Şimdi Ara

KAPORA VERDI GERI VERMELIMIYIM LUTFEN YARDIM EDIN (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
334
Cevap
1
Favori
57.358
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benimde başımdan bir sene kadar evvel benzer bir durum geçti. Bmw aracım vardı sattım. Tertemizdi. Piyasadaki ezilmiş, hor kullanılmış, bakımları yapılmamış 3 serilerinden değildi trameri bile yoktu hatasız boyasız çizik dahi yoktu araçta. ( Araç severler bilir ikinci el Bmw hele hele 3 serisi temiz kazasız bakımlı bulmanın ne kadar zor olduğunu.) Her şeyiyle de şeffaf davrandım alıcı çocuğa, dedim bak kardeş dediklerim dışında birşey çıkarsa gel ekspertize verdiğin parayı da ben sana geri iade ederim. Soktuk ekspertize dediğim gibi çıktı ve kapora vermedi. Neyse araca da başka bir alıcı geldi baktı dedi beyefendi tamam ben alıyorum arabayı. Dedim ki bir arkadaş bakmıştı dün bir daha da konuşmadık bakalım ne diyecek. Ben kapora veririm dedi sen bana ver araba güzel. Dur dedim bir arayalım arkadaşı onla konuşmadan senden kapora almayayım. Aradım telefonda açtım hoparlörü durumu izah ettim birader bak yanımda arkadaş alacak aracı bilgi vermiş olayım. Arabayı al diye seni sıkıştırmaya çalışmtığımı düşünme yanlış anlama bak yanımda arkadaş dilersen konuş. Alıcı da anlayışlı davrandı peki dedi. Bana 500 TL kapora havale etti ilandan kaldır dedi aracı ilk arkadaş. Ah abi keşke dün isteseydin ekspertizden sonra benden kapora dedi. Ben de dedim ki kardeş senin içinden gelmiyorsa ben neden senden zorla kapora isteyeyim demek ki içine sinmemiş. Neyse abi 2 ya da 3 gün bana müsaade et dedi haftaiçi yoğunum haftasonu devir yapalım ya da öbür hafta Pazartesi tamam kardeş hayhay nasıl dilersen. 3 gün sonra beni aradı abi şey ben aracı almaktan vazgeçtim. Kardeşim hayırdır ne oldu kredin falan mı çıkmadı ? Öyleyse buyur hay hay. Yok kredim çıkıyor da senin araç biraz fazla rakamı 3-4 bin daha fiyattan düşmen lazım yoksa başka araç alacağım. Kardeş dedim bak ben senden zorla kapora almadım, kredin de çıkıyor, yalan dolanda yapmadım herşey şeffaf. O zaman yanında iken aradığım arkadaş ile görüşeyim telefonda, durumu izah edeyim şayet alırsa hay hay paranı geri iade ederim. Yok öyle şey paramı iade et sonuçta almak zorunda değilim dedi. Dedim bekle. Arkadaşı aradım abi dedi size ben anlayış gösterdim, öbür arkadaşa da ancak durum öyle olunca inanın başka araç aldım yoksa aracınız güzel yanlış anlamayın satmadınız diye gıcık gittiğimden değil inanmıyorsanız aldığım aracın ruhsatını atayım dedi. Dedim yok birader estağfurullah ne haddimize sana hesap sormak hayırlı uğurlu olsun yeni aracın. Bunu aradım bak dedim arkadaş yeni araç almış. İnanmıyorsan telefonunu vereyim sende konuş. Kusura bakma senin bir mağduriyet durumun yok, keyfi bir gerekçe ile satıştan caymışsın ve benim satışıma da engel oldun. O arada başka bir alıcı olmasaydı ya da senin kredin çıkmasaydı ben sana tabi ki bu parayı iade ederdim ama kusura bakma bu şekilde ben bu parayı sana veremem. Almak istiyorsan aracı gel buyur senindir yoksa yapabileceğim birşey yok dedim kapattım telefonu. Benden de 7-8 yaş kadar küçük birisi baktım çirkinleşmeye başladı 28-30 yaşlarında. Whatsapp tan mesaj atmış Bana bak lan kimse bize piyasa cambazlığı yapamaz çakal. Vermezsen parayı da gelirim kapıyı çalar eşinden isterim evini biliyoruz. Biz Diyarbakır lıyız. ( Lütfen yazıyı okuyan varsa Diyarbakır lı arkadaşlar yanlış anlamasınlar alınmasınlar onları kötülediğim için demiyorum adamın yazdığını paylaşıyorum sadece. Selam olsun Diyarbakır a) adamın g.tünden kan alırız vereceksin lan o parayı. Buna o sinirle açarsın telefon ağzıma geleni saydım ama çıktım sokağa inliyor sokak insanlar camdan çıktılar bakıyorlar ne oluyor diye. Hadi lan dedim bekliyorum seni çık gel sakın gelmemezlik etme gelmezsen adam değilsin tamam mı hadi gel bekliyorum seni bir ton küfür ettim gelmezsen diye. O gün bugün gelecek :) Benim de böyle bir nahoş deneyimim olmuştu.

