Şimdi Ara

Kafiristan

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
8.783
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pakistan’ın kuzeyinde, Afganistan sınırında yaşayan Kalaşlar diğer bir adıyla Kafirler, ne fiziksel görünüşleri ne de genenekleri ile komşularına benziyor.

Afganistan’da, başkent Kabil’in kuzeydoğusunda, eski adıyla Kafiristan bölgesinde (yeni adıyla Nuristan bölgesinde), Hindikuş dağlarında bulunan Çitral’in üç vadisinde, denizden yaklaşık 3000 metre yükseklikte yaşıyorlar.

Bu bölgeye Kafiristan denmesinin sebebi, Kalaş halkının animist inançlara sahip olması, tevhid inancına girmemiş olmalarıdır.

Muhafazakar İslamcı kültürün baskın olduğu komşu bölgeler tarafından Kalaşlar, kafir olarak görülürler. Zira yaşadıkları bölge de kafirlerin ülkesidir.

Onların geçmişi çok uzaktan, Makedonya’dan bu topraklara gelen büyük İskender’in ordusuna dayanıyor.

Büyük İskender, en büyük hayali olan Asya’nın fethi için ikinci adımı, bundan 2 bin 300 yıl önce atmıştı. Daha önce Persler’i yenen, Anadolu, Ortadoğu ve İran’ın fethini tamamlayan İskender’in yeni hedefi Hindistan’dı.

Bu amaçla MÖ. 330’da harekete geçti ve ordusunu İran’dan Afganistan’a geçirdi. Afganistan’da yaklaşık 2 sene geçiren İskender buradan son hedefine ulaşmak için güneye, Hindistan’ın içlerine yöneldi.

Bugün, Afganistan’da ne İskender’den ne de onun Helenistik İmparatorluğu’ndan geriye fazla bir şey kalmadı. Ama İskender’in torunları ya da bir başka değişle İskender'in kayıp kabilesi halen Afganistan-Pakistan sınırında yaşıyor.

İskender’in ordusunda yer alan askerlerin soyundan geldiği düşünülen, sarı saçlı mavi gözlü bu insanlar, Asya’nın ortasında yaşayan diğer komşu halklardan kolayca ayrılabiliyor. Ancak Kalaşlar’ı farklı kılan sadece fiziksel özellikleri değil.
    Sarı saçları ve renkli gözleriyle fark edilen Kalaş kabilesi içki, esrar ve cinselliği serbest yaşıyor.

Çitral bölgesindeki Kalaş Vadisi’nin ücra yamaçlarında yaşadıkları için muhafazakar İslamcı kültürün baskısından kurtulan 3 bin nüfuslu halk, damıttıkları içkileri içip yetiştirdikleri kenevirleri tüttürüyor.

Çocuklar dindar Yahudi tarzını andıran bukleli saçları ve spor şapkalarıyla dikkat çekerken kadınlar yüzlerine dövme yaptırıp rengarenk işlemeli siyah kaftan giyiyor.

Müslümanların ‘kara kafirler’ deyip kadınlarını ‘ahlaksız’ gördüğü Kalaşlar, ergenlik çağına giren delikanlıların yaz boyunca yaylada iyice semirdikten sonra köye getirilip seçtiği kadınla seks yapmasının sağlandığı ayinlerden vazgeçmiyor.

Evli kadınların başka erkeklere kaçması normal karşılanıyor.

Kafiristan

Kafiristan

Kafiristan

Kafiristan

Kafiristan

Kafiristan

Belki bende dahil bir çoğunuz duymamıştır bu azınlığı.
  • Taliban duymasın yoksa hepsini keser
    3 aylığına gitsek bizide aralarına alırlarmı acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: nanaka9

Taliban duymasın yoksa hepsini keser
    3 aylığına gitsek bizide aralarına alırlarmı acaba

Kafalarına siyah poşet geçirirsen neden olmasın
  • etrafına göre ileri bir medeniyetmiş en azından..
  • quote:

Müslümanların ‘kara kafirler’ deyip kadınlarını ‘ahlaksız’ gördüğü Kalaşlar, ergenlik çağına giren delikanlıların yaz boyunca yaylada iyice semirdikten sonra köye getirilip seçtiği kadınla seks yapmasının sağlandığı ayinlerden vazgeçmiyor.

