Şimdi Ara

Kararsızım e4500 ? e2180 ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
58
Cevap
0
Favori
1.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar sistemim aşağıdaki gibi çok fazlaya kaçmadan orta seviye bir işlemci almayı planlıyorum.

gpu: powercoloer hd3850 (referans)
    ram :3gb (2x512 + 1 + 1 )
    anakart : ASUS P5LD2-VM Rev. 2

Oyunlarda tam performans alamıyorum.Örneğin fps oyunlarında ya da assains creed falan oynarken birden arkamı döndüğümde kasma, tekleme yapıyor.Ya da kalabalık mekanlara girince cpu daha çok adam kontrol edeceğinden yetersiz kalıyor, kasıyor.Anakartıma güveniyorum o.c. açısından gayet yetenekli.Bu yüzden çelişkide kaldm e2180 alıp oc çaksammı yoksa e4500 falan mı alsam.Pek bir fark olurmu.50 lira fark var arasında.

• Zaten bu durumda P4 630 @ 3.3 Ghz de büyük ihtimalle ekran kartına darboğaz yapıyordur. Bana soracak olursan 50ytl daha fark vererek E4500 alman daha mantıklı olacaktır. Çoğu yerde oyunlar için önbelleğin etkisinin büyük olduğu yazıyor. Yani oyun için en azından E4500 gibi önbelleği 2MB ve üzeri modeller öneriliyor. Bence bu ikisi aasından E4500 tercihi yararına olacaktır.
  • evet darboğazın babasını yapıyor.e4500 görnüyor ufukta heralde.
  • Bu arada ikinci el de olsa en azından 400-450 watt'lık gerçek bir güç kaynağı edinmeni öneririm. Boşuna sistemi tehlikeye atma, hatta önce güzel bir güç kaynağı al, sonrasında işlemciyi al.
  • işlemcini degiştirmen gerecek... aynı zamanda psu nuda tabi ,o psu iler sistemin tehlikede
  • quote:

Orjinalden alıntı: _H@Z@R_

işlemcini degiştirmen gerecek... aynı zamanda psu nuda tabi ,o psu iler sistemin tehlikede

konu o zaten
  • psu niye değişiyor anlamadım?? imzama baksanıza?? Allah allah.para bol saçın anasını satıyım.işlemci olarak 4500
  • quote:

Orjinalden alıntı: KABRESIĞMAZ

psu niye değişiyor anlamadım?? imzama baksanıza?? Allah allah.para bol saçın anasını satıyım.işlemci olarak 4500

senin ekran kartın ek güç istiyomu, senin ekran kartın arkadasınki kadar güçlümü... eger elinizdeki sistemleri o 5 paralık psu lara emanet edecek kadar yürekli iseniz devam edin ozaman dostum. biz gerekeni söylüyoruz ister yapın ister yapmayın
  • quote:

psu niye değişiyor anlamadım?? imzama baksanıza?? Allah allah.para bol saçın anasını satıyım.işlemci olarak 4500

Daha geçen gün bilgisayarını 400 watt Frisby güç kaynağına emanet eden bir arkadaşımın yeni aldığı E8400 işlemcisiyle birlikte bütün sistemi kullanılamaz hale geldi. Maalesef hala güç kaynağının önemini anlayamayan insanlarımız var. Millet gerçek 400-500 watt güç kaynaklarına boşuna para vermiyor, keriz değiller herhalde onlar.
  • quote:

quote:

senin ekran kartın ek güç istiyomu, senin ekran kartın arkadasınki kadar güçlümü... eger elinizdeki sistemleri o 5 paralık psu lara emanet edecek kadar yürekli iseniz devam edin ozaman dostum. biz gerekeni söylüyoruz ister yapın ister yapmayın

5 paralık psu??? geçen bi donanımcı arkadaşa ugradım.işinin ehli.adama dedim ben psu değiştircem niye dedi? dedim sağlam olsun.kaç watt sendeki dedi? dedim 300.adam bana dedi ki senin o psu ile çalıştıramayacagın hiçbişey yok dedi.kimden alırsınız boyle tavsiyeleri dedi sana bakarsak bütün psuyu ekran kartı kullanıyo.öyle bişey yok.çokk çokk sağlam vga lar dışında sıradan sistemlere isterse 4 çekirdek olsun 350 watt yeterde artar bile dedi...

