Şimdi Ara

İsrail Ne Yapmaya çalışıyor? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.401
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • dünya ne çektiyse hep bu ırktan çekmiş.Peygamberlerin çoğu hep bu ırka gelmiş.(sebebi azgınlık ve fenalık yapan, hemen bozulan ırk)azapların coğuda hep bu ırka gelmiş.(peygamberlerini öldürmüşler,haddi aşmışlar,)dünyada çoğu sapkın ilişkiyi ve ahlaksızlığın hemen hemen tamamını icad eden ırkta bu ırk.(lud kavmi ,ve talmut kitabındaki yasalar.)

sakın yanlış anlaşılmasın burada ırkcılık yapmıyorum ama geçmişi, hem dini hemde tarihi kaynaklardan araştırırsanız hep lanetli,istenmeyen ve çirkin ırk olmuşlar.sebebide kendilerini "israel oğulları"yani onların yorumuyla "rabla uğraşan adamın oğulları"görerek dünyanın sadece o ırk için yaratıldığını savunmuş ve sevilmemişler.
  • bilmeyenler var sanırsam kriz o ayıla bayıla izlediginiz kurtlar vadisi dizisinden dolayı basladı.

bence; israil artık eski pozisyonunu yitiriyor (son 10 yıla bakarsak) boyle garip garip ayak oyunlarına basladı.cunku bu durumu hazmedemiyor.

• Aslında benimde şaşırdığım bir nokta var ne serden geçerim ne yardan politikası endişe verici!

Ne tasadüftür ki seçimler yaklaştığında israil ile şöyle bir gerilim yaşanır fakat bu gerilim sadece ucuz polemiklerde kalır, ne askeri ne iktisadi hiçbir yaptırım uygulanmaz!

İsrail sen öldürmeyi bilirsin derler, sonra aynı masaya oturup büyük paralı askeri ihaleler verirler, şu heron olayında da neyseki israil geri adım attı!
    Sağda solda cart curt türünde ucuz açıklamalar yapmaktansa masaya vurup, ilişkileri dondurup en azından elçini çağıracak cesaretin yