Şimdi Ara

Karaca Grey Stone Bio Granit Tencere Tava (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
294
Cevap
20
Favori
101.986
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ben de bu meseleyi araştırıyorum. 26 cm ve 30 cm lik iki tava lazım bize. Almışken iyi bir şey olsun diyoruz. Karacanın biogranit tavaları alınır mı acaba?
  • Yazışmaların önemli bir kısımlarını okudum bilgilendiren arkadaştan ALLAH razı olsun. Evimde köy usulü toprak göveç ile sahanlar var galiba en sağlıklısı böyle beslenmek.
  • Tefal titanium serisi için yorumu olan var mıdır?
  • bu konuyu açan olarak aslında çok iyi bildiğim bir konunun tartışılmasını izledim, güzel oldu gayet. granit diye bir şey yok hatta seramik diye bir şey de yok tencere tava kaplamalarında. her ikisi de ptfe bazlı boya. granit denilen şey en az beş kat ptfe atılması ile oluşan muadillerine göre kalın yapışmaz yüzeyi olan bir iş. seramik dedikleri kaplamada da içinde eser miktarda kattıkları seramik tozlarının kullanılması.
    ismini vermeyeceğim bir markanın çabaları sonucu geçtiğimiz haftalarda tarım bakanlığı bu granit işi için bir karar aldı. granit kelimesinin tüketiciyi yanılttığını ve granit içermediğini bu yüzden bu ifade yerine "granit görünümlü ptfe" ifadesinin kullanılmasına hükmetti ve bunu yayınladı. muhtemelen bu karar sanayi bakanlığı'na da tebliğ edilecek ve piyasa gözetimlerine dahil edilecek. bundan sonra bu ifade ile karşılaşmanız şaşırtmasın sizi.

ek: bu karara itiraz geldiği için uygulama konamadı ve ne zaman konacağı belli değil hala...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi black exodus -- 8 Ağustos 2016; 9:51:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: black exodus

bu konuyu açan olarak aslında çok iyi bildiğim bir konunun tartışılmasını izledim, güzel oldu gayet. granit diye bir şey yok hatta seramik diye bir şey de yok tencere tava kaplamalarında. her ikisi de ptfe bazlı boya. granit denilen şey en az beş kat ptfe atılması ile oluşan muadillerine göre kalın yapışmaz yüzeyi olan bir iş. seramik dedikleri kaplamada da içinde eser miktarda kattıkları seramik tozlarının kullanılması.
    ismini vermeyeceğim bir markanın çabaları sonucu geçtiğimiz haftalarda tarim bakanlığı bu granit işi için bir karar aldı. granit kelimesinin tüketiciyi yanılttığını ve granit içermediğini bu yüzden bu ifade yerine "granit görünümlü ptfe" ifadesinin kullanılmasına hükmetti ve bunu yayınladı. muhtemelen bu karar sanayi bakanlığı'na da tebliğ edilecek ve piyasa gözetimlerine dahil edilecek. bundan sonra bu ifade ile karşılaşmanız şaşırtmasın sizi...

teşekkürler, bunu öğrendiğim iyi oldu ...
  • Granit sağlıksız seramik teflon da sağlıksız nerde pişecek bu yemekler yapışmayan tava ne var başka? Granit teflondan da mı sağlıksız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • FUAT775 F kullanıcısına yanıt
    bence hic tartismaya gerek yok gecen aldigim tefalin titanyum teknolijili tavasi cok guzel kesinlikle tavsiye ederim. Cok da saglikli, ustelik digerleri gibi yemekler yapismiyor. Inanmazsaniz buyrun linki inceleyebilirsiniz:http://www.hurriyet.com.tr/paylas/mutfaktaki-en-yeni-ve-en-saglikli-trend-titanyum-2352
  • quote:

Orijinalden alıntı: elvismail

Granit sağlıksız seramik teflon da sağlıksız nerde pişecek bu yemekler yapışmayan tava ne var başka? Granit teflondan da mı sağlıksız

Granitler de teflon, kaliteli teflon diyelim. Teflonu çizilmediği sürece düşük sıcaklıklarda kullanmanız sağlıklıdır.

