Şimdi Ara

KAZA SONRASI ARAÇ DEĞER KAYBININ ALINMASINDA İZLENECEK YOL

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir Kullanıcı, 3 Masaüstü Kullanıcı
13
Cevap
6
Favori
1.890
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> KAZA SONRASI ARAÇ DEĞER KAYBININ ALINMASINDA İZLENECEK YOL
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Teğmen
  207 Mesaj  ARAÇ DEОžER KAYBI HAKKINDA  Merhaba arkadaşlar, Ocak ayında yaptığım bir kaza ile ilgili başıma gelen ve bunun sonucunda aracımda oluşan değer kaybında izlediğim yolu bilgi amaçlı sizlerle paylaşmak isterim.

  Öncelikle bu talihsiz kazayı çok şükür emniyet kemeri de kullanma alışkanlığımız sayesinde yara almadan atlattık, Allah muhafaza daha kötü sonuçlar da doğabilirdi.
  Bu yazımda yukarıda video linki görülen kaza sonucu talep ettiğim araç değer kaybı ile ilgili nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında bilgi vereceğim.

  Ancak aracınız ister eski ister yeni olsun, her türlü kazada delil oluşturabilmesi adına mutlaka ve mutlaka iyi bir araç kamerası kullanmanızı şiddetle öneriyorum. Nasıl bir araç kamerası almalıyım sorunuzun cevabı da aşağıdaki linkte mevcut.

  Araç kamerası tavsiyesi konumuz (Tıklayın)


  Öncelikle kaza 22/01/2016 günü oldu, karşı tarafın yol kontrolü yapmaksızın ve dikkatsizce yaptığı hareket ne yazık ki kaza ile sonuçlandı. Aramızda kaza tutanağı düzenledik ve araçlarımızı tamirhanelere çektik, benim aracı görmeye gelen eksper, çarpıştığım kişinin geldiği yolda DUR tabelası olması, araç kamerasının olayı hiçbir tereddüte yer bırakmaksızın aydınlatması sayesinde olaydaki kusuru %100 karşı taraftaki sürücüye verdi. Hatta karşı taraf bana güvenmeyip oraya polis çağırmıştı, bu polislere de videoyu göstererek fikir edinmek istedim, polis bana: "Bu yolda ne kadar hızlı olursanız olun anayolda olduğunuzdan ve karşı taraf tali yoldan çıktığından kusuru karşı tarafa verirdim" şeklinde söyledi.

  Neyse gel gelelim tamir sonrası aracımda oluşan hasar nedeniyle meydana gelen değer kaybına...

  Öncelikle aracınızın değer kaybını alabilmeniz için:

  1- Tamir işlemlerinin tam olarak bitmesi
  2- Kusur oranının %100 karşı tarafta olması
  3- Aracınızın daha önceden aynı yerden hasar almamış olması
  4- Aracınızın kilometresinin çok çok örneğin 150.000 Km. ve üzerinde olmaması şartları var.

  İşbu şartlar oluşuyorsa, değer kaybı talebi için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.
  1- Öncelikle Aracınıza ait kaza fotoğrafları, tamir eden servisten hangi parçaların değiştiğini, işçilik maliyetini ve buna benzer gider fatura suretlerini bağımsız bir eksperlik bürosu ile görüşerek oraya veriyorsunuz.
  2- Bu bağımsız eksperlik bürosu incelemelerini yapıp, sizin aracınızla eşdeğer hasarsız araçların fiyatlarıyla karşılaştırıp ve bir takım makine mühendisliği hesapları ile aracınızda oluşan değer kaybına ilişkin bir dizi rapor oluşturuyor ve size gönderiyor, bu rapor için karşı taraftan temin etmek üzere bir miktar ekspertiz rapor ücreti ödüyorsunuz.
  3- Bu raporu temin ettikten sonra karşı tarafın trafik sigortası hangi şirket ise Örneğin benim muhatabım Halk Sigorta A.Ş. idi, o sigorta şirketine bu belgelerin fotokopisini değer kaybı talep ettiğinize dair bir dilekçe ile iadeli-taahhütlü olarak gönderiyorsunuz.
  4- Sigorta şirketi bu evrakları teslim aldığında sizin iade-taahhüt evrakı, raporların oraya ulaştığına dair size bilgi amaçlı PTT'den geliyor.
  5- En geç 15 gün içinde ilgili sigorta şirketi size dönüş yapıyor ve değer kaybına ilişkin tutarı dilekçenizde belirttiğiniz IBAN numaranıza yatırıyor.
  BU 5 ADIMDA DEОžER KAYBI TUTARINIZIN TAMAMI SİZE ÖDENMİŞ İSE SORUN KALMAMIŞ DEMEKTİR.