Merak ettiğim bu seks ayini için seçtikleri kadinlar zorlaniyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeVeL -- 10 Haziran 2010; 2:52:19 >
  • Açıkcası İskender'în halkı olduğu için bu toplumu daha önce incelemiştim. Fakat cinsellikle ilgili bu konuları ve kara kafirler laflarını yeni görüyorum. Acaba burda bir kaynağınız var mı, yoksa yazı kendi derlemeniz mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kinslayer

Açıkcası İskender'în halkı olduğu için bu toplumu daha önce incelemiştim. Fakat cinsellikle ilgili bu konuları ve kara kafirler laflarını yeni görüyorum. Acaba burda bir kaynağınız var mı, yoksa yazı kendi derlemeniz mi?

İnternette epey yaygın bu yazı ve fotoğraflar... Tesadüf denk geldim hoşuma gitti paylaşayım dedim. Biri piyasaya sürmüş diğerleri çalmış kesin bir kaynak yok ama tahminim İHA.

Buradan

Diğer dini tartışmaya girenler, bir kesim İslam'ı savunuyor, diğer kesim farklı inanışları biliyoruz, farkındayız kalp kırmaya gerek yok. Herkesin kendisine göre doğruları var. Eleştirip kafa şişirerek kimseyi yolundan çeviremezsiniz. Çünkü adam körü körüne bağlı. Ateist içinde radikal dinci içinde durum böyle. Yani kısaca herkes ekmeğine baksın, konular silinmesin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheFarez -- 10 Haziran 2010; 4:59:51 >
  • Bu konunun dinle alakasi yok, ahlakin ve insani bu hayati yuce yasamasini saglayan duygularin feci bir sekilde cokusu soz konusu. Ictikleri ot gibi yasiyorlardir herhalde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sofistike Sinist

Bu konunun dinle alakasi yok, ahlakin ve insani bu hayati yuce yasamasini saglayan duygularin feci bir sekilde cokusu soz konusu. Ictikleri ot gibi yasiyorlardir herhalde.

Etnosentrizme güzel bir örnek oluşturdunuz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Etnosentrizm
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeVeL

quote:

Bu konunun dinle alakasi yok, ahlakin ve insani bu hayati yuce yasamasini saglayan duygularin feci bir sekilde cokusu soz konusu. Ictikleri ot gibi yasiyorlardir herhalde.

Ben yazacaktım tam
  • Bugüne dek nasıl olmuş da varlığını sürdürebilmişler, nasıl olmuş da taşlayarak öldürülmemişler!
  • Niye alınıyorsunuz arkadaş ya Kimseye taş attığımız yok sadece bir azınlıktan bahsediyoruz. Bilin, öğrenin diye. Allah Allah ...
  • quote:

quote:

Peki o zaman sizin kariniz baska bir adamla yatsin ve etnosentrizme uymamak icin karsi cikmayalim.

Etnosentrizme uymasi icin daha farkli bir elestiri yapabilirdim. Ben insanin zaten varolan duygularindan bahsediyorum. Bilemem, sizin icin ne ifade ediyorlar...
  • quote:

Rica ederim din-kültür-ahlak kavramlarını ve aralarındaki ilişkiyi inceleyin.
  • quote:

quote:

quote:

Peki o zaman sizin kariniz baska bir adamla yatsin ve etnosentrizme uymamak icin karsi cikmayalim.

Etnosentrizme uymasi icin daha farkli bir elestiri yapabilirdim. Ben insanin zaten varolan duygularindan bahsediyorum. Bilemem, sizin icin ne ifade ediyorlar...

Herkezin Ahlak kavramı kendine hocam.
  • quote:

quote:

quote:

Sanırım hala ne olduğu anlaşılmamış. Senin karında benim ahlak anlayışım içinde, benim olsaydı oda.. Başkasında normal diye sen ben yapacak değiliz, başka anlayışta bunun normal olduğunu kavrayıp ona göre davranabilmek önemli olan. Aksi taktirde dünyanın geri kalanı bizim için anormal olur. Bir kültürde bir adam karısını misafire ikram ediyorsa ve bu o kültürde normalse, biz onu kendi kültürümüze göre değerlendirip "vay gavat" dememiz yanlış olur. Aynı şekilde sen burda ona karını ikram etmezsen ve o seni ayıplarsa buda yanlış olur.
  • Ohoo bırakın milletin karısına göz koymayı, konunun amacı sadece bilgi edinmek yani böyle bir topluluğun, azınlığın varlığından haberdar olmak. Kalp kırmayalım lütfen.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gennosuke

/>

Bilgisayarda ki kısa metraj filmini koymuşsun.Hayırdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: KızıL_Shaman

quote:

Orijinalden alıntı: Gennosuke

/>

Bilgisayarda ki kısa metraj filmini koymuşsun.Hayırdır.

bulaşma arıza

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.