Şimdi Ara

Kireç olayı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
2
Favori
15.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eski bosch wfb 2005 makinamız yaklaşık 11 senedir kullanıyorduk ve annem sürekli calgon kullandı bende masrafının fazla olduğunu biliyorum ve electrolux ün ürettiği musluğa takılan aparattan aldım ( neocal ) şimdi yeni makinada aldım bosch was 24761 ,acaba bu neocal yeterli olurmu kireçlenme olmaması için artı olrak calgon az da olsa kullanmalımıyım birde zaten deterjanlar içinde bir miktar kireç önleyici oluyor bu aparat ve deterjan içerisindeki önleyici yeter diye düşünüyorum ama bu konuda daha çok bilgisi olan arkadaşlar dan yorum bekliyorum

• benim wfb 2005 in kapak kilidi bozuldu onu değiştirip eski şeyler yıkamak için kullanacam
  • Ben de 12 yıldır Bosch kullanıyorum,ilk yıl hariç calgon kullanmadım.Tıkır tıkır çalışıyor maşallah.Calgon malgon palavra;10 yıllık calgon parasıyla zaten yeni makine alınır.
  • Arkadaşlar bu tip durumlarda kullandığınız şebeke suyunun kalitesi başat özelliktir. Zaten sorun suyun kireç oranının yüksek olduğu durumlardır. Mesela antalyada oturuyorum ve şebeke suyu çok kalitesiz. Kettle da biriken kirecin miktarı inanılmaz. Bu durumda olan kullanıcılar elbette ekstra önlem almak zorunda.

Gelelim bununla nasıl mücadele edeceğimize. Aslında en kolayı ve olması gerekeni bunun kökten çözülmesi. Yani bölgenin şebeke suyunun kalitesinin yükseltilmesidir. Bu da ilgili sorumsuzların görevidir ki demek ki iyi görevlerini yapmıyorlar!

Biz bireysel olarak nasıl önlem almaya çalışırız. Apartmanında ve dairesinde ana arıtıcı sistemi kurmak bir çözüm olabilir. Hem de hem bütün suyun kalitesi yükselir ki esas itibariyla olması gereken budur. Ama bu maliyetli bir uygulamadır. Düşünsenize sizin belediyeniz size kötü suyu vericek siz de ekstra önlemlerle suyunuzu bir şekilde normalleştireceksiniz. Ölme eşeğim ölme....

Amaç çamaşır makinasından geçen suyun kireç sorununu çözmekse piyasada da satılan mıknatıslı ( manyetik ) toplardan kullanabilirsiniz.

Geçen gün eve gelen servis de bu manyetik toplardan edinmemi tavsiye etti. Zamanında bu ürünü araştırmıştım. En ucuz ve pratik çözüm bu olsa gerek.

• 4 yıl olacak 1 kere kullandım calgon çok pahalı olduğu için almak istemiyorum ama korkuyorum da sorun çıkarır diyee
  • quote:

Orjinalden alıntı: koko69

Arkadaşlar bu tip durumlarda kullandığınız şebeke suyunun kalitesi başat özelliktir. Zaten sorun suyun kireç oranının yüksek olduğu durumlardır. Mesela antalyada oturuyorum ve şebeke suyu çok kalitesiz. Kettle da biriken kirecin miktarı inanılmaz. Bu durumda olan kullanıcılar elbette ekstra önlem almak zorunda.

Gelelim bununla nasıl mücadele edeceğimize. Aslında en kolayı ve olması gerekeni bunun kökten çözülmesi. Yani bölgenin şebeke suyunun kalitesinin yükseltilmesidir. Bu da ilgili sorumsuzların görevidir ki demek ki iyi görevlerini yapmıyorlar!

Biz bireysel olarak nasıl önlem almaya çalışırız. Apartmanında ve dairesinde ana arıtıcı sistemi kurmak bir çözüm olabilir. Hem de hem bütün suyun kalitesi yükselir ki esas itibariyla olması gereken budur. Ama bu maliyetli bir uygulamadır. Düşünsenize sizin belediyeniz size kötü suyu vericek siz de ekstra önlemlerle suyunuzu bir şekilde normalleştireceksiniz. Ölme eşeğim ölme....

