Şimdi Ara

Klima Çalıştırma Modları ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
2
Favori
309.189
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar, kumandadan çalıştırma modlarını değiştirebiliyoruz.
    Cool (Soğuk)
    Heat (Sıcak)
    Dry (Kuru)
    Fan
    Auto (Otomatik)

Soğuk ve sıcağı biliyoruz onda sorun yok

Dry (Kuru) ve Fan tam olarak neyi ifade etmektedir. Ne gibi durumlarda kullanmalıyız? Forumdaki bilgiler dry fonksiyonunun ortamdaki nemi dengelediği ya da aldığı ve daha hızlı soğuttuğu yönünde?
    http://forum.donanimhaber.com/m_41883414/tm.htm

Bir de hem mode hem fan hızı menülerinde auto (Otomatik) fonksiyonu bulunmakta. Ortam 30 dereceyse ve ben 26 derece yapmak istiyor ve bu dereceye geldiğinde klimanın durmasını istiyorsam, mode konumunu autoya getirmem yeterli midir? Yoksa fan hızını da auto hızda çalıştırmam mı gerekir?

• COOL -HEAT

Soğutma veya ısıtma modun da kullanırken set ettiğiniz ısı derecesine ulaşınca ortam ısısı;

Klasik on-off klimalar soğutmada dış ünite durur,iç ünite üflemeye devam eder.Isıtmada ise dış ünite durur,iç fan ya durur yada çok düşük devirde döner.

İnverterde ise istenilen ısı ya yaklaştıkça kompresör yavaşlaş ve kapasiteyi min. kadar düşürür.

DRY
    Nem alma modudur.Özellikle çok nemli bölgelerde soğutma işlemine başlamadan önce çalıştımakta fayda vardır.Ortamdaki nemi daha hızlı alır.Bazende geçiş mvsiminde arada sırada kullanılabilir.

AUTO

Oto mod Cool,Heat veya Dry modu kendi seçer.Genel olarak ortam ısısı 21 derecenin altında ise 24 de kadar Heat,26 nın üzerinde ise Cool,ikisi arasında ise Dry çalışır.Çok kullanan yoktur.Bence bizim corafyada gerekte yok.

Auto Fan

Fan hızı genelde Hı-med-Low yani Hızlı-Orta-Düşük 3 adettir.Ya siz manuel ayarlarsınız yada Auto fana alırsanız set ttiğiniz ısı dercesine göre hızı makine otomatik değiştirir.

Bu arada bir kısa bilgi de benden olsun.

Yazın ideal ısı ayarı 24-26 derece ,fan hızı size kalmış ve üfleme yönü ileri veya salınım olacak pozisyonda
    Kışın ideal ısı ayarı 21-26 derce arası,fan olabildiğince hızlı ve üfleme yönü aşağı olacak pozisyonda
    Bilgilendirmede küçük bir hata var düzeltmeme izin verin.

DRY modu nem alma olarak adlandırılıyor lakin daha önce de bir kaç kere yazmıştım. nem alma modu NEMİ ALMA BIRAK HAVA BELLİ ORANDA NEMLİ KALSIN modudur. Bebekli ve astım hastalı evlerde kullanılması zaruri bir moddur.
    DRY modunda klimanın çalışma prensibi farklıdır, kademeli çalışma moduna geçer, fan hızı bilinçli olarak minimuma düşürülür ve kullanıcının hızlandırmasına sistem izin vermez. kompresör çalışma sistemi başlangıçta 6 dakika çalış 4 dakika dur, sonrasında ise 4 dakika çalış 6 dakika dur mantığında olur. ana amaç havayı kurutmamaktır. soğutma modunda fan devri yüksek olduğundan dolayı havadaki nem çok hızlı bir şekilde evapa yapışıp drenaj hattından tahliye olur ve hava KURUR, insan burnu ve ciğerleri rahatsız olur bu nedenle klimalarda DRY modu vardır.
    Yani nem alma fiili değil, NEMİ ALMA BIRAK KALSIN eylemidir.
  • COOL -HEAT

Soğutma veya ısıtma modun da kullanırken set ettiğiniz ısı derecesine ulaşınca ortam ısısı;

Klasik on-off klimalar soğutmada dış ünite durur,iç ünite üflemeye devam eder.Isıtmada ise dış ünite durur,iç fan ya durur yada çok düşük devirde döner.

