Şimdi Ara

KLİMA ARIZA YARDIM !!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
205
Cevap
6
Favori
27.723
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar forumda dağınık bir vaziyette,klima problem veya arızaları ile ilğili sürekli çeşitli başlıklar altında konular açılıyor.Böyle bir konuyu başlatıp,marka model vs. ne olursa olsun klima ile ilğili sorunu olan arkadaşları buraya toparlayıp ,cevaplayalım ve herkese faydası olsun diye düşündün.

Buradan sorunlarını ileten arkadaşlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.Hayırlısı olur inşallah.

• quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Arkadaşlar forumda dağınık bir vaziyette,klima problem veya arızaları ile ilğili sürekli çeşitli başlıklar altında konular açılıyor.Böyle bir konuyu başlatıp,marka model vs. ne olursa olsun klima ile ilğili sorunu olan arkadaşları buraya toparlayıp ,cevaplayalım ve herkese faydası olsun diye düşündün.

Buradan sorunlarını ileten arkadaşlara elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.Hayırlısı olur inşallah.

Haklısın usta.
    Tavsiye başlığı artık iyice yolgeçen hanı oldu, halı muhabbeti bile vardı dün.

Artık sorun-arıza duyduğumuzda bu başlığa yönlendirelim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kocausta*

quote:

Arkadaşlar forumda dağınık bir vaziyette,klima problem veya arızaları ile ilğili sürekli çeşitli başlıklar altında konular açılıyor.Böyle bir konuyu başlatıp,marka model vs. ne olursa olsun klima ile ilğili sorunu olan arkadaşları buraya toparlayıp ,cevaplayalım ve herkese faydası olsun diye düşündün.

Haklısın usta.
    Tavsiye başlığı artık iyice yolgeçen hanı oldu, halı muhabbeti bile vardı dün.

Artık sorun-arıza duyduğumuzda bu başlığa yönlendirelim.

halımı... yuh yani.. duruyormu o mesajlar bir bakayım. uelen az bişe siyaset konuşuruz suç olur halıda iyimiş harbiden:)

gerçi forumda dolaşanların hep incelmemezliği bu durumlarda hemen yeni konu birde abuk subuk fikirler atıp ağız dalaşına girinler oldumu insan yazacağını pişman oluyor.
  • aslında bir ara ben böyle bir şey düşünmüştüm ama diğer başlıklar gibi yok olup gider düşüncesiyle vazgeçmiştim :)

hayırlı olsun :)

ilk arıza durumunu da ben sorayım o zaman :)

benim pakistanlının aynısından bizim buradaki berberde var ,dün tıraş olmaya gittiğimde dikkatimi çekti ,kumandadan dereceyi ve fan hızını değiştiriyorum hiçbir şey fark etmiyor ,klima sanki 26-27 dereceye ve fan hızı da en düşükte gibi çalışıyor ,şimdi ;

bu klimanın neresi arızaladır :)

ben kumanda kartında bir problem olabilir dedim (kumandadan düğmelere bastığımızda dıt sesi geliyor)

sizce neresinde problem olabilir
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

aslında bir ara ben böyle bir şey düşünmüştüm ama diğer başlıklar gibi yok olup gider düşüncesiyle vazgeçmiştim :)

benim pakistanlının aynısından bizim buradaki berberde var ,dün tıraş olmaya gittiğimde dikkatimi çekti ,kumandadan dereceyi ve fan hızını değiştiriyorum hiçbir şey fark etmiyor ,klima sanki 26-27 dereceye ve fan hızı da en düşükte gibi çalışıyor ,şimdi ;

ben kumanda kartında bir problem olabilir dedim (kumandadan düğmelere bastığımızda dıt sesi geliyor)

O klimanin filtrelrine baktiniz mi? Kuafor salonlarinin en buyuk problemidir cihazin emisinin tikanmasi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emre_saganak34

quote:

Orijinalden alıntı: kemal1414

aslında bir ara ben böyle bir şey düşünmüştüm ama diğer başlıklar gibi yok olup gider düşüncesiyle vazgeçmiştim :)

O klimanin filtrelrine baktiniz mi? Kuafor salonlarinin en buyuk problemidir cihazin emisinin tikanmasi.

Alıntıları Göster
    quote:

Orijinalden alynty: emre_saganak34

quote:

Orijinalden alynty: kemal1414

aslynda bir ara ben böyle bir ?ey dü?ünmü?tüm ama di?er ba?lyklar gibi yok olup gider dü?üncesiyle vazgeçmi?tim :)

hayyrly olsun :)

ilk aryza durumunu da ben sorayym o zaman :)

benim pakistanlynyn aynysyndan bizim buradaki berberde var ,dün tyra? olmaya gitti?imde dikkatimi çekti ,kumandadan dereceyi ve fan hyzyny de?i?tiriyorum hiçbir ?ey fark etmiyor ,klima sanki 26-27 dereceye ve fan hyzy da en dü?ükte gibi çaly?yyor ,?imdi ;

bu klimanyn neresi aryzaladyr :)

ben kumanda kartynda bir problem olabilir dedim (kumandadan dü?melere basty?ymyzda dyt sesi geliyor)

evet ilk baktığım yer orası oldu :)

çok kirli değildi ama yine de temizleyip yeniden taktık ,başka bir problemi olduğu kesin de işte nerede :)

ya arkadaşlar benim yazdığım yazı karakterleri sapıtıyor bu sizde de oluyor mu ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kemal1414 -- 24 Ağustos 2013; 1:32:06 >
  • Hepiniz hoş gemişsenez..