Çelik ve demirdöküm tava tencereler en sağlıklı olanlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: nazli123

bence hic tartismaya gerek yok gecen aldigim tefalin titanyum teknolijili tavasi cok guzel kesinlikle tavsiye ederim. Cok da saglikli, ustelik digerleri gibi yemekler yapismiyor. Inanmazsaniz buyrun linki inceleyebilirsiniz:http://www.hurriyet.com.tr/paylas/mutfaktaki-en-yeni-ve-en-saglikli-trend-titanyum-2352

Hocam nasil peki urunden memnun musunuz? Bu arada %100 titanyum kaplamami?

• hipnozum H kullanıcısına yanıt
    ben cok memnunum, %100 titanyum kaplamali diye biliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: black exodus

bu konuyu açan olarak aslında çok iyi bildiğim bir konunun tartışılmasını izledim, güzel oldu gayet. granit diye bir şey yok hatta seramik diye bir şey de yok tencere tava kaplamalarında. her ikisi de ptfe bazlı boya. granit denilen şey en az beş kat ptfe atılması ile oluşan muadillerine göre kalın yapışmaz yüzeyi olan bir iş. seramik dedikleri kaplamada da içinde eser miktarda kattıkları seramik tozlarının kullanılması.
    ismini vermeyeceğim bir markanın çabaları sonucu geçtiğimiz haftalarda tarım bakanlığı bu granit işi için bir karar aldı. granit kelimesinin tüketiciyi yanılttığını ve granit içermediğini bu yüzden bu ifade yerine "granit görünümlü ptfe" ifadesinin kullanılmasına hükmetti ve bunu yayınladı. muhtemelen bu karar sanayi bakanlığı'na da tebliğ edilecek ve piyasa gözetimlerine dahil edilecek. bundan sonra bu ifade ile karşılaşmanız şaşırtmasın sizi.

ek: bu karara itiraz geldiği için uygulama konamadı ve ne zaman konacağı belli değil hala...

Hocam peki tefal'in titanyum kaplamali yeni cikan tencere,tavalarini nasil buluyorsunuz? Saglikli mi, tavsiye eder misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: andora1

Nereyi araştırdınız kardeşim siz? .
    Ptfe olmadan o ürün üretilemez . Yapışmazlık başka türlü elde edilemez. Niye anlamıyorsunuz.

Bak buda kimyasal yapısı :

Gövde : %70.1 ila %95,7 aralığında alüminyum. (A-Lü-Min-yum yani ALZHEİMER hastalığının tetikçilerinden.) Bu gövde ile başbaşasın
    İç kaplama : Ptfe grnait non-stick : %3,2 ila %7,1 oranında. (ürünün tipine göre değişir yani tencerede daha yoğun tavada daha az kullanılır.)
    dış kaplama :ptfe granit non stick : 2,6 ila %4,6 oranında
    kulplar : %22 thermosetting plastik bazlı bakalit. neymiş BA-KA-LİT.
    vidalama : 0,7% çelik alaşım. Yani paslanır...

Al güle güle kullan araştırmacı arkadaşım o zaman ne bilime saygınız var ne de bilene. Unutmayın reklam cesetlerinize sırıtan bir leştir!. İçine siniyorsa çoluğuna çocuğuna yemek pişir bu kaplarda sonrada mide barsak dertleriyle sağlığın ile uğraş dur!.
    Anlamıyorum ki nesini anlamıyorsunuz
    Al bir tane ürün o zaman götür çayırova Tubitak labaratuarına sor sorgula analiz ettir. Ürün sağlıksız maddelerle dolu. Hani nerede sağlık raporu bu ürünün? Karaca üretici değil ki, başka birine ürettiyor bu ürünü peki o üretici kim? Dünyada bio-granit diye bir kaplama türü yoktur!. İç kaplaması nedir hangi kimyasallarla üretilmiştir? Maden araştırdın yaz o zaman bilelim.
    Firmanın temsilcisi misin nesin anlamadım ki????

