli bir servisi varsa alınır mı diyosunuz..

uğur firmasını araştırdım üretim tesisinin Türkiye'de olduğunu gördüm. vestel arçelik gibi markaların servis şikayetlerinden bıktığımız için tercih etmiyorum...

uğur'un servislerini araştırıp bu ürünü görmeyi bekliyorum ozaman..

fikirleriniz için teşekkürler...

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Mümkünse Pakistan falan

Traktörü mazota alıştırma olayının püf noktası var, sakın normal bir benzinli arabaya mazot koymayın rezil edersiniz.

Olay şu:
    O "Gazlı Ferguson"larda emme manifoldunun eksoz manifoldundan ısıtması için bir koruyucu sac vardır.
    Sac her iki manifoldu da içine alır, bu şekilde eksozun sıcaklığı emmeyi ısıtır, bir süre sonra motoru benzinden gazyağına çevirdiğinde artık gazyağı manifoldda buharlaşmaya başlar.
    Gazyağı benzin motoruna buharlaşma sıcaklığında verilebilirse yakılabilir yani.

Piyasada gazyağı pek bulunmuyor o aralar (90 başları), benzinle kullanmak ta pratik değil, tarla sürmek gibi zorlu işlerde motor ısınınca üstündeki benzin deposundan da benzin buharlaşıp gidiyor.

Manifolddaki koruyucu sacı çıkarıp çok daha iyi kapatacak bir başka sac yapıp taktım, mazotu daha çok ısıtabilmesi için.
    Büyük depoya da mazotu doldurup taktım pulluğu, girdim tarlaya. 16 dönüm yer, o traktöre bir günlük iş.
    Birkaç defa benzinle döndükten sonra mazota çevirdim, aynı gazyağında olduğu gibi devam etti Etmek zorunda kaldı yani

Sonra bu şekilde uzun ve zorlu işlerde hep mazotla kullandım, gazyağı aramaktan da kurtuldum, hem mazot daha ucuzdu.

İşin başka bir püfü, zorlu iş bittiğinde hemen benzine çeviricen.
    Eğer motor ve manifold soğursa mazotu buharlaştıramaz, o mazot ta silindir içinde yanmadan kalırsa bujileri çıkarıp iyice temizlemek gerekir.

süpersin hocam ya:)) bizim tamirciye anlatim bunu

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Mümkünse Pakistan falan

yaw siz dış ünitenin yanında mı yaşıyorsunuz

üstelik bence dış ünite görüntüsü harika da iç ünite çok boş duruyor onca masraf yapmışlar insan biraz süsler demi yani

@kocausta hocam traktörü benzetme olarak kullandım yoksa traktör kötüdür demedim ,ha çok seviyorsan odana onu da koy nasılsa klimanın sesi onu bastırır

hocam led ışıklar var onuda siz yapınız:)) traktör meselesi ya gülmekten öldürme be hocam insanı uykunuz gelmedimi hala

• 
Sayfa: önceki 753754755756757
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.