Şimdi Ara

KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!! (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
543
Cevap
43
Favori
94.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Holy Templar

klimadan niyeyse sirke gibi bir ağır koku geliyor ara ara, nedeni nedir? antalyada hava sıcak, klima çok çalışıyor onla alakalı olabilir mi? ne yapmak lazım? teknik servis çağırdığımda koku normal filan demişlerdi ama bildiğin palavra.
    Klimayı özellikle yazın çalıştırırken Soğuk havanın geçtiği evoporatör ve kanallarda havadaki nem yoğunlaşarak ıslaklıkveya nemlilik yapar. Islak/nemli ortam da bakterilerin çoğalması için uygun bir ortamdır. Bu bakteriler ciğerlere yerleşerek lejyoner hastalığı dediğimiz hastalığa neden olabilir. Tehlikeli bir hastalıktır.Bu şekilde hayatını kaybeden insanlar var. Bu nedenle klimaları düzenli olarak işini iyi yapan bir servise temizletmek çok önemlidir. Temizleme illaki yılda bir kez olacak diye bir şart yoktur. Klimayı çalıştırdığınızda nefes darlığı,boğazda daralma,yanma vs yapıyorsa veya gelen hava temiz değilse temizlik yapılma zamanı gelmiş demektir. Özellikle sıcak ve nemli bölgelerde yılda birden fazla kez temizlenme gerekliliği muhtemeldir.
    Ayrıca filtreyi de kendiniz düzenli olarak çıkarıp temizlemelisiniz o zaten çok basit bir iş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fxmaster -- 9 Ağustos 2020; 19:13:26 >

• Telegram klima grubu.
    https://t.me/joinchat/B7uHBw9DUXvt2jB8ENS86Q

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • fxmaster F kullanıcısına yanıt
    Hocam ben sigma klima aldım alalı 1 hafta falan oluyor. Ankara da kullanıyorum ev 5 katta. Filitreleri ne zaman temizlemeliyim? Ben yapabilir miyim? ve nasıl temizlemeliyim? Teşekkürler.
  • yuxeses kullanıcısına yanıt
    İç ünitenin ön tarafındaki kapağı açıp filtreyi çıkararak temizleyebiliyorsunuz. Ben bir iki ayda 1 temizliyorum. Filtreyi deterjanlı suyla güzelce yıkayıp kirden arındırıyorum temiz suyla iyice duruluyorum sonra kurumaya bırakıyorum. İyice kuruduktan sonra tekrar filtreyi takıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fxmaster -- 13 Ağustos 2020; 17:35:3 >
  • Bugün mitsubishi ve sunny klimalarımı n11 den aldığım temizleyici setle temizledim. Mitsubishi de extra tahliye pompası (sarkan mor aparat) olduğu için anamı ağlattı. Pompa sürekli aktif konuma geçip gürültü yapıyordu. Pompayı kendim söküp temizledim olmadı. Dışardan su ile çekim yapıp denedim suyu tahliye etti tekrar taktım gürültü devam etti. Sensörü temizledim kuruttum sonra biraz kurcalarken alt kazanı çıkarmayı başardım orayı komple temizleyip fön makinesiyle kuruttum nihayetinde oldu. 5-6 saat uğraştım desem yalan olmaz. Bir daha yaparsam alt kazanı söküp yaparım bu tecrübe oldu.

KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!!

KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!!

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• arkadaşlar merhaba, geçen sene kışa doğru a5+++ 12000 btu lu klima aldım, geçen sene çok az çalıştı, bu sene ise bayaa çalıştı, malum sıcaklarda. klimayı açtığımızda ilk önce motor çalışmıyor, belli bir süre sonra çalışıp soğuk hava üflüyor. bu süre zarfında sirke kokusu gibi bir koku geliyor klimadan. sanırım temizlik zamanı gelmiş.

