Şimdi Ara

Karma felsefesi hakkında düşünceleriniz (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
1
Favori
780
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Zodion

Bence iki farklı (dilde) ifade edilen hiçbir unsur ve unsurlar bütünü tam olarak üst üste binmeyecek.Varlık tarzlarını tanıma biçimine ve saydığımız kavramların doğasına aykırı.Korku kavranamaz.Beynin bölümlerini ilgilendiren maddi argümanları bir kenara bırakalım.Aynı anda korkuyla kavramayı bir yaşayabilir miyiz ? Ne tanım olarak ne de tasavvur edilebilirlik açısından mümkün değil

İnsan kendisini kavrayabilir mi ? Kendisinin neliğini değil,sadece kendisini.İşte orada korkuyu(ya da her neyse) bulacaktır

Alıntıları Göster
    Zaten kualianın-renk ve tat algısı vs.- fiziksele indirgenememe sebebi öznel nitelik olması.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-596C9B846

Zaten kualianın-renk ve tat algısı vs.- fiziksele indirgenememe sebebi öznel nitelik olması.

Alıntıları Göster
    Algıyı da kavrıyoruz,bilgiyi de.Ancak geri döndürülemezlikten dolayı(algı>kavram>bilgi>algı?) özdeşlik kurulamıyor.Oysa ikisi de bilgiye dönüştürülebildiğinden birbirlerine uyarlanabilmesi gerekirdi.Gene mi kuantum geyikleri devreye girecek yoksa ?

Felsefedeki yönsüzlük bilime de sirayet ediyor.Epigenetik benzeri alanları biliyoruz.Donuk bilginin egale edildiği anlık işlenen mekanizmalar

Görmek bakmak metaforundaki bakmanın sınırlılığına yapılan vurgu artık genişledi.Makinelerin alanı saf teori

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 12 Eylül 2020; 12:15:56 >

• quote:

Algıyı da kavrıyoruz,bilgiyi de.Ancak geri döndürülemezlikten dolayı(algı>kavram>bilgi>algı?) özdeşlik kurulamıyor.Oysa ikisi de bilgiye dönüştürülebildiğinden birbirlerine uyarlanabilmesi gerekirdi.Gene mi kuantum geyikleri devreye girecek yoksa ?

Felsefedeki yönsüzlük bilime de sirayet ediyor.Epigenetik benzeri alanları biliyoruz.Donuk bilginin egale edildiği anlık işlenen mekanizmalar

Görmek bakmak metaforundaki bakmanın sınırlılığına yapılan vurgu artık genişledi.Makinelerin alanı saf teori

Alıntıları Göster
    Algının kendisi bilgi değil ama. Algılanan şeyin bilgiye çevrilmesi algı yetisini bilgiyle aynı şey yapmaz.

• quote:

Algının kendisi bilgi değil ama. Algılanan şeyin bilgiye çevrilmesi algı yetisini bilgiyle aynı şey yapmaz.

Alıntıları Göster
    Dönüştürülüyor zaten.Atıyorum umamiyi algılayan dil tomurcukları belli.Bunun bilgisine sahibiz.Kavram da aynı.Tomurcuk kavramı olmasa at çöp gitsin tüm datayı

Dönüştürülmesi indirgenebildiği anlamına gelmiyor ama prensipte indirgenmesi gerekirdi.Matematikte olduğu gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 12 Eylül 2020; 12:45:37 >
  • quote:

Dönüştürülüyor zaten.Atıyorum umamiyi algılayan dil tomurcukları belli.Bunun bilgisine sahibiz.Kavram da aynı.Tomurcuk kavramı olmasa at çöp gitsin tüm datayı

Dönüştürülmesi indirgenebildiği anlamına gelmiyor ama prensipte indirgenmesi gerekirdi.Matematikte olduğu gibi

Alıntıları Göster
    Dildeki kemoreseptörler gelen bilgiyi elektrik sinyallerine çevirip beyine iletiyor tat algısı bunun ürünü. Ama tüm bu fiziksel süreçleri incelersek tat algısını bu süreçte bulamıyoruz. Bu kişiye öznel, üçüncül bakış açısına kapalı. Oysa fiziksel entitiler üçüncül kişiye öznel olmalıdır. Yani dildeki tomurcuklar olmasaydı datayı atmaktan ziyade sinyali elektrik sinyaline çeviremezdin ama bilgi farklı formda dururdu. İndirgemeden sorun tat algısını elektriksel aktivitelerde bulamamamız.

• quote:

Dildeki kemoreseptörler gelen bilgiyi elektrik sinyallerine çevirip beyine iletiyor tat algısı bunun ürünü. Ama tüm bu fiziksel süreçleri incelersek tat algısını bu süreçte bulamıyoruz. Bu kişiye öznel, üçüncül bakış açısına kapalı. Oysa fiziksel entitiler üçüncül kişiye öznel olmalıdır. Yani dildeki tomurcuklar olmasaydı datayı atmaktan ziyade sinyali elektrik sinyaline çeviremezdin ama bilgi farklı formda dururdu. İndirgemeden sorun tat algısını elektriksel aktivitelerde bulamamamız.

