Şimdi Ara

İstanbul'daki Üniversitelerin Depreme Karşı Durumları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
265
Cevap
12
Favori
16.435
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
31 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yine bu kardeşinizden bir amme hizmeti bir tane deprem bilimci miydi neydi Twitter’dan bir öğrencinin “İstanbul’u tercih edelim mi?” sorusuna “Sakın gelmeyin.” Gibisinden bir cevap vermişti. Ben 5.8’lik depremi yaşadığımda bu konuyu ciddi araştırmıştım hatta bilgi kirliliğini önleyip, insanları da doğru şekilde bilgilendirmek amacıyla bir konu açmıştım isteyen bakabilir.

Konunun linki:https://forum.donanimhaber.com/gelecek-istanbul-depremi-hakkinda-edindigim-bilgiler--140171161

Üniversiteleri bulundukları konuma bakarak deprem derecelerine göre sınıflandıracağım. Şimdi semtlere göre tek tek her kampüsü sınıflandıramam ciddi bir vakit ayırmam gerekir bu hali bile 2 saatimi yedi öbür türlü hem zemine göre hem semte göre hem faya göre sıralamaya kalksam yarım günümü harcamam gerekir. Bir de şimdi ikinci dereceden deprem bölgesindeki her okul aynı değil yani kimisi birinci derece bölgeden kıl payı sıyrılmış kimisi de üçüncü derece bölgeye çok yakın yani genel olarak ikinci derece adı altında sıralıyorum ama hepsi eşit demek değil tercih edilebilecek yerler de var hedeflediğiniz okulun okuyacağınız bölümünün kampüsüne aşağıdan bakıp deprem risk bölgesi haritasından inceleyerek daha detaylı fikir edinebilirsiniz. Ben kesinlikle tercih edilmemesi gereken okulları özellikle belirteceğim. Artık kendinize göre bir karar verin. Emeğime de teşekkür olarak konuyu artılarsanız sevinirim diğer arkadaşlarımız da görmüş olur sonuçta bu kadar detayı 2-3 kişi için çekmiyorum ne kadar kişi görürse o kadar iyi.

Birinci Derece Deprem Bölgesinde Bulunan Üniversiteler ve Kampüsler (En Yüksek Riskli Grup):
    1. Acıbadem Üniversitesi
    2. Altınbaş Üniversitesi Bakırköy Sağlık Yerleşkesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek en riskli yerlerden biri.)
    3. Bahçeşehir Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi
    4. Beykent Üniversitesi Beylikdüzü Yerleşkesi (Deprem fayına çok yakın doldurma zemin sarsıntıyı çok hissedecek en riskli yerlerden biri.)
    5. Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi
    6. Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi
    7. Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi Eczacılık Fakültesi
    8. Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü
    9. Biruni Üniversitesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek.)
    10. Doğuş Üniversitesi Acıbadem Yerleşkesi
    11. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Fatih Yerleşkesi
    12. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Topkapı Yerleşkesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek en riskli yerlerden biri.)
    13. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Kandilli Yerleşkesi
    14. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Üsküdar Yerleşkesi
    15. Fenerbahçe Üniversitesi
    16. Gedik Üniversitesi Kartal Yerleşkesi
    17. Gedik Üniversitesi Pendik Yerleşkesi
    18. Gedik Üniversitesi Çamlık Yerleşkesi
    19. Gedik Üniversitesi Yeni Kampüs Alanı
    20. İbn Haldun Üniversitesi Süleymaniye Yerleşkesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek.)
    21. İbn Haldun Üniversitesi Taş Mektep Yerleşkesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek en riskli yerlerden biri.)
    22. İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
    23. İstanbul Arel Üniversitesi (Deprem fayına çok yakın doldurma zemin sarsıntıyı çok hissedecek en riskli yerlerden biri.)
    24. İstanbul Aydın Üniversitesi (Deprem fayına çok yakın doldurma zemin sarsıntıyı çok hissedecek en riskli yerlerden biri.)
    25. İstanbul Ayvansaray Üniversitesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek.)
    26. İstanbul Esenyurt Üniversitesi (Deprem fayına çok yakın doldurma zemin sarsıntıyı çok hissedecek en riskli yerlerden biri.)
    27. İstanbul Gelişim Üniversitesi (Deprem fayına çok yakın doldurma zemin sarsıntıyı çok hissedecek en riskli yerlerden biri.)
    28. İstanbul Kültür Üniversitesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek en riskli yerlerden biri.)
    29. İstanbul Medeniyet Üniversitesi
    30. İstanbul Medipol Üniversitesi Haliç Yerleşkesi
    31. İstanbul Rumeli Üniversitesi Esenyurt Yerleşkesi (Deprem fayına çok yakın doldurma zemin sarsıntıyı çok hissedecek en riskli yerlerden biri.)
    32. İstanbul Rumeli Üniversitesi Kadıköy SEM Yerleşkesi
    33. İstanbul Rumeli Üniversitesi Bostancı Yerleşkesi
    34. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Merkez Kampüsü (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek.)
    35. İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek.)
    36. İstanbul Teknik Üniversitesi Tuzla Kampüsü
    37. İstanbul Ticaret Üniversitesi Küçükyalı Yerleşkesi
    38. İstanbul Üniversitesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek.)
    39. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Avcılar Yerleşkesi (Deprem fayına çok yakın doldurma zemin sarsıntıyı çok hissedecek en riskli yerlerden biri.)
    40. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Haseki Yerleşkesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek.)
    41. İstinye Üniversitesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek.)
    42. Kadir Has Üniversitesi
    43. Marmara Üniversitesi Acıbadem Yerleşkesi
    44. Marmara Üniversitesi Kartal Yerleşkesi
    45. Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi
    46. Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü
    47. Okan Üniversitesi Kadıköy Kampüsü
    48. Piri Reis Üniversitesi
    49. Sabancı Üniversitesi (Konumdan dolayı sıkıntılı ama bunların yaptırdığı okul sağlamdır malzemeden çalmaya ihtiyaçları yok.)
    50. Sağlık Bilimleri Üniversitesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek.)
    51. Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Konumları sıkıntılı ama seçebilirsiniz çünkü bunlar farklı, Japonlar bir kere akıllı adamlar.)
    52. Üsküdar Üniversitesi
    53. Yeditepe Üniversitesi (Manzarası güzel yemyeşil ormanın içinde ölüyorsanız da burada ölün anasını satayım.)
    54. Yeni Yüzyıl Üniversitesi (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek.)
    55. Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü (Deprem fayına çok yakın sarsıntıyı çok hissedecek.)

