Şimdi Ara

...[ JANT ile ilgili tüm paylaşımlar ]... (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
396
Cevap
4
Favori
276.247
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

...[ JANT ile ilgili tüm paylaşımlar ]...

(En Son Oy Tarihi: 20.6.2023)
Giriş

ama yinede genel bilgi olarak şu söylenebilir kış lastikleri yüksek hıza fazla duyarlı değil yol tutuşuda sorun olabilir.
    aracın içine yol sesi alır ve kuru zeminde yol tutuşu pek keyif vermez.

insan yazın kuru zeminde ister istemez hız yapar bu durumda, aracın yol tutuşu çok önemlidir.
    bir konuda şudur.
    yazın sıcağında kauçuğu yorulan ve dişleri aşınmış kar lastiği kışında pek iyi sonuç vermez

quote:

Orjinalden alıntı: achilleus1986

serkes usta sana bı sorum olacak.2. el aldıım 2004 corsa ya sahıbı good rich dıe bı markanın kış lastıklerını takmıs.lastıkler cok gıcırdama yapıor ama yol tutusu problemsız gıbı..bu lastıklerı izmir yazında kullanmanın cok bı zararı olabılırmıı???

• Başlık faydalı, ilk mesaj güzel ancak gerisi malesef ... paylaşım sıfır... Yokmu arkadaşlar soruma cevap verebilecek arkadaşlar? Forumda kimse BSA jant sahibi değilmi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: OtoTurk

Başlık faydalı, ilk mesaj güzel ancak gerisi malesef ... paylaşım sıfır... Yokmu arkadaşlar soruma cevap verebilecek arkadaşlar? Forumda kimse BSA jant sahibi değilmi?

paylaşım sıfır demekten ziyade bazı konularda herkes bilgili değil diye düşünmek daha doğru..

açılan yüzlerce ses sistemi topiğinde nasıl cevap bulunamıyorsa,bu konu da benzer bir konu.
  • 96 model, astrama ,yeni jant ve lastikler aldım. Jantlar 16inch lastiklerde 195/45 r16 kumhonun kh 11 diye bi modeli. Orjibal jantı 14 inchti. Ne gibi avantajları yada dezavatajları olur bunun bana?
  • quote:

Orjinalden alıntı: nemesis

96 model, astrama ,yeni jant ve lastikler aldım. Jantlar 16inch lastiklerde 195/45 r16 kumhonun kh 11 diye bi modeli. Orjibal jantı 14 inchti. Ne gibi avantajları yada dezavatajları olur bunun bana?

http://forum.donanimhaber.com/m_7575670/tm.htm buraya bir bakabilirsin.
  • 5 bijonlu bi jantı orjinali 4 bijonlu olan bi arabaya takma gibi bi ihtimalimiz var mı ?
  • www.lastix.com

Bu sitede kendi aracınızın orjinal jant ebatlarını giriyorsunuz, almak istediğiniz ebatları da girip bakıyorsunuz, size en uygun ölçüleri veriyor. İyi bir site, bakın derim..
  • BSA Amerikan malı bir jant sanırım..genelde krom modelleri tercih edilen bir markadır..17"krom takımları baya pahalıydı en son ama beğendikten sonra parasını hakeder

quote:

Başlık faydalı, ilk mesaj güzel ancak gerisi malesef ... paylaşım sıfır... Yokmu arkadaşlar soruma cevap verebilecek arkadaşlar? Forumda kimse BSA jant sahibi değilmi?
  • spacer denilen bir aparatla bu işlem yapılıyor sanırım..ayrıca spacer sayesinde iki lastik arası mesafe de arttırılıyor

quote:

Orjinalden alıntı: er9en

5 bijonlu bi jantı orjinali 4 bijonlu olan bi arabaya takma gibi bi ihtimalimiz var mı ?
  • Yeni aldığım Renault Clio 1.5 dCi Expression modeli üstünde kapak jant var ve lastik ölçüsü sanırım 15".
    Ben arabayı daha kullanmadan üstündeki lastikleri söküp 16" ile değiştirmeyi ve jant almayı düşünüyorum fakat aklımda bir kaç soru var.
    Jant ve lastiğimi değiştirdikten sonra arabada konfor farkı olacak mı?
    Yol tutuşu + yönde etkileyeceğini biliyorum.
    Yakıtta çok fark olur mu (ki olsa bile yaşasın diesel!)

Kısacası 15den 16ya geçince (tabiki geniş taban, ince yanak) ne gibi değişiklikler olacak?

