Şimdi Ara

klima secimi programi... btu hesaplama degildir!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
3.752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Okuduğum kadarıyla herkesin klima tercihlerini etkileyen faktörler farklı farklı. Şöyle bir düşüncem var; bu faktörleri belirleyelim. Bunları kullanarak matrmatik bir model oluşturup seçimi kolaylaştırmak ya da en azindan fikir verecek bir uygulama yapmak istiyorum. Belki işine yarayan olabilir.

Çalışma tamamen bilimsel yöntemler kullanılarak yapılacak. Sonuçta "karar verme" işini yapabilmek için sıralama oluşturacak bir seçim süreci oluşacak.

Ben sureci oluşturabilir ve tüm işlemleri yapabilirim. Ek olarak küçük bir yazılım geliştirilebilir, bunun için herhangi bir programlama dili kullanan bir okuyucu yardımcı olursa algoritmayi yazıp verebilirim. Fakat olmazsa da excell olarak hazirlayabilirim.

Aynı zamanda bu süreç sadece klima için değildir, diğer tüm secimlerinizde kullanılabilir olacaktır ufak değişikliklerle.

Ne dersiniz? Basliyayim mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ersen_ -- 6 Ocak 2013; 8:27:42 >

• Özel mesajlara istinaden bir açıklama yapmak istiyorum. Konu kapasite uygunluğu ve benzeri teknik özellik seçimi değildir. Tüm kriterler degerlendirierek alt kriterler ile birlikte tabi, alternatif ürünler arasında adil ve doğru bir seçim yapabilmek için kullanılan bir yöntemin klimaya uygulanmasıdır.

Kısaca örnek;

9btuluk bir klima almaya karar verdiniz ve piyasada ulasabildiginiz 12 adet marka ve model var, daha cok ya da az olabilir. Öncelikle belirlenen kriterlerle bir model oluşturuluyor. Örneğin fiyat, marka imajı, servis, teknik veriler, piyasa değeri ve benzeri. Bunlarinda alt kriterleri belirleniyor, fiyat için ucuzluk taksit vb. Servis için servis sayısı mesafe bakım ücreti ve benzeri.... Bunlarinda altında bağlı kriterler olabilir. Musteri, biz, yani seçici; bu kriterlerin hangileri diğerlerine göre daha önemliyse kendi dusuncemize göre puanlama yapıyoruz, örneğin benim için servis fiyattan 3kat önemli, fiyat imajdan 7 kat önemli gibi belli sınırlar içinde önem dereceleri veriyoruz tüm alt ve üst kriterlere. Işlem hesaplanip sonuc ortaya çıkınca kişisel tercihlerimize en uygun alternatifler yani bu oniki seçenek siralaniyort ve biz de bize en uygun olanlari görüyoruz. Aslında kendi kendimize kafamızda yaptığımız muhakeme işlemini bu yöntem bizim verdiğimiz puanlamayla yapıyor, yani biz aklımızda tutmak zorunda kalmıyor zaman kazanıyor ve her alternatifi aynı adiliyetle değerlendirmis oluyoruz. Tamamen kendi fikrimize göre oluyor ve gözden kaçan bir şey olmuyor.

Sadece ana kriterler ve alt kriterler belirlenmelidir, fiyat, servis, tüketim, imaj vs.

• quote:

Orijinalden alıntı: ersen_

Özel mesajlara istinaden bir açıklama yapmak istiyorum. Konu kapasite uygunluğu ve benzeri teknik özellik seçimi değildir. Tüm kriterler degerlendirierek alt kriterler ile birlikte tabi, alternatif ürünler arasında adil ve doğru bir seçim yapabilmek için kullanılan bir yöntemin klimaya uygulanmasıdır.

Kısaca örnek;

9btuluk bir klima almaya karar verdiniz ve piyasada ulasabildiginiz 12 adet marka ve model var, daha cok ya da az olabilir. Öncelikle belirlenen kriterlerle bir model oluşturuluyor. Örneğin fiyat, marka imajı, servis, teknik veriler, piyasa değeri ve benzeri. Bunlarinda alt kriterleri belirleniyor, fiyat için ucuzluk taksit vb. Servis için servis sayısı mesafe bakım ücreti ve benzeri.... Bunlarinda altında bağlı kriterler olabilir. Musteri, biz, yani seçici; bu kriterlerin hangileri diğerlerine göre daha önemliyse kendi dusuncemize göre puanlama yapıyoruz, örneğin benim için servis fiyattan 3kat önemli, fiyat imajdan 7 kat önemli gibi belli sınırlar içinde önem dereceleri veriyoruz tüm alt ve üst kriterlere. Işlem hesaplanip sonuc ortaya çıkınca kişisel tercihlerimize en uygun alternatifler yani bu oniki seçenek siralaniyort ve biz de bize en uygun olanlari görüyoruz. Aslında kendi kendimize kafamızda yaptığımız muhakeme işlemini bu yöntem bizim verdiğimiz puanlamayla yapıyor, yani biz aklımızda tutmak zorunda kalmıyor zaman kazanıyor ve her alternatifi aynı adiliyetle değerlendirmis oluyoruz. Tamamen kendi fikrimize göre oluyor ve gözden kaçan bir şey olmuyor.