Hocam peki tefal'in yeni cikan titanyum kaplamali urunlerine ne diyorsunuz, fikrinizi alayim @kimyagerman

• Merhaba arkadaşlar
    Öncelikle granit tava araştırmam sonucu bir kaç bilgi paylaşmak isterim. Tavalar belirli bir şekil alma sürecinden geçer. Bir metalurji ve malzeme mühendisi olarak bir tava kesinlikle granit formda biçimlendirilemez. Granit demeleri tamamen doğal taş yani sağlıklı vurgusu yapmak amacıyladır. Aynı zamanda bir kandırmadır. Granit tavaların yüzeyi granit boyadır. Bu bağlamda kırçıllı yapıyı yakalamanız mümkündür.

Gelelim teflon kaplamaya. Tefal tavalar kesinlikle teflon kaplama değildir. Teflon tek başına bir marka aynı zamanda PTFE denilen bir polimerdir. Ve 260 derece üzerinde bozulmaya başlar. Tefal marka olarak en eski tava markası olduğu için teflon tavalara tefal tava denilmiştir. Selpak gibi milangaz gibi.
    Yani tefal kaplamaların yüzeyinde PFOA, kurşun ve kadmiyum içermez bir geri dönüştürülebilir bi kaplama bulunmaktadır. Tefal titanyumlar ise insan vücudunda bile kullanılabilen doğanın en sert malzemesi titanyum kullanılmaktadır.

Evde çok yemek yapan biri iseniz bir tane tefal tava aldıktan sonra kesinlikle devamını alacağınızı umuyorum. Ben yıllardır kullanıyorum. Sıfır yapışma. Yapışıyor diyen yalan söyler. Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: zencuse

Merhaba arkadaşlar
    Öncelikle granit tava araştırmam sonucu bir kaç bilgi paylaşmak isterim. Tavalar belirli bir şekil alma sürecinden geçer. Bir metalurji ve malzeme mühendisi olarak bir tava kesinlikle granit formda biçimlendirilemez. Granit demeleri tamamen doğal taş yani sağlıklı vurgusu yapmak amacıyladır. Aynı zamanda bir kandırmadır. Granit tavaların yüzeyi granit boyadır. Bu bağlamda kırçıllı yapıyı yakalamanız mümkündür.

Gelelim teflon kaplamaya. Tefal tavalar kesinlikle teflon kaplama değildir. Teflon tek başına bir marka aynı zamanda PTFE denilen bir polimerdir. Ve 260 derece üzerinde bozulmaya başlar. Tefal marka olarak en eski tava markası olduğu için teflon tavalara tefal tava denilmiştir. Selpak gibi milangaz gibi.
    Yani tefal kaplamaların yüzeyinde PFOA, kurşun ve kadmiyum içermez bir geri dönüştürülebilir bi kaplama bulunmaktadır. Tefal titanyumlar ise insan vücudunda bile kullanılabilen doğanın en sert malzemesi titanyum kullanılmaktadır.

Evde çok yemek yapan biri iseniz bir tane tefal tava aldıktan sonra kesinlikle devamını alacağınızı umuyorum. Ben yıllardır kullanıyorum. Sıfır yapışma. Yapışıyor diyen yalan söyler. Teşekkürler.

Doğanın en sert malzemesi neye göre titanyumdur? Elmas en sert malzeme olarak bilinir.

"Yani tefal kaplamaların yüzeyinde PFOA, kurşun ve kadmiyum içermez bir geri dönüştürülebilir bi kaplama bulunmaktadır."
    Yani PTFE bulunmakta mıdır?

Tavalarda kullanılan titanyum yemeğe geçmekte midir?
    http://www.zararlar.com/titanyum-dioksit-zararlari.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: MrKemal17

quote:

Merhaba arkadaşlar

Doğanın en sert malzemesi neye göre titanyumdur? Elmas en sert malzeme olarak bilinir.

"Yani tefal kaplamaların yüzeyinde PFOA, kurşun ve kadmiyum içermez bir geri dönüştürülebilir bi kaplama bulunmaktadır."

