Şimdi Ara

KIŞLIK LASTİK İNCELEMESİ: SAVA ESKİMO S3+ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
117
Cevap
3
Favori
37.521
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: M.ERTEN

quote:

Orijinalden alıntı: budak_1903

arada ciddi çap farkı var. ebat tamamen uyumsuz.

Aracınızın orijinal lastik ebatları nedir?

benim aracım da

4 farklı lastik ölçüsü var. r modeli katarsak 5 diyebiliriz. aşağı yukarı hepsi 635mm çapa denk düşer. benim aracımda 225/40/18. bu yüzden sıkıntı olmaz.

195/65/15=634mm
    205/55/16=632mm
    225/45/17=634 mm
    225/40/18=637mm
    225/35/19=640mm

arkadaşın araca ait 185/60/15 lastikelrin çapı 603mm, 195/65/15 ise 634mm. bu durumda yaklaşık fark %5 olur.
  • budak_1903 kullanıcısına yanıt
    Linea sahibiyim. Donanım seviyesine bağlı olarak
    185,195 taban 15 inch
    205 taban olarak da 16 inch lastikler var.
    185 ile 205 taban arasında baya bi çap farkı var. Eğer sıkıntı olacak olsaydı fabrika bu kadar fark olan lastikleri takmazdı diye düşünüyorum.
    Mesela şu anda aracımdaki orjinal lastik 195 60 15 ama önünüzdeki yaz 195 65 15 alacam.
    İstesem 16 jant alıp 205 55 lastik de alırım sorun olmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M.ERTEN -- 4 Ocak 2016; 11:51:16 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Linea sahibiyim. Donanım seviyesine bağlı olarak
    185,195 taban 15 inch
    205 taban olarak da 16 inch lastikler var.
    185 ile 205 taban arasında baya bi çap farkı var. Eğer sıkıntı olacak olsaydı fabrika bu kadar fark olan lastikleri takmazdı diye düşünüyorum.
    Mesela şu anda aracımdaki orjinal lastik 195 60 15 ama önünüzdeki yaz 195 65 15 alacam.
    İstesem 16 jant alıp 205 55 lastik de alırım sorun olmaz.

taban ile çap farklı konular. önemli olan taban ve çap oranı olan 55,60,65 gibi değerler. basitçe aynı çapı tutturmak için taban büyüdükçe çap oranı düşürülmeli ki aynı çapı sağlasın. lastik çapı aracın perfomansına direkt etki eder. ayrıca çap fazlası yüzünden lastikelr davlumbaza sürtebilir.

mesela 195/60/15 lastikten 205/50/16 lastiğe geçişte sıkıntı olmaz.

• budak_1903 kullanıcısına yanıt
    Yani şu şekilde.
    Taban büyüdükçe yanak küçülür,
    Yanak büyürse de taban küçülür.
    Böylelikle lastik ebatları değişmesine rağmen dış çapı aynı kalır. doğru mudur?

• M.ERTEN kullanıcısına yanıt
    bu şekilde olur.

aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

http://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: High Quality

185 60 15 lastige 17 jant parasi veriyorum. Siz 205 55 16 gibi bakkalda bile bulunan bir olcege laf ediyorsunuz.

Hayirlisi olsun. Kis bitsin bakalm biraz gec cikarin mumkunse lastikleri. Kuru yolda tutunmayi incelerseniz sevinirim.

Niye 185 60 15 alıyorsunuz ki?
    195 65 15 alın. bu ebat daha uygun. 120-150 tl arasında değişiyor lastikler.

195 60 kullanıyorum yazlık.
    Bahsettiğiniz ölçü uyumsuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi High Quality -- 5 Ocak 2016; 16:17:44 >
  • High Quality kullanıcısına yanıt
    Neden uyumsuz açıklar mısınız?
    Orjinal ebat lastigim 195 60 15.kışlık olarak 195 65 15 taktım ve oldu.

