Şimdi Ara

Klima Montajı Esnasında Vakum ve Vakumun Önemi (2021) * Klima Satın Alanlar Mutlaka Okuyunuz * (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Nehalem Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 2 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
122
Cevap
37
Favori
23.671
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Teşekkürler
    Çok işe yaradı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: tarabdi

Teşekkürler
    Çok işe yaradı..

Rica ederim.

Faydalı olabildi isem ne mutlu bana.

Saygılarımla...

• 2 kişi geldi servisten geldi .
    Girer girmez balkona baktı dedi bunun 100 TL masrafı var .
    Niye dedim vakum ve dış üniteyi kapı tam kapanmaz diye sağa alacaz dedi. ( Bizim evde borular daha önceden duvarların içinden çekilmiş.) Tmm bir iç üniteyi halledin konuşuruz dedim. O arada Forum a yazdim siz de vakum ücretsiz deyince adama tekrar sordum ücretli mi diye başta ücretli dedi . Ben ücretsiz biliyorum deyince bu sefer evet ucretsiz dedi . Dış üniteyi de sağa doğru yapmana gerek yok dedim kapı içeri doğru açılıyor tmm dedi . Hallettiler çıkışta 100 TL jsteyince sebebini sordum. Vakum için dedin dedim o da ucretsizmis işte deyince bu sefer iç ünitede bayağı ugrastircaak iş var dedi ben de emin misin abi her şey hazırdı zaten . Duvarlardan geçmese daha ugrastilmali olmaz mı dedim yok dedi benim için daha ugtastirmali oluyor dedi tmm dedim bana tam olarak ne için istediğini söyle merkezi arayıp durumu söyleyecem deyince tamam kalsın dedi
    Yanındaki de insan emeğinin karşılığını almayınca olmuyor felan deyip duygu sömürüsü yaptı ve gittiler. Parayı vermedigim için kendimi huzursuz hissettim. Ama zaten yapması gereken işlerdi. Bahşiş isteseler verilir belki ama bu şekilde para almaya çalışmaları çok ilginç

• quote:

2 kişi geldi servisten geldi .
    Girer girmez balkona baktı dedi bunun 100 TL masrafı var .
    Niye dedim vakum ve dış üniteyi kapı tam kapanmaz diye sağa alacaz dedi. ( Bizim evde borular daha önceden duvarların içinden çekilmiş.) Tmm bir iç üniteyi halledin konuşuruz dedim. O arada Forum a yazdim siz de vakum ücretsiz deyince adama tekrar sordum ücretli mi diye başta ücretli dedi . Ben ücretsiz biliyorum deyince bu sefer evet ucretsiz dedi . Dış üniteyi de sağa doğru yapmana gerek yok dedim kapı içeri doğru açılıyor tmm dedi . Hallettiler çıkışta 100 TL jsteyince sebebini sordum. Vakum için dedin dedim o da ucretsizmis işte deyince bu sefer iç ünitede bayağı ugrastircaak iş var dedi ben de emin misin abi her şey hazırdı zaten . Duvarlardan geçmese daha ugrastilmali olmaz mı dedim yok dedi benim için daha ugtastirmali oluyor dedi tmm dedim bana tam olarak ne için istediğini söyle merkezi arayıp durumu söyleyecem deyince tamam kalsın dedi
    Yanındaki de insan emeğinin karşılığını almayınca olmuyor felan deyip duygu sömürüsü yaptı ve gittiler. Parayı vermedigim için kendimi huzursuz hissettim. Ama zaten yapması gereken işlerdi. Bahşiş isteseler verilir belki ama bu şekilde para almaya çalışmaları çok ilginç

Merhaba.

Öncelikle kendinizi hiç rahatsız hissetmeyin. Gelen elemanlar kelimenin tam anlamıyla dengesizmiş. Önce ver 100 lira,sonra gerek yok. Vakum ücretli,şu işlem gerek bu işlem gerek vs. böyle tutarsız ifadelerle iş yapılmaz. Utanmasa haraç kesecekmiş. Benim bu mesajdan anladığım budur. Vakum ücretsiz bir işlemdir. Bunların hepsi standart montaj prosedürüne dahildir,ek bir işlem değil. Klima montajı ücretsiz ise vakum da ücretsizdir. Montajı ücretli olan bir marka ise montajın tamamı ücretlidir,vakumun ayrı bir ücreti yoktur. Bu durumu ne olursa olsun genel merkeze bildirin,bu iş burada kalmasın.

