DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
KARTUŞ DOLUMU HAKKINDA BİLGİLER
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
397
Cevap
7
Favori
167.531
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Harici Bileşenler >> Yazıcı/Tarayıcı >> KARTUŞ DOLUMU HAKKINDA BİLGİLER
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Yüzbaşı
   456 Mesaj
   11 Aralık 2006 20:44:36 Konu Sahibi
   İnkjet Yazıcıların Çalışma Prensibi;

   Renkli çıktı verebilen inkjet yazıcılar CMYK (Cyan,Magenta,Yellow, Black) sistemiyle 16.7 milyon renk üretirler ve genelde iki ayrı mürekkep kartuşuyla çalışırlar. Birinin içi tamamen siyah, diğeri ise birbirinden ayrı odalarda, mavi, kırmızı ve sarı mürekkep ile doludur (Bazı yazıcı modelleri tüm renkler için ayrı kartuş kullanırlar). Cyan ve Magenta renklerini, mavi ve kırmızı olarak ifade etmemizin sebebi, bu kelimelerin Türkçe’de tam karşılığının bulunmamasıdır.
   Şekil 1’de bir resim editörü ile C-M-Y-K renkleri oluşturulmuştur. Görüldüğü gibi mavi ve kırmızı diye ifade ettiğimiz renkler aslında daha farklıdır. Bu arada gerçek Cyan rengi Şekil 1’de ki gibi değildir. Çünkü monitörler RGB sistemiyle çalışır ve CMYK sistemiyle üretilmiş Cyan rengini tam anlamıyla veremezler.

   Şekil 1


   CMYK Renk Sistemi

   Baskıda dört temel işlem (Proses) rengi (Cyan, magenta, yellow, black) Bu renkler tramlama yöntemi ile baskıda bütün renkleri oluştururlar. Aslında temel renk sayısı üçtür. Siyah bu renklere zorunlu olarak ilave edilmiştir. Teoride üç rengin karışımının siyahı oluşturması gerekirken, pratikte bu durum böyle değildir. Hem üç rengin mürekkepleri yeterli renk şiddetini sağlamadıklarından hem de üç renkli mürekkebin karışımı yerine siyah mürekkep kullanmanın maliyetinin daha düşük olması nedeniyle siyah renk sisteme ilave edilmiştir.
   Mürekkep Kartuşlarının Çalışma Prensibi

   Kartuşlar ısı yardımıyla mürekkep püskürtürler. Nozzle adı verilen kılcal kanallara gelen mürekkep, ısının ani değişimiyle genleşir ve kağıdın üzerine çok küçük bir nokta oluşacak şekilde püskürür. Kartuş üzerinde gördüğünüz elektronik devreler iyi iletkenlik için bakırdan yapılır. Çok hassastırlar. Bu yüzden elle dokunulmaması önemle vurgulanır. Hatta dokunulduğunda vücuttaki statik elektrikten etkilenerek çalışmaz hale gelebildikleri bile söylenir (ben buna inanmıyorum ama yinede dikkat ederim). Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise (eğer doldurulacaksa) mürekkebin tamamen bitmeden dolum yapılması gerektiğidir. Çünkü bu kılcal kanallar, içleri boşken ısıya maruz kalırsa yanarlar ve yanan kanaldan bir daha asla mürekkep gelmez. Bazı kartuşların çıktılarda çizikler bırakmasının sebebi bu şekilde, bazı kanalların yanmış olmasıdır.


   KARTUŞ DOLUMUNDA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN HUSUSLAR

   Öncelikle tamamen ekonomik kaygılarla piyasaya yayılan bazı YALANLARDAN bahsedeyim.