Amaç çamaşır makinasından geçen suyun kireç sorununu çözmekse piyasada da satılan mıknatıslı ( manyetik ) toplardan kullanabilirsiniz.

Geçen gün eve gelen servis de bu manyetik toplardan edinmemi tavsiye etti. Zamanında bu ürünü araştırmıştım. En ucuz ve pratik çözüm bu olsa gerek.

toplar genelde işe yaramıyormuş ama musluk girişine takılan manyetik aparatlar daha faydalı imiş bende electrolux ün kendi üretimi olan neocal aldım musluk girişine ,sudaki kirecin fiziksel yapısını bozuyormuşta acaba ne kadar etkili tek başına yeterlimi yada bununla beraber deterjan içerisindeki koruyucu yeterlimi

• ben ankara'da yaşıyorum ve 10 yıldır kulladığım arçelik makinama ilk defa bakım yapayım diye içini açtım; ne hortumlarda, ne tamburda hiç kireç filan yoktu. rezistansı da temizdi. sadece uç kısmında çok hafif bir kireçlenme olmuş o kadar. şimdiye kadarda herhangi bir kireç önleyici filan kullanmadım. zaten bir beyaz eşya firmasının yetkili servisinde çalışan bir arkadaşım var, onun söylediği; hiçbir makina calgon reklamlarında ki gibi kireç tutmaz, onlar abartıyorlar diyor. tutsa tutsa rezistansı kireç tutar, onun maliyetide calgona verdiğiniz paradan çok çok az olur diyor.
  • her yerdeki suyun kireç oranları farklı olabiliyor,öğle veya böğle problemsiz olmuyor
  • iki uc yilda bir caydanliklardaki kireci cozen sivilardan kullansak makinaya zarar vemis olurmuyuz?? cattle daki kireci cozmede kullaniyorum 2 yildir 15 gunde bir veya ayda bir. ne plastik kisma ne de rezistansa bi zarar vermedi. rezistansin ustundeki boya gitti sadece.
  • quote:

Orjinalden alıntı: yhae

ben ankara'da yaşıyorum ve 10 yıldır kulladığım arçelik makinama ilk defa bakım yapayım diye içini açtım; ne hortumlarda, ne tamburda hiç kireç filan yoktu. rezistansı da temizdi. sadece uç kısmında çok hafif bir kireçlenme olmuş o kadar. şimdiye kadarda herhangi bir kireç önleyici filan kullanmadım. zaten bir beyaz eşya firmasının yetkili servisinde çalışan bir arkadaşım var, onun söylediği; hiçbir makina calgon reklamlarında ki gibi kireç tutmaz, onlar abartıyorlar diyor. tutsa tutsa rezistansı kireç tutar, onun maliyetide calgona verdiğiniz paradan çok çok az olur diyor.

Siz ankarada hangi semtte oturuyorsunuz ? Size gelen suyun hangi barajdan geldiği bile önemli. Ben de ankaralıyım ve semt bazında bile şebeke suyu kalitesi değişiyor. Mesela sincan elvankent bölgesine gelen su M. gökçek son ortalığı karıştırmadan evvel kesinlikle kireç yapmıyordu. Hatta orda oturup da yıllardır kettle da kireç görmeyen kullanıcılar tanıyorum. Dolasıyla makinanızın da tertemiz olması çok normal.

Top olayı etkisiz demek yanlış olur. Bana bunu öneren servis kullananların makinasını bizzat açıp bakmış. Nyese bu neocal daha profesyonel bir uygulama olarak duruyor önümüzde. Bunun fiyatı ve nasıl temin edildiği ile ilgili bilgisi olan var mı ? Bunun dairenin girişine takılanları yok mu ? Yani sorunu kökden çözmenin yolu ? Malum sadece çamaşır makinasının su girişine takmak yeterli gelmez. Hay ben bu sorumlu sorumsuzlara ne diyim!!!Vatandaşı uğraştırıp duruyorlar.

