Şimdi Ara

Kardeşim kelimesinin evrimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
19
Cevap
0
Favori
377
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    921 Mesaj
    Dikkatimi çekti önce İngilizce'de brother ile daha sonra bazı kafkasyalı arkadaşlarımın Rusça brat diye seslenmesi daha sonra Kürt bir arkadaşımdan bremin kelimesini duydum. Bizdeki karşılığı kardeşim anlamında hepsinde de.Bu kelime nasıl birbirinden bu kadar alakasız coğrafyalarda yaşamış insanlarda birbirine yakın şekilde söyleniyor anlayamadım.Daha sonra anne kelimesine baktım tüm dünya dillerinde çok yakın mama, matya, mami, maam, bu tarz kelimelerden oluşuyor bizde ise anne şeklinde veyahut da ana şeklinde telaffuz ediliyor.

Daha sonra Türkçe'ye yakın diye düşündüğüm moğolcaya baktım kardeşim kelimesi ve birkaç kelimeye moğolca bambaşka bir dil çıktı uzaktan yakından alakası yok bizim Türkçe sanki apayrı bir yerde evrimleşmiş gibi benzersiz bir dilimiz var.

|
    |
  • Bunda milliyetciligin buyuk etkisi var. Almanca da buna benzer degisim gecirmis. Kelimelere "oz turkce" anlam bulma cabasiyla evrenselliginden uzaklastirmisiz. Iyi mi olmus, kotu mu onu bilmiyorum. Otobus yerine oturgacli goturgec demek, komputer yerine bilgisayar demek. ( Bilgisayar en iyi Turkcelestirilmis kelime olabilir ) Bu durum cogu ulkede var, Turkce'ye has bir sey degil.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    1 Not
    Baba kelimesi her yerde aynı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    İngilzcede "banana", İspanyolcada "banano", İtalyancada "banana", Almancada "Banane", Türkçe de "Muz"
    Her dilde var bunun örnekleri, türkçeye özel değil.
    |
    |

• Yüzbaşı
    854 Mesaj

|
    |
    ArchloveKilled kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    ''İnsanın doğuşunu görmekten herkes kaçar, ama ölümünü görmeye koşa koşa gideriz. İnsanı öldürmek için gün ışığında meydanlar ararız, ama onu yaratmak için karanlık köşelere gizleniriz. İnsanı yaparken gizlenip utanmak bir ödev, onu öldürmesini bilmekse birçok erdemleri içine alan bir şereftir. Biri günah, öteki sevaptır.''
  • Yarbay
    4824 Mesaj
    Bunda milliyetciligin buyuk etkisi var. Almanca da buna benzer degisim gecirmis. Kelimelere "oz turkce" anlam bulma cabasiyla evrenselliginden uzaklastirmisiz. Iyi mi olmus, kotu mu onu bilmiyorum. Otobus yerine oturgacli goturgec demek, komputer yerine bilgisayar demek. ( Bilgisayar en iyi Turkcelestirilmis kelime olabilir ) Bu durum cogu ulkede var, Turkce'ye has bir sey degil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 29 Aralık 2015; 10:43:03 >

• Binbaşı
    1719 Mesaj
    bknz. Kim kardashian
    o fazla evrilmis tabii
    |
    |

Orijinalden alıntı: John WICK

Dikkatimi çekti önce İngilizce'de brother ile daha sonra bazı kafkasyalı arkadaşlarımın Rusça brat diye seslenmesi daha sonra Kürt bir arkadaşımdan bremin kelimesini duydum. Bizdeki karşılığı kardeşim anlamında hepsinde de.Bu kelime nasıl birbirinden bu kadar alakasız coğrafyalarda yaşamış insanlarda birbirine yakın şekilde söyleniyor anlayamadım.Daha sonra anne kelimesine baktım tüm dünya dillerinde çok yakın mama, matya, mami, maam, bu tarz kelimelerden oluşuyor bizde ise anne şeklinde veyahut da ana şeklinde telaffuz ediliyor.

Daha sonra Türkçe'ye yakın diye düşündüğüm moğolcaya baktım kardeşim kelimesi ve birkaç kelimeye moğolca bambaşka bir dil çıktı uzaktan yakından alakası yok bizim Türkçe sanki apayrı bir yerde evrimleşmiş gibi benzersiz bir dilimiz var.

