Şimdi Ara

KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!! (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
543
Cevap
43
Favori
94.883
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bahsi gecen servis odullu servis de oradan biliyorum

Yoksa Angaraynan işim yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • önemli konu
  • Ado kullanıcısına yanıt
    Üstad, az önce Samsung müşteri hizmetlerini aradım, temizlik ve bakım için servis talep ettim. İnşallah özenli bir servis gelir. İstanbul Fatih için tavsiyeniz var mı?

Gelen servisler radyotöre kadar söküp ağır bakım yapıyor mu, yoksa sprey sıkıp gidiyor mu?

• nalbantli N kullanıcısına yanıt
    Hocam anlaşmanıza bağlı bir durum bu.

Her bakım şeklinin ayrı bir ücret statüsü var.

Sallıyorum

Yüzeysel bakım 25tl
    yerinde bakım 75 tl
    sökümlü bakım 150tl

gibi

Yüzeysel bakım denilen, evinize gelirler filtreleri söker evapınıza ilaç sıkar giderler o kadar.

Yerinde bakım denilen, evinize gelirler klimayı söker dağıtır cross fanı yerinden çıakrtır temizler takarlar.

Sökümlü bakım ise klimanın gazını toplar ayırır iç/dış ünite söker götürür kimyasal havuza yatırır basınçlı makine ile her hücresine kadar yıkar toplar evinize getirir vakum yapar takarlar

Sizin ne şekilde nalaştığınıza ve klimanızın KİR durumuna bağlıdır bu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ado

O filtreleri değiştirmek çocuk oyuncağı hocam.
    Angarada yetkili servis çok olsa gerek, size hangisi geldi bilemiyorum, yoğun sezonda taktırdıysanız yetkili servis değil taşeron ekip bile kurmuş olabilir bu nedenle ben klima alacak olanlara yoğun sezona kalmamalarını tavsiye ederim her daim.

Kendiniz yapmaya karar verirseniz söküm sıralamasına ve neyi nereden sökeceğinize, hangi allen, hangi yıldız hangi alet edevata sahip olmanız gerektiğine kadar yazarım. Sizin bir tek ağır kimyasal almanız gerekir. bir bidonu 30-50TL arasıdır ki biz o bir bidonla herhalde 100 klima temizleriz (1/25 seyreltilerek kullanılır)

Hocam şu "kendiniz yapmaya karar verirseniz" kısmı ilgimi çekti Yazsan da uygulasak bi elden geçirsek klimaları

Antalya için tavsiye edeceğiniz servis varsa o da olabilir ama açıkcası bu şehirdeki hiçbir esnafa güvenmiyorum. özellikle bu yaz günlerinde mutlaka baştan savma bişey yapıp gideceklerdir.

Detaylı anlatım bekliyoruz

• tracy kullanıcısına yanıt
    Aslında resimli anlatmak lazım ama ben yine de yüzeysel yazayım size.

Sıralamalı olarak ilerlemek gerekirse;

Önce emniyet diyor ve klimaya giden enerji hattını kesiyoruz. (Kablo kesmeyin haa, sigorta indireceksiniz )

Filtre kapağını açıp filtreleri çıkartın

Yatay kanatı ortadan kendinize doğru nazikçe esneterek önce sol tarafı yuvadan çıkartıp, sonra sağ taraftaki motor yuvasından çıkartmak için sola doğru çekin

Yatay kanat altında gördüğünüz 3 adet vidayı sökün

Vidalar söküldükten sonra Motajlı Ön paneli alttan yukarı doğru esneterek çıkartın, üst taraftaki çeneleri kırmamaya özen gösterin yoksa ileride klimanız titreşim sesi yapar.

Kapak üzerinde dıpslay var ise anakarttan bu displayin soketini çıkartın

Artık klima iç ünite eşanjörü karşınızdadır.

Eşanjörün alt tarafında drenaj tavası bulunur, sol ve sağ tarafta bulunan vidalarını sökerek bu tavayı yerinden çıkartın ancak çıkartırken muhtemelen sağ tarafta drenaj hortumunun kelepçesini açıp yerinden çıkartmanız gerekeceğini unutmayın.

Bu noktadan sonra önemli olanı cross fanı yerinden çıkartmaktır, bunun için ise;

Eşanjörün (O gördüğünüz metal ızgara gibi olan şey eşanjördür, Evap da denir) arka gövdeye tutturulduğu sol ve sağ taraftaki vidaları sökün.

Eşanjörü yukarı doğru esnetin (Bakır boruların bükülmesi başınıza çok iş açar unutmayın ve nazik olun) ve cross fanın sizin bakış açınıza göre sağ tarafında iç kısmında bulunan allen vidayı gevşetin.

Vidayı gevşettikten sonra cross fanın önce sol tarafını kendinize ve aşağı doğru nazikçe çekin ancak bu esnada cross fanın sol tarafındaki cross fan yatağı kauçuğu düşürüp kaybetmeyin :)

Sonra yine yatay kanatta olduğu gibi sola doğru çekerek cross fanı yerinden çıkartın.