• Biz de önce güneydoğunun batı kesiminde şimdi de akdenizin doğu kesiminde 10 yılı geçen bir süre içinde bosch wfl makinemizde hiç kireç önleyici kullanmadık.Bir problem olmadı şimdiye kadar.Bizim makine calgonun ne olduğunu bile bilmiyor.Bir de bu tür maddeler kireci yok ederken metalin yüzeyindeki kaplamaya da zarar veriyor.Zaten deterjanların ambalajında da extra kireç önleyiciye gerek yoktur diye yazıyordu bir zamanlar.
  • Musluk girişine takılan aparatın türkiye üretimi olanıda var markası ( Ekosu ) hepsiburdada makine için olan ( 50 tl ) ,ev girişine takılan ise 89 tl ve bu firma odtüden faydalı şeklinde rapor almış ve sitesinde sunuyor,bende bu aparatın avrupada onay görmüş olanında alayım dedim ve electrolux ün italyadaki fabrikasında yapılan ( neocal ) adlı aparatını electrolux serisine giderek ( 55 tl ) aldım taktım,bu ara iş bulamadığımdan fazla harcama yapmak istemiyorum yoksa ekosunun ev tipi olanından da ev girişine alıp çaydanlıkta kireç tutup tutmadığını gözlemlemek istiyorum yeni aldığım makine ile gelen kireç durumu ölçen çubuk ile kireç ölçümü yaptım.Bursada oturuyorum ve orta derece kireçli çıktı.Ama işte çamaşır makinesinin içini gözlemleyemeyeceğimiz için ev girişine takıp sonuçlarına bakmak gerekiyor bunuda anca kullanan arkadaşlar yorumlayabilir
  • Franke servisi önerdi ve bulaşık makinesine takdırdık.Kireç öneleyici tuz ve 3ü birarada tablet kullanıca suyu fazla yumuşatmışız.Servis de aleti söktü ve tuz bitinceye kadar aletsiz kulanacağız daha sonra istersek tekrar takabilirlermiş.Ayrıca deterjan olarak jel tavsiye ettiler.Arçelik kullanırken onlar tableti önermişti.
    Anklayacağınız alsanızda dert almasanızda.
  • quote:

Orjinalden alıntı: koko69

quote:

Orjinalden alıntı: yhae

ben ankara'da yaşıyorum ve 10 yıldır kulladığım arçelik makinama ilk defa bakım yapayım diye içini açtım; ne hortumlarda, ne tamburda hiç kireç filan yoktu. rezistansı da temizdi. sadece uç kısmında çok hafif bir kireçlenme olmuş o kadar. şimdiye kadarda herhangi bir kireç önleyici filan kullanmadım. zaten bir beyaz eşya firmasının yetkili servisinde çalışan bir arkadaşım var, onun söylediği; hiçbir makina calgon reklamlarında ki gibi kireç tutmaz, onlar abartıyorlar diyor. tutsa tutsa rezistansı kireç tutar, onun maliyetide calgona verdiğiniz paradan çok çok az olur diyor.

Siz ankarada hangi semtte oturuyorsunuz ? Size gelen suyun hangi barajdan geldiği bile önemli. Ben de ankaralıyım ve semt bazında bile şebeke suyu kalitesi değişiyor. Mesela sincan elvankent bölgesine gelen su M. gökçek son ortalığı karıştırmadan evvel kesinlikle kireç yapmıyordu. Hatta orda oturup da yıllardır kettle da kireç görmeyen kullanıcılar tanıyorum. Dolasıyla makinanızın da tertemiz olması çok normal.