Bahsettiğin diller Hint-Avrupa dilleri Kürtçe dediğin dil Farsçanın şivesi gibidir İngilizce ve Arapça da pek çok benzer kelime mevcut.Türkçe ile Moğolca sanıldığı kadar yakın değil aslında kelime biçimi gramer olarAk aynı benzerdir Moğolistana çok yakın yaşayan Türk halkları Moğolca bilmiyorlarsa onlarla anlaşamıyorlar bizzat gördüm.Hatta bir adım daha ileri gidip Kuzey Amerika Yerlileri nin bazılarının dilleri Türkçeye en yakın olanlardan.Birde Türkçe evrilmeye çok yatgın bir dil sondan eklemeli bir dil olduğu için çok üretken ve sürekli türemeye müsait hiç uğraşmayan kişi bile kelime üretebilir bu sebeple yüzyıllar içinda birbirinden kopmus boylarda farklı kelimeler türemiş o dil lokal olarak evrilmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zweihanderr -- 29 Aralık 2015; 11:03:57 >
    |
    |
    AMD Phenom II X4 965 Black Edition Deneb Quad-Core 3.4GHz Socket AM3 125W Processor / Zalman CNPS9700 LED / MSI K9A2 CF-F / SAPPHIRE DUAL-X R9 270X 2GB GDDR5 OC WITH BOOST / 8 GB 800 MHz DDR 2 / Samsung 1tb HDD 103sj / HPC-750-B12S - HIGH POWER

• Yarbay
    6112 Mesaj
    brother........ be rather daha iyisi olmak gibi manaya geliyor.

kardeşi oldu dememişler ilk önce daha iyisi oldu(kardeşi manasında) demişler. sonra brother kelimesine kadar kardeş olarak değil daha iyisi oldu diye adlandırılmışlar. kelime ayrıyken kelime birleşmiş.

kardeş...... karındaş..... kardaş aynı karından gelen..... aynı karı paylaşan ortak .............manası varmış.

ingiliz mantığına göre kardeş olan daha iyisi için yapılan nesnedir, önce ayrıdır zamanla bir anılır, ortağı andırır.

türkler ise aynı karnı paylaşan der sonra nun yani yardımı düşer diğerine karı paylaşan ortak der.

daha iyisi oldu, sonra birleşti.............. biz ise kara ortak oldu. ticari bir zeka mevcut gibi. ortak bir değer yargısı yok da değil.
    |
    |

Resimdeki adam jackie chan mi?

|
    |
    Mephalay kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    konuyla belki alaksız ama bilmeyenler vardır, bilgi bilgidir sonuçta;

baba bir, anne bir kardeşler; öz kardeşler

baba bir, anne farklı kardeşler; üvey kardeşler.

baba farklı, anne bir kardeşler; bunu bilmiyorum ama öz kardeş olması gerekiyor

sebebi; kardeş- karındaş. yani aynı karnı paylaşan.
    |
    |

Evet, iyi dikkat etmissin : ) Orjinali su:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 30 Aralık 2015; 9:33:50 >
    |
    |
    HADO77 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Orijinalden alıntı: John WICK

Birader kelimesi Farsçadır. Rusça ile ilişkisi bununla alakalı olabilir. Bir ödünçleme söz konusudur yani. Hatta Kırgızcada bu kelimenin karşılığı "bir tuugan"dır. Burada da Kırgızcaya Farsçadan geçtiğine işaret olabilir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    bizde brader diyoruz yine benzerlik var
    Kardo

|
    |

Biz bila der diyoruz bira der demiyoruz.

|
    |
    taha435 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    quote:

Orijinalden alıntı: HADO77

Biz bila der diyoruz bira der demiyoruz.

Farketmiyor aslında. Nöbetleşme söz konusu. Ama özgün dilde biraderdir.

R ve l harflerinin boğumlanma yerleri aynıdır. Bu sebeple de pelteklikte r sesi yerine l veya y sesleri gelir.

Bir başka mesele de Altay ve Kıpçak dillerinde l sesinin r l arası bir ses ve eski Türkçede de bunun olabileceği görüşü de var.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Muz kelimesi Türkçe değil, muhtemelen Araplardan geçme. Türkler tarımla pek uğraşmadığı için meyve ve sebze adlarının çoğu başka dillerden geçmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ITürkologI -- 5 Ocak 2016; 2:36:53 >
    |
    |
  • Teğmen
    224 Mesaj
    |
    |
1
Reklamlar
SEO
Canlı Tv izle
Bey Azura
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,453
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.