Komutan bazı inverterler her verilen komutu hemen uygulamazlar,özelliklede istenilen ısılara yakın çalışırken,mesela fan hızını arttırırsınız ama o hızlandırtmaz.Yazılımlara göre değişiklik olabiliyor.Bence evdekini de deneyin,ama aynı modelse.Marka hep aynı yazılım olmayabilir.

Birde inv. lerde derece ani değiştirdiğinizde bazen makine değerlendirmeyi 5-10 dakika sonra yapar,hatalı kullanımı engellemek için.Bunu da denemek lazım.

Hadi herkese hayırlı traşlar.

Bu arada komutan profil ayarlarından ingilizce yi seç sen, bazen dağıtıyor bu forum..
  • quote:

Hepiniz hoş gemişsenez..

Komutan bazı inverterler her verilen komutu hemen uygulamazlar,özelliklede istenilen ısılara yakın çalışırken,mesela fan hızını arttırırsınız ama o hızlandırtmaz.Yazılımlara göre değişiklik olabiliyor.Bence evdekini de deneyin,ama aynı modelse.Marka hep aynı yazılım olmayabilir.

Birde inv. lerde derece ani değiştirdiğinizde bazen makine değerlendirmeyi 5-10 dakika sonra yapar,hatalı kullanımı engellemek için.Bunu da denemek lazım.

Hadi herkese hayırlı traşlar.

Bu arada komutan profil ayarlarından ingilizce yi seç sen, bazen dağıtıyor bu forum..

hoşbulduk hocam :)

berberdeki klima benim klimanın aynısı ondan eminim ve bu nedenle nasıl tepki verdiğini de iyi biliyorum ,hatta tıraş olduğum süre içinde dahi klima da hiç değişiklik olmadı ,yani 1 saatten fazla kaldım ve bu kadar zamanda tepki göstermiyorsa o klimayı direk camdan aşağı atmak lazım :)

ayrıca yetirince soğuklukta yoktu ,neredeyse varla yok arası bir ısı değişimi veriyordu

bu arada nasıl olduysa yazı karakterleri düzelmiş
  • Sen takılma komutan,nasılsa senin ki normal,bırak berber düşünsün...
  • quote:

Çok Doğru Mbirol Hocam...

Elimden geldiği kadarı ile yönlendireceğim...
  • quote:

Sen takılma komutan,nasılsa senin ki normal,bırak berber düşünsün...

berberin derdi ,seni mi gerdi

diyorsun yani
  • quote:

Herkese selamlar, daha önce de sorduğum ama forumda cvp bulamadığım bir problemi bu vesile ile burada yeniden paylaşma şansı bulduğum için üstad lara teşekkürler. Arka iki odamda bulunan vestel multi klimalar, taşındıktan sonra bir acayip oldular. Şöyleki birini açıyorum 10 dk çalışıyor ve hiç soğutmuyor, ardından da üzerindeki 4 led ten 3 ü yanıp sönüyor ve klima duruyor. Diğeri de aynı şekilde. Ancak ikisinide beraber açınca çalışıyorlar ama bu seferde kafasına göde ya biri soğutuyor diğeri fanda yada tam tersi, bazen de ikiside soğutuyor. Servis çağırmadan önce bi sorayım dedim. Kumanda dan pilleri çıkartıp takarak bazı kodlar girilebiliyormuş ancak ben denedim başaramadım. Birde üstadlara danışayım dedim. Acaba neden olabilir??

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: karakascan

quote:

Herkese selamlar, daha önce de sorduğum ama forumda cvp bulamadığım bir problemi bu vesile ile burada yeniden paylaşma şansı bulduğum için üstad lara teşekkürler. Arka iki odamda bulunan vestel multi klimalar, taşındıktan sonra bir acayip oldular. Şöyleki birini açıyorum 10 dk çalışıyor ve hiç soğutmuyor, ardından da üzerindeki 4 led ten 3 ü yanıp sönüyor ve klima duruyor. Diğeri de aynı şekilde. Ancak ikisinide beraber açınca çalışıyorlar ama bu seferde kafasına göde ya biri soğutuyor diğeri fanda yada tam tersi, bazen de ikiside soğutuyor. Servis çağırmadan önce bi sorayım dedim. Kumanda dan pilleri çıkartıp takarak bazı kodlar girilebiliyormuş ancak ben denedim başaramadım. Birde üstadlara danışayım dedim. Acaba neden olabilir??

