Şimdi Ara

kafama takılan bir soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bir insan düşünün misal hem yakışıklı hem zengin dünya hayatının güzelliklerini sonuna kadar tatmış ama çok da iyi bir insan. bir de fakir tipsiz birisi düşünün dünya hayatı mutsuzluklar ile geçmiş ama bu da çok iyi insan. şimdi bunlar öldükten sonra ikisi de aynı cennete mi gidecek? böyle adaletsiz olmuyor mu fakir adamın suçu neydi dünya hayatını mutsuzlukla geçirip dünya hayatını doya doya yaşayan adam ile aynı yere gidiyor? burada bir adaletsizlik oluyor. eğer aynı yere gitmiyorlar ise zenginin suçu neydi o da çok iyi insan ama doğuştan para pul tip gelmiş ama elinde olan şeyler diil ki? aynı yere gitmeseler bu sefer yine adaletsizlik olacak.

• Sorularına kısaca cevap vereyim : ALLAH herkese farklı imtihanlar hazırlar örnek kimine zenginlik verir zira zenginin imtihanı fakire göre daha zordur çünkü para inzanı bozar nice zengin erkekler vardırki eskiden fakirken zengin olunca azar ve eşini aldatır hatta ibadetlerini bırakır şimdi bu adamın Cehenneme girmesi adaletsizlikmidir ? Fakir insana gelince bu insanda yokluğa sabrederse ve isyan etmezse Cennete girer bunda bir adaletsizlik görünüyormu ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyilikten kastın Allah'a iman, inanç, ibadet ise zaten bunları hakkıyla yaşayan birini fakir olarak adlandıramayız ki, o buranın malını mülkünü pek umursamaz.

Allahtan korkan takva sahini ve zengin olan biri ise, bu zenginliğin külfetini, ağırlığını bilir ve bunun bilinciyle sıkıntı çeker, ahiretinde malının mülkünün hesabını nasıl vereceğini düşünür.

Benim 'iyi' olarak , fakir ve zengin kıyaslamam bu şekilde.

Cennetin ise bölümleri var diye belirtiliyor, mutlak adalet öyle yada böyle ahirette sağlanacak.
  • cevaplar tatmin edici diil. ikisinin aynı cennete gitmesi adaletsizlik. fakir dünyayı acılarla geçirecek ama mutluluk ile keyif ile geçiren zengin ile öbür tarafta aynı yere gidecek? fakir mal mı niye o bu dünyayı acılarla geçiriyor?
  • Ivo I kullanıcısına yanıt
    Hocam Müslüman olmayan herkez sonsuza kadar cehennemde yanacakmış bu dünyada müslümanlıktan haberi olmayan, dinlerle alakası bile olmayan minyonlarca insan var ne kadar iyi olurlarsa olsunlar sonsuza kadar cehennemde yanacaklar. Dinsiz olan bir insan kanserlerin tedavisini bulsa, Afrika'daki açlığıda bitirse cehenneme gidecek. Hayatı boyunca hiçbir şey yapmamış hatta çok iyi bir insan olmayan bir müslüman cennette hurilerle takılacakmış nerede adalet diyincede adalet var ama sen BİLMİYORSUN diyorlar?

Gözümüze perde mi inmiş acep ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-874E38824 -- 8 Kasım 2017; 14:39:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ivo

cevaplar tatmin edici diil. ikisinin aynı cennete gitmesi adaletsizlik. fakir dünyayı acılarla geçirecek ama mutluluk ile keyif ile geçiren zengin ile öbür tarafta aynı yere gidecek? fakir mal mı niye o bu dünyayı acılarla geçiriyor?

Yazılanları okumuyorsun sanırım.

Cennet kısım kısımdır diye belirtiliyor. Cennete giren herkes aynı konumda olmayacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hsnksy92

quote:

cevaplar tatmin edici diil. ikisinin aynı cennete gitmesi adaletsizlik. fakir dünyayı acılarla geçirecek ama mutluluk ile keyif ile geçiren zengin ile öbür tarafta aynı yere gidecek? fakir mal mı niye o bu dünyayı acılarla geçiriyor?

Cennet kısım kısımdır diye belirtiliyor. Cennete giren herkes aynı konumda olmayacaktır.

ee zenginin suçu ne ona doğuştan bunlar geldi diye niye 2. sınıf cennete gidiyor
  • Cehennemde zenginler çok daha fazladır. Zenginlerin çok büyük sorumlulukları vardır. Dünyadaki her zengin zekat verse dünyada fakir kalmaz.