• quote:

quote:

quote:

5 paralık psu??? geçen bi donanımcı arkadaşa ugradım.işinin ehli.adama dedim ben psu değiştircem niye dedi? dedim sağlam olsun.kaç watt sendeki dedi? dedim 300.adam bana dedi ki senin o psu ile çalıştıramayacagın hiçbişey yok dedi.kimden alırsınız boyle tavsiyeleri dedi sana bakarsak bütün psuyu ekran kartı kullanıyo.öyle bişey yok.çokk çokk sağlam vga lar dışında sıradan sistemlere isterse 4 çekirdek olsun 350 watt yeterde artar bile dedi...

o adam işinin ehliyse ben burdaki çoğu kişi bilgisayardan analamıyor yada kusura bakma da senin ehli dediğin insan bilgisayar dünyasında fazla geride kalmış.şimdi bir hesap yapalım toplama düşünelim bir sistemde 8800 gt war bide senin işlemciden war quad core u geçtim. ve oc yu dayamış işlemciye arkadaşımız ekran kartına dokunmadığını düşünerek kaba bir hesap yapalım yük altında oc senin işlemci yanlış hatırlamıyorsam 110 watt gibi bir bir güç çekiyor. 8800 gt defaultta yük altında 130-140 watt çekiyor olması lazımki daha çok çeken birsürü ekran kartı modeli war. 8800gt ya oc basmamak olmaz 170 watt a çıkardımı ekran kartının çekdiği gücü sadece ekran kartıyla işlemci 280 watt mı yaptı. benim eski asus 300wattın max verebildiği 288 wattdı. sadece işlemciyle ekran kartı 280 yaptı. bunun harddisk i war anakartı war cd sürücüsü war usb den bağladığın onca alet war üzerinde ayrıca tv kartı yada ses kartı kullanıyorsan onlar da war. sonra capacitor aging denen bir olay war kapasitörlerin zmn geçtikce vasıflarını yitirmeye başlama olayı verimlerinin düşmesi bu da max verebildiği gücü düşüren bir etken. 350 watt tüm bunlar için tam bir sınır teşkil edicek başta sınırına dayanıcak güç kaynağı fazla ısınmaya başlıcak buda capacitor aging olayını daha da hızlandırıcak.ve sistemine akıımı çok da sağlıklı verememiş olacaksın sonuç olarak sistemini allaha emanet etmiş olacaksın ki bunları bile kaliteli gerçek 350 watt için söylüyorum.yani sonuç olarak sistemin gitmesi olası. o zararı göze alan bir kimse gözünü karartır kullanır. ama ben ekran kartına 300 milyon vermişken yeni bir işlemci de almışken onu göze alamazdım.senin arkının sağlam ekran kartından kastı hd 3850 ve üzeri sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aligurol -- 7 Nisan 2008; 22:13:27 >

• sen haklısın zaten benim bi üstteki mesajımı dikkatle okursan sağlam bi vga nız yoksa sıradan ama gerçek değerlerde bi psu size yeterde artar diyorum.sen bana 8800 den bahsedıyosun.benimde oyle bi ekran kartım ve 4 çekirdekli işlemcim olsa en az alacagım psu 500 watt olur.ama adam diyoki sıradan bi işlemci olsun. e4500 sence ne kadar watt çekecekki? bu adamın sistemine en fazla 400 watt çok çok rahat yeter tabi 4500 alırsa.ayrıca o işinin ehli olan arkadaşa makine kimya nın bütün fabrikalarından teklif geliyor gel bizde hem bilgisayar hem de elektronik üzerinde çalış diye.bilmeden konuşmamak lazım....
  • arkadaşlar vallahi iyice kıllandım psumu alsam acaba ne önerirsiniz ? bu sistem +e4500 için ?
  • quote:

Orjinalden alıntı: nucrotion

arkadaşlar vallahi iyice kıllandım psumu alsam acaba ne önerirsiniz ? bu sistem +e4500 için ?

hocam al bi 1000 watt bak keyfine..
  • haha :D nabtın sende o kadar da değil :)
  • quote:

