Şimdi Ara

DDR2 SİSTEM TAVSİYE / E5450 - X5460 - ASUS P5B

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.336
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Eski bir masaüstü bilgisayarım var ve olabildiğince uygun fiyata güzel bir sistem yapmak istiyordum, bilgisayarım eski bundan iyi bir sistem olmaz diye yeni sistemlere baktım biraz pahalı geldiler malum dolar kuru vs... Ta ki Youtube'da bir video görene kadar, o videoyu burada paylaşmam doğru olur mu bilmediğim için paylaşmıyorum eğer sorun olmazsa linkini verebilirim.
    Videoda özetle anakartı Quad işlemcilere ve 8 GB RAM'i kaldırabiliyorsa; işlemci, RAM ve ekran kartını güncelleyerek uygun fiyata yeni oyunları bile belli FPS'lerde oynatabileceğiydi. Videoda tavsiye edilen donanımlar şu şekilde:
    - İşlemci için 2. elde Q9400 - Q9550 - Q9650 ya da yurt dışından E5450 -XEON X5460 -X5470 Server işlemcileri.
    - RAM'i 8 GB'a çıkarmak
    - Ve son olarak ekran kartında 2. el GTX750Ti - GTX950- HD7850 - R7270-HD7870 veya sıfır olarak GTX1050-RX460 - RX560

Sistem özelliklerim:
    Intel Core 2 Duo E4300 sl9tb 1.80GHz İşlemci
    Asus P5B Anakart
    ATI Radeon Sapphire x1550 512MB Ekran Kartı
    Boost BS-3508 350w Güç Kaynağı
    Frisby 6905WBS P4 350W Kulplu Pencereli ATX Kasa
    1+1 Olmak üzere 2 GB RAM (DDR2 800 MHz)
    250 GB Harddisk

Sizce bu sistemin parçalarını değiştirerek güzel bir sonuç elde edebilir miyim? Eğer olursa bana tavsiyeleriniz nelerdir? Bu arada bir Youtube kanalım var oyun videoları ve normal Vlog tarzı videolar çekiyorum şu anki sistemimde videoları editleyip Render almak tam bir işkence :)
    Bu şekilde sistemimi güncellersem Renderda fark olur mu? Render için hangi parçaları takmalıyım? Benim bu konularda bilgim yeterli değil, bu yüzden sizlere danışmak istedim..

Bu arada fiyat performans açısından Q9650 190 lira en ucuz gördüğüm XEON E5450 80 gibi fiyatlarda var. 110 tl lik bir fark olmayacaksa eski sisteme uçuk paralar vermek istemiyorum.

Q9650 den sonra en iyi render ve oyun için işlemci hangisidir? Bana uygun olanı hangisidir ilk hangisini arayayım. E5450 mi X5460 Q9550 fiyatları birbirlerine yakın. Malum Q9650 biraz pahalı? Ve o farkı ödememe değer mi bilmiyorum. Overclok durumu nasıldır bu işlemcilerin? Overclok yapmak mümkün ve mantıklı olur mu?

Birde aklımı karıştıran, bu ddr meselesi benim anakartım DDR2 Ram en yüksek 800 MHz takılabiliyor yanlış okumadıysam asusun sayfasından. Bu render ve oyun konusunda sorun yaratır mı yaratırsa ne kadar sıkıntı verir bana.

Yardımcı olduğunuz için şimdiden hepinize çok teşekkür eder, iyi forumlar dilerim..

• anakartin destekledigi var ise 4 cekirdekli x5460 aliexpresten ucuza almak şartiyla islemciyi guncelleyin rem ikici elde cok ucuza bulabilirsiniz 2 gb rem gunumuz ici az hic vakit kaybetmeden günceleyin ekran karti ici psu maliyeti nedeni ile 1050 ti öneriyorum 250 gb hdd eski ve yavastir ek olark sdd alirsaniz sizi memnuneder.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anakart 965P chipset, 45 nm işlemcilere beta bios ile destek veriyor. 1-2 gün önce aynı anakarta Q9550 deneyen oldu(forum konusu), çalıştıramadı belki de işlemci sıkıntılıydı. Mümkünse deneyerek alınız. Xeon işlemciler daha ucuza satılıyor ama modlu bios güncellemesi gerekiyor. Forum konusuna göz atabilirsiniz.