şu ürünü almıştım geçen sene :https://www.hepsiburada.com/akbel-klima-temizleme-sivisi-5-kg-uygulama-aparati-klima-temizleme-poseti-p-HBV000004Q689

acaba bu ürün, klima temizlemek için yeterli midir? ekstra kullanmam gereken bir şey var mı? bir de dış üniteyi de yıkayayım diyorum, balkonda değil ünite, sadece su sıkarak temizleyebilir miyim? yoksa bu temizlik ürününü mü sıkmalıyım? teşekkür ederim

• < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mikailc78

arkadaşlar merhaba, geçen sene kışa doğru a5+++ 12000 btu lu klima aldım, geçen sene çok az çalıştı, bu sene ise bayaa çalıştı, malum sıcaklarda. klimayı açtığımızda ilk önce motor çalışmıyor, belli bir süre sonra çalışıp soğuk hava üflüyor. bu süre zarfında sirke kokusu gibi bir koku geliyor klimadan. sanırım temizlik zamanı gelmiş.

şu ürünü almıştım geçen sene :https://www.hepsiburada.com/akbel-klima-temizleme-sivisi-5-kg-uygulama-aparati-klima-temizleme-poseti-p-HBV000004Q689

acaba bu ürün, klima temizlemek için yeterli midir? ekstra kullanmam gereken bir şey var mı? bir de dış üniteyi de yıkayayım diyorum, balkonda değil ünite, sadece su sıkarak temizleyebilir miyim? yoksa bu temizlik ürününü mü sıkmalıyım? teşekkür ederim
    Merhaba. Bu ürün ile bakım yapabilirsiniz. Konsantre bir ürün olduğu için su ile seyreltmeniz gerekmektedir. Üzerinde yazan orana göre su eklemelisiniz. Asla direkt uygulamayınız.

Beraberinde verilen fısfıs yerine ziraat malzemeleri satan yerlerden veya yapı marketlerden pompalı fısfıs(ilaç pompası) alarak uygulama yapmanızı tavsiye ederim.

Dış üniteye de bu kimsayalı uygulama imkanınız varsa iyi olur. Aksi halde dış ünitenin bulunduğu alan müsaitse fan motoruna,elektronik kısma su kaçırmadan hortumla bile yıkayabilirsiniz.

Saygılarımla...

• klimayı ilk açtığımda sirke gibi bir koku geliyordu, temizlikten sonra artık öyle bir koku gelmiyor. herhangi bir hastalık olmaması için muhakkak temizlik yapmalısınız. hava yönlendirici öndeki hakeretli şeyi çıkardıktan sonra arka tarafta silindirik bir boru var. asıl koku yapan ve kirli olan şey o.

klima temizlik ilacını silindirik boruya, elinizle döndürerek sıkın.. 3-4 kez geçin üstünden. sonra sadece su ile fısfıslayın. klima temizleme poseti çıktı aldığım üründen onu kullandım.. ortalığı batırmamış oldum.

dikkat etmeniz gereken bir konu da şarteli muhakkak indirin. öyle yapın çalışmanızı.
    benim klima temizleme maceram bu yönde, belki arayan bir arkadaş olur, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

@klima5505
    ürünün kullanma klavuzunda seyreltme ile ilgili birşey yazmıyordu ama 1 fısfısa yarım ilaç, yarım su kullandım. dış motor pencere altında, alt komşu da evde yokmuş, içeriye damlamasın diye yapmadım ama ilk fırsatta temizleyeceğim. klima matorunun içi mavili benim, onlar artık dışarı kirliliğinden kahverengiye dönmüş. elimden geldiğince fısfıslayacağım. yardımlarınız için teşekkür ederim.