Saygılarımla...

• klima5505 kullanıcısına yanıt
    Genel merkez sesli arama yapınca olumsuz puan verdim ama mantık şu galiba günde bir kaç kişi düşünürsem oh ne ala . Yazık
  • quote:

Genel merkez sesli arama yapınca olumsuz puan verdim ama mantık şu galiba günde bir kaç kişi düşünürsem oh ne ala . Yazık

Benim tavsiyem puanlamanın haricinde direkt olarak bir operatör ile canlı görüşme yapıp durumu bildirmeniz olurdu. Bu mantıkla hareket etmeleri kesinlikle etik değil. En azından başkalarının başı yanmamış olur. Müşteri hizmetleri dikkate almazsa vebali onların üzerinedir.

Saygılarımla...

• Merhabalar. Bende eski evimdeki Arçelik klimayı gene Arçelik yetkili servise söktürdüm. Başka bir eve tekrar takılacak. Yeni evde herhangi bir klima veya klima tesisatı yok. Gene Arçelik yetkili servisine yaptırayım diyorum. Bir problem çıkmaz herhalde değil mi?
  • Ben birkaç gün önce klima taktırdım servise söylememe rağmen vakumlama yapmadılar. İlk kez klima takılan yerde gerek yok diyerek. Sadece taktıktan sonra çalışıyor mu diye klima çalıştırıldı. Sonra hiç açmadık klimayı. Şimdi ben vakumlama için servise baskı uygulayacağım ama dış ünitenin komple mi değişmesi gerekiyor yoksa bu halde yapılsa olur mu?
    Hocam merhaba. Ben dile getirmeme rağmen servis elemanı vakum yapmadı. Şu aşamada tüketici hakem heyetine başvuru yapacağım. Sorum şu: tüketici hakem heyeti konuya bilirkişi atadığında bilirkişi bu vakumlamanın yapılmadığının tespitini yapabilir mi? Bir de şirket kurtulmak için belli bir zaman geçtikten sonra vakum işleminin etkisi ortadan kalkar gibi bir savunma yapabilir mi yoksa yapılan vakum hep kalır mı? Umarım anlatabilmişimdir ne demek istediğimi.
    Bilen birileri varsa cevaplarsa çok sevinirim. Bu haftasonu başvuruyu yapmayı düşünüyorum çünkü.
  • Yarın Arçelik 12660 klima kurulacak. Servise sorucam vakum yapıcak mısınız diye bakalım nolacak
  • MrCaner kullanıcısına yanıt

Merhaba. arçelik keşif ekibi geldi. "biz vakum yapmıyoruz, fabrikadan vakumlu geliyor zaten" dedi. Size yaptılar mı?

Yapılması gerekiyor diye anlıyorum.

• Seyid Battal Gazi S kullanıcısına yanıt
    Yaptılar hocam yapmaları lazım , yapmamak için bahane uyduruyor olabilirler iyice araştırın Arçeligi arayın, hatta klima kullanım kılavuzunu dahi okuyun
    Merhaba. Yazımda da belirtmiş olduğum gibi bunlar klişe olan asılsız bahanelerden biridir. Fabrikada vakumlanması gibi bir durum söz konusu değil. Vakum şarttır. Montaj aşamasına gelmeden önce servisle görüşüp mutlaka vakum yapılmasını istediğinizi belirtiniz.

Saygılarımla...
  • " Vakum işlemi bittikten sonra,hortumlar sökülmeden önce takriben 10-15 dakika süreyle beklenmelidir. "

denmiş yazıda. yani 15 dakika süren bir vakum için, 15 dakika daha beklenirse ortalama yarım saat mü sürüyor vakum işlemi?

Bir de korkum, vakum yapıyormuş gibi görünüp hiç yapmaması. Cünkü "vakum yapmanız gerekiyor" dersem gıcık olup "tamam yaparız" deyip yazıda belirtilen

"servis hortumlarında check valve yok ise yapılan vakumun boşa gitmesine"

gibi şeyler yaparlarsa bunu anlamam zor.