Teşekkürler.
  • quote:

Arkadaşlar BSA jantı nasıl bilirsiniz? 2000 YTL edermi jantları?

bsa kaliteli bir marka değil, krom jantların kromları patır patır dökülüyor... fiyat olarakta 2000 ytl nin yanından geçmez, ellerinde kalan krom 18'' ler için 1200, getirtecekleri için 1400 civarı fiyat veriyorlar... ama bazı dengesiz yerlerin 1800 civarı fiyat verdiğinin bende gördüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi playmaker -- 14 Haziran 2006; 18:20:36 >
  • Alessio marka 17" jant için 1250 ytl fiyat aldım. Bu jantlar nasıldır bilen var mı?
  • 15" takılı haliyle sürüp ona iyice alışmadan lastik-jant değişimi yapınca senin açından hiçbir fark olmayacak. Çünkü önceki halini bilmeyeceksin.
    Ama benim gibi yaklaşık 8 ay orjinal haliyle kullanıp bundan sonra değiştirirsen mutlaka fark hissedersin ve de görürsün.
    Benim aracımın 175/70r13 orjinal jantlarını 185/60r14 lastik+jant ile değiştik. Lastikler lassa miratta idi şimdi lassa impetus 2 aldık, jant olarak da Kormetal summit aldım. Tamamı 800ytl.ye maloldu, iki ay önce. Farkettiğim ve farkedilenleri kısaca özetleyeyim, dış görünüş çok değişti, artık araç ben burdayım diyor, bir de ben fren balatalarının olduğu bölümlerini jant içinden göründüğü için maviye boyattım, çok hoş durdu. Dış görünüşün haricinde gelelim içerden hissedilenlere, lastikten dolayı daha yumuşak bir sürüş elde ettim, özellikle asfaltta araç içi gürültüsü azaldı, hele camlar kapanınca çok daha sessiz oluyor. Yol tutuş arttı, ancak bazen eski lastiklere göre o kadar rahatsız etmeyen çukur, kasis gibi olaylarda şimdi biraz daha hissediyorsun ama bu da her zaman olmuyor.
    Bunları yazdım ama sen bu farkları hissetmeyeceksin ki...
    quote:

Orjinalden alıntı: SARSLAN

Yeni aldığım Renault Clio 1.5 dCi Expression modeli üstünde kapak jant var ve lastik ölçüsü sanırım 15".
    Ben arabayı daha kullanmadan üstündeki lastikleri söküp 16" ile değiştirmeyi ve jant almayı düşünüyorum fakat aklımda bir kaç soru var.

Kısacası 15den 16ya geçince (tabiki geniş taban, ince yanak) ne gibi değişiklikler olacak?

Teşekkürler.

• Bundan önceki arabamında orjinal lastikleri 14" di fakat ben 195 50 15" bir Lassa Impetus 2 lastik ve Alessio jantla değiştirmiştim ve konforda eski lastiğime göre azalma hissetmiştim. Şimdi ölçüyü daha da büyütüp 16"e geçeceğim için yine şüpheliyim ve konfordan kayıp yapmak istemiyorum. Ayrıca diğerinde lastik değişince yol sesini daha çok içeriye alıyordu ve bende arabadan gelen en ufak sesden rahatsız olduğum için bu beni rahatsız etmişti. Sormamın nedeni o çünkü ne konfordan kayıp istiyorum ne de arabanın içine en ufak bir ses.
    Cevap için teşekkürler.

quote:

Orjinalden alıntı: Wolverine

15" takılı haliyle sürüp ona iyice alışmadan lastik-jant değişimi yapınca senin açından hiçbir fark olmayacak. Çünkü önceki halini bilmeyeceksin.
    Ama benim gibi yaklaşık 8 ay orjinal haliyle kullanıp bundan sonra değiştirirsen mutlaka fark hissedersin ve de görürsün.
    Benim aracımın 175/70r13 orjinal jantlarını 185/60r14 lastik+jant ile değiştik. Lastikler lassa miratta idi şimdi lassa impetus 2 aldık, jant olarak da Kormetal summit aldım. Tamamı 800ytl.ye maloldu, iki ay önce. Farkettiğim ve farkedilenleri kısaca özetleyeyim, dış görünüş çok değişti, artık araç ben burdayım diyor, bir de ben fren balatalarının olduğu bölümlerini jant içinden göründüğü için maviye boyattım, çok hoş durdu. Dış görünüşün haricinde gelelim içerden hissedilenlere, lastikten dolayı daha yumuşak bir sürüş elde ettim, özellikle asfaltta araç içi gürültüsü azaldı, hele camlar kapanınca çok daha sessiz oluyor. Yol tutuş arttı, ancak bazen eski lastiklere göre o kadar rahatsız etmeyen çukur, kasis gibi olaylarda şimdi biraz daha hissediyorsun ama bu da her zaman olmuyor.
    Bunları yazdım ama sen bu farkları hissetmeyeceksin ki...
    quote:

Yeni aldığım Renault Clio 1.5 dCi Expression modeli üstünde kapak jant var ve lastik ölçüsü sanırım 15".