• quote:

arkadaşlar merhaba, geçen sene kışa doğru a5+++ 12000 btu lu klima aldım, geçen sene çok az çalıştı, bu sene ise bayaa çalıştı, malum sıcaklarda. klimayı açtığımızda ilk önce motor çalışmıyor, belli bir süre sonra çalışıp soğuk hava üflüyor. bu süre zarfında sirke kokusu gibi bir koku geliyor klimadan. sanırım temizlik zamanı gelmiş.

bu linkteki ürünü alıp kullansam temizleme için yeterli olur mu? hani bunu şu fısfıslı şişeye doldursam, petek ve içindeki dönen plastik kısmın oralara fısfıslasam, sonrada suyla fısfıs yapsam yeterli olur mu? youtube videolarına baktım çokta zor değilmiş, bir şişe alıp kendim yapayım diyorum ama bu basınçlı fısfıstan emin olamadım, yorumlarda kötü filan denilmiş, fısfısı belki kendim bir yerden görerek alırım ama klima temizleme için bu linkteki iyiyse bunu alayım diyorum.

birde niyeyse klima soğukta çalışırken peteklerinde nemlenme oluyor, damlacık şeklinde peteklerde, neden olabilir? antalya havasından olabilir mi? dışarısı çok sıcak olunca ve klima soğukta çalışınca damlacık oluşabilir mi? birkaç defa uzun süre soğukta çalıştırınca klimanın petekleri buzlama yapmıştı. 25-26 derecede çalıştırıyorum fan son hız, bazen fanı düşüğe alıyorum.

• quote:

bu linkteki ürünü alıp kullansam temizleme için yeterli olur mu? hani bunu şu fısfıslı şişeye doldursam, petek ve içindeki dönen plastik kısmın oralara fısfıslasam, sonrada suyla fısfıs yapsam yeterli olur mu? youtube videolarına baktım çokta zor değilmiş, bir şişe alıp kendim yapayım diyorum ama bu basınçlı fısfıstan emin olamadım, yorumlarda kötü filan denilmiş, fısfısı belki kendim bir yerden görerek alırım ama klima temizleme için bu linkteki iyiyse bunu alayım diyorum.

birde niyeyse klima soğukta çalışırken peteklerinde nemlenme oluyor, damlacık şeklinde peteklerde, neden olabilir? antalya havasından olabilir mi? dışarısı çok sıcak olunca ve klima soğukta çalışınca damlacık oluşabilir mi? birkaç defa uzun süre soğukta çalıştırınca klimanın petekleri buzlama yapmıştı. 25-26 derecede çalıştırıyorum fan son hız, bazen fanı düşüğe alıyorum.

Alıntıları Göster
    Merhaba, ürün bence gayet iyi, asıl koku yapan silindirik yuvarlak şey. Onu temizlemeniz lazım. Linkteki üründe klima temizleme poşeti ile geliyor. Klimanın altına yapıştırıyorsunuz bantla.. Akan su poşete akıyor..

Ben normal fisfisla yaptım gayet iyi sonuç aldım. Herhangi 1 litrelik fisfis da olabilir, sorun olmaz. Yarım şişe ilaç, yarım şişe su.. Hafifçe calkalayip klimanın ağzından o yuvarlak şeye döndüre sıkıyorum. 1 şişeyi bitiriyorum. Hem yuvarlak şeye, hem de üst kısımdaki hava kanallarına sıkıyorum. Bittikten sonra şişeyi calkalayip sadece su koyuyorum, o da bitinceye kadar duruluyorum.

Dikkat etmeniz gerekenler, klimanın sigortasını kapatın, havaya yön veren inip kalkan kanadı çıkartın, odanın penceresi açık olsun, yüzünüzde de maske olsun, bakteriler uçuşup sizi hasta etmesin.. Bir de poşeti duvara iyi yapıştırın, ilaç değerse bant açılıyor..

• quote:

Merhaba, ürün bence gayet iyi, asıl koku yapan silindirik yuvarlak şey. Onu temizlemeniz lazım. Linkteki üründe klima temizleme poşeti ile geliyor. Klimanın altına yapıştırıyorsunuz bantla.. Akan su poşete akıyor..

Ben normal fisfisla yaptım gayet iyi sonuç aldım. Herhangi 1 litrelik fisfis da olabilir, sorun olmaz. Yarım şişe ilaç, yarım şişe su.. Hafifçe calkalayip klimanın ağzından o yuvarlak şeye döndüre sıkıyorum. 1 şişeyi bitiriyorum. Hem yuvarlak şeye, hem de üst kısımdaki hava kanallarına sıkıyorum. Bittikten sonra şişeyi calkalayip sadece su koyuyorum, o da bitinceye kadar duruluyorum.