   1 NUMARALI YALAN: HP, Lexmark, Canon gibi ucuz yazıcı satıp, vurgunu pahalı kartuş satışından yapma politikası izleyen büyük firmaların ortaya attığı KARTUŞ DOLUMU YAZICINIZI BOZAR, ÇIKTILARINIZ KALİTESİZ OLUR yalanı,

   2 NUMARALI YALAN: Sermayesi biraz güçlü ama yöresel çalışan, dolum makinesi sahibi firmaların ortaya attığı ELLE DOLUM KARTUŞ ÖMRÜNÜ KISALTIR yalanı,

   3 NUMARALI YALAN: Sermayesi çok az, yöresel çalışan, dolum makinesi olmayan küçük firmaların ortaya attığı KARTUŞLARINIZI ÜSTTEKİ DELİKTEN SAKIN DOLDURMAYIN yalanı! (kendileri de sıklıkla üst delikten doldururlar ama işlemin bu kadar basit olduğunu bilmenizi istemezler)

   Yukarıda yazdığım 3 madde; dolum doğru yapıldığı, kaliteli malzeme kullanıldığı müddetçe gerçekten KOCAMAN yalanlardır. Sakın aldanmayın.
   ….

   Eğer dolumu bir firmaya yaptıracaksanız kullandıkları mürekkeplerin kalitesinden emin olmalısınız. Sadece kalitede yetmiyor. Ayrıca renk tonlarının yukarıda anlattığım gibi tam anlamıyla CMYK renkleri olması gerekli. Aksi taktirde, özellikle fotoğraf çıktılarınız orijinali gibi olmayacaktır. Kısacası renklilerde renk tonlarına, siyahta ise mürekkebin Pigment bazlı olmasına dikkat etmelisiniz. Mürekkebi koklayın, eğer baş ağrıtacak derecede ağır bir koku (ben bu kokuyu ispirto kokusunu benzetiyorum) alıyorsanız o mürekkepten uzak durun. Ayrıca bir peçeteye damlatın ve Şekil 1’de ki renklere benzeyip benzemediğine dikkat edin.

   Kalitesiz mürekkep yoğun olabilir ve tortulaşma oluşabilir. Bu da kartuşun, dolu olsa bile yazmamasına sebebiyet verir. Yada mürekkep olması gerekenden ince olabilir, yazıcınız bekleme modundayken akabilir, park bölümünün dolmasına ve yazma kafasının hareketsiz kalmasına sebep olabilir. İnce olduğu halde uçucu madde ihtiva ettiğinden zamanla koyulaşabilir ve yazma ağzının tıkanmasına sebebiyet verebilir.

   - Dolumu kendiniz yapacaksanız; Kaliteli mürekkep, kafa temizlemek için solvent ve vakum+dolum için kartuşunuza uygun aparat edinmelisiniz.

   - Bakır Plaka ve baskı kafası hassastır. Bu bölgeye itinalı davranmalısınız. Sert cisimlerle asla temas etmemelisiniz.
   - Kartuşunuzun ağzının tıkanmamasına özen göstermelisiniz. Bunun için çok uzun süre (1 aydan fazla) yazıcınızı kullanmamazlık yapmayın, kartuşunuzu belli periyotlarla, bitmeden doldurun. 10 Ml mürekkep alan siyah kartuş % 5 yoğunlukta yaklaşık 250 çıktı verir. Bu bilgiye göre kartuşunuzu bitmeden doldurmak için bir periyot oluşturabilirsiniz.
   - Eğer kartuş ağzı tıkalı değilse dolumu kartuşun üzerinde, etiketin altında bulunan delikten doldurabilirsiniz. Ağzın tıkalı olup olmadığını anlamak için şu an sorunsuz çalışan kartuşunuzu çıkarın ve yazma kafasını bir peçeteye hafifçe bastırıp çekin. Peçetede oluşan şekli hafızanıza kaydedin. Eğer dolum anında da aynı görüntüyü görürseniz kartuşunuz açık demektir.
   - Eğer kartuş ağzı tıkalıysa, ağza solvent püskürtüp 3-5 sn bekleyin. Bir peçeteye silip, oluşturduğu şekli kontrol edin. Eğer açılmamışsa, vakum aparatına takıp şırıngayı dışa çekerek vakum yapın. Oluşturduğu şekli kontrol edin. Eğer hala açılmamışsa son çare olarak 15-20 sn su buharına tutun. Tekrar vakum yapın. Açılmamışsa yapacak bir şey yok demektir. (Bu duruma düşmemek için bitmeden dolum yapmayı prensip haline getirin)
   - Eğer aparatınız varsa, ağızdan dolum yapmayı alışkanlık haline getirin. Ağız açık olsa bile aparat yardımıyla ağızdan yapılan dolum, tüm kanalların ters yönde çalışarak açılmasına sebep olacaktır. Bu, en sağlıklı dolum şeklidir.
   - Kartuşun içine hava basmamaya dikkat edin, dolum yaparken mürekkebin tamamını bir kerede boşaltmayın, 1-2 cc basıp, yarım santim geri çekerek hava alın. Kapalı bir hazneye hem hava hem mürekkep doldurmak kartuşunuzun sağlıklı çalışmasını engeller. Hava içeride sıkışır ve mürekkebe baskı uygular. Ya kartuş sızdırır ya da hiç yazdırmaz. Bu hava meselesi canınızı fazla sıkmasın. Zamanla, tecrübe ettikçe eliniz alışacak, mantığı kavrayacaksınız. Zira içinde hava bırakmış bile olsanız bunu sonradan tahliye edebileceğiniz için kartuşu bozmak gibi bir durum söz konusu olmaz.