Fakir eğer çalmamışsa ALLAH onu sorgusuz sualsiz cennete koyacak belki, iyi bir zengini ise mahşer gününün korkusuyla sorguya çekerek cennete koyacak belki bilemeyiz. ALLAH’ın vardır bir bildiği.

• 2si de moleküllerine ayrışıp yaşam döngüsünde devam edecekler
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hsnksy92

quote:

ee zenginin suçu ne ona doğuştan bunlar geldi diye niye 2. sınıf cennete gidiyor

Zengin biri 2. sınıfa gidecek diye bir kaide yok ki. Onun imtihanı zenginliği olacak, anası babası dedesi haram yollarla zengin oldularsa, 'iyi' olan varis bu zenginliği kabul etmez, kendi emeğine bakar.

Yok ben yer içerim yatarım, nerden geldiğine bakmam diyorsa zaten kendisi istiyor o muameleyi. İnsan farklı şartlarda doğabilir ancak kaderini kendi belirler.

• İkiside yok olacak gerçek bu .Diğer dünya diye bir şey yok .
  • Guest-874E38824 G kullanıcısına yanıt
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2BA6261ED -- 2 Şubat 2018; 1:42:18 >
  • Dünyada galip kimse ukbada da galip o olabilir.

Bu duşunuşun aksi atalettir.

Ha denir ki bu dünyanın yaratıcısı ve yaratılanı bellidir ve buna verilen madde aslında azaptır o ayrı konu.

............

Ancak bilinenden yola çıkıp bilinmeze bakış atacaksanız bilinmezi tahayyulden oluşturacaksak( delilsiz şekilde) bu durum akil ve ikna edici olamaz.

Zengin yakışıklı adam evli barklı da diyelim ki cehennemlik deniyor. Tamam sen varsın ancak ilah da var ise o kim ki cehennemlik olabilir diyen imanın zorunluluğu da var.

Kafir denene zorluk şu olabilir elde ettiği parayı mevkiyi eşi evladı hakketmek durumunda cebre maruz kalır.

Ha sonra cehenneme atar veya atmaz ancak ilahi kudret isterse benden başka ilah yok lafzını dünyada da söyleyebilir ki amaç da bu zaten.

O yüzden çevredeki oluşu doğru tahkik gerekir. Kimin ne inanca sahip olduğu o ğnancın neresinde durduğu ve bu tavrın ne derece razı olunmuş bir tavır olduğu bilinemez.

• İlk önce dinin yapısını masaya yatıralım.Din kuşaktan kuşağa aktarılan,atalarca beyinlere yüklenen bir olgudur.Bu da demektir ki,ataların seçimleri ve koşullar sınav sonucunu belirler.Din gibi kuşaktan kuşağa aktarılan bir konuda,ataların seçimlerinin sınav sonucunu belirlediği adaletsiz bir sınav ortamında,bireysel bir sınav yapan adaletli Tanrı da olamaz.
    Örnek olarak;Atasının dinine uyan hristiyan haçlılarda,atasının dinine uyan müslümanlar da atalarının dinine uymuş kişilerdi.Sözüm ona birinin atası yanlış dini,ötekisinin ataları ise doğru dine kuşaktan kuşağa aktarmışlardı.Hristiyanların beyinleri yanlış dine göre,müslümanların beyinleri de doğru dine göre yapılandırılmıştı.Bu iki ordunun savaşında ölen hristiyanlar cehennemlikken,müslümanlar cennetlik.Tarafsız gözle bakınca,atalarının dinine uyan,atalarının öğreti ve inançlarına göre yapılandırılmış iki kesimden başka bir şey göremiyorsun.Ama İslama ve müslümanlara göre hristiyanlar cehennemlikler.Sonuç olarak Allah adaletsiz olmaktan kaçamayan ve kurtulamayan bir Tanrıdır.Dinin bu yapısı Allahın adaletli olmasına izin vermez.Koşullar değişirse,roller değişir.Koşullar değişirse,inancın değişir.Koşullar değişirse,sınav sonuçları değişir.