Dikkat etmeniz gerekenler, klimanın sigortasını kapatın, havaya yön veren inip kalkan kanadı çıkartın, odanın penceresi açık olsun, yüzünüzde de maske olsun, bakteriler uçuşup sizi hasta etmesin.. Bir de poşeti duvara iyi yapıştırın, ilaç değerse bant açılıyor..

Alıntıları Göster
    teşekkür ediyorum. youtube'dan bir iki video izledim, fazla uğraştırmıyor diye bende evde yapayım diye düşünüyorum. klima poşeti dediğiniz poşet tekrar kullanılabilir mi yok kullan at mı? evde 3 tane klima var, klima poşeti tek kullanımlık ise fazladan bulmaya çalışayım.

• quote:

teşekkür ediyorum. youtube'dan bir iki video izledim, fazla uğraştırmıyor diye bende evde yapayım diye düşünüyorum. klima poşeti dediğiniz poşet tekrar kullanılabilir mi yok kullan at mı? evde 3 tane klima var, klima poşeti tek kullanımlık ise fazladan bulmaya çalışayım.

Alıntıları Göster
    ben yıkadım kuruttum valla.. tekrar kullanılabilir poşetler. yalnız wc ye dökün direkt kirli suyu, malum bakterili kirli su, banyoda falan kalmasın. klinanın sigortayı kapatmayı ve poşeti güzelce yapıştırmayı unutmayın. düzgün yapıştırmak işin %50 si. poşeti düzgün yapıştırmazsanız veya ilaç değerse banta, bantı kaldırıyor yerinden.. düşer poşet ortalık su olur. kayganlaştırıyor da elinizi, farklı bir solisyon ona göre önleminizi alın.

eğer koku fazlaysa ilacı suyla hiç seyreltmeyebilirsiniz (ürün kullanımında seyreltmeyle alakalı bir şey yazmıyor, kirlilik durumuna göre ayarlarsınız)

maske kullanın muhakkak. içindeki silindirik şeyi çevirmek için kesici, yırtıcı şeyler kullanmayın, plastik birşeyler bulabilirseniz iyi olur.. ben suluboya fırçasının arkasıyla döndürüp fısfısladım..

• Merhaba . Evindeki Samsung klima koku yapıyor diye yetkili servisini çağırdım cihazdaki koku olayı dereceyi 25 derece üzerinde yada fan modunda çalıştırınca koku yapıyordu 25 ve altı derecede koku yok. iç üniteyi atölyeye götürdüler yıkayip iki gün sonra getirdiler yine koku yapınca peteklerin arka yüzüne üstten baktım petekler kirliydi servisi tekrar aradım tekrar geldiler bir kaç gün sonra önce mirin kırın ettiler sonra dedim resim çektim bakın peteklere böyle kirli tamam sokelim tekrar diyip cihazı gotirduler bu defa montaja geldiklerinde iki defa yıkadım ilaç sıkıp yarım saat beklettim falan dediler petekler temiz görünüyor cihazı çalıştırdık hiç sessiz olan cihazım cuçak motoru gibi çalışmaya başladı biraz uğraştı sonra dedi bu cihaz hiç sessizdi kontrol etmiştim ofislerini arayıp fan motoru ve fan siparisi verdi gerekirse kendi cebimden veririm dedi. Neyse sonra bunlar gidince farkettim ki tavanın içindeki süngeri sõkmúş bana birşey söylemedi neden çıkarmış onu . O süngerin.bir amacı varki takmış fabrika . O sünger olmazsa ne olur faydası nedir . Servisin elinde varmıdır bu sünger fan motorunu takmak için tekrar atölyeye gotureceklermis bu arada 25 derece ve altı soguklukta koku yok fakat 26 ve üzeri derecede ve fan modunda yinede koku var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TurkeyStar -- 9 Eylül 2020; 20:25:53 >