Hukuken verilen teminat akçesini geri vermemenizin hiçbir sakıncası yoktur. Size verilen bir lütuf değil, hakkınız olan, satış sırasında toplam bedelden düşeceğiniz, alıcının ciddiyetini samimiyetini gösteren ve sizin başka satıcılara aracı vermemeniz durumunda uğrayabileceğiniz zararlara karşı bir korumadır. Malum her şey kanunlarla sağlanamıyor. Kanunların yetmediği yerde de, işin vicdan kısmı devreye girdiğinde, alıcının sizi arayıp durum budur diyip meramını anlatması benim kredim çıkmadı, bir cenazem oldu vs ( tabi bunları belgelendirecek. Yoksa yalandan nasıl olsa kim ölmüş mantığıyla kendi çıkarı için size yalan söylemediğinden emin olmanız lazım. İnsanoğlu bu maalesef fırsatını bulduğu zaman herşeyi yapabiliyor ! ) ve o bu gerekçeleri sunduğu zaman aralığında sizin aracınıza başka alıcı çıkmadıysa vermeniz daha münasip olabilir. Satıştan herhangi bir şekilde siz vazgeçti iseniz zaten vermeniz icap eder. Onun dışında ister cenazesi olsun, ister kredisi çıkmasın, sizin bir başka araç satışınıza engel olmuşsa ve diğer alıcı da siz satmadığınız için aracı başka araç almışsa ya da herhangi bir şekilde siz o vakit yok dediniz konu kapandı abi dedi ise bu parayı vermemek en doğal hakkınızdır. Zaten aksi takdirde kaporanın bir anlamı kalmaz ki amacı ne o zaman kaporanın herkes kaporasını şartsız koşulsuz geri isteyebilecekse ?

• Çok değişik hikayeler valla. Allah tuhaf insanlarla karşılaştırmasın bu işlerde.

Ben olsam aynı veya daha fazla fiyata satış gerçekleştirirsem kaporasını iade ederdim. Yalnız aradan kaç gün geçtiyse onun da para maliyetini hesap edip yekünde zarara uğratıyorsa onu kesip gönderirdim (malum enflasyon ülkesiyiz, 1 günü bile düşünmek gerekir).
  • Başka alıcı varmiydi yoksa geri gönderin yada bir miktar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şimdiye kadar hiç kaporalı alım satım yapmadım. Ama birisi zorla kapora verirse ve sonradan cayarsa yakarım kaporasını acımam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi whitewolf101 -- 27 Mayıs 2020; 15:33:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 0nur!

Çok değişik hikayeler valla. Allah tuhaf insanlarla karşılaştırmasın bu işlerde.

Ben olsam aynı veya daha fazla fiyata satış gerçekleştirirsem kaporasını iade ederdim. Yalnız aradan kaç gün geçtiyse onun da para maliyetini hesap edip yekünde zarara uğratıyorsa onu kesip gönderirdim (malum enflasyon ülkesiyiz, 1 günü bile düşünmek gerekir).
    Valla ilginçmiş siniz Hocam Demek yıllık enflasyonu, gün sayısına bölüp, o miktarı kesip, kalan miktarı karşı tarafa iade edeceksiniz??? Enteresan...
  • Kapora vermek demek arabayı ben alacağım , eğer alırsam verdiğim kaporanın üstünü tamamlarım , eğer almazsam arabanı meşgul ettiğim için sana ödediğim paradır demek.