   Netice;

   Kartuşunuzu kendiniz doldurun ve hem kendi ekonominize hem de ülke ekonomisine katkınız olsun. Çevre kirliliğine izin vermeyin. Kaliteli mürekkepler edinin ve yazıcı firmalarının, dolum firmalarının yalanlarına kanmayın. Kocaman bir dolum makinesi gözünüzü boyamasın. Dolum işini iyi bilen, makineden daha iyi dolum yapar bunu asla unutmayın.

   Not: Verdiğim dolum bilgilerini, HP 14-15-21-22-23-25-27-28-41-45-49-78-56-57--336-338, Lexmark 16-17-26-27-82-83-1970-1980 ve Canon’un chipli olmayan tüm kartuşlarında uygulayabilirsiniz.

   SRT TECHNICS

   http://www.mobildolum.comhttp://www.muadilal.com

   Piyasadaki en kaliteli mürekkeplerden yapılmış bir dolum setinizin olmasını istiyorsanız buraya tıklayın.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bir_Bilen -- 9 Mart 2012; 10:04:21 >   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   371 Mesaj
   12 Aralık 2006 10:05:26
   Sağolasın hocam ellerine sağlık yazdıkların çok işime yarayacak ben internetten çok araştırdım dolum işini kafam karışmıştı biri diyor üstten dolum yapmayın öbürü demiş üstten yapın iki arada bir derede kalmıştım. Ben yaklaşık 6-7 ay önce baya bir dolum malzemesi aldım şu anda bitmek üzere aldığım mürekkepler ,markası pigment'ti ve canon,lexmark,hp için ,ama bana verdikleri her marka için ayrı mürekkep bunların hepsi için kullanacağımız tek bir mürekkep yokmu? zaten üzerlerine kalemle işaretliyorlar hangi markaya ait olduğunu belki de hepsi aynı tam olarak emin değilim bir yardımcı olursan sevinirim.
   |
   |
   _____________________________

   Eğer rüyalarını gerçekleştirmek istiyorsan uykudan bir an önce uyanmalısın .!!!
  • Yüzbaşı
   401 Mesaj
   12 Aralık 2006 14:29:31
   ben dolum için bi yer buldum
   benim çift kartuşum var yazıcıda
   siyah beyaz için 10 ytl
   renkli kartuş için 15 ytl
   toplam 25 ytl istedi dolum için
   sizce bu fiyat normal mi?
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   456 Mesaj
   12 Aralık 2006 18:19:30 Konu Sahibi
   Mürekkeplerin formülleri markalara göre değişir. Kalemle işaretleme yöntemini etiketlemede karışıklık olmasın diye yapıyorlar. Farklı farklı etiketlerle boğuşmamak için. Belki aynı belki farklıdır mürekkepler, yorum yaparak bir markaya çamur atmam yanlış olur.

   quote:

   Orjinalden alıntı: Tek-nolojik

   Sağolasın hocam ellerine sağlık yazdıkların çok işime yarayacak ben internetten çok araştırdım dolum işini kafam karışmıştı biri diyor üstten dolum yapmayın öbürü demiş üstten yapın iki arada bir derede kalmıştım. Ben yaklaşık 6-7 ay önce baya bir dolum malzemesi aldım şu anda bitmek üzere aldığım mürekkepler ,markası pigment'ti ve canon,lexmark,hp için ,ama bana verdikleri her marka için ayrı mürekkep bunların hepsi için kullanacağımız tek bir mürekkep yokmu? zaten üzerlerine kalemle işaretliyorlar hangi markaya ait olduğunu belki de hepsi aynı tam olarak emin değilim bir yardımcı olursan sevinirim.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   456 Mesaj
   12 Aralık 2006 18:21:48 Konu Sahibi
   Kartuş modellerini bilmem lazım.