En sert malzeme olarak kullanılabilecek en sert malzeme demeliydim haklısınız. Elmas kullanmayacaklarına göre. Sizin verdiğiniz linki keşke okusaydınız. Titanyum dioksit kimya sanayiinde bir katalizördür. Gıdalara ve kimyevi maddelere karıştırılır. Titanyum kaplama ile hiç bir alakası yoktur.
    Biliyorsunuz ki elementler farklı yapılarda bulunabilir. Örneğin; karbon atomu yüksek basınç altında kristal kafes yapısı değişerek elmas olur ya da demir atomu 912 derecede HMK yapıdan YMK yapıya geçer. Titanyum ile titanyum dioksit i karşılaştırmakta bu denli saçma ve gülünçtür. Ozaman implant uygulamasında dişte titanyum kullanıyorlar bu zararlı mıdır hayır. Peki titanyum dioksit kullanabilselerdi ki sanmıyorum o forma girebileceğini zararlı olabilirdi. Teşekkür ederim
  • quote:

quote:

quote:

Merhaba arkadaşlar

En sert malzeme olarak kullanılabilecek en sert malzeme demeliydim haklısınız. Elmas kullanmayacaklarına göre. Sizin verdiğiniz linki keşke okusaydınız. Titanyum dioksit kimya sanayiinde bir katalizördür. Gıdalara ve kimyevi maddelere karıştırılır. Titanyum kaplama ile hiç bir alakası yoktur.
    Biliyorsunuz ki elementler farklı yapılarda bulunabilir. Örneğin; karbon atomu yüksek basınç altında kristal kafes yapısı değişerek elmas olur ya da demir atomu 912 derecede HMK yapıdan YMK yapıya geçer. Titanyum ile titanyum dioksit i karşılaştırmakta bu denli saçma ve gülünçtür. Ozaman implant uygulamasında dişte titanyum kullanıyorlar bu zararlı mıdır hayır. Peki titanyum dioksit kullanabilselerdi ki sanmıyorum o forma girebileceğini zararlı olabilirdi. Teşekkür ederim

Yine hatanız var, bir tavada kullanılacak en sert malzeme titanyum değildir. En basitinden titanyumdan daha sert çelikler mevcut ve tava üretiminde kullanılabilir. Elması tavada kullanacakları için yazmadım, bir metalurji ve malzeme mühendisinin doğanın en sert malzemesini doğru öğrenmesi için yazdım.

Verdiğim linki zaten okudum. Titanyum dioksit genellikle gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılır, katalizör olarak kullanılan titanyum bileşiği titanyum tetraklorid'dir.

Titanyum yemeğe geçer mi diye sordum, çünkü; titanyum havadaki oksijenle tepkimeye girip titanyum dioksit oluşturabilir diye düşündüm ancak az önce biraz araştırdım ve bu durum pek mümkün olmaz gibi gözüküyor. Tavanın sıcaklığı 610°C'yi geçerse bu risk söz konusu. Eğer araştırmam yanlış değilse bu konuda endişe duymaya gerek yok.

Ayrıca bilmediğimden sordum ama cevap vermemişsiniz: Tefal titanyum tavalar PTFE içermekte midir?

Titanyum kaplama hangi malzemenin üzerine yapılmakta? Kaplama saf titanyum olarak mı, alaşım olarak mı kullanılmakta?
  • 8 - TEFAL yapışmaz kaplaması neden yapılmıştır ve ne kadar emniyetlidir?

Tüm yapışmaz kaplamalar politetrafloretilen denilen bir plastik polimerin kısaltılmış adı olan PTFE içerir. Yapışmaz yüzeye parıltılı görünümünü sağlayan kaygan bileşen budur. PTFE "tetra flor etilen" içerir; bunlar yalnızca karbon ve flor içeren moleküllerdir. Yapışmaz kaplama asit ya da alkalin maddelerin saldırısına uğramaz ve ısı karşısında durağandır. Fransa, Avrupa, ABD ve diğer ülkelerdeki resmi sağlık kuruluşları PTFE yapışmaz kaplamaların tencerelerinde kullanımını onaylamıştır. Gerçekte, yiyecek, su ya da ev temizlik malzemeleriyle kimyasal reaksiyona girmeyen etkisiz bir maddedir. Yutulması durumunda, vücutta tümüyle zararsızdır. Aslına bakılırsa, yapışmaz PTFE maddesi o kadar emniyetlidir ki, tıpta kalp stimülatörlerini, atardamar yerine kullanılan küçük boruların kaplanmasında kullanılır; hatta, ciddi böbrek rahatsızlığı olan hastalara enjekte edilir.

http://www.tefal.com.tr/Consumer+service/Questions+and+answers/Home+questions+and+answers.htm?DdlFamily=%7B80FBBA56-689E-4231-A400-3FC0F7F937C8%7D
  • quote:

8 - TEFAL yapışmaz kaplaması neden yapılmıştır ve ne kadar emniyetlidir?