• bozak07 kullanıcısına yanıt
    bu yıl 3.kış oluyor desem...
  • M.ERTEN kullanıcısına yanıt
    R 15 dediginiz yer 15 inç jant capi demek. Yani istedigin ölçüde 15 inc olarak takabilirsin. Takilmasinda sikinti olmaz.

Sikinti; muadil olcu olmamasi. Donus capi, hizlanma, anlik km gostergesinde degisikliklere sebep olur. Cok abartilirsa damlumbaza sigmaz, surtme yapar vs.

Yuzde 2.5 sapmaya kadar izin veriliyor. Sizin taktiginiz ölçü de muadil olcu. Sikinti olmaz.

• Nokian da güzel, finlandya malı ve uygun fiyatlı, aynı şekilde sessiz yumuşak ve güven verici bir lastik.
  • MESUT52_34 kullanıcısına yanıt
    Nokian fiyatları 200 civarı hocam, fiyat farkı çok. Lastik güzel ancak en önemli kriterlerden biri fiyat.

• quote:

Orijinalden alıntı: mr.big

Nokian fiyatları 200 civarı hocam, fiyat farkı çok. Lastik güzel ancak en önemli kriterlerden biri fiyat.

O ebatlar öyle ama ben 14" sac jant alıp aracıma uygn ölçüde lastik takımını tanesi 140 tl den almıştım.
  • Sava deyince ister istemez aklıma geliyor :https://www.youtube.com/watch?v=gs3mJQtHksw
  • 16" janta bulunan 215 45 R16 lastik yerine 205 50 R16 lastik takabilirmiyim sıkıntı yaşatırmı
  • yağan kar ile birlikte karda yokuşta deneme şansım da oldu. Hiç bir sıkıntı yaşamadım, yağmurlu havada da aynı şekilde. Burada lastiği anlatırken kimse beni yanlış anlamasın. belki 3. sezonda su koyuverecek. bilemem. En pahalısından lastik alsam da en fazla 5 sezon kullanılır o da riskli.

burada önemli olan fiyat performans oranıdır bu lastiğin. Kıyas yaparken bu lastik continental veya michelin den iyidir şeklinde bir ifadem olamaz ama fiyatlarını kıyaslayınca bu daha mantıklı diyebilirim.

herkese güvenli sürüşler dilerim.
  • Karlı buzlanmis -4 derece yolda denedim akşam 9.da frene dokununca araç zink diye durdu. Islak ve kuru zeminde çok iyi. 17 jant tanesini 200.e aldım. Mich.425 fiyat çekmiş lerdi .iyiki sava almışım. Tank gibi gidiyir araç. :))

• lastiklerin performansı fiyatının çok üstünde. Diş deseni kara bulanınca göze acayip hoş geliyor. Tek eksisi karlı ve ıslak zeminde fren mesafesi premium lastikler kadar iyi değil.
     KIŞLIK LASTİK İNCELEMESİ: SAVA ESKİMO S3+

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K@sToR -- 24 Aralık 2016; 21:41:36 >
  • Hepsi oradada 4ü kargo dahil 620tlye geliyor. Alsam taktırma ücreti ne kadar derler ki?
  • Eskimo hp2 almıştım kasımda. Kuru ve ıslak zeminde beklediğimden iyi çıktı. Karlı yolda Ankarada kayma yapmadı. Özellikle karlı yokuşta durup kalktım. En ufak sorun yok. ve 225 45 17 lastiklerin tanesi 215tl ye aldım çok hesaplı. Güzel ürün ve good year yol yardımıda verdiler.

• Konuyu ısıtalım
    Sava kış lastiği araştırıyorum.Alan arkadaşlar memnunlar mı?
    LAstik bu:
    http://urun.n11.com/oto-lastik/sava-21555-r17-98v-xl-ms-fp-fp-eskimo-hp-2-kis-P120550050
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.