Orjinalden alıntı: nucrotion

haha :D nabtın sende o kadar da değil :)

yook hocam valla o kadar.hatta artan parayıda bana yolla madem paran bol.du hesap numarasını verıyorum

400 watt yeter...
  • 400 watt ama marka olarak ?
  • Olay 400 watt yetip yetmemesi değil, güç kaynağının gerçekten 400 watt ya da 400 watt civarı verip verememesidir. Marka olarak FSP önerebilirim. Hatta Kasa/Güç kaynağı forumuna bir uğrarsan gerekli bilgiyi ve daha fazlasını bulabilirsin. Gerçekten bu iş şakaya gelmez, üç kuruşun hesabını yaparken bütün sisteminden olabilirsin.
  • Frisby gerçek 400W'ı vermez zaten orası iki iki dört..En baba sistem 350W çeker diyen donanım ehlinin MKE'ye girmemesi daha hayırlıdır...

Almışken 400W alma,ileriki ihtiyaçlarını da gözönünde tutarak daha yüksek al.En azından bir sene sonra "kaldırır mı" endişesi taşımazsın..

Bu arada 300W frisby şu sistemi çalıştıramadı ve HDD yaktı:

Asus A8n5x anakart

AMD 3200 Venice işlemci

7200 GS Ekran kartı

1 adet optik sürücü

2 adet hdd...
  • quote:

sen haklısın zaten benim bi üstteki mesajımı dikkatle okursan sağlam bi vga nız yoksa sıradan ama gerçek değerlerde bi psu size yeterde artar diyorum.sen bana 8800 den bahsedıyosun.benimde oyle bi ekran kartım ve 4 çekirdekli işlemcim olsa en az alacagım psu 500 watt olur.ama adam diyoki sıradan bi işlemci olsun. e4500 sence ne kadar watt çekecekki? bu adamın sistemine en fazla 400 watt çok çok rahat yeter tabi 4500 alırsa.ayrıca o işinin ehli olan arkadaşa makine kimya nın bütün fabrikalarından teklif geliyor gel bizde hem bilgisayar hem de elektronik üzerinde çalış diye.bilmeden konuşmamak lazım....

8800gt 300ytl ye kadar bulunabilen ve artık orta seviyeye düşmüş bir karttır.eğer parçalar oc ile kullanılcaksa psu şart olur 65 wattlık bir işlemci oc ile 100 wattı bulur ve geçer. oc yapılmıyorsa o sistemde 350 watt yeterli gayet ama ama benim gibi ekran kartı-ram-kuzey chipseti-ve cpu da voltaj arttırarak kullanan birden fazla harddisk e sahip biri için sistemi riske atmış olursun. ayrıca fabrikalardan teklif gelmesi bir insanın güncel donanımlarda mükemmel olduğu anlamına gelmez o konuda aranan nitelikler tamamen farklıdır piyasayı bu konuda güncel takip etme gibi bi zorunluluğu yok. mesela üninin bilgisayar dersine giren bi hocamız wardı programlama elektronik her konuda beni tokat manyağı yapar ama bilg donanımı konusunda kendi dersinde adamı öğrenci konumuna sokuyordum ondan kıl olmuştu bana :P mesela sen 300 wattlık psu na o oc değerlerindeyken hd 3850 takabilirmisin makineyi direk eline alırsın %90.ayrıca psuya yük bindikçe voltaj değerlerini korumakta zorlanır psu bu da sistem stabilitesini etkiler. umarım söylediklerim açıklayıcı olmuştur.arkadaşa dönecek olursak alabileceğin markalardan aklıma gelenleri sıraliim asus-silverpower-tagan-coolermaster-high power-ocz-fsp bunlardan birinin 400 wattlık sistemini alırsan sorun yaşamazsın. ama paran warsa bence ileriyi düşün crossfire canın çeker yada ne biliim üst düzey bi ekran kartı hayali kurarsın sonra psu olayı hayallerine gölge düşürmesin istersen 500-550 watt bi psu almanı öneririm.coolermaster extreme power 500watt kullanıyorum memnunum fsp nin bluestormu genelde tercih ediliyor. o kadar para veremem dersen 400wattlık dediğim markalardan birini al geç.arıca psu alırken verimliliğine dikkat et ne kadar yüksek verim o kadar elektrikten tasarruf sonuçta

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.