Şimdi Ara

KENDİLERİNE KÖLE ARIYORLAR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
2.363
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 18 yaşındayım,mezuna kaldım. part time iş aramakta idim.

Evimin yakınlarında ilan asılı bir market buldum,büyük bir yerdi ama zincir değildi.
    sahibi olduğunu sandığım kişiden aldığım başvuru kağıdını doldurmaya başladım,işlemin yarısında kaç saat çalışmamı istediklerini sordum. 10 saat dedi,8 saat olamaz mı diye sordum,sonucu olarak pişkin pişkin baktı.
    teşekkürler diyerek ayağa kalktım,kağıdı bitirmeden katlayıp kalem ile uzatarak kalsın dedim ve çıktım.

10 saate bile uymayacaktı bence,hem 10 saat bile fazla,çalışan mı arıyorsunuz yoksa köle mi?

Sanırsam kurumsal yerler daha iyi durumda,mahalle aralarında bunun gibi tipler her yerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geranimo486 -- 23 Ocak 2018; 12:19:26 >

• Yaklaşık 1 yıla yakındır haftada 6 gün, günlük 10 buçuk saat çalışıyorum. 2-2 buçuk saat de yolum var. Toplam 13 saat de. Uykuya da 7 saat ayırsam bana evde kahvaltı ve akşam yemeği de içinde olmak üzere 4 saatim kalıyor. Rezalet bir şart bana göre ama paraya ihtiyacım olduğu için mecbur çalışıyorum yeni iş aramaya vaktim bile yok. Hedeflediğim miktara mart-nisan gibi ulaşacağım o zamanlar işi bırakmayı düşünüyorum. Sonra yeni iş ararım.
  • 10 dediyse yine insaflıymış
  • nasıl yani?

10 saatten fazla çalışmak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geranimo486 -- 23 Ocak 2018; 12:24:15 >
  • İş Kanununun 63üncü maddesine göre, günlük en çok çalışma saati 11 saattir. yani adam insafli davranmış

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: geranimo486

nasıl yani?

Kışın Marmaris'te yaşıyorum. 12-13 saat mesai yaptıran işletmeler var. Utanmadan 13 saat mesai var diyebiliyor mekan sahipleri
  • Evet kole ariyorlar. Bulamayinca da calisan yok diye agliyorlar.

• Nasıl yani?
    günün yarısı çalışma + yol olacak.

6 saat uyku olarak varsayar isek,ailen ile vakit geçirme + temel ihtiyaçlar için 6 saat mı kalacak?

yaşamak için mi çalışıyoruz yoksa çalışmak için mi yaşıyoruz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geranimo486 -- 23 Ocak 2018; 13:6:7 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: shaggyolmedi

quote:

nasıl yani?

Kışın Marmaris'te yaşıyorum. 12-13 saat mesai yaptıran işletmeler var. Utanmadan 13 saat mesai var diyebiliyor mekan sahipleri

13 saat iyiymiş, yazın garson olarak ordu evine girdim 18 saat çalıştırıyorlardı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1600 liraya 8 saatten fazla calismayin

10 saat diyorsa 2000 tl versin

• Yaklaşık 1 yıla yakındır haftada 6 gün, günlük 10 buçuk saat çalışıyorum. 2-2 buçuk saat de yolum var. Toplam 13 saat de. Uykuya da 7 saat ayırsam bana evde kahvaltı ve akşam yemeği de içinde olmak üzere 4 saatim kalıyor. Rezalet bir şart bana göre ama paraya ihtiyacım olduğu için mecbur çalışıyorum yeni iş aramaya vaktim bile yok. Hedeflediğim miktara mart-nisan gibi ulaşacağım o zamanlar işi bırakmayı düşünüyorum. Sonra yeni iş ararım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Part time is ariyorum demissin markete full time basvurmusun parasi ne kadardi haftalik kac saate denk geliyor haftalik 45 saati asiyorsa zaten asgari ucret degildir parasida ona goredir.Eger asgari ucretse zaten kabul etme gunde 10 saate 2000 en az verilir.Bixim marketteki kasiyerler gunde 10 saat calisiyor 2300 aliyor.1 gun tatil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gold5555 -- 23 Ocak 2018; 14:12:11 >
  • gold5555 G kullanıcısına yanıt
    Part time işler için en az 6 saat deniyor bulunduğum bölgede,8 saat neden olmasın dedim ve olaylar gelişti.
    ücreti sormadım çünkü başvuru kağıdında ücret beklentisi gibi bir alan vardı,adam en düşüğü kabul edecekti bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi geranimo486 -- 23 Ocak 2018; 18:19:0 >
  • quote:

Part time işler için en az 6 saat deniyor bulunduğum bölgede,8 saat neden olmasın dedim ve olaylar gelişti.
    ücreti sormadım çünkü başvuru kağıdında ücret beklentisi gibi bir alan vardı,adam en düşüğü kabul edecekti bence.

part time zaten günde 6 saattir haftalık 2 gün tatilin vardır haftalık 30 saattir.Full time ise 45 saattir.Part time işçilere mekanlarda daha hafif davranılır full time işçilere her iş yüklenir.
  • Haftalık çalışma süresi en fazla 45 saattir.Hesaplama buna göre yapılır
  • quote:

Orijinalden alıntı: iamburak

Yaklaşık 1 yıla yakındır haftada 6 gün, günlük 10 buçuk saat çalışıyorum. 2-2 buçuk saat de yolum var. Toplam 13 saat de. Uykuya da 7 saat ayırsam bana evde kahvaltı ve akşam yemeği de içinde olmak üzere 4 saatim kalıyor. Rezalet bir şart bana göre ama paraya ihtiyacım olduğu için mecbur çalışıyorum yeni iş aramaya vaktim bile yok. Hedeflediğim miktara mart-nisan gibi ulaşacağım o zamanlar işi bırakmayı düşünüyorum. Sonra yeni iş ararım.

Şartlar çok ama çok ağırlaştı. İnsanın düşünmeye bile vakti kalmıyor çoğu zaman. Öyle bir çalışıyor ki insan kendini unutacak neredeyse.
  • quote:

Orijinalden alıntı: janqlee

Haftalık çalışma süresi en fazla 45 saattir.Hesaplama buna göre yapılır

evet ama işveren 11 saat çalıştırabilir yasal, haftalik 45 saat sonrasi mesai olarak ekstra ucret vermek zorunda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mogolo -- 24 Ocak 2018; 11:26:19 >
  • %90 işyeri mesai vermiyor

• Mesai ile birlikte en fazla 45 saattir Kanunda.45 saati haftaya bölüp 11 saat çalıştırabilirsin . mesela 3 gün 11 saat geri kalan sürelerde 45 e tamamla sonrası Haftalık izindir.
  • Beyler üzgünüm ama işler böyle yürüyor sen girmezsin 10 saatlik işe başkası girecek.ben evden sabah 7 de çıkıp gece 12 de geldiğimi biliyorum aldığım maaş 2 bin tl idi.1 gün izin 6 ay boyunca turizm sektöründe bu şekilde çalıştım.

edit:çalıştığım yer son derece gözde insanların günlüğü 500-600 tl verdiği bir yerdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi whisper242 -- 24 Ocak 2018; 12:17:32 >
  • 24 saat çalıştığım günü bilirim, bahşiş alıyoruz diye mesai vermiyorlardı.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.