Tüm yapışmaz kaplamalar politetrafloretilen denilen bir plastik polimerin kısaltılmış adı olan PTFE içerir. Yapışmaz yüzeye parıltılı görünümünü sağlayan kaygan bileşen budur. PTFE "tetra flor etilen" içerir; bunlar yalnızca karbon ve flor içeren moleküllerdir. Yapışmaz kaplama asit ya da alkalin maddelerin saldırısına uğramaz ve ısı karşısında durağandır. Fransa, Avrupa, ABD ve diğer ülkelerdeki resmi sağlık kuruluşları PTFE yapışmaz kaplamaların tencerelerinde kullanımını onaylamıştır. Gerçekte, yiyecek, su ya da ev temizlik malzemeleriyle kimyasal reaksiyona girmeyen etkisiz bir maddedir. Yutulması durumunda, vücutta tümüyle zararsızdır. Aslına bakılırsa, yapışmaz PTFE maddesi o kadar emniyetlidir ki, tıpta kalp stimülatörlerini, atardamar yerine kullanılan küçük boruların kaplanmasında kullanılır; hatta, ciddi böbrek rahatsızlığı olan hastalara enjekte edilir.

http://www.tefal.com.tr/Consumer+service/Questions+and+answers/Home+questions+and+answers.htm?DdlFamily=%7B80FBBA56-689E-4231-A400-3FC0F7F937C8%7D

PTFE içeriyorsa o zaman diğerlerinden bir farkı yok, 260°C'yi geçirmeden kullanmak gerekli ama tavaların üzerinde bunu görebileceğimiz bir termometre yok.
  • quote:

PTFE içeriyorsa o zaman diğerlerinden bir farkı yok,

Hocam tartışmaya ortadan girmek gibi olmasın bu noktada bildiğim bir kaç şeyden bahsetmek istiyorum herkese. Zaten yapışmazlık özelliği teflon türevlerine özgüdür, buna alternatif bir malzeme yoktur. Uzay mekiklerini bile hava sürtünmesinden korumak için teflonla kaplıyorlar. O bahsedilen titanyum alaşım çok büyük ihtimalle da Quantanium ticari adıyla bilinen şey ve bu malzeme PTFE(nam-ı diğer teflon) içermektedir. Eğer gerçekten teflon içermiyorsa, aynı yapışmazlığı sağlayamaz zaten.

O yüzden sağlıklı olduğu iddia edilen yapışmaz malzemeler aramayın, yok çünkü. Onun yerine klasik malzemeleri etkin şekilde kullanmayı, temizlemeyi alışkanlık haline getirmemiz lazım.

Tefal mevzuna gerince, bildiğim kadarıyla Tefal Türkiyede DuPont'tan lisanslı teflon kaplama malzeme üretimi yapan yegane markadır. O yüzden illa yapışmaz istiyorum diyorsanız Tefal alın, hiç değilse ne idüğü belirsiz yok biozirkonyumdur yok bilmemne granitidir gibi Türkiye pazarı dışında rastlanmayan kaplamalardan farklı olarak teflon hakkında yapılmış bir ton araştırma, FDA onayı vs var, neyle uğraştığınızı bilirsiniz.

Edit: Ha bir de bu malzemeleri kanserojen-kanserojen değil diye değerlendiriyor herkes ama polimer malzemelerin sağlığa diğer bir etkisi de endokrin sistem üzerinden oluşur. Yani vücudun hormonel düzenini değiştirebilirler, öldürmezler ama süründürürler, bkz: kısırlık, guatr, erken-geç ergenlik gibi rahatsızlıklar. Ama bunu uzun bir kullanım sürecinden sonra yapacakları için bu konuda fazla araştırma yapılamamaktadır. Yani araştırmalara da pek güvenmeyin derim ben, mümkün olabildiğince uzak kalın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kiralik kettle -- 23 Eylül 2016; 19:41:25 >
  • Tava alıcam seramik mi granit mi bakmalıyım acil tavsiye lazım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.