İnverterde ise istenilen ısı ya yaklaştıkça kompresör yavaşlaş ve kapasiteyi min. kadar düşürür.

DRY
    Nem alma modudur.Özellikle çok nemli bölgelerde soğutma işlemine başlamadan önce çalıştımakta fayda vardır.Ortamdaki nemi daha hızlı alır.Bazende geçiş mvsiminde arada sırada kullanılabilir.

AUTO

Oto mod Cool,Heat veya Dry modu kendi seçer.Genel olarak ortam ısısı 21 derecenin altında ise 24 de kadar Heat,26 nın üzerinde ise Cool,ikisi arasında ise Dry çalışır.Çok kullanan yoktur.Bence bizim corafyada gerekte yok.

Auto Fan

Fan hızı genelde Hı-med-Low yani Hızlı-Orta-Düşük 3 adettir.Ya siz manuel ayarlarsınız yada Auto fana alırsanız set ttiğiniz ısı dercesine göre hızı makine otomatik değiştirir.

Bu arada bir kısa bilgi de benden olsun.

Yazın ideal ısı ayarı 24-26 derece ,fan hızı size kalmış ve üfleme yönü ileri veya salınım olacak pozisyonda
    Kışın ideal ısı ayarı 21-26 derce arası,fan olabildiğince hızlı ve üfleme yönü aşağı olacak pozisyonda

• Teşekkürler bilgilendirme için gayet faydali oldu. Şu durumda auto kullanmanın pek de bir manası yok.
  • mbirol kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirme çok güzel, sağol.
  • raska R kullanıcısına yanıt
    Bilgilendirmede küçük bir hata var düzeltmeme izin verin.

DRY modu nem alma olarak adlandırılıyor lakin daha önce de bir kaç kere yazmıştım. nem alma modu NEMİ ALMA BIRAK HAVA BELLİ ORANDA NEMLİ KALSIN modudur. Bebekli ve astım hastalı evlerde kullanılması zaruri bir moddur.
    DRY modunda klimanın çalışma prensibi farklıdır, kademeli çalışma moduna geçer, fan hızı bilinçli olarak minimuma düşürülür ve kullanıcının hızlandırmasına sistem izin vermez. kompresör çalışma sistemi başlangıçta 6 dakika çalış 4 dakika dur, sonrasında ise 4 dakika çalış 6 dakika dur mantığında olur. ana amaç havayı kurutmamaktır. soğutma modunda fan devri yüksek olduğundan dolayı havadaki nem çok hızlı bir şekilde evapa yapışıp drenaj hattından tahliye olur ve hava KURUR, insan burnu ve ciğerleri rahatsız olur bu nedenle klimalarda DRY modu vardır.
    Yani nem alma fiili değil, NEMİ ALMA BIRAK KALSIN eylemidir.

• Yöneticimiz sorunu çözmüş nem alma modu aslında nemi olması gereken seviyeye kadar düşürür ve geri kalan bilgilerde güzel özellikle klimanın yön ayarı bu çok faydalı yazın yukarı doğru kışın aşağıya doğru olmalıdır
  • Peki Fan modu ne işe yarıyor?

Kışın kapalı, pencere açılamayan bir ortamdaki havayı temizler mi?

Hava temizleme görevi görür mü?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hknerdr kullanıcısına yanıt
    Tıp gozu ile bakarsak temizlemez. Ben halk gozu ile baktigimda da temizlemez diyorum.

Klima icerisinde calisan cross fan sayesinde havayi vakumlar ve ufler. Yani mevcut ortamdaki havayi once vakumlayarak kaba filtreden yani toz filtresinden gecirir. Bunun disinda baskaca toz - partikül - bakteri vs gibi unsurlari yok etme ozelligi yoktur. Iyonizerli klimalar olsa da bunun da saglik durumu tartisma yaratan bir unsurdur.