Öneriniz ne olur böyle durumda?

Servis gelir gelmez "vakum yapacak mısınız?" diye sorayım. "Hayır" derse, "o zaman istemiyorum" diyeyim yollayayım mı, olur mu böyle bir şey? Altus klima aldım arçelik gelecek yarın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seyid Battal Gazi -- 31 Ocak 2022; 18:2:43 >

Merhaba.

Vakum işlemi bittikten sonra beklenmesinin amacı,olası kaçakların tespit edilmesidir. O nedenle öyle yazdım.

Vakum yapıldığında analog manometre var ise 0'ın altına indiğinde,dijital ise 500 micron ve altına indiğinde vakum yapılmış sayılır. Aslında 1-2 dakika içerisinde borulardaki hava vakumlanmış olur. 10-15 dakika uzatmanın amacı boruların içerisinde nem,su vs. var ise bunların da alınmasıdır.

Sonrasında vakum işlemi biter ve hortumlar sökülmeden bir süre beklenir. Eğer durduk yere manometre ibresi yükselir veya dijital manometre var ise söz konusu micron değeri yükselirse sisteme bir yerden hava giriyor demektir. Bu da kaçak olduğunu gösterir. Ama sıfırdan yapılan montajların neredeyse hiçbirinde bu aksilik yaşanmaz ve çoğu servis elemanı da kaçak tespiti için beklemez. Zaten çok çok küçük kaçaklar da bu yöntemle anlaşılmaz. Sonuç itibariyle 15 dakikalık vakum işlemi yeterlidir. 10-15 dakika kadar da kaçak tespiti için beklenebilir ama bu bekleme çok çok fazla da önemli değildir.

Yani standart vakum işlemi 10-15 dakika vakumun yapılması ve işlemin tamamlanmasını kapsar. Klimaya bağlanan hortum sökülür,hortumun takıldığı sibobun kör tapası takılır ve klima çalıştırılmaya hazırdır.

Bahsettiğim check valve detayı ve bunun olmaması sonucu vakumun boşa gitmesi durumu vakum esnasında elektriğin kesilmesi halinde geçerlidir.

Örneğin vakuma başlandı,aradan 10 dakika geçti diyelim. Şansınıza tam o esnada elektrikler kesildi , sigorta attı vb. durum meydana gelip vakum pompası durdu. Bu durumda elektrik tekrar gelince "10 dakika yaptık zaten , 5 dakika daha yapalım yeter" diye işlem yapılamaz. Çünkü pompanın vakumladığı hava elektriğin kesilmesi ve vakum pompasının durması sonucu sisteme geri girdi. Manometrenin vanasını hızlıca kapatmaya çalışmak da durumu kurtarmaz.

Eğer servis hortumunda check valve varsa o zaman elektrik kesilince havanın klima borularına geri girmesi önlenir,vakum boşa gitmez. Elektrik gelince kalınan yerden devam edilir.

Kafanızın karışmaması adına size uygulamada lazım olacak şekilde şu özeti çıkarabilirim ;

Vakum yapılırken elektrik kesilirse vakum işlemi hiç yapılmamış sayılır,elektrik gelince vakuma baştan başlanır.

Elektrik kesilmez de vakum kesintisiz yapılırsa check valve vb. detayları unutabilirsiniz.

Check valve dediğimiz de mekânik tesisatların çoğunda kullanılan tek yönlü akış vanasıdır. Vakum esnasında klimadan pompaya doğru borular içerisinde hava akışı gerçekleşir. Check valve de yalnızca bu yönde akışa izin verir. Olur da elektrik kesilirse bu durumda pompadan klimaya doğru hava akışı gerçekleşir,vakumlanan hava sisteme geri döner. Check valve de bu ters yönde akışı engeller ve vakumlanan havanın klimaya dönmesini önler. Ama çoğu serviste bu düzenek yoktur. O nedenle yukarıda vurguladığım gibi eğer klimanıza vakum yapılırken elektrik kesilirse o vakum boşa gider,elektrikler gelince vakuma baştan başlanır.

15 dakika vakum yapılacak diyelim. Vakuma başlandı , onuncu dakikada elektrikler kesildi. O zaman elektrikler gelince yine baştan başlanıp 15 dakika vakum yapılacak.