Hangi ledler yanıp sönüyor acaba ? Vestel arıza sinyali ;

oparasyon ledi (1)
    tımer ledi (2)
    fan ledi (3)
    turbo ledi (4)

ledlerin yanıp sönmesi ile arıza kodu bulunur....

Led 2......... Iç ünite sens.
    Led 1+2..........iç ün. Boru sens.
    Led 3...............iç ünite fan
    led 1+3............ Gaz kaçağı
    led 1+4............ Voltaj yüksek/alçak
    led 1+2+3+4........elektronik kart hafızası silinmiş

Alıntıdır.
  • Turbo hariç ilk 3 ü yanıp sönüyor. Kodlar arasında biulamadım

• Arc,vest,dd gibi markalara cok uzağız,hic uyrasmadim. Vest. In isletim tabani Samsung dur aslinda,bunlarin hafizasi karistimi servislerde ozel bir kumanda oluyor onunla kodluyorlar bildigim kadari ile. Cok ilginc ama sadece bunlar boyle. Hicbir uzak dogulu makine boyle kodlama vs. Yok.

Belki bu konuyu bilen vardir tam olarakta yardimci olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbirol -- 26 Ağustos 2013; 15:12:41 >
  • quote:

Arc,vest,dd gibi markalaracok uzagiy,hic uyrasmadim. Vest. In isletim tabani Samsung dur aslinda,bunlarin hafizasi karistimi servislerde ozel bir kumanda oluyor onunla kodluyorlar bildigim kadari ile. Cok ilginc ama sadece bunlar boyle. Hicbir uzakdogulu makine boyle kodlama vs. Yok.

Yinede tşk, servis çağırayım artık bakalım neymiş sıkıntısı

• quote:

Orijinalden alıntı: karakascan

quote:

Arc,vest,dd gibi markalaracok uzagiy,hic uyrasmadim. Vest. In isletim tabani Samsung dur aslinda,bunlarin hafizasi karistimi servislerde ozel bir kumanda oluyor onunla kodluyorlar bildigim kadari ile. Cok ilginc ama sadece bunlar boyle. Hicbir uzakdogulu makine boyle kodlama vs. Yok.

Yinede tşk, servis çağırayım artık bakalım neymiş sıkıntısı

Servis cagirmadan ben bir tavsiyede bulunayim. Dis uniteden ic unite sinyallerini degistirin indoor A yada Unit 1 vs. Gibi birsey yazar L N ve A yazmali iki klimanin sinyallerini degistirin muhtemelen sorun duzelecektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Altus Klima Arıza (Sigorta atma sorunu)

Altus marka 18.000btu luk bir klimam var ,dış ünite LG sanırım,bugün akşama kadar sorunsuz kullanıyordum,klima çalışırken aniden sigorta attı ,bende fazla yüklenme oldugunu düşündüm tekrar sigortayı açtım ,cihaza elektrik geldikten sonra iç unite üfleme yapmaya başladı ama tekrar dış unite devreye girince tekrar sigortayı attırdı 2 kez daha denedim sonuç aynı :( anladığım kadarı ile kompresör devreye girmeye çalışınca sigorta atıyor, sorunun neden olduğunu nasıl anlayabilirim ,yardım edebilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

NOT: bir arkadaş voltaj sorunu olabilir demişti,, klima sigortasi uzerinden olctugum gerilim 213 VAC (bu sigorta sadece klimayı besliyor)
    Klima sigortası 20 Amper C tipi
    dış ünite devreye girmeden önce selenoid vana sesi geliyor (çıt) ama fan dönmeden önce kaçak akım ve klimanın kendi sigortası atıyor.
  • kaçak akım atıyorsa sıkıntı büyük olabilir. C tipi(yani gecikmeli)sigorta varsa 20 amper uygun. Kaçak akım kısa devre olmadan atmaz. İki olasılık var,ya kompresör gitti,yada kompresör kablolarında yanma vs. kaynaklanan kısa devre var.Bence klimacıya müracaat edeceksiniz gibi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: kmete

Altus Klima Arıza (Sigorta atma sorunu)

Altus marka 18.000btu luk bir klimam var ,dış ünite LG sanırım,bugün akşama kadar sorunsuz kullanıyordum,klima çalışırken aniden sigorta attı ,bende fazla yüklenme oldugunu düşündüm tekrar sigortayı açtım ,cihaza elektrik geldikten sonra iç unite üfleme yapmaya başladı ama tekrar dış unite devreye girince tekrar sigortayı attırdı 2 kez daha denedim sonuç aynı :( anladığım kadarı ile kompresör devreye girmeye çalışınca sigorta atıyor, sorunun neden olduğunu nasıl anlayabilirim ,yardım edebilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim.

NOT: bir arkadaş voltaj sorunu olabilir demişti,, klima sigortasi uzerinden olctugum gerilim 213 VAC (bu sigorta sadece klimayı besliyor)
    Klima sigortası 20 Amper C tipi
    dış ünite devreye girmeden önce selenoid vana sesi geliyor (çıt) ama fan dönmeden önce kaçak akım ve klimanın kendi sigortası atıyor.

Deneyip bilgi veririm tşk

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.