Şimdi adam beni arada , 1 hafta sonra aracı kesin alıyorum al buda 1000 TL kapora dese , sonra geri vazgeçse ? Neden 1000 lirayı geri vereyim ? Benim arabamın 1 hafta yatma bedelini kim ödeyecek. Belki o süre içinde 500 kere satardım.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • iki açıdan da geri vermek zorundasın; islami açıdan kaporayı geri vermemek caiz değil, yasal açıdan da geri vermek zorundasın. zira kapora bir çeşit avans. cayma bedeli değil. satmadığın bir ürünün avansını geri vermek zorundasın.
  • Geçen sene 18 mart 2019 tarihinde 2017 model 1.6 lgli megane 4 sedan aracamı sattım. Alıcı arkadaş aracı almadan 2 hafta önce aradı. Pazarlığı yaptıkz anlaştık. Kaç lira kapora göndereyim dedi. Kaporaya gerek yok. Bizde laf ağızdan bir kez çıkar dedim. Abi yalnız bir isteğim var. Vadeli hesapta param var. 2 hafta sonra vadesi dolacak. Hem ayın 15inden sonra eniştem de biraz yardım edecek, param yetişmiyor, eksik kalıyor dedi. Ben de baktım iyi çocuk tamam dedim. İlanı siteden kaldırdım. 2 haftadan fazla bekledim. İnanın 2 hafta içinde aracın fiyatı en az 3-5 bin lira arttı. Ben fiyatı lubat ayına göre yazmıştım. Arkadaş da şubat ayının sonunda aramıştı. Benim aracın eş değer fiyatlarına baktım en az 3,5 bin lira zararım oldu. Ama söz ağızdan nir kere çıkar. Arkadaş 18 martta bursdan geldi. Allah razı olsun beklediniz dedi. Aracı aldı gitti. İyi bir arkadaşa gitti. Sevindim. Helali hoş olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hemican

Kaporayi geri vermemek sizin en dogal hakkiniz. Belki o kapora vermese simdi baskasina satmistiniz bile arabayi.
    Fakat ben olsam rahatsiz olurdum geri verirdim herhalde.
    arkadaş bir araştırın, öyle söyleyin bunu yahu. böyle bir hak-hukuk konusunda nasıl kafadan atarsınız? kapora bir çeşit avanstır, satılmamış ürünün avansı iade edilir. kapora cayma bedeli değildir, cayma bedeli başka birşeydir.
  • kaparo mantığını bir türlü anlamış değilim.

aracı almak isteyen kişi size 300 tl vererek malı alacağını taahhüt ediyor.
    o vazgeçerse 300 tl yanar, peki siz vazgeçerseniz ne olur.
    300 tl yi iade edersiniz ama bence sizin de üste 300 tl daha vermeniz gerekir.
  • Araç hakkında bahsetmediğiniz bir kusur veya hata olsa geri vermeniz gerekirdi.
    Ama anlattığınıza göre öle bir durum yok. Keyfi olarak vazgeçmiş. Vicdan yapılcak bi durum görmüyorum.
    Geri verip vermemek sizin kararınız.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyinsis

arkadaş bir araştırın, öyle söyleyin bunu yahu. böyle bir hak-hukuk konusunda nasıl kafadan atarsınız? kapora bir çeşit avanstır, satılmamış ürünün avansı iade edilir. kapora cayma bedeli değildir, cayma bedeli başka birşeydir.

Alıntıları Göster
    Al satçıdan vicdan beklemeyin. Adamlar sıfırdan fazla satmaya çalışıyorlar. Senin koparanı mı geri verecek. Acımasız bunlar.

• etoiledorient kullanıcısına yanıt
    kapora teminat akçesi demek değildir, bir hukuki terim öğrenmiş, salla. duyan avukat sansın.
  • beyinsis B kullanıcısına yanıt
    Hocam islami açıdan bakarsak
    Kapora verip 3 gün sonra almaktan vaz geçen biri var. 3 gün içinde satılmama durumunu ya da bundan doğan süreçte satışım gecikmesi durumunu nasıl açıklarsınız? Kul hakkına giriyor o zaman.