Bu bağlamda olur da vakum yapılırken elektrik kesilirse kesintinin ardından elektrik gelince servis elemanına yine 15 dakika vakum yapılmasını istediğinizi belirtiniz.

Beklenmedik bir arıza olup elektrik uzun süre gelmeyecekse vakumsuz olarak işlemin bitmesine izin vermeyiniz. Servis elemanı o aşamada bıraksın,müsait bir zamanda tekrar servis çağırıp vakum yapılmasını isteyerek yarıda kalan işlemi tamamlatabilirsiniz. Yani elektrik kesildi ve uzun süre gelmediyse elektriğin geldiği bir gün servis çağırıp vakumun yapılmasını ve ardından klimanın devreye alınmasını isteyebilirsiniz.

Bunlar çok uzak ihtimaller ama bu kadar aksiliğin bir arada olduğu zamanlara da şahit olduk.

Bu aşamada size tavsiyem ;

Servisi arayıp elemanlar evinize gelmeden önce mutlaka vakum yapılmasını istediğinizi belirtiniz. Servis de elemanlarına bu şekilde talebinizi iletip tembih ederse önceden hazırlıklı olunur. Sonrasında servis evinize geldiğinde vakum yapılmasını istediğinizi hatırlatırsınız. Ona itiraz edeceklerini sanmıyorum. İtiraz ederlerse montaj yapılmasını istemediğinizi belirtiniz. Sonrasında servis ile görüşürsünüz ve size başka eleman yönlendirirler.

Sözlü olarak teyit aldıktan sonra vakumu gerçekten yapacaklar mı diye tereddütte kalırsanız yazımın içerisinde görsellerini paylaştığım elemanları yanlarında getirip getirmediklerine bakmanız gerekir. Kolaylık olması açısından yine buraya ekliyorum.

Vakum Pompası

Klima Montajı Esnasında Vakum ve Vakumun Önemi (2021) * Klima Satın Alanlar Mutlaka Okuyunuz *

Manometre (Analog)

Klima Montajı Esnasında Vakum ve Vakumun Önemi (2021) * Klima Satın Alanlar Mutlaka Okuyunuz *

Veya Dijital

Söz konusu 3 kalem eleman (Vakum Pompası,Manometre ve Hortumlar) vakum için yeterli elemanlardır.

Bu elemanlar vasıtasıyla vakum yapılır. Bu elemanları klimaya bağlayıp da vakum yapıyormuş gibi yapmazlar. Çünkü o kadar zahmete girip de 15 dakika boşu boşuna beklemezler. O nedenle bu aşamaya geldiğinizde takip etmeniz gereken şey 1-2 dakika pompayı çalıştırıp da "bu kadar yeter" diyip işi bitirmelerine göz yummamanızdır. Buna ek olarak pompanın gerçekten çalıştırıldığına emin olmak istiyorsanız pompanın sesini dinlemeniz yeterlidir.

Örnek bir Vakum Pompası Çalışması ;

Pompa çalışırken pompadan duman çıkabilir,normaldir. Çıkan duman yağ buharıdır. Vakumu gerçekleştiren hareketli parçalar yağlanırken yağ , vakumlanan havaya karıştığı için duman gibi dışarı atılır).

Havasız ortamda ses yayılmadığı için vakum gerçekleştikçe pompa sessizleşecektir çünkü vakum yapıldıkça pompanın hareketli parçalarının olduğu kısımda hava kalmayacaktır.

(Düzenleme : 50.Saniyeden itibaren vakum pompasının sesi duyulabilir)

Klima Montajı Esnasında Vakum ve Vakumun Önemi (2021) * Klima Satın Alanlar Mutlaka Okuyunuz *BR techinicalyoutube
    value company vacuum pump unboxing and testing,best vaccum pump.
    https://www.youtube.com/watch?t=50&v=8z6IuPm4h0w&feature=youtu.be

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klima5505 -- 31 Ocak 2022; 21:2:19 >

Merhaba. Teşekkür ederim detaylar için. Zahmet edip tek tek açıklamışsınız. Tkerar tekrar okuyup ezberleyeceğim.