Top olayı etkisiz demek yanlış olur. Bana bunu öneren servis kullananların makinasını bizzat açıp bakmış. Nyese bu neocal daha profesyonel bir uygulama olarak duruyor önümüzde. Bunun fiyatı ve nasıl temin edildiği ile ilgili bilgisi olan var mı ? Bunun dairenin girişine takılanları yok mu ? Yani sorunu kökden çözmenin yolu ? Malum sadece çamaşır makinasının su girişine takmak yeterli gelmez. Hay ben bu sorumlu sorumsuzlara ne diyim!!!Vatandaşı uğraştırıp duruyorlar.

2 yıl Keçiören'de, 2 yıl Sincan'da ve 6 yıldır da Eryaman'da oturuyorum.

• ben kireç ölçücü çubuk ile bardağa doldurup baktım ve orta çıktı ,bu aparat kireci yok etmiyor sadece fiziksel yapısını bozuyor acaba aparatı taktığım muslukdan doldurup deneseydim farklı olurmuydu merak ettim şimdi o çubuktan bulursam bide öyle denerim
  • quote:

Orijinalden alıntı: yhae

En önemlisi rezistansta oluşan kireçtir. Isı iletimini zayıflattığı için aynı işi yapabilmek için daha fazla elektrik harcamana sebep olur. Bu cihazların gerçekten söyledikleri gibi işe yarıyorsa ekonomik olarak çok faydası olacaktır.

Calgonun hesabını yapan arkadaş bir de harcanan elektriğin hesabını eklese daha doğru bir hesap olurdu.

• Arkadaşlar kireç çözücüye bir yılda verdiğiniz para kaç lira ? Hesaplayın....Bir rezistans 25 Lira... ...O reklamlar beyin yıkama..Rezistans kireç bagladı ne olacak ?. Isıyı yine dışarı verecek... Evinizdeki sobaların içindeki ateş tuglalarını düşünün...Yada Seramik ısıtıcı sobalar ısı vermiyormu ?..Kireç kaymagı ısıda pişince ne olacak ?... Pişmiş kireç rezistans...Tv reklamları Aldatmaca para tırtıklama....En basit yol nedir ? Suyunuz çok kireçli ise...Apartman su girişine bir manyetik alet takılıyor..250 Lira.. Daha büyükleri 350 Lira... Bir kez takıp unutuyorsunuz..Daire başı 20 Lira... Yada 15 Lira... Hepsi bu kadar...Ömür boyu kullanımda...deterjan gideriniz azalıyor...Elinizi suda yıkarken sabun gibi kayganlık hissediyorsunuz... Çözüm en basit ve ucuz.....Aklın yolu birdir....TV reklamları ile beyinlerinizi yıkayıp paranızı tırtıklıyorlar....Lütfen ....Yazdıgım yolu inceleyiniz...saygılarımla..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taşkafa -- 21 Ekim 2009; 17:57:07 >

• Antalya gibi şebeke suyunun aşırı kireçli olduğu illerde kullanmak şart.
    Yengem Antalya' da yasar. Çay demlemek için kullandığı çaydanlığı sadece 2-3 ayda dibinde 1 cm lik kireç tortusu biriktiriyor.
  • Bu manyetik kireç önleyicilerin işe yaradığına emin misiniz?

http://www.sanayi.gov.tr/webedit/gozlem.aspx?sayfano=3001
  • manyetik sertlik azaltıcı cihazlar yapısal olarak ultra güçü mıknatıslardır. sudaki mineraller içinden geçtikleri güçlü manyetik alandan etkilenerek kararlı hale geçerler ve ortalama 8 saat süreyle bu hallerini korurlar. kararlı-düzenli haldeki minerallerin birbirlerine ve çeperlere yapışmaları-çökelmeleri oldukça azalır. aslında kimyasal olarak suyun sertliği azalmaz ama fiziksel olarak yüzey gerilimi azalmasına bağlı suda yumuşama ortaya çıkar, içindeki mineraller bu sayede çökelmeye uğramaz. en kullanışlısı taşkafanın belirttiği ana şebekeye-bina girişine bağlanan yüksek kapasiteli olanlarıdır.

saygılarımla.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.