Hatta şu örneği vereyim adam gelen para ile kredisini ödeyecektir. Ancak satışın iptali ile krediye faiz işliyor. Burada adamın hakkı islami olarak nasıl açıklarsınız?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jervis -- 27 Mayıs 2020; 16:59:44 >
  • beyinsis B kullanıcısına yanıt
    benim zararimi sen mi karsilayacaksin peki sayin beyinsiz bey ?
  • TheRad67 kullanıcısına yanıt
    bu soru bana mi hocam yoksa konuyu acan arkadasa mi ? sayet bana ise, mesajimda anlattim zaten durumu. (y)
  • erka1907 kullanıcısına yanıt
    hocam söz veripte sözünde durmama durumu karsi tarafi somut bir zarara ugratiyorsa bunun bir bedeli olmali.

Sizin bahsettiginiz durumda da, sayet ki satici satmaktan vazgecmisse, o zaman o bu bedeli geri iade etmeli. Siz bana bu parayi verdiniz ancak ben aracimi satmiyorum. Buyrun paranizi geri.
  • Sen galerici misin kardeş. Normal satıcının kapora isteyeninden araba dahi almam. Neyi garantiliyorsun o senin ticaretin mı? Araba duruyor işte istediğin fiyata gelen alır.

• Hocam ben olsam geri veririm, anlaşıp adamın vazgeçtiği süre içerisinde çok yoğun bir talep olmamıştır diye düşünüyorum, müşteri kaybetmemişsindir. Sonuçta para kolay kazanılan bir enstrüman değil. Taş atıp elin mi yoruldu? Bir kaç saatini harcadın, aracın birazda benzin yaktı, bunlar benim için değerli diyorsan 50 TL kes gönder.

Bence geri ver, adamın teşekkürünü alırsın.
  • Buna benzer bir olay yaşamıştım.

Işıklarda yavaşlayıp durmak üzereyken bir an dikkatim dağıldı ve öndeki arabaya çarparak durabildim.
    Aracımın sadece ön tamponu hasar aldı. Ancak öndeki aracın bagaj kapağı yamulmuştu.

Araç sürücüsü ah vah deyip aracından indi ve hasarı görünce aracın kiralık olduğunu o yüzden bu hasarı kendisinden tahsil edileceğini söyledi.
    Ben tutanak tutacağımız için asli kusurlu ben olduğundan benim kasko firmamın hasarı ödeyeceğini söyledim.
    Diğer sürücü ısrar etti ve 300 lirayı ona ödersem tutanak tutmadan bu olayı kapatmayı teklif etti kabul etmedim.
    Ancak sigortası olduğu halde diğer sürücünün basit bir kazayı bu kadar büyütüp üzülmesini anlayamamıştım. Tutanakları tutup yolumuza devam ettik.

Aracımdaki hasar önemsiz olduğundan yaptırmaya bile gerek duymadım. İki hafta sonra diğer sürücü bana mesaj atıp kiralık arabayı cebinden 500 lira ödeyerek yaptırmak zorunda kaldığını ve Allah’ ın beni bildiği gibi yapmasını temenni ettiğini yazdı.
    Ben de mesaja cevap olarak “Allah bağışlasın” yazdım.

Bu mesajlaşmadan sadece 1 ay sonra yanımda yolcu olduğu halde bir kavşakta 120 km hızla gelip bana yandan çarpan araç sayesinde büyük bir trafik kazası yaşadım ve arabam pertten kıl payı kurtuldu. Üstelik asli kusurlu kabul edildim ve perte çıkan diğer aracın bedelini kendi sigortam ödemek zorunda kaldı. Arabamın tamiri 45 gün sürdüğü için arabasız kaldım işlerim bozuldu. Kısa süre sonra da toplanmış haldeki arabamı eskisi gibi olmadığından zararına satmak zorunda kaldım.

Ben bir şekilde o bedduanın gerçekleştiğine inanıyorum.

• 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.