Sadece ana kriterler ve alt kriterler belirlenmelidir, fiyat, servis, tüketim, imaj vs.
    almak istenilen klima markaları seçildikten sonra şöyle bir işlem yapılabilir

klima fiyatı / ( nominal güç / er değeri) = x

seçtiğimiz klimalarda hangisinin x değeri daha küçük ise fiyat olarak daha performanslıdır ve alınabilir klimadır.

• Yarın zaman bulursam bir örnek ekliyeyim. Sizlerden sadece klima seçiminizi etkileyeceğini düşündüğünüz kriterleri bekliyorum. Aklınıza ne gelirse, önemli ya da önemsiz gördüğünüz.
  • quote:

Yarın zaman bulursam bir örnek ekliyeyim. Sizlerden sadece klima seçiminizi etkileyeceğini düşündüğünüz kriterleri bekliyorum. Aklınıza ne gelirse, önemli ya da önemsiz gördüğünüz.
    Enerji verimliliği (EER:Soğutma) COP:Isıtma

Enerji Sınıfı (A-G)
  • quote:

Orijinalden alıntı: klima5505

Enerji verimliliği (EER:Soğutma) COP:Isıtma

Enerji Sınıfı (A-G)

Alıntıları Göster
    yahu, okuyanlar klima seçerken hangi kriterleri göze aldı bir yazıverse ya, hiç bir şey düşünmeden mi alındı bu klimalar?
  • quote:

yahu, okuyanlar klima seçerken hangi kriterleri göze aldı bir yazıverse ya, hiç bir şey düşünmeden mi alındı bu klimalar?

en önemli kriter senin ki,CESARET!!!!Ben bile cesaret edemezdim...
  • quote:

ben yukarda belirttim bence kriter f/p olmalı gerisi hikaye.
  • quote:

Orijinalden alıntı: stunc63

quote:

ben yukarda belirttim bence kriter f/p olmalı gerisi hikaye.

Alıntıları Göster
    Önce kalite sınıflandırması ,sonra F/P
  • quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Önce kalite sınıflandırması ,sonra F/P

Alıntıları Göster
    Marka+kalite.
  • quote:

Alıntıları Göster
    Hangi kapasitede klima alacağımı belirledikten sonra Excel'de uygun gördüğüm 10 klimanın teknik özelliklerini ve fiyatlarını gösteren bir tablo yaptım. Klimaları karşılaştırmak için bu tabloya Fiyat/Performans Puanı ve Öncelik Sırası başlıklı iki sütun ekledim. İlk sütunda her klimayı (((Satış Fiyatı ÷ BTU cinsinden Nominal Kapasite ) x 100) ÷ COP) x db cinsinden en düşük ses seviyesi formülüyle [Excel ifadesiyle=(N76/B76*100/(K76))*P76] doldurdum. İkinci sütuna ise =RANK(L76;$L$76:$L$86;1) yazarak öncelik sırasını belirledim.

Bu suretle karşılaştırdığım on klimayı öncelik sırasına göre servis durumu ve forumda yazılan açıklamalara göre yeniden değerlendirdikten sonra tabloma göre 3. öncelik sırasında olan General-Fujitsu klimayı aldım. (1. ve 2. öncelik sırasında görünen klimaların bulunduğum yerde yetkili servisleri yoktu)

• quote:

Orijinalden alıntı: testereci

Hangi kapasitede klima alacağımı belirledikten sonra Excel'de uygun gördüğüm 10 klimanın teknik özelliklerini ve fiyatlarını gösteren bir tablo yaptım. Klimaları karşılaştırmak için bu tabloya Fiyat/Performans Puanı ve Öncelik Sırası başlıklı iki sütun ekledim. İlk sütunda her klimayı (((Satış Fiyatı ÷ BTU cinsinden Nominal Kapasite ) x 100) ÷ COP) x db cinsinden en düşük ses seviyesi formülüyle [Excel ifadesiyle=(N76/B76*100/(K76))*P76] doldurdum. İkinci sütuna ise =RANK(L76;$L$76:$L$86;1) yazarak öncelik sırasını belirledim.