  ANCAK; İLGİLİ SİGORTA ŞİRKETİ SİZE BU BEDELİN BİR KISMINI ÖDEMİŞ YA DA HİÇ ÖDEME YAPMAMIŞSA:

  1-Aynı ekspertiz raporunud] Sigorta Tahkim Komisyonu Başvuru Formu (Tıklayın) adresinden indireceğiniz başvuru formunu eksiksiz doldurarak ve bu komisyonun IBAN numarasına 100 TL başvuru ücreti yatırarak buna ilişkin makbuzu da eklemek suretiyle, Kısıklı Cad. Aksel iş Merkezi No :35/A Kat:2 - 34662 Üsküdar / İstanbul adresine yine iadeli-taahhütlü posta ile gönderiyorsunuz. (NOT:Başvuruya ilişkin daha geniş bilgiyi http://www.sigortatahkim.org.tr/ adresinden edinebilirsiniz.)
  2- Evraklar Sigorta Tahkim Komisyonu'na ulaştıktan sonra evrakı kayda alan personel size mail ile dosyanızın açıldığını, dosya numarasını bilgi veriyor. Dosya numaranız belli olduktan sonra http://www.sigortatahkim.org.tr/ adresinde "Başvuru Sorgulama" bölümünden sorgulama yaparak dosyanızın akıbeti hakkında bilgi alabilirsiniz.
  3- Tahkim Komisyonu'ndaki dosyanız orada en fazla 4 ay içinde sonuca ulaştırılıyor, bu aşamada dosya önce atanacak bir hakeme veriliyor, bu hakem önce bir ara karar kuruyor, bu ara karar incelenen evraklar doğrultusunda tarafınıza direkt ödeme yapılması hususunda da olabiliyor ya da yeniden bir bilirkişi incelemesi istenebiliyor. Benim dosyam da bir bilirkişiye verilerek rapor hazırlatılması hususunda ara karar kurulmuştu ve bilirkişi için benden 350 TL verilen bir IBAN numarasına yatırmam istenmişti. Bu bilgi size hakem tarafından yine mail yolu ile iletiliyor ve siz dosyanızın bilirkişiye verilmemesini de isteyebiliyorsunuz. Ancak benim tavsiyem gerek bu 100 TL başvuru parası gerekse bilirkişi için ödeyeceğiniz 350 TL ve ilk olarak hazırlattığınız rapor için ödediğiniz bilirkişi ücretini karşı taraftan alacağınız için tereddüt etmeden hakemin istediği bilirkişi ücretini yatırarak yeni bir rapor düzenletmesini isteyin.
  4-15 gün gibi kısa bir süre sonra da ilgili bilirkişi raporunu hazırlar ve hakem bu raporu hem size hem de karşı tarafın sigortasının avukatına gönderir, bu rapora karşı bir itirazınız var ise 2 iş günü içinde mail yolu ile bu durumu hakeme iletebilirsiniz.
  5-Son olarak ilk hazırlanan rapor, ikinci bilirkişi raporu ve diğer tüm evraklar hakem tarafından incelenerek sonuç karar çıkar, 5.000 TL değerin altındaki hakem kararları kesindir ve itiraza tabi değildir, bu nedenle sizin lehinize de çıksa aleyhinize de çıksa son söz olduğu için itiraz hakkınız bulunmamaktadır. Ancak değer kaybı miktarı 5.000 TL'nin üzerinde bir rakam ise;

  "Hakem kararına karşı itirazda bulunulabilmesi için kararın 18 Ekim 2013 veya daha sonraki bir tarihte verilmiş olması ve karara konu uyuşmazlığın 5.000 TL veya daha yüksek bir miktarda olması gerekmektedir. 5.000 TL ve daha üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında verilen hakem kararları yasayla belirlenen süre içinde itiraz başvurusunda bulunulmaması hâlinde kesinleşir. 40.000 TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklar hakkında itiraz üzerine verilen kararlar için taraflar temyize gidebilirler." hükmüne göre itiraz ve temyiz yolu açıktır.

  NOT: Bu konudaki detaylı bilgiyi İtiraz koşulları ve adımları (Tıklayın) linkinden edinebilirsiniz.
  BENİM BAŞVURUMDAKİ HAKEM KARARI 1538 TL OLAN DEОžER KAYBININ BUNA İLAVETEN 158 TL İLK EKSPERTİZ RAPORU, 100 TL BAŞVURU ÜCRETİ VE HAKEMİN TALEP ETTİĞÂžİ BİLİRKİŞİ RAPORU İÇİN ÖDENEN 350 TL'NİN TAMAMININ SİGORTA ŞİRKETİ TARAFINDAN BANA ÖDENMESİNE, sigorta şirketinin vekalet ücreti olan 158 TL'nin tarafımca ilgili sigortaya ödenmesine karar verilerek sonuçlanmıştır.
  VE BUGÜN YANİ 27/07/2016 günü ilgili sigorta şirketi bu meblağı hesabıma yatırmıştır. Ben de karar doğrultusunda bana verilen bu paradan 158 TL avukat ücretini sigorta şirketinin IBAN numarasına EFT yolu ile ödedim.
  SONUÇ MUTLU SON aracımı satarken değerinin biraz altında satmam gerektiği için üzülmeyeceğim, çünkü bu farkı bugün almış bulunuyorum