• quote:

ben yıkadım kuruttum valla.. tekrar kullanılabilir poşetler. yalnız wc ye dökün direkt kirli suyu, malum bakterili kirli su, banyoda falan kalmasın. klinanın sigortayı kapatmayı ve poşeti güzelce yapıştırmayı unutmayın. düzgün yapıştırmak işin %50 si. poşeti düzgün yapıştırmazsanız veya ilaç değerse banta, bantı kaldırıyor yerinden.. düşer poşet ortalık su olur. kayganlaştırıyor da elinizi, farklı bir solisyon ona göre önleminizi alın.

eğer koku fazlaysa ilacı suyla hiç seyreltmeyebilirsiniz (ürün kullanımında seyreltmeyle alakalı bir şey yazmıyor, kirlilik durumuna göre ayarlarsınız)

maske kullanın muhakkak. içindeki silindirik şeyi çevirmek için kesici, yırtıcı şeyler kullanmayın, plastik birşeyler bulabilirseniz iyi olur.. ben suluboya fırçasının arkasıyla döndürüp fısfısladım..

Alıntıları Göster
    ürünü almıştım balkonda duruyordu 2 haftaya yakın, dün dedim bari yapayım aradan çıksın. klimayı sökme biraz zor oldu gibi, fabrikadan sonra ilk defa açınca, hele su gideri olan yer biraz uğraştırdı hem açması hem takması. gerçi takarken bu karışım kayganlaştırdı klimayı, ne kadar su tutsamda tam olarak geçmedi. ıslak bezlede sildim yinede olmadı. kuruyunca normal ama. karışım evet ele gelince kayganlaştırdı, duvara ve parkeyede geldi, hadi duvar neyse plastik boya olduğundan ıslak bezle silince geçti ama parkeyi 2 defa suyla geçtim. yere büyük plaj havlusu ve bezde serdim ama onlardanda geçmiş. o değilde bu konuyu görüp yapacak olan varsa kesinlikle eldiven kullansın. maske takmıştım ama eldiven bulamadım yakınlarda, koçtaşa git-gel yapmak 2 saat olduğundan üşendim. bugün ellerim soyulmaya başladı. klima daha iyi çalışmaya başladı, havayı üflemesi arttı ve soğutmayı daha iyi yapıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: TurkeyStar

Merhaba . Evindeki Samsung klima koku yapıyor diye yetkili servisini çağırdım cihazdaki koku olayı dereceyi 25 derece üzerinde yada fan modunda çalıştırınca koku yapıyordu 25 ve altı derecede koku yok. iç üniteyi atölyeye götürdüler yıkayip iki gün sonra getirdiler yine koku yapınca peteklerin arka yüzüne üstten baktım petekler kirliydi servisi tekrar aradım tekrar geldiler bir kaç gün sonra önce mirin kırın ettiler sonra dedim resim çektim bakın peteklere böyle kirli tamam sokelim tekrar diyip cihazı gotirduler bu defa montaja geldiklerinde iki defa yıkadım ilaç sıkıp yarım saat beklettim falan dediler petekler temiz görünüyor cihazı çalıştırdık hiç sessiz olan cihazım cuçak motoru gibi çalışmaya başladı biraz uğraştı sonra dedi bu cihaz hiç sessizdi kontrol etmiştim ofislerini arayıp fan motoru ve fan siparisi verdi gerekirse kendi cebimden veririm dedi. Neyse sonra bunlar gidince farkettim ki tavanın içindeki süngeri sõkmúş bana birşey söylemedi neden çıkarmış onu . O süngerin.bir amacı varki takmış fabrika . O sünger olmazsa ne olur faydası nedir . Servisin elinde varmıdır bu sünger fan motorunu takmak için tekrar atölyeye gotureceklermis bu arada 25 derece ve altı soguklukta koku yok fakat 26 ve üzeri derecede ve fan modunda yinede koku var
    bu klimacılarda bir şey var. a - b marka değil hepsi böyle. bende yeni klima alınca, salondaki içeri odaya taktırdım yeni aldığımı salona. dış motora bakım lazım dediler bende hazır yeri değişmiş bakım yaptırıp öyle kullanmaya devam edeyim dedim ama bin pişman oldum. normalde sessiz çalışan dış motor traktöre döndü. bu servisteki ...'ler ne yaptılarsa artık benim klimaya ait parçaları söküp daha kötü parçalarla değiştirmişler. ama kabul etmediler yok öyle yapmadım yok zaten böyle çalışırdı filan bildiğin sallama. salonda koltuğun arkasında motor duruyodu hiç sesi gelmiyordu ama içerdeki odaya alınca duvarın arkasında duymayı geç, dieğr odadan sesi duyuluyor. en son biri üstüme geliyordu dayanamadım bir yumruk attım, bakım parasını verip arabaya binip kaçtılar. o klimayı hala kullanmıyorum, dieğr 2 klima sürekli çalışıyor. bu nedenle ben servislere klima vermeyi tavsiye etmiyorum. bende de sirke gibi koku oluyordu, başka bir servis bakım yapalım, bakım içinde söküp götürelim dediler, yukarıdaki olaydan sonra olmaz dedim, aldım ilacı evde kendim temizledim yeni gibi oldu. başka ev aletlerinde sorun olmuyor ama klimada parçaları değiştirip getiriyorlar.

