Şimdi Ara

Karma felsefesi hakkında düşünceleriniz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Panteizm + Karma felsefesi, ikisinin toplamı bana mantıklı geliyor, hem düzen sağlıyor hem de bilimsel temelleri var (etki tepki).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-4D62BFE91 -- 12 Ağustos 2020; 12:44:37 >

• Karmaya inanıyorum. Bedel ödeten herkes bedelini ödüyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Evrende karma diye bir düzen bulunmaz. Nice kötüler hiçbir bedel ödemeden huzur içinde yatağında ölürken bazı iyiler de çok büyük ızdırap çeker. Kötülerin bedel ödediği, iyilerin hakkını aldığı vice versa durumlar da karmayı çürüten veya diğer bir deyişle karmayı çifte standartlı hale getiren bahsettiğim aksi örneklerden ötürü karmanın varlığını ispatlamaya yetmezler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

Evrende karma diye bir düzen bulunmaz. Nice kötüler hiçbir bedel ödemeden huzur içinde yatağında ölürken bazı iyiler de çok büyük ızdırap çeker. Kötülerin bedel ödediği, iyilerin hakkını aldığı vice versa durumlar da karmayı çürüten veya diğer bir deyişle karmayı çifte standartlı hale getiren bahsettiğim aksi örneklerden ötürü karmanın varlığını ispatlamaya yetmezler.
    Aynen

Karma hindistanda halki uyutmak icin uydurulmus bir zirvalik

A bye kötülük yapmis diyelim

Sonra alakasiz bir şekilde anin basina bir sey geliyor ki kimin gelmez ki hayatta hic kötü anim yok diyen birini görmedim

B bunu gorup diyor ki aaaauuooovvv bak carpildi belasini buldu

Saçmalık alakasız

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• işte bunlar hep küçük düşünmekten siz sanıyorsunuzki bir kere doğduk bir kere ölcez hayır dostum 4 milyar yıldır ölüp diriliyoruz. ben senim sen de bensin bana kötülük yaparsan kendine kötülük edersin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4D62BFE91

işte bunlar hep küçük düşünmekten siz sanıyorsunuzki bir kere doğduk bir kere ölcez hayır dostum 4 milyar yıldır ölüp diriliyoruz. ben senim sen de bensin bana kötülük yaparsan kendine kötülük edersin.
    reenkarnasyonu ispatlayabilir misin

neden inanıyorsun buna
  • hamza5806 kullanıcısına yanıt
    reenkarnasyon değil hocam öldüğümüzde doğaya karışıyoruz parçalarımız miyonlarca canlı cansız her şeye karışıyor aynı şeyin farklı kombinasyonu.
  • Machoo_ kullanıcısına yanıt
    şu anki bilincin belkide sadece sana ait değildir? barış özcanın bir videosu vardı dünyanın farklı bölgelerinden farklı kişiler aynı zamanda aynı şey için patent başvurusu yapıyordu. bilemiyorum dostum belkide elon amca neuralink yapacam diye boşa uğraşıyor
  • Hak din Vaişnavizm’dir. O yüzden karma yoktur, reenkarnasyon ve cennetimsi/cehennemimsi alemler vardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 30 Ağustos 2020; 18:15:26 >
  • Ahanda benim arkadaşım Nezih, Vaişnavizm’i ıspatlıyor:

Not: Videoda Nezih’e katılmadığım noktalar olsa da genel olaralk video başarılı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 30 Ağustos 2020; 19:33:42 >
  • Ampirik olmayan olguları düşünmem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 12 Eylül 2020; 10:11:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

Ampirik olmayan olguları düşünmem
    O zaman bilgi, korku, karar verme gibi zihinsel gerçekleri nereye oturtacağız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 12 Eylül 2020; 10:25:20 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-596C9B846

O zaman bilgi, korku, karar verme gibi zihinsel gerçekleri nereye oturtacağız?

Alıntıları Göster
    Olgu dedim.Unicorn gibi.Unicorn olgudur ama ampirik değildir.Saydıkların olgu değil ama ampirik

Edit:En iyi olgu nesnesi diyelim.Çünkü tanım sadece varoluşları(nesne,madde) değil her türlü oradalıkları(deneyim) da kapsıyormuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 12 Eylül 2020; 11:45:50 >
  • quote:

Olgu dedim.Unicorn gibi.Unicorn olgudur ama ampirik değildir.Saydıkların olgu değil ama ampirik

Edit:En iyi olgu nesnesi diyelim.Çünkü tanım sadece varoluşları(nesne,madde) değil her türlü oradalıkları(deneyim) da kapsıyormuş

Alıntıları Göster
    Korku hissi olgusal değil. Korkuyu elle tutamazsın, göremezsin. Tamamen zihinseldir. Fiziksele indirgenemez. Ampirik olduğu tartışılabilir. Eleyici materyalistler reddesiyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 12 Eylül 2020; 10:32:10 >
  • quote:

Korku hissi olgusal değil. Korkuyu elle tutamazsın, göremezsin. Tamamen zihinseldir. Fiziksele indirgenemez. Ampirik olduğu tartışılabilir. Eleyici materyalistler reddesiyorlar.

Alıntıları Göster
    Ampirik çatı kavram.Deney+duyum.Deney malzemesi olamaz ama duyumsayabilirsin.Korku doğası gereği içsel fakat kendini dışsal yollardan gösterir.Yani sentetiktir
  • quote:

Ampirik çatı kavram.Deney+duyum.Deney malzemesi olamaz ama duyumsayabilirsin.Korku doğası gereği içsel fakat kendini dışsal yollardan gösterir.Yani sentetiktir

Alıntıları Göster
    Ben karıştırdım, doğru. Korku ampirik olarak ele alınabilir ama zihinsel olduğu için içeriği kavranamaz bence. Masa dediğimiz şeyin atomlardan oluştuğunu biliriz ama korku beyindeki elektriksel aktivitelere indirgenemiyorsa ne olduğu kavranabilir mi sence? Bana imkansız geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 12 Eylül 2020; 10:42:23 >
  • quote:

Ben karıştırdım, doğru. Korku ampirik olarak ele alınabilir ama zihinsel olduğu için içeriği kavranamaz bence. Masa dediğimiz şeyin atomlardan oluştuğunu biliriz ama korku beyindeki elektriksel aktivitelere indirgenemiyorsa ne olduğu kavranabilir mi sence? Bana imkansız geliyor.

Alıntıları Göster
    Bence iki farklı (dilde) ifade edilen hiçbir unsur ve unsurlar bütünü tam olarak üst üste binmeyecek.Varlık tarzlarını tanıma biçimine ve saydığımız kavramların doğasına aykırı.Korku kavranamaz.Beynin bölümlerini ilgilendiren maddi argümanları bir kenara bırakalım.Aynı anda korkuyla kavramayı bir yaşayabilir miyiz ? Ne tanım olarak ne de tasavvur edilebilirlik açısından mümkün değil

İnsan kendisini kavrayabilir mi ? Kendisinin neliğini değil,sadece kendisini.İşte orada korkuyu(ya da her neyse) bulacaktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 12 Eylül 2020; 11:44:4 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.