  BU HATAYI YAPAN KARŞI TARAF SÜRÜCÜSÜNÜN HALİ DE ŞU ANDA BU:

  KAZASIZ BELASIZ GÜNLER DİLERİM ARKADAŞLAR.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tecno06 -- 28 Temmuz 2016; 11:38:56 >  |
  |
  Bahsedilenler: OlguErhan , maydin006
 • Kurmay Yarbay
  13988 Mesaj
  Çok faydalı Konu

  Mutlaka izleyin :
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OlguErhan -- 28 Temmuz 2016; 9:52:00 >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2808 Mesaj
  Gecmis olsun, gözünüz aydın.

  Bir cok kişini halen bu durumdan haberi yok. Haberi olanların da çoğu uğraşamam diyip bakmıyor bile.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
  2006 Honda Civic ES Cosmic Gri Manuel Benzin/LPG
  2010 Honda Civic Elegance Beyaz OV Benzin/LPG
 • Teğmen
  207 Mesaj

  Teşekkür ederim. Açıkçası ben de yeni haberdar oldum ancak gerek Yargıtay içtihatları gerekse Sigorta Kanunu, araçta kaza sonrası oluşan hasar nedeniyle piyasadaki kazasız eşdeğer araçların değerinden daha düşük satılmasına yol açtığı ve bu nedenle bu kaybın da sigorta şirketi tarafından (zorunlu sigorta yaptırılan şirket) ödenmesini zorunlu kılmıştır. Usul gereği hemen sigortanın avukatı itiraz ediyor ama asla yarıda bırakmayın, sabırlı olun hepsi olup gidiyor.
  |
  |
  Gs_KuRTuLuS kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yarbay
  3890 Mesaj
  ilginize, bilginize ve lütfedip burada bu kadar detaylı anlatımınıza sağlık. Bilmediğim birşeydi. Teşekkürler.
  _____________________________
  Kids are like farts, you can only tolerate your own. < / > 10 yıldır dolaştığım ülkeler; < / > EUROPE: TURKEY, GREECE, BULGARIA, ROMANIA, GERMANY, ITALY, FINLAND, NORWAY < / > MIDDLE EAST: UAE, CYPRUS < / > ASIA: AZERBAIJAN, PAKISTAN, CHINA, HONG KONG, SOUTH KOREA < / > ASIA-PASIFIC: THAILAND, INDONESIA, MALAYSIA, SINGAPORE, PHILIPPINES, VIETNAM
 • Teğmen
  207 Mesaj

  Rica ederim, yardımcı olabildiysek ne mutlu

  |
  |
  kvadankpakal kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Kurmay Yarbay
  19415 Mesaj
  Bende değer kaybı talebinde bulunup almıştım.

  https://forum.donanimhaber.com/m_105452747//tm.htm#105452747
  _____________________________
  ➤ 2017 BMW 118i ZF8 JOYPLUS LCI2 BEYAZ - ★ Simon's Cat /★ RallyCross / ★ Hot Wheels / ★ Akustikhane / ★ JoyTurk Akustik
 • Yarbay
  2484 Mesaj
  Benim aracın tamponlar işlem gördüğünden ve bunlar vidalı parça olduğundan değer kaybı tazminatı talep edemiyorum lanet olsun!  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  ASTALAVISTA BABY- Guns'n Roses
 • Teğmen
  207 Mesaj

  Güzel paylaşım, sonuna kadar okudum ve o kadına da sinir oldum

  Öyle tipler her zaman hem suçlu hem güçlü, bu arada kaza anında yanında bitenlerin çoğu ya çekiciler ya tamirciler, servisin belliyse muhatap bile olma, ben o hatayı yaptım.
  |
  |
  Panthér kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
 • Yüzbaşı
  666 Mesaj
  expertiz raporunu aldıktan sonra değer kaybını sigorta şirketinden talep ettiğinizde sigorta şirketi red cevabı verir ya da 15 gün içerisinde cevap vermezse sigorta tahkim komisyonuna başvuru işlemlerinizi ben yapabilirim.

  bu durumda olanlar varsa yardımcı olurum.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2208 Mesaj
  adam bildiğin kaza yapmak istemiş sizi gördüğü halde hala çıkmaya çalısıyor
  _____________________________
 • Kurmay Yarbay
  13988 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: 41gokhan41

  adam bildiğin kaza yapmak istemiş sizi gördüğü halde hala çıkmaya çalısıyor

  Kendini intihar etmek istemiş
  _____________________________
 • Teğmen
  207 Mesaj

  O da zaten kavşakta böyle gidiyordu, ben çarpınca fark etti beni.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  OlguErhan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Bey Azura
haberler
üniversite
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,656
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.