Fan ozelliginin genel kullanim amaci vantilator etkisidir, bunun disinda yaz modunda evap kurutmak icin kullanilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Tıp gozu ile bakarsak temizlemez. Ben halk gozu ile baktigimda da temizlemez diyorum.

Klima icerisinde calisan cross fan sayesinde havayi vakumlar ve ufler. Yani mevcut ortamdaki havayi once vakumlayarak kaba filtreden yani toz filtresinden gecirir. Bunun disinda baskaca toz - partikül - bakteri vs gibi unsurlari yok etme ozelligi yoktur. Iyonizerli klimalar olsa da bunun da saglik durumu tartisma yaratan bir unsurdur.

Fan ozelliginin genel kullanim amaci vantilator etkisidir, bunun disinda yaz modunda evap kurutmak icin kullanilir.

Detaylı cevabınız için çok teşekkürler.

O zaman kapı ve pencere de çok fazla açamadığımız için hava temizleme cihazı almak mantıklı olur mu sizce?
  • hknerdr kullanıcısına yanıt
    Mantiklidir zira en azindan uretim amaclari dogrultusunda calisirlar

• merhaba. yaklaşık bir yıldır beko 31-831 kılima kullanıyorum. yukarıda bahsedilen sıcaklık değerlerine ayarladığımdabenim fan hızı ayarlanmıyor. mesela şu an soğuk mod seçili ve dereceyi 24 yaparsam fan hızını ayarlayamıyorum. ama 21'e düşürürsem fan devreye giriyor. kışın da sıcak modda durum 26 derece altı için böyleydi. devreye girmiyordu. benim çıkarımım ortam sıcaklığı eğer ayarlanan sıcaklığa yakın ise fan hızını ayarlamaya izin vermiyor şeklinde oldu ama kesin bilgi tabiki değil. benim varsayımım bu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ado

Hocam merhaba..

Airfel12 klasik...yazın soğuk modunda koku yayıyor..öğrendiğim kadarı ile içerisinde kalan nemin küflenmesinden dolayı imiş..Fan özelliği o nemi/küf kokusunu giderir mi? Ve ne sıklıkla çalıştırılmalı?

Tesekkur ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ares19051978 -- 22 Temmuz 2017; 18:26:56 >

• ares19051978 A kullanıcısına yanıt
    Klimayı kapatmadan önce 10-15 dk fan modunda çalıştırarak evaporatörü kurutabilirsiniz.

Ancak bu yetmeyecek derecede nemli/küflü ise evaporatörü temizlemelisiniz.
  • unreleased kullanıcısına yanıt
    selam arkadaşlar klima kış mod. ama oda ısısına gelınce kapanmaya yakın bı kac sanıye soguk ufluyor sonra kapanıyor öylemi normal yoksa ayarmı gerek..
  • samser35 S kullanıcısına yanıt
    Sizin durumu @kocausta* güzelce açıklamış.

https://forum.donanimhaber.com//mesaj/yonlen/54701207
  • Ado kullanıcısına yanıt
    konu epey eski ama gözüme takıldığı için sormak istedim.12 binlik airfel klimam var.oda da bazen gerçekten üşüyorum derecesyi cool modda 25-26 gibi yapmama rağmen.bu durumda klimayı sürekli dry modunda çalıştırmamım bir sakıncası olurmu?

anlattıklarınıza göre dry modu daha sağlıklı gibi anladım ben.
  • Çok güzel ve çok açıklayıcı bilgiler olmuş.Teşekkürler.
  • Klimayı uzum saatler kullandıktan sonra kapatmadan önce yapılması gereken bir konu varmıdır.zamanla klimalar kokuya sebep oluyor,bunun önüne geçmek için cihazı kapatmadan örneğin fan modunda bir süre çalıştırıp o şekildemi kapamak doğru olur.ben sürekli dry modunda kullanıyorum klimamı bu arada...

• Beyler normalmi bu ya ?

Klima Çalıştırma Modları ???

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.