   Eğer siyah 10 ML, Rekli 8 ML ise ( Örn. HP 27 - 28) fiyat pahalı. Şayet kartuşların HP 15-45-17-78 gibi, takoz diye tabir edilen cinslerdense verilen fiyat normal.

   quote:

   Orjinalden alıntı: forumcuabi

   ben dolum için bi yer buldum
   benim çift kartuşum var yazıcıda
   siyah beyaz için 10 ytl
   renkli kartuş için 15 ytl
   toplam 25 ytl istedi dolum için
   sizce bu fiyat normal mi?
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1290 Mesaj
   12 Aralık 2006 23:35:42
   canon chipli modeller için hala bir çare yok dimi?
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   456 Mesaj
   12 Aralık 2006 23:38:09 Konu Sahibi
   Dolum yaparsın ama chipin ömrü bitine kadar malesef...

   quote:

   Orjinalden alıntı: vvv_com

   canon chipli modeller için hala bir çare yok dimi?
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   41 Mesaj
   13 Aralık 2006 09:56:06
   Sevgili arkadaşlar bende hp 3920 yazıcı var . bu yazıcının ilk kartuşu bitti ve bende doldurttum , fakat bilgisyarımı açınca yine kartuşta mürekkep

   kalmadı uyarısı vermeye devam ediyor . Böyle bir durumla karşılaşanınız var mı veya ne yapmam gerekir , şimdiden teşekkür ederim .
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   456 Mesaj
   13 Aralık 2006 10:45:05 Konu Sahibi
   Yazıcı kartuşu seri numarasından tanır. Tahmini bir sayaçla, tahmini olarak kartuşun boş olduğu uyarısını verir. Kartuş değişmediği için bu uyarıyı vermeye devam eder. Yazdırmada herhangi bir problem çıkarmaz ama bu kartuş boş uyarısı can sıkabilir.

   Hp yazıcıların 3 değişik kartuşun seri numarasını hafızada tutma gibi bir özelliği var. Farklı 3 kartuş takıp çıkarırsanız, sizin kartuşunuzun seri numarasını unutmuş olur ve bu uyarıdan kurtulabilirsiniz.

   quote:

   Orjinalden alıntı: ali hoca   Sevgili arkadaşlar bende hp 3920 yazıcı var . bu yazıcının ilk kartuşu bitti ve bende doldurttum , fakat bilgisyarımı açınca yine kartuşta mürekkep

   kalmadı uyarısı vermeye devam ediyor . Böyle bir durumla karşılaşanınız var mı veya ne yapmam gerekir , şimdiden teşekkür ederim .
   |
   |
   _____________________________

  • Çavuş
   41 Mesaj
   13 Aralık 2006 11:25:10
   Sevgili BİR BİLEN açıklamanız için sağolun . Sanırım kartuşu değiştirinceye kadar bu uyarıyı alacağız .

   Kartuşu ne zaman değiştirmek gerekir ?

   “Artık durumu düzeltmek için mutlaka Avrupa’dan öğüt almak, bütün işleri Avrupa’nın emellerine göre yürütmek, bütün dersleri Avrupa’dan almak gibi bir takım düşünceler belirdi. Oysa hangi bağımsızlık vardır ki, yabancıların öğütleri ile yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir. (TBMM 6.3.1922)” GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

   AB HAYIR
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   531 Mesaj
   13 Aralık 2006 15:58:15
   çok iyi olmuş paylaşım teşekkürler
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   456 Mesaj
   13 Aralık 2006 16:21:00 Konu Sahibi
   Bunun için bir süre veremeyiz. Değiştirmeniz gerektiğinde çıktı alamayacaksınız zaten.

   quote:

   Orjinalden alıntı: ali hoca   Sevgili BİR BİLEN açıklamanız için sağolun . Sanırım kartuşu değiştirinceye kadar bu uyarıyı alacağız .