• Holy Templar kullanıcısına yanıt
    Cihazı 3 defa sokup atölyeye götürdüler . Dün 4. Kez geldi elinde bir fan motoru kutusu tam cihazı söktüler fan motoru göründü benden bez istediler bezi getirdim bir baktım toplamaya başlamış değiştirdinizmi dedim evetdedi çalıştırdı yine uğultu sesi . Sonra bölge müdürünü aradı adam diyor motoru değiştirdiniz sonuç alamadiysaniz anakarti değiştirin diyor bu sonra kapattı anskartla ne alakası var bilmem ne dedi fan motoru sipariş vermis tekrar . Dedim izin günümde bu işi çözün ben bıktım . Dün Samsung Türkiye'yi aradım şikayet ettim onlarla gorusmusler müşterinin sorununu cozucez demişler dedimzate. Başka birşey demiyorlar ama üç haftadır 4 kez söktüler cihazi yeter bunu bilen biri gelsin salı gününü bekliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: TurkeyStar

Cihazı 3 defa sokup atölyeye götürdüler . Dün 4. Kez geldi elinde bir fan motoru kutusu tam cihazı söktüler fan motoru göründü benden bez istediler bezi getirdim bir baktım toplamaya başlamış değiştirdinizmi dedim evetdedi çalıştırdı yine uğultu sesi . Sonra bölge müdürünü aradı adam diyor motoru değiştirdiniz sonuç alamadiysaniz anakarti değiştirin diyor bu sonra kapattı anskartla ne alakası var bilmem ne dedi fan motoru sipariş vermis tekrar . Dedim izin günümde bu işi çözün ben bıktım . Dün Samsung Türkiye'yi aradım şikayet ettim onlarla gorusmusler müşterinin sorununu cozucez demişler dedimzate. Başka birşey demiyorlar ama üç haftadır 4 kez söktüler cihazi yeter bunu bilen biri gelsin salı gününü bekliyorum
    aynı sorun birkaç seferde yapılamayıp, sorun hala devam ediyorsa garantiden ürünü sıfır olarak değiştirme diye bir şey vardı. netten aratınca belki sonuç çıkar ama yanlış hatırlamıyorsam 3 defa servis çağırıldıysa bu geçerli oluyordu. sizin eve salı günü ise 5. defa gelecekler. bunu araştırın olmadı yenisiyle değiştirmeye çalışın. nette sonuç çıkmazsa '' ayıplı mal ya da kusurlu mal '' gibi yazıp aratın.