Bu suretle karşılaştırdığım on klimayı öncelik sırasına göre servis durumu ve forumda yazılan açıklamalara göre yeniden değerlendirdikten sonra tabloma göre 3. öncelik sırasında olan General-Fujitsu klimayı aldım. (1. ve 2. öncelik sırasında görünen klimaların bulunduğum yerde yetkili servisleri yoktu)

Taktir ettim :) Sıralamayı bizimlede paylaşırmısın?

• quote:

Orijinalden alıntı: absorve

quote:

Taktir ettim :) Sıralamayı bizimlede paylaşırmısın?

Alıntıları Göster
    Fiyatlar değiştiği için istediğiniz listeyi gönderemiyorum. Ancak klima seçim tablosunun bulunduğu excel dosyasını, bu mesaja nasıl ekleneceğinin yolunu öğreten olursa memnuniyetle paylaşabilirim.

• quote:

Fiyatlar değiştiği için istediğiniz listeyi gönderemiyorum. Ancak klima seçim tablosunun bulunduğu excel dosyasını, bu mesaja nasıl ekleneceğinin yolunu öğreten olursa memnuniyetle paylaşabilirim.

Alıntıları Göster

http://www.mediafire.com/file/pj7aqmlh1bl2t4o/Klima_Secim.xls

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi testereci -- 9 Ocak 2013; 7:49:58 >

• quote:

http://www.mediafire.com/file/pj7aqmlh1bl2t4o/Klima_Secim.xls

Alıntıları Göster
    güzel bir fikir ama yüzlerce klimayı değerleriyle birlikte yazmak bayağı zahmetli olur düşüncesindeyim

tabi en önemli kriter para olduğu için hepsinin satış fiyatlarını girmek hele ki güncellemek çok zor

olmaz,yapılamaz değil ama çok fazla mesai gerektiren bir iş,tabi birde fiyat farklılıkları ,kampanyalar vs. işin içine girince iş daha da zor olacaktır

bunun yerine marka model kapasite klima etiket değerleri gibi tablolar daha uygun olacaktır diyeceğim ama onu bir arkadaş yapmış ve üst konu yapılmış

http://forum.donanimhaber.com/m_41379231/tm.htm

ben klimalar konusunda çok araştırma yapmama rağmen oradaki klimaların hepsini inceledim desem yalan olur çünkü bir zaman sonra bıkkınlık geliyor :)

• quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

güzel bir fikir ama yüzlerce klimayı değerleriyle birlikte yazmak bayağı zahmetli olur düşüncesindeyim

tabi en önemli kriter para olduğu için hepsinin satış fiyatlarını girmek hele ki güncellemek çok zor

olmaz,yapılamaz değil ama çok fazla mesai gerektiren bir iş,tabi birde fiyat farklılıkları ,kampanyalar vs. işin içine girince iş daha da zor olacaktır

bunun yerine marka model kapasite klima etiket değerleri gibi tablolar daha uygun olacaktır diyeceğim ama onu bir arkadaş yapmış ve üst konu yapılmış

ben klimalar konusunda çok araştırma yapmama rağmen oradaki klimaların hepsini inceledim desem yalan olur çünkü bir zaman sonra bıkkınlık geliyor :)

Konu çok güzel, alırken baya baya okuyup incelemiştim bu listeleri çok faydası oldu.

Ben bir örnek yapabilsem faydalı olacağını düşünüyorum da henüz oturup bakmaya fırsatım olmadı.

Bahsettiğim yöntem sayısal karşılıkları olan teknik veri fiyat performans ses düzeyi gibi kriterlerin imaj servis kalitesi markaya olan inancınız gibi sayısal ifadeler içermeyen hedonik kriterlerimizi bir arada değerlendirmeyi ve toptan kıyaslamayı sağlayabiliyor.

Şimdilik örnek için oluşturduğum kriterler şunlar:

Ölçülebilir etkenler:
    Fiyat
    eer+cop
    btu aralığı (range, max btu - min btu)
    çalışma aralığı (-15 - 40 gibi)
    ses seviyesi (db)
    nominal tüketim ortalaması ((ısıstma tük + soğutma tük) : 2)

Ölçülemeyen etkenler:
    servis durumu (yakınlık, güven vs alt kriter olabilir)
    marka imajı (güvenilirlik sorun çözme yeteneği vs alt kriter olabilir)
    yedek parça temini (ya da ücreti, tahmini)
    şikayetler

gibi...