Alıntıları Göster
    Simüle edilebilir.Reseptörlerin verdiği tepkiden nitelikleri,bozuklukları anlaşılıyor.Şayet aynı akım belli sayıda aynı duyumu verebiliyorsa bilgi formatına dökülebilir.Diyeceksin ki özne arasını bırak duyum aynı olsa bile algı(öznellik) manipülasyona sebebiyet verebilir.Zaten uygulaması olan şeyler.Hesaplamalar yapılırken plasebo ve ters plasebo çıkarsanarak yapılmaya çalışılıyor.Plasebo ya da öznelliğin varlığı etki-tepkinin kaynağını ortadan kaldırmıyor ki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 12 Eylül 2020; 13:1:22 >

• quote:

Simüle edilebilir.Reseptörlerin verdiği tepkiden nitelikleri,bozuklukları anlaşılıyor.Şayet aynı akım belli sayıda aynı duyumu verebiliyorsa bilgi formatına dökülebilir.Diyeceksin ki özne arasını bırak duyum aynı olsa bile algı(öznellik) manipülasyona sebebiyet verebilir.Zaten uygulaması olan şeyler.Hesaplamalar yapılırken plasebo ve ters plasebo çıkarsanarak yapılmaya çalışılıyor.Plasebo ya da öznelliğin varlığı etki-tepkinin kaynağını ortadan kaldırmıyor ki

Alıntıları Göster
    Bilgi formatına dönebilirsin ama ortada gene limon yendiğinde algılandığın ekşilik olmayacaktır.

Etki-tepkinin kaynağını inkar eden yok zaten. Sadece her durumda algının fiziksel olmayan nitelikleri olduğunu söylüyorum. Bunu sen de inkar etmiyorsun zaten.

• quote:

Bilgi formatına dönebilirsin ama ortada gene limon yendiğinde algılandığın ekşilik olmayacaktır.

Etki-tepkinin kaynağını inkar eden yok zaten. Sadece her durumda algının fiziksel olmayan nitelikleri olduğunu söylüyorum. Bunu sen de inkar etmiyorsun zaten.

Alıntıları Göster
    Doğru.Bütün iş süreç felsefesinden çıkıyor.Bu üçü birbirlerine indirgenebilir(nedensellikten ötürü) ama açıkladığımızla kalırız.Gene farklı türden şeyleri çaprazlama ifade edemeyeceğiz.Bir çeşit doğal düalizme çıkıyor.Doğal çünkü mesele ontolojik değil epistemeolojik.Ontikleştirirsek de insanı sınırlandırdığımız için özcü olacağız(örnek olarak insanı makineleştirenler)

Felsefenin fosillerine geri dönüş.Bu nedenle ne sorusunu bırakmalıyız

• quote:

Doğru.Bütün iş süreç felsefesinden çıkıyor.Bu üçü birbirlerine indirgenebilir(nedensellikten ötürü) ama açıkladığımızla kalırız.Gene farklı türden şeyleri çaprazlama ifade edemeyeceğiz.Bir çeşit doğal düalizme çıkıyor.Doğal çünkü mesele ontolojik değil epistemeolojik.Ontikleştirirsek de insanı sınırlandırdığımız için özcü olacağız(örnek olarak insanı makineleştirenler)

Felsefenin fosillerine geri dönüş.Bu nedenle ne sorusunu bırakmalıyız

Alıntıları Göster
    Süreç nedenselliği doğruysa etkileşim ancak töz olarak birbirine indirger. Yani töz düalizmi elenir sadece. Doğal düalizmden kastın ne bilmem ama qualia fizikalizmi yanlışlar. Yoksa qualiyı; panpisişizm, fonksiyonalizm, düalizm, nötral monizm gibi görüşlerde açıklayabilir. Gerçi nötral monizm ve panpisişizm de düalizmin farklı versiyonları olarak görülüyor.

Doğal düalizmden kastını töz düalizminin reddi olarak algılıyorum. Bu durumda mesele gene epistemolojik olmazdı. Sadece fenomenal bilincin fiziksel tözden meydana geldiğini söylerdik ama nitelikleri fiziksel niteliklere indirgenemeyebilir. Bu durumda ortada gene ontolojik bir sorun belirir.

Zannımca fenomenal bilinci en iyi açıklayan teori nitelik düalizmi olsa da bu sıralar fonksiyonalizme kayıyorum.

Karma felsefesi hakkında düşünceleriniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 12 Eylül 2020; 19:22:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-4D62BFE91

işte bunlar hep küçük düşünmekten siz sanıyorsunuzki bir kere doğduk bir kere ölcez hayır dostum 4 milyar yıldır ölüp diriliyoruz. ben senim sen de bensin bana kötülük yaparsan kendine kötülük edersin.
    Reenkarnasyona inanmak için de bir sebep göremiyorum.

• Nat Alianovna kullanıcısına yanıt
    nedenkinem inanmamak için gerekçen olması lazım.
  • Karma olsaydı dünyada insan kalmazdı dostum. O kadar çok sayıda canlıya zarar veriyor ki insanoğlu karma olsaydı çoktan meteoru kafamıza yemiştik. Yoksa bu karma sadece insanlar arası çalışma mekanizmasına mı sahip?
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.