İkinci Derece Deprem Bölgesinde Bulunan Üniversiteler ve Kampüsler:
    1. Altınbaş Üniversitesi Mahmutbey Teknoloji Yerleşkesi (Merkez Kampüs)
    2. Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe Sosyal Bilimler Yerleşkesi
    3. Altınbaş Üniversitesi Mahmutbey MYO Binası
    4. Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe Sosyal Bilimler Enstitüsü & SEM Yerleşkesi & Uygulamalı Bilimler Fakültesi
    5. Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Güney Kampüsü
    6. Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kuzey Kampüsü
    7. Bahçeşehir Üniversitesi Galata Yerleşkesi
    8. Beykent Üniversitesi Ayazağa-Maslak Yerleşkesi
    9. Beykent Üniversitesi Hadımköy Yerleşkesi
    10. Beykent Üniversitesi Taksim Yerleşkesi
    11. Beykoz Üniversitesi
    12. Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi
    13. Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi Eyüp Yerleşkesi
    14. Bezm-i Âlem Vakıf Üniversitesi Sultangazi İlhan Varank Yerleşkesi
    15. Boğaziçi Üniversitesi
    16. Doğuş Üniversitesi Çengelköy Yerleşkesi
    17. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Haliç Yerleşkesi
    18. Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Çamlıca Yerleşkesi
    19. Demiroğlu Bilim Üniversitesi (Allah’ını seven bunun fotoğraflarına baksın.)
    20. Galatasaray Üniversitesi
    21. Gedik Üniversitesi Nişantaşı Yerleşkesi
    22. Haliç Üniversitesi
    23. Işık Üniversitesi
    24. İbn Haldun Üniversitesi Başakşehir Yerleşkesi
    25. İstanbul Atlas Üniversitesi
    26. İstanbul Bilgi Üniversitesi
    27. İstanbul Kent Üniversitesi
    28. İstanbul Medipol Üniversitesi Kavacık Yerleşkeleri
    29. İstanbul Rumeli Üniversitesi Mehmet Balcı Yerleşkesi
    30. İstanbul Rumeli Üniversitesi Fikriye Balcı Yerleşkesi
    31. İstanbul Rumeli Üniversitesi Haliç Yerleşkesi
    32. İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka, Taşkışla, Gümüşsuyu, Ayazağa Kampüsleri
    33. İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesi
    34. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Bakırköy Yerleşkesi
    35. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Beyazıt Yerleşkesi
    36. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Büyükçekmece Yerleşkesi
    37. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sultangazi Yerleşkesi
    38. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Şişli Yerleşkesi
    39. Maltepe Üniversitesi
    40. Marmara Üniversitesi Anadoluhisarı Yerleşkesi
    41. Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi
    42. MEF Üniversitesi
    43. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
    44. Nişantaşı Üniversitesi
    45. Okan Üniversitesi Mecidiyeköy Kampüsü
    46. Özyeğin Üniversitesi
    47. Türk-Alman Üniversitesi
    48. Yıldız Teknik Üniversitesi Yıldız Kampüsü
    49. Yıldız Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü
    50. Yıldız Teknik Üniversitesi Gaziosmanpaşa Kampüsü