   Kartuşu ne zaman değiştirmek gerekir ?

   “Artık durumu düzeltmek için mutlaka Avrupa’dan öğüt almak, bütün işleri Avrupa’nın emellerine göre yürütmek, bütün dersleri Avrupa’dan almak gibi bir takım düşünceler belirdi. Oysa hangi bağımsızlık vardır ki, yabancıların öğütleri ile yabancıların planlarıyla yükselebilsin? Tarih böyle bir olay kaydetmemiştir. (TBMM 6.3.1922)” GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

   AB HAYIR
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   371 Mesaj
   14 Aralık 2006 10:12:50
   quote:

   Orjinalden alıntı: Bir_Bilen

   Mürekkeplerin formülleri markalara göre değişir. Kalemle işaretleme yöntemini etiketlemede karışıklık olmasın diye yapıyorlar. Farklı farklı etiketlerle boğuşmamak için. Belki aynı belki farklıdır mürekkepler, yorum yaparak bir markaya çamur atmam yanlış olur.


   Alıntıları Göster

   Kardeş ben derdimi tam olarak anlatamadım herhalde zaten mürekkepler hakkında yorum yapmanızı istemedim Benim derdim böyle 4-5 çeşit mürekkeple uğraşmaktansa hp-canon ve lexmarkın birçok modelini sorunsuzca dolumunu yapacağım tek bir çeşit kaliteli bir mürekkep varmı onu öğrenmek istiyorum benim aldığım mürekkepler farklı olduğu için bir daha bu şekilde olmasını istemedim 4 tane mürekkep şişesi olsun bütün hepsinin işini görebilsin onun için sordum.
   |
   |
   _____________________________

   Eğer rüyalarını gerçekleştirmek istiyorsan uykudan bir an önce uyanmalısın .!!!
  • Yüzbaşı
   456 Mesaj
   14 Aralık 2006 13:24:58 Konu Sahibi
   Kardeş bende Mürekkeplerin formülleri markalara göre değişir dedim. Bu açıklama yeterli olmuştur diye düşünüyordum.

   quote:

   Orjinalden alıntı: Tek-nolojik
   Alıntıları Göster   Kardeş ben derdimi tam olarak anlatamadım herhalde zaten mürekkepler hakkında yorum yapmanızı istemedim Benim derdim böyle 4-5 çeşit mürekkeple uğraşmaktansa hp-canon ve lexmarkın birçok modelini sorunsuzca dolumunu yapacağım tek bir çeşit kaliteli bir mürekkep varmı onu öğrenmek istiyorum benim aldığım mürekkepler farklı olduğu için bir daha bu şekilde olmasını istemedim 4 tane mürekkep şişesi olsun bütün hepsinin işini görebilsin onun için sordum.

   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   371 Mesaj
   14 Aralık 2006 14:36:40
   Tamam hocam sağolasın benim aradığım mürekkep senin imzandaki 1.5 ytl'ye kartuş dolum fırsatı yazan yerdeki mürekkep olabilir tam benim tarif ettiğim gibi oradada yazmışşınız zaten hangi modellere uygun olduğunu orayı okudum işte bu mürekkep işini görür demenize gerek kalmadan aradığımı buldum sanırım yanılıyormuyum.? Yani sorduğum mürekkep işte burda diyebileceğiniz kadar yakınınızdaymış.
   |
   |
   _____________________________

   Eğer rüyalarını gerçekleştirmek istiyorsan uykudan bir an önce uyanmalısın .!!!
  • Yarbay
   4256 Mesaj
   19 Aralık 2006 22:49:22
   çok yararlı bilgiler eklemişsin eline sağlık
   |
   |
   _____________________________