İkinci olarak.Bir dini seçerek ona inanmak akıllıca,mantıklı bir davranış mıdır?Hani müslümanlar der ya,araştırsaydı,aklını kullansaydı da İslamı bulsaydı diye.Birisi İslamı seçince aklını kullanmış mı olur?Sen İslama inanmayı seçtiğin an,şunu demiş olursun.Kuranın içeriğinde ne yazıyorsa doğru ve gerçektir.Kuranın içeriğine katılıyorum.Kuranın içeriğinde tek bir yanlış bile yoktur.Bu da şu anlama gelir.Ben beynimi çöpe atıyorum.Beynimi eleştirilemez ve karşı çıkılamaz dogmalara tutsak ediyorum.Beyni eleştirilemez ve karşı çıkılamaz dogmalara tutsak etmeyi aklını kullanmak olarak görüyorsunuz bilemem tabi.Benim açımdan bu oldukça akılsızca bir davranış.Bunu diyen biri aklını kullanmamıştır.Aklını kullansaydı böyle bir şeyi kabul etmezdi.

Sonuç olarak ne din konusunda sınav yapan adaletli bir Allah olabilir.Ne de İslamı seçmek akıllıca bir eylemdir.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ukba Yolcusu

Sorularına kısaca cevap vereyim : ALLAH herkese farklı imtihanlar hazırlar örnek kimine zenginlik verir zira zenginin imtihanı fakire göre daha zordur çünkü para inzanı bozar nice zengin erkekler vardırki eskiden fakirken zengin olunca azar ve eşini aldatır hatta ibadetlerini bırakır şimdi bu adamın Cehenneme girmesi adaletsizlikmidir ? Fakir insana gelince bu insanda yokluğa sabrederse ve isyan etmezse Cennete girer bunda bir adaletsizlik görünüyormu ?

Senin imtihanda delikler mi kütahyalı, kendini böyle mi avutuyorsun?
  • tanrı herkesi artık düşünüp yargılamayacakları kadar tatmin edecek diyerek soruyu yasaklıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pallad -- 8 Kasım 2017; 22:52:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Retrovski

quote:

Orijinalden alıntı: Ukba Yolcusu

Sorularına kısaca cevap vereyim : ALLAH herkese farklı imtihanlar hazırlar örnek kimine zenginlik verir zira zenginin imtihanı fakire göre daha zordur çünkü para inzanı bozar nice zengin erkekler vardırki eskiden fakirken zengin olunca azar ve eşini aldatır hatta ibadetlerini bırakır şimdi bu adamın Cehenneme girmesi adaletsizlikmidir ? Fakir insana gelince bu insanda yokluğa sabrederse ve isyan etmezse Cennete girer bunda bir adaletsizlik görünüyormu ?

Senin imtihanda delikler mi kütahyalı, kendini böyle mi avutuyorsun?

• O zaman benide müslümanlığı duymayacağım bir yerde yaratsaydı beleşe cennete gitseydim ? Sınava bak be çocukken ölenler beleşe cennete gidiyor duymayanlar cennete gidiyor.Benide çocukken öldürseydi o zaman bende cennete gitseydim beleşe.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-874E38824 -- 9 Kasım 2017; 10:0:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gök Gürültüsü

İlk önce dinin yapısını masaya yatıralım.Din kuşaktan kuşağa aktarılan,atalarca beyinlere yüklenen bir olgudur.Bu da demektir ki,ataların seçimleri ve koşullar sınav sonucunu belirler.Din gibi kuşaktan kuşağa aktarılan bir konuda,ataların seçimlerinin sınav sonucunu belirlediği adaletsiz bir sınav ortamında,bireysel bir sınav yapan adaletli Tanrı da olamaz.
    Örnek olarak;Atasının dinine uyan hristiyan haçlılarda,atasının dinine uyan müslümanlar da atalarının dinine uymuş kişilerdi.Sözüm ona birinin atası yanlış dini,ötekisinin ataları ise doğru dine kuşaktan kuşağa aktarmışlardı.Hristiyanların beyinleri yanlış dine göre,müslümanların beyinleri de doğru dine göre yapılandırılmıştı.Bu iki ordunun savaşında ölen hristiyanlar cehennemlikken,müslümanlar cennetlik.Tarafsız gözle bakınca,atalarının dinine uyan,atalarının öğreti ve inançlarına göre yapılandırılmış iki kesimden başka bir şey göremiyorsun.Ama İslama ve müslümanlara göre hristiyanlar cehennemlikler.Sonuç olarak Allah adaletsiz olmaktan kaçamayan ve kurtulamayan bir Tanrıdır.Dinin bu yapısı Allahın adaletli olmasına izin vermez.Koşullar değişirse,roller değişir.Koşullar değişirse,inancın değişir.Koşullar değişirse,sınav sonuçları değişir.