Bu noktadan sonrası sizin temizlik becerinize kalmıştır.

Yerinde temizlik işi pis iştir, aşağıya kirli unsuların dökülmesi akması riski mevcuttur bunu unutmayınız.

Taktik ve stratejiler farklı olmakla birlikte bazı ustalar drenaj tavası ve cross fanı ilaçlayıp temizledikten sonra yerine monte edip eşanjörü sonra temizler ki eşanjör temizliği esnasında akan pis su drenaj hattından akıp gitsin.

Bazıları ise alta branda açıp eşanjörü öyle yıkamayı tercih eder.

''Sen nasıl yaparsın?'' diye sorarsanız, öecbur değilsem yerinde bakım yapmam önce onu belirteyim, lakin zaruri bir durum var ise önce eşanjörü kuru temizlerim (kabasını alırım) Daha sonra yukarıdaki sıralama ile söküm işlemini yaparım (Benim burada yazmadığım ufak tefek, sensör çıkartma vs gibi işlemleri unutmayın tabi) sökülen unsurları iyice temizledikten sonra aynı sıralama ile ürünü toplar, tabii ki ön panjuru (Montajlı ön panel diye geçer ismi) yerine takmadan evvel Eşanjörü temizlerim, daha sonra ÇOK İYİ şekilde durularım ki eşanjörden akan pislik drenaj hattında kalmasın koku yapmasın.

• arkadaşlar demirdöküm 9000 A+ klımayı söktüm başka yere montajını yaptım
    klima hiç soğutmuyor
    bağlantı yerlerini iyice sıktım
    sökerken de nette yazılanlara göre sökmüştüm
    montajdan sonra vakumlama yapmadım

acaba gazı mı eksildi?
    elektrik bağlantısını mı yanlış yaptım acep?
    elektrik kablolarını işaretlemiştim gerçi ama yine de hata yapmış olabilirim
    borular ne sıcak ne soğuk

bir de bu klima sökme takma işi çok zahmetliymiş
    sıcakta hışım çıktı saatlerce uğraştım
    sonuç olarak hazır çalışan klima çalışmaz oldu :)

do it yourself çılgınlığından ne zaman kurtulacağız acaba :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GEÇBATAN -- 3 Temmuz 2017; 19:39:22 >
  • Merhaba herkese konuyu okudum baya benimde bu sene 7 . Yılı olcak arçelik 15030 model klima var. Bu seneye kadar evde kullanıldı. Filtreleri de iki kez temizledim. Onun dışında herhangi bi işlem yapmadım serviste cagirmadim. Haziran ayından beri kullanıyoruz sıkıntı yoktu. Gece soğutuyordu sabah soğutsun diye açtık ne soğuk nede sıcak orta halli bi hava üflüyor.( Soğutma modunda)Bi günde değişti simdi benim sorunum nedir acaba bilen birileri yardim etsin. Teşekkürler

KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!! makarası bu

KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!! buda demir ızgaralar

• yıllardır lg beko 18binlik klima kullanıyorum. izmirde yaşıyorum. değşik bir firma ile anlaştık, basınçlı araba yıkama şeyiyle geldiler, dış üniteyi bir güzel yıkadılar 4 kova su haqrcadılar.

iç üniteyi de altına branda gererek önce üzel suyla daha sonra basınclı suyla fanına kadar yıkadılar. daha önceleri deratylı temizlik diye gelenlerden hiç böyle bir hizmet almamıştım, dış ünite ilk defa bu kadar temiz yıkandı. iç ünite de güzel yıkanmış, elimi fana sürttüm hiç mantar bulaşmadı elime.

lütfen arkadaşlar, işini iyi yapana yaptırın, bunu bu sene daha iyi anladım. izmirde yaşayanlar varsa bana ulaşsınlar. numarasını vereyim. ben çok memnun kaldım 2006 dan beri kullanıyorum klimayı.

not: kişilerle bir bağlantım yoktur, adına detaylı temizlik diyip fanı temizlemeden giden klimacılar kazanmasın diye söylüyorum.
  • mikailc78 kullanıcısına yanıt
    Şarjlı basınçlı makine ile geldilerse tahmin edebilirim firmayı. Değillerse de her kim iseler ellerine sağlık.
    İş bilenin, kılıç kuşananın.
  • quote:

Şarjlı basınçlı makine ile geldilerse tahmin edebilirim firmayı. Değillerse de her kim iseler ellerine sağlık.
    İş bilenin, kılıç kuşananın.

kesin bilirsiniz siz

zaten söyledim, bırakmam artık sizi diye

burnumu klimanın içine sokarsam inceden bir koku geliyor, sanırım o da geçen sene (ismi lazım değil) doğru düzgün temizlenmediği için.

izmirde olan varsa adres - telefon vereyim, gelsinler, temizlesinler...

• evet arkadaslar. formun hepsini okudukdan sonra gittim klimacidan 10 tlye bir litre klima temizleme sivis i .6 tl yede 2.5 metre naylon aldim.bnde mitsubishi var babamgilde arcelik vardi 12 yillik.once arcelikde alistirma yapmak icin arceli klimayi soktum.fanina kadar herseyi cikardim en son elektronik kisim ile alminyum kisim kaldi klimada..korkmaya gerek yok yavas yavas yaparsaniz hoc bir tirnagi kirmadan gayet guzel cikiyor.birde yaninizda bir kisi olursa iyi oluyor.