• quote:

aynı sorun birkaç seferde yapılamayıp, sorun hala devam ediyorsa garantiden ürünü sıfır olarak değiştirme diye bir şey vardı. netten aratınca belki sonuç çıkar ama yanlış hatırlamıyorsam 3 defa servis çağırıldıysa bu geçerli oluyordu. sizin eve salı günü ise 5. defa gelecekler. bunu araştırın olmadı yenisiyle değiştirmeye çalışın. nette sonuç çıkmazsa '' ayıplı mal ya da kusurlu mal '' gibi yazıp aratın.

Alıntıları Göster
    Benim.cihazin garanti bitik yoksa şuan o dediğinizi yaptirirdim onlara ama belki yinede değiştirme hakkım vardir

• quote:

ürünü almıştım balkonda duruyordu 2 haftaya yakın, dün dedim bari yapayım aradan çıksın. klimayı sökme biraz zor oldu gibi, fabrikadan sonra ilk defa açınca, hele su gideri olan yer biraz uğraştırdı hem açması hem takması. gerçi takarken bu karışım kayganlaştırdı klimayı, ne kadar su tutsamda tam olarak geçmedi. ıslak bezlede sildim yinede olmadı. kuruyunca normal ama. karışım evet ele gelince kayganlaştırdı, duvara ve parkeyede geldi, hadi duvar neyse plastik boya olduğundan ıslak bezle silince geçti ama parkeyi 2 defa suyla geçtim. yere büyük plaj havlusu ve bezde serdim ama onlardanda geçmiş. o değilde bu konuyu görüp yapacak olan varsa kesinlikle eldiven kullansın. maske takmıştım ama eldiven bulamadım yakınlarda, koçtaşa git-gel yapmak 2 saat olduğundan üşendim. bugün ellerim soyulmaya başladı. klima daha iyi çalışmaya başladı, havayı üflemesi arttı ve soğutmayı daha iyi yapıyor.

Alıntıları Göster
    geçmiş olsun, ben birkaç önceki mesajlarımda yazmıştım poseti iyi yapıştırın diye. yoksa ortalık batıyor istemsizce. ilk yaparken bir acemilik oluyor. ben artık profesyonelleştim sanırım, ortalığa hiç dökmüyorum.

yazayım yine aklınızda olsun (konsantre almadıysanız sulandırmaya gerek yok)

1)poşeti iyice yapıştırıyoruz. boyaya dikkat ederek. (solisyon değerse bantı söküyor)
    2)klimanın sigortayı kapatıyoruz
    3) 1 şişe dolusu solisyonu hazırlayıp maskeyi takıyoruz (bakteri küfler hareket edeceği için hasta etmesin sizi diye) pencereyi de açıyoruz havalansın
    4) daha sonra klimanın üst bölmesini açıp hava filtrelerini yıkıyoruz normal suyla, kurumaya bırakıyoruz.
    5) klimanın açılıp kapanır hava yönlendiricisini çıkarıyoruz (klimaya göre değişir, demirdökümde ortada plastik klips var, onu çıkarınca rahat çıkıyor)
    6) 1 şişe fısfısı önce klimanın filtrelerini çıkardığımız yere sırayla sıkıyoruz.. (bunlar tahliye borusundan çıkıp gidecek)
    7) daha sonra bir uzun ince firça gibi birşeyle klimanın asıl kokan yerini temizlicez, silindirik boruyu döndürüp ilaçtan sıkıcaz.. acele etmeden yüzünüze gelmeden sırayla sıkıcaz..
    8) fısfıs tam bitmeye yakın çıkardığımız hava yönlendiriciyi de solisyonla yıkayabiliriz
    9) durulamaya geçiyoruz, ilk önce yukarıya, sonra silindirik boruya suyu sıkıp solisyonu kullanırken ki aynı yolu izliyoruz.

klimanın iç aksamı hazır. atladığım birşey varsa affola.

dış aksam için de elinizin yettiğince, hava kanallarına sıkabilirseniz iyi olur. klima nefes alır. aynı şekilde durulamayı unutmayın

güle güle kullanın.

• 
Sayfa: önceki 2425262728
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.