Teşekkürler.

• Lastik-jant büyüklüğü yaptığında araç içine eskisine göre daha az ses gelmesi benim bildiğim çok zor bir durum, tersine, seste artış olacaktır. Çünkü lastik, yolu daha fazla kavrayacağından hissedeceği etkiyle araç içine yansıtacakları da artmış olacaktır. Ses yalıtımıyla bunun önüne geçilebilir bir ölçüde ama lastik-jant büyümesi sonucu daha sessiz bir araç beklemek (bozuk yollarda) hata olur. Ama mnesela asfalt veya parke taş dediğimiz yollarda bile araç içi sesinde azalma oluyor, önemli olan stabilize tarzı yollar veya çukurlar.. Onlarda ses artıyor..
    Bu arada 14" ile kullandığın lastik ölçülerin neydi? Bunu söylersen 195/50/15 jant doğru seçim olmuş mu, yazabiliriz..
    quote:

Bundan önceki arabamında orjinal lastikleri 14" di fakat ben 195 50 15" bir Lassa Impetus 2 lastik ve Alessio jantla değiştirmiştim ve konforda eski lastiğime göre azalma hissetmiştim. Şimdi ölçüyü daha da büyütüp 16"e geçeceğim için yine şüpheliyim ve konfordan kayıp yapmak istemiyorum. Ayrıca diğerinde lastik değişince yol sesini daha çok içeriye alıyordu ve bende arabadan gelen en ufak sesden rahatsız olduğum için bu beni rahatsız etmişti. Sormamın nedeni o çünkü ne konfordan kayıp istiyorum ne de arabanın içine en ufak bir ses.
    Cevap için teşekkürler.

• ya bende çok kollu jant var, araba da beyaz peugeot 307, jantları boyatmayı düşünüyorum beyaz renge ne dersiniz şık dururmu, zaten benden önceki sahibi biraz çizmiş jantları, sürtmüş yani, pek hoş durmuyor en iyisi boyatmak diye düşünmüştüm ne dersiniz?
  • benimde yeni aldığım jantlar çizildi. Böle büyük, arabanın ray üzerinde ilerlediği otomatik yıkama makinesine girdim(siz siz olun jantlarınızı seviyosanız girmeyin) raydanmı kaymış nolmuşsa 6 kollu jantın 3 kolu sürtünmüş çok fena boyası kalkmış ve kazınmış. Çok moralim bozuldu, adamlara bi sürü laf söledim ama nafile tabi. Bunun tamiri varmıdır acaba? boyayla fln eski haline getirilebilyomu bu jantlar??? Çok sinirlendim ya...
  • Herkese selamlar
    2000 model peugeot 106 quiksilver sahibiyim.Aracim icin 14" jant düsünüyorum.Kormetalin 3 modeli var kafamda ama karar veremedim.Sizce hangisi daha iyi olur ? Veya önereceğiniz değişik modeller nelerdir?

• cant otoların en önemli yeridir olmassa olmaz otomobilleri vezir de yapar rezilde
  • SERKES,
    DAHA ÖNCE BİR TOPİCTE, "LASTİKLERİN ÜRETİM TARİHİ ÜZERİNDE YAZAR MI?" DİYE SORMUŞTUM...
    TAM CEVAP ALAMAMIŞTIM...
    VE SENİN DE YAZDIĞIN GİBİ "0203" ŞEKLİNDE ÜRETİM TARİHİNİN YAZILI OLDUĞUNU ÖĞRENMİŞTİM...
    ANCAK, "0203" ÜN (AY-YIL) DEĞİL, (HAFTA-YIL) OLDUĞUNU ZANNEDİYORUM...
    YANİ ÖRNEKTEKİ LASTİK, "2003 YILININ 2. HAFTASINDA ÜRETİLMİŞ" ŞEKLİNDE ANLAMALIYIZ...

quote:

Orjinalden alıntı: serkes

Jant Yazı ve İşaretlemeleri

Jantın üzerinde kullanıcıyı bilgilendirici ve uyarıcı bazı bilgiler vardır;

“5½ J X 14 CH 36 0203 70259” örneğinde:

0203 Jantın üretim tarihi (ay-yıl)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.