..sonra normal cam sil fis fisin icine 1.5 oraninda sividan kattim ve panele siktm.once bir fislama sonra bir sicaklik ve kopurme meydana geldi kopurme bitene kadar bekledim..belliki asidik sivi..plastik eldiven kesinlikle kullanmalisiniz..sonra hortumu cok az bisey actim ve elimden olabildigince ince olcak sekilde bol bol suyu siktm.

fan kismini legende hipo ile fircaladim.bayagi zahmetli oluyor .pislikleri cikarmak...ama bembeyaz oldu.

geri takarkende hareketli parcalari yaglayip taktim.

twk korkum fanin balans dedikleri seyin bozulmasiydi.cok sukur ole bisey olmadi.

dis uniteyi disardan fis fis skarak temizledim.sonra suyu bastim.oda parladi.

vel hasil.zamaniniz varsa.elinizde yatkinsa bosa 150 tl vermeye gerek yok.3.4 saatlik bir is var..arkadsin evine gelen servis bir tirnagi kirdi gitti.adama biseyde diyemedik.bn kirsam zoruma gitmz

KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi abdllh.08 -- 15 Ağustos 2017; 23:6:47 >

•  KLİMA BAKIMI HAKKINDA HERŞEY!!

• Şayet klimanızı hergün veya gün aşırı denebilecek sıklıkta kullanıyorsanız, "özellikle" soğutma veya nem alma modunda çalıştırdıktan sonra kapatmadan önce 2-3 dakika "fan" modunda çalıştırırsanız, koku yapmasını engelleyebilirsiniz. Bu özellik bazı klimalarda otomatik olarak işler (kapatmanıza rağmen çalışmaya devam ettiğini görürsünüz).

Bir diğer konu ise, klimanızın kapağının altındaki toz filtrelerini mümkün olan sıklıkta temizlemeniz. Bu filtre grubunda tozun birikmesine izin vermeniz, o tozun, klimanın iç kesimlerine ve "fan"a ulaşmasına sebep olur ve bunun temizliği muhakkak profesyonel biri tarafından yapılmak zorundadır. Temizlenmez ise, çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarına sebep olur ki, bu hayati öneme haiz bir konudur. 1998 yılında aldığım ve bahsettiğim temizliklerini sürekli yaptığım eski klimam için, 2007 yılında bir "temizlik hizmeti" almaya karar vermiştim. Gelen arkadaş, "ağabey, sen bu klimaya benim bakabileceğimden daha iyi bakmışsın" demişti.

Son olarak, iç ünitenin peteklerine kendiniz bir temizlik uygulaması yapacaksanız, "saf sudan" başka birşey kullanmamanızı öneririm.

• iç üniteyi temizlerken alta bir poşet gibi birşey geçiriyorlar. o olmadan temizlenmezmi? yani direk cif spreyi sıkıp daha sonra bol suyu sprey ile sıksak o paket olmadan su aşağı odaya dökülürmü ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: TurkeyStar

iç üniteyi temizlerken alta bir poşet gibi birşey geçiriyorlar. o olmadan temizlenmezmi? yani direk cif spreyi sıkıp daha sonra bol suyu sprey ile sıksak o paket olmadan su aşağı odaya dökülürmü ?
    kardeş o poşeti alttaki fanları temizlemek için lazım yani oraya sıkarsan ev içine akar ama peteklere sıkarsan içinde tava var odaya akmaz
  • Ado kullanıcısına yanıt
    hocam 1 yıl sonra anca arayabildim dediğiniz servisi. söküp götürüyor musunuz dedim hayır yerinde yapıyoruz fiyat olarak 150 tl verdiler. ankara'da sökümlü bakım yapan başka bir yer bilen yazarsa sevinirim.
  • Bu lejyoner hastalığı muhabbeti doğru mu?
  • quote:

önemli konu
    Hocam nickinizi görünce eskiler canlandı birden gözümde Internet network ve güvenlikte yöneticiydiniz diye hatırlıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: collossus

Bu lejyoner hastalığı muhabbeti doğru mu?
    Doğru değil hocam. Evlerimizde kullandığımızdan çok daha büyük klima sistemlerinin soğutma kulelerindeki sıcak sudan bulaşıyor. Zaten daha çok sıcak suyun depolandığı sistemlerde çoğalıyor bakteri. Kaynak:

https://www.cdc.gov/legionella/about/causes-transmission.html

Home and car air-conditioning units do not use water to cool the air, so they are not a risk for Legionella growth

meali evlerdeki ve araçlardaki klimalarda su kullanılmadığı için risk yok. ancak yine de bakım yaptırmak gerekli, adam akıllı bir bakım videosu izlediyseniz simsiyah akan suyu görmüşsünüzdür. klima performansı falan bakın onları söylemiyorum bile daha.

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.