İkinci olarak.Bir dini seçerek ona inanmak akıllıca,mantıklı bir davranış mıdır?Hani müslümanlar der ya,araştırsaydı,aklını kullansaydı da İslamı bulsaydı diye.Birisi İslamı seçince aklını kullanmış mı olur?Sen İslama inanmayı seçtiğin an,şunu demiş olursun.Kuranın içeriğinde ne yazıyorsa doğru ve gerçektir.Kuranın içeriğine katılıyorum.Kuranın içeriğinde tek bir yanlış bile yoktur.Bu da şu anlama gelir.Ben beynimi çöpe atıyorum.Beynimi eleştirilemez ve karşı çıkılamaz dogmalara tutsak ediyorum.Beyni eleştirilemez ve karşı çıkılamaz dogmalara tutsak etmeyi aklını kullanmak olarak görüyorsunuz bilemem tabi.Benim açımdan bu oldukça akılsızca bir davranış.Bunu diyen biri aklını kullanmamıştır.Aklını kullansaydı böyle bir şeyi kabul etmezdi.

Sonuç olarak ne din konusunda sınav yapan adaletli bir Allah olabilir.Ne de İslamı seçmek akıllıca bir eylemdir.

Aynen hocam bende öyle düşünüyorum.Zaten günümüzde 1 tane bile dininin anlattığını yaşayan görmedim.Herkez çıkarlarına göre yaşıyor.Tanrı varsa(not:var mı yok mu bilemem ama dinlerin yalan olduğu kesin) eğer bütün dinlerin mensuplarıyla cehennemde görüşürüz artık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-874E38824 -- 9 Kasım 2017; 10:13:16 >

• Dini emr eden yapının ne olduğu konusu tartışmalıdır.

Bu yapının ozu bakımından bir kısım çekinceler mevcut.

İlahi kudretin bu açıdan tartışmasız olarak başka bir yapının ozgulenmiş hali olması mümkün goruluyor.

.........................

Bu yapının açıklamaları mevcuttur.

Ancak bu açıklamalar sorunu çozme bakımından bir kısım açmazlar taşıyor.

..............

Sıyam salat senen oluşumlar anlatıldığından çok daha basit oluşumlar aslında. Konuyla ilgili yazılarım vardı.

Uygulanması gereken rituel islami yapı makul zorluk içerir ve rekabetçi olarak ibadete teşvik eder.

................

Anlatılagelen yapının en buyuk açmazı döngüsel bir kısırlığı fiilen içermesi halinin açılımıdır.

...................

Bu esemede akledişin önemi buyuktur. Mustağni olan ve ihtiyaç sahibi olan yapı iyi tetkik edilmelive ihtiyaç sahibi kavram önce anlaşılmalı ve sonra ayrılarak özel bir alanda faal edilmelidir.

Buna insan okumaları diyelim. Bu okumayı çok iyi ancak bir kere yapmak lazım. Bir kere yapıldıktan sonra temeller kurulur ve üstüne bina inşası mumkun hale gelir.

Önemli olan eşyayıidrakle okurken okumayı yapanın bu okumadan ne anlaması gerektiğine yardımcı bir yapının varlığı gerektiği hususu ile her okumayı herkesin yapmaması gerekliliği hususudur.

Bana göre kişiyi mevcut ilahi varyasyonda tuzaklayan bir yapı var. Bu yapının iddiası öncesinde karşı yangın yakıpbuyuğunu engellediği varsayılmak isteniyor.

Bu varsayım buyuk bir hatadır. Zaten yapının ozu bana göre buyuk bir hatadır. Mecbur edilmiş haletin birden fazla olan sureti esasına göre bir tek suret dahi oluşmamalı iken binler misali bana göre real ilahi kavrama muhaliftir.

İnsan bu anlayışta halife..... Hilaf ...... Akla aykırı olan şeklinde okunur.

İlahın yerdeki temsilcisi kavramsal olarak sakattır.

.................

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.