• quote:

quote:

Konu çok güzel, alırken baya baya okuyup incelemiştim bu listeleri çok faydası oldu.

Ben bir örnek yapabilsem faydalı olacağını düşünüyorum da henüz oturup bakmaya fırsatım olmadı.

Bahsettiğim yöntem sayısal karşılıkları olan teknik veri fiyat performans ses düzeyi gibi kriterlerin imaj servis kalitesi markaya olan inancınız gibi sayısal ifadeler içermeyen hedonik kriterlerimizi bir arada değerlendirmeyi ve toptan kıyaslamayı sağlayabiliyor.

Şimdilik örnek için oluşturduğum kriterler şunlar:

Ölçülebilir etkenler:
    Fiyat
    eer+cop
    btu aralığı (range, max btu - min btu)
    çalışma aralığı (-15 - 40 gibi)
    ses seviyesi (db)
    nominal tüketim ortalaması ((ısıstma tük + soğutma tük) : 2)

Ölçülemeyen etkenler:
    servis durumu (yakınlık, güven vs alt kriter olabilir)
    marka imajı (güvenilirlik sorun çözme yeteneği vs alt kriter olabilir)
    yedek parça temini (ya da ücreti, tahmini)
    şikayetler

gibi...

Alıntıları Göster
    Sizin kayda alacaklarınız sadece katoloğ üzerinden olacaktır.Ama kataloğlar doğrumu.Bir çok örnek var bu konuda.

Asıl klima firmaları kendine güvense de ,objektif olabilse,ürün inceleme gibi dağıtıp baksak,teste tabi tutsak,içinde ne var ne yok incelesek.Ben bu işi seve seve yaparım ,ama bence hiç bir marka cesaret edemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Sizin kayda alacaklarınız sadece katoloğ üzerinden olacaktır.Ama kataloğlar doğrumu.Bir çok örnek var bu konuda.

Asıl klima firmaları kendine güvense de ,objektif olabilse,ürün inceleme gibi dağıtıp baksak,teste tabi tutsak,içinde ne var ne yok incelesek.Ben bu işi seve seve yaparım ,ama bence hiç bir marka cesaret edemez.

Alıntıları Göster
    Kendine güvenen firmalara hodri meydan versinler kullanma testide benden.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

Kendine güvenen firmalara hodri meydan versinler kullanma testide benden.

Alıntıları Göster
    birol hocaya katılıyorum ,şahsen ben bazı firmaların etiket değerlerinin sallama olduğuna inanıyorum

işte biz onların bildirdiği değerleri baz alan bir proğram yaparsak en öne arçelik çıkar ,o proğrama inanan insanlar koşturarak arçelik alıp kulaklarımızı çın çın öttürür

sadece arçelik değil mhi dahi Türkiye değerleri ile eurovent değerleri farklı çıkıyor bu nedenle bu tarz bir proğram yanıltıcı olabilir

peki biz ne yapacağız ? ,insanlarımız ne zaman dürüst olmayı öğrenir işte o zaman bu tür bir proğram çok işe yarar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 9 Ocak 2013; 23:56:56 >

• quote:

birol hocaya katılıyorum ,şahsen ben bazı firmaların etiket değerlerinin sallama olduğuna inanıyorum

işte biz onların bildirdiği değerleri baz alan bir proğram yaparsak en öne arçelik çıkar ,o proğrama inanan insanlar koşturarak arçelik alıp kulaklarımızı çın çın öttürür

sadece arçelik değil mhi dahi Türkiye değerleri ile eurovent değerleri farklı çıkıyor bu nedenle bu tarz bir proğram yanıltıcı olabilir

peki biz ne yapacağız ? ,insanlarımız ne zaman dürüst olmayı öğrenir işte o zaman bu tür bir proğram çok işe yarar

Alıntıları Göster
    Bütün haklı eleştirilere rağmen klima seçimi konusunda bir Excel uygulaması geliştirdim. Klimalar hakkında detaylı bilgisi olmayanlara ön fikir verebileceğini düşünüyorum.
    124 Kb boyutunda, güvenlik sorunu olmaması açısından makro kullanmadım. Aşağıdaki adresten indirebilirsiniz.

(İlgi görmediği için linki kaldırdım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi testereci -- 23 Ocak 2013; 18:36:50 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.