Ben de Gigabyte P35 DS3L anakart var, Q6600 ve 8 GB (4 adet 2 GB) Kingston slim DDR2 800 ramlerle sorunsuz kullanıyorum. Ekran kartını baştan 2. el GTX 950 almıştım ama çözünürlüğü DSR ile 1080p (monitörüm 1366*768) yapmama rağmen işlemci sever oyunlarda darboğaz oluyordu. Onu satıp HD7790 aldım, 250 TL cebimde kaldı. Renderda artış olacaktır, yeterli gelir mi bilmiyorum. Ama güncel oyunlar oynayacaksanız iyi sonuç verdiğini söyleyemem. CS lol gibi oyunlarda iş görüyor. Overclock için güç kaynağınız yetersiz 500 watt iyi marka güç kaynağı (silverstone, High Power, corsair, FSP gibi markalar) her türlü yeter ve 120 mm fanlı kule tipi soğutucu da gerekli.

Bazı oyun testleri yapmıştım, inceleyebilirsiniz.
    https://www.youtube.com/channel/UCFmCIQ-btVsv46u_o_LLKUA/videos?disable_polymer=1

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• a-f-h A kullanıcısına yanıt
    Hocam çok teşekkür ederim cevaplarınız için biraz araştırma sonucu uyar gibi duruyor ama bilemedim şimdi. İşlemciyi aliexpress üzerinden almayı düşünüyordum deneme şansım çok yok :(
    İşlemci konusunda biraz kararsız kadım E5450 - X5460 hangisi iyidir diye araştırmaya çalışıyorum. Overcloğu da bir gtx 1050 takarsam dar boğaz olmadan oynatsın diye istiyordum çünkü güç kaynağını da değiştirince yeni pc için anakart ve kasa kalıyor :)
    Youtube a video çekmeyi GTA V i özellikle çok istiyorum şuan minecraft videolarım bile baya sıkıntı kasarak oynuyorum. Ve yeni sistem kurmak en az 2-3 bin tl, bana ne kadar düşük fiyat o kadar iyi olur.
    Donanım arşivi böyle bir 2.el pc ile güzel bir sistem toplamıştı onunkinden tek fark benim ram DDR2 onun kullandığı DDR3 olacak.
  • Kullandığınız donanımların video çekimi için donanımsal desteği yok, hele bir de 720p çekiyorsanız kasmaları hissedersiniz. Nvidia'da (GTX kartlar, GT (1030 dahil) kartlarda yok) shadowplay; AMD'de (HD7770 ve üstü; tüm R7, R9, RX serisi kartlar) relive ile FPS düşmeden çekim yapabilirsiniz. HD7790lı videolar relive ile, GTX 950li videolar Open Broadcaster Software ile çekildi.

Ben 3.40 GHz'de kullanıyorum bu halde bile darboğaz yapıyor, 3.8-4.0 GHz'de 30'un altını görmeden oynarsınız. Bu hıza stabil olarak çıkar mı? Ekran kartı olarak (sıfır veya 2. el kutulu-faturalı-garantili) RX 550 / 460 veya GTX 950 / 1050 bakabilirsiniz. Fiyatlarda stok sıkıntısı nedeniyle uçmuş durumda 1050 bile 600'e dayanmış.

Bu arada monitör çözünürlüğü nedir? Sadece VGA mı var yoksa DVI veya HDMI da var mı? Bu yeni seri (Nvidia 1000 serisi ve AMD RX) ekran kartları VGA monitörde aktif dönüştürücü (HDMI to VGA) olmadan görüntü veremiyor.

Pubg, BF1 gibi oyunlar da oynayacaksanız en azından i5-2500+H61 anakart+8 GB DDR3 ram set bakabilirsiniz.

Hocam monitörüm aoc e2270swn marka inanın çok anlamadım monitör ile ilgili sorunuzu :( alta da özelliklerinin linkini bırakıyorum.
    http://eu.aoc.com/tr/products/e2270swn/specs?redirected=true

i5 2500 DDR3 ram set dediğiniz sistem ne kadar gelir ortalama?