   "Ben bir Türküm, dinim, cinsim uludur." Duyar duymaz içim titremişti. Şair bu şiiriyle 'Diril Ey Türk!' diye bağırıyor ve bizi uyanmaya çağırıyordu. Bu bağırışı duyduk, bu çağrıya uyduk. Bir arayış, uyanış ve sonunda diriliş başladı. Bir kuru kalabalık değil bir millet olduğumuzu anlamaya başladık. İbrahim Binbaşı doğru söylemiş, yeniden doğuyoruz, canlanıyoruz, diriliyoruz. Türk geri geliyor! Tarih bir millete bir kez dirilme hakkı verir. Yeniden uyursak, oyuna gelirsek, bir daha dirilemeyiz. Biz olmaktan çıkar, kaybolur gideriz. Bu sözümü unutmayın!
   Yüzbaşı Kadri Bey
   22 Nisan 1915

   Dokuz Eylül Üniversitesi-2011

  • Teğmen
   187 Mesaj
   26 Aralık 2006 14:17:43
   quote:

   Orjinalden alıntı: Bir_Bilen


   Mürekkep Kartuşlarının Çalışma Prensibi

   Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise (eğer doldurulacaksa) mürekkebin tamamen bitmeden dolum yapılması gerektiğidir. Çünkü bu kılcal kanallar, içleri boşken ısıya maruz kalırsa yanarlar ve yanan kanaldan bir daha asla mürekkep gelmez. Bazı kartuşların çıktılarda çizikler bırakmasının sebebi bu şekilde, bazı kanalların yanmış olmasıdır.
   Bu bilgi ne derece kesin acaba? Canon ip1500 isimli yazıcının kartuş kafası ayrı yani bittiğinde sadce mürekkep tankı alıyoruz dediğinize göre mürekkep bittiğinde yazdırmaya devam edersek kafanın kılcal kanalları yanıyor
   öyle mi?

   ip1500 kullanan arkadaşlar böyle bir problemle karşılaştınız mı? Yani yeni kafa mı almamız gerekecek tankla beraber bizim???
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   456 Mesaj
   27 Aralık 2006 09:34:26 Konu Sahibi
   Kafası sabit olan yazıcı modelleri, ısı yerine mekanik bir sistem kullanırlar. Dolayısıyla rezistans yanma gibi bir durumu olmaz ancak, mekanik sistemler de boş çalıştığında arıza verebilirler (sisteme hava girmesi gibi). Neticede kartuşu boş çalıştırmak ZARARLIDIR.

   quote:

   Orjinalden alıntı: onurti


   Alıntıları Göster   Bu bilgi ne derece kesin acaba? Canon ip1500 isimli yazıcının kartuş kafası ayrı yani bittiğinde sadce mürekkep tankı alıyoruz dediğinize göre mürekkep bittiğinde yazdırmaya devam edersek kafanın kılcal kanalları yanıyor
   öyle mi?

   ip1500 kullanan arkadaşlar böyle bir problemle karşılaştınız mı? Yani yeni kafa mı almamız gerekecek tankla beraber bizim???
   |
   |
   _____________________________

  • Teğmen
   187 Mesaj
   27 Aralık 2006 15:08:27
   quote:

   Orjinalden alıntı: Bir_Bilen

   Kafası sabit olan yazıcı modelleri, ısı yerine mekanik bir sistem kullanırlar. Dolayısıyla rezistans yanma gibi bir durumu olmaz ancak, mekanik sistemler de boş çalıştığında arıza verebilirler (sisteme hava girmesi gibi). Neticede kartuşu boş çalıştırmak ZARARLIDIR.
   Kafası sabit demedim ki kafası ayrı takılıyır yani 2 parça.

   Bildiğim kadarıyla bu da termal sistemle çalışıyor
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   456 Mesaj
   27 Aralık 2006 20:49:00 Konu Sahibi
   o iki parça dediğin sisteme biz kısaca sabit kafa deriz. Dalgınlıkla canon'u epson olarak algılamışım, dediğin doğru canon ip1500 termal sistemdir. Epsonlar Piezo denen termalle alakası olmayan bir sistem kullanırlar. Neticede sistem ne olursa olsun nozzle ları boş çalıştırmak zararlıdır.

   quote:

   Orjinalden alıntı: onurti


   Alıntıları Göster   Kafası sabit demedim ki kafası ayrı takılıyır yani 2 parça.

   Bildiğim kadarıyla bu da termal sistemle çalışıyor
   |
   |
   _____________________________

Reklamlar
modasor
SEO
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,796
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.