Üçüncü Derece Deprem Bölgesinde Bulunan Üniversiteler ve Kampüsler:
    1. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Bahçeköy Yerleşkesi
    2. Koç Üniversitesi (Güzel yere dükkan açmışlar.)

Dördüncü Derece Deprem Bölgesinde Bulunan Üniversiteler ve Kampüsler (En Düşük Riskli Grup):
    - Böyle bir okul yok.

• Şunu da ben eklemek istiyorum çok kaderci bir insan değilim ama bu listeye göre tercih yaptınız diyelim risksiz bir ünidesiniz o gün işiniz çıkar en riskli yerde olmanız gerekir falan fistan
  • Penanggalan kullanıcısına yanıt
    Kardeşim hiçbir şeyin garantisi yokta yani önümüzde de kabak gibi duran bi istatistik var göz önünde bulundurmak gerekir
  • 742617000027 7 kullanıcısına yanıt
    Bulundurulmamalı demiyorum zaten bilime karşı olacak değilim sadece risksiz ünideyim bana bir şey olmaz düşüncesi de olmasın demek istiyorum
  • ibre tekrardan odtü'ye döndü
  • Penanggalan kullanıcısına yanıt
    Orası öyle tabi işin büyük yükü binada belki en riskli bölgedeki bina ayakta kalacak ama zeminden yana sağlam olan yerdeki binalar mantarsa yıkılacak yine de avcılar beylikdüzü zeytinburnu gibi sahil kesimlerinden olabildiğince kaçmak lazım deprem şiddeti burada 9-10 lara kadar çıkacak hem faya yakın hem zemin çok kötü
  • boğaziçi kilyos kampüsü 3. derece hazırlığı atlamayın
  • Valla imkanı olan ankaraya gitsin abi hem savunma sanayisi orada hem fay hattının dışında kalıyor deprem olur illaki ama ankarada büyük deprem görmezsin
  • Tercihlere İstanbul yazmayarak önlemimi alıyorum
  • istanbuldaki büyük depremin ardından sanayi ve diğer istanbul vasfını toplanana kadar izmir mi alır yoksa ankara mı yoksa başka bir il mi?
  • alwaysneedmentalreset kullanıcısına yanıt
    İzmir de deprem bölgesi türkiyenin sadece anadolu kısmının bir bölgesi güvenli ankara konya gibi orta kısım istanbul depreminde trakya kısmı da ciddi etkilenecek hatta bursa balıkesir çanakkale yalova kocaeli vs cidden çok büyük bir deprem olacak minimum 7.2-7.3
  • Yine meal: İstanbul yazmayın aWk. Yazmazsanız belki iyi bir yer tuttururum İstanbul içi
  • -Shepard- kullanıcısına yanıt
    sen büyük resmi görüyosun helal olsun o kadar uğraşmıştım halbuki
  • 742617000027 7 kullanıcısına yanıt
    Amacım meal açıklamak
  • ben davutpaşanın öyle aşırı etkileneceğini sanmıyorum zira binalar çoğunlukla yeni ve kampüsün çoğu boş arazi ve binalar enine ve birbirine çok yakın değil. ha yurtlar etkilenir diyorsanız doğrudur yurtlar etkilenebilir.
  • Bildiğim kadarıyla İTÜ İnşaat Fakültesi deprem açısından sıkıntılı durumda. İsmiyle ters düşmesi çok kötü :/
  • Murat_Erman kullanıcısına yanıt
    Valla hocam zemine göre durumlar yukarıda yazdıklarım gibi binalar hakkında durum nedir bilmiyorum ama itü falan çok eski okullar yani bunları bi adam akıllı elden geçirmek lazım en kötü kolonlara bi güçlendirme yapılmalı
  • Boğaziçi 2. dereceden tehlikeli yerde ama binaları 1.dereceden tehlikeli :/
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.