Yani 15 dakika vakum yapıp sonra o nemi geri boşaltma gibi şeyler yapmazlar eğer gıcık olma vs durumu olursa bile. Burası türkiye sonuçta, her şey mümkün olabilir diye paranoyak davranmıştım önceki mesajımda. böyle ihtimal olabileceğini düşünmüştü.

Cünkü vakum bitti dediği anda gerçekten yapıp yapmadığını anlayabileceğimi sanmıyorum. Manometreyi 1-2 metre uzaktan görmem zor olacak.

Attığınız videoyu bir kaç izleyip ezberledim sesleri. En azındna vakum yapılma ses vs kafamda olacak.

Az önce de arayıp not düştürdüm servise. vakum yapılacak diye. Bu notu düştürmek çok saçma gerçekten.

1-2 saate gelecekler. Umarım düzgün yaparlar.

Anladığım kadarıyla vakumlamayı düzgün yapamasa bile, benim bunu anlamam zor olacak. yani 2 ay fatura sonra belki "çok yüksek fatura geliyor ama ısınmıyorum" gibi bir şey olunca servis çağırıp baktırıp vakum yapılmadığına karar verdirebilirim diye anladım. Veya hatta yıllar sonra.

Eve servis gelmişken de tehdit etmek istemiyorum. "montaj formunu imzalamam eğer vakum yapmazsanız" tarzı. Dediğiniz yöntem daha uygun: "İtiraz ederlerse montaj yapılmasını istemediğinizi belirtiniz. Sonrasında servis ile görüşürsünüz ve size başka eleman yönlendirirler."

DUZENLEME

Klima montajı tamamlandı arçelik servisi tarafından. Sadece vakumlama pompası getirmişler. Sordum, "gaz basarken gerekiyor mantometre" tarzı şeyler dediler. 15 dakika civarı yaptılar ama. Beyaz tozu suyla karıştırıp içine koydular galiba dış ünitenin. Tam göremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Seyid Battal Gazi -- 1 Şubat 2022; 12:41:32 >

• igvesk İ kullanıcısına yanıt

Birebir aynı olayı yaşamisiz sizinle, netice ne oldu merak ettim

hocam, bu konuyu biraz geç gördüm((

geçtiğimiz hafta Gree fairy taktırmıştım.

8,5m boru kullanıldı, herhangi gaz ilavesi yapılmadığı aklıma gelince bugün servisi aradım,

normalde 8 m ye kadar gazın yeterli olduğunu vs demeye başladı. kısaca gelip tamamlayacaklar.

başka nelere dikkat etmem lazım?

edit:

30ml gaz ilave ettiler.

manometrede çubuk oynamıyorsa kaçak yok demekmiş ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi seastar76 -- 4 Nisan 2022; 14:15:6 >
  • seastar76 kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam. Hayırlı olsun. İlk montajda yanlarında bulundunuz mu? Konuda bahsettiğim gibi bir işlem yapıldı mı? Eğer yapılmadı ise vakumsuz bir montaj gerçekleşmiş olur ki bunun tam anlamıyla olabilecek tek çözümü dış ünitenin değiştirilmesidir. Bunu talep edebilirsiniz şayet vakum yapılmadı ise.

Soğutucu akışkan şarjında servisin mutlaka "hassas terazi" kullanmalarını isteyiniz. Yani soğutucu akışkan şarjını kaç gr soğutucu akışkan şarj ettiklerine bakarak yapsınlar. Sistem basıncını ölçerek de soğutucu akışkan şarj edilebilir ama bunun için sıcaklık ölçümü de gerekir. Bu kadar teferruata girmeyebilirler. Bu nedenle kısaca hassas terazi ile soğutucu akışkan sarjı (gaz basılmasını) isteyiniz. Servisi arayarak bunu belirtmenizi tavsiye ederim.

Görseldeki hassas terazidir. Siyah tabla üzerine soğutucu akışkan tüpü konacaktıt.

Saygılarımla...

• montajda evdeydim, iç ünite dış ünite derken vakum işlemine dikkat edemedim. montajı yapan usta usta yaptım, bizde mecburiyeti var zaten diyor, 15 dakika süren işlem görmedim deyince3-4 dk sürüyor bizim aletle diyor.

aynı hassas teraziyi kullandı.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.