Birde hocam gta5 bench testinizi izledim 30 un altına birkaç saniye inmiş ve onlarda da herhangi bir kasma hissetmedim ve sizde sonuçta kayıt almışsınız bu çok iyi bir performans değil mi? Dar boğazı gördüm ama bi kasma hissetmedim. Böyle olsa bilgisayarım keşke dedim yani :)
  • RX 550, RX 460, GTX 1050 gibi kartlarda VGA çıkışı yok, hatta 5-10 TL'lik basit dvi-vga adaptörler bu işe yaramıyor. HDMI to VGA aktif dönüştürücü gerekli. Kullandığınız monitör sadece VGA girişli bu yüzden bu dönüştürücü lazım. GTX 900, 700 serisi kartlar ve AMD R7, R9 kartlarda böyle sıkıntı yok, basit dvi-vga adaptör ile kullanılır.

i5-2500lü setler 500 TL civarına bulunuyor.

Overclock biraz da şans işi. 3.5 ghz'i görebilirseniz olabilir ama soğutucu ve güç kaynağı masrafı da olacak. Karar sizin.

• Hocam hemen baktım hdmı to vga kablolar 15-20 tlye var internetten bakınca eğer onlar olursa sorun yok sanırım.

Sizin bana render ve oyun performansı bakımından sistemime yapacağınız tavsiye nedir? E5450 mi x5460 mı? Ve ekran kartı yönünden tavsiyeniz ne olur? Bu şekilde yükseltme yaparsam ram ve işlemci 200 tl ye falan geliyor üstüne birde ekran kartı parasıyla uygun fiyata güzel bir sistem gibi duruyor. (DDR2 800 MHz ram sorun olmayacaksa)

Sizin dediğiniz 500 tl de sadece işlemci anakart ve ram var değil mi ekran kartı yok içinde? Birde güç kaynağı gerekirse baya pahalıya gelebilir bu sistem bilmiyorum ama ne kadar tutar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oktay320 -- 1 Şubat 2018; 14:21:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Başka forumda da konu açmışsınız. Pubg de oynarım demişsiniz. Aşağıdaki gibi bir set bakınız bence.

http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=130523552

Ya da Xeon X3440/3450/3460 işlemci ile H55/P55 anakartlı set bakabilirsiniz. Ama anakart kısmı sıkıntılı, OEM dandik marka anakart çok. Asus, MSI, Gigabyte bulabilirseniz iyi.

GTX 1050 (2. elde 500₺) veya RX 460 (2. elde 400₺) mevcut güç kaynağı ile idare edebilirsiniz.

250 GB harddisk (GTA 5 70-80 GB) yetmeyebilir. 2. elde 80 TL civarına 500 GB sata3 hdd bakabilirsiniz. Artan parçaları da satarsınız.

Sıfırdaki stok sorunu 2. el piyasasını da vurmuş. Sıfır piyasasında GTX 1050 / RX 560 üstü kartlarda absürt fiyatlar var. Gerçi 1050 bile pahalı ama diğerlerinin yanında yine iyi kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a-f-h -- 1 Şubat 2018; 18:15:08 >

Evet hocam piyasanın en kötü olduğu dönemde kanal açıp sistem toplamaya merak sardık :)

Hocam açıkcası bu sene birsürü çıkacak işlemci anakart vs. var ve piyasa şuan çok kötü x3440 vs gibi bir sistem en az 1000 tlye patlayacak bana diğer forumda da gördüyseniz. Ve çokta güncellenebilir ileriye dönük bir sistem de olmayacak. E birde 3440 için oc. tavsiye etmiş ama psum 350w değişmesi gerekecek. Ki olmazsa olmaz harddisk konusu da var bir yandan ki hardiski sistemlere çok dahil etmedim biraz zorlayıp 1tb. harddisk alsam ilerde kullanacağım bilgisayara bile takabilirim sorun olmaz ve acelesi de yok.

Şimdi en ucuz fiyata güncel oyunları açabilecek sistem olarak gördüğümden e5450 x5460=100 tl. 4x2gb ram ortalama 100 tl ve takacağım ekran kartıda 300-600 arası gibi duruyor ve 500-800 tl arasına sistemi en uç seviyeye yükseltmiş olacağım elimdede fazla boşa giden parça olmayacak diye düşünüyorum yanlış mıyım ne dersiniz?

Bu arada size çok minnettarım hem samimi hem yardımsever birisiniz çok teşekkür ederim :)

• E5450/X5460 ve 8 GB ram yanına 2. elden RX 460(kutulu faturalı garantili) bakarsınız. 6 pin ekstra güç girişi olan ekran kartları o güç kaynağı ile olmaz. İleride iyi bir güç kaynağı ve 120 mm kule soğutucu ile hız aşırtma denersiniz.

• Xeon işlemcileri test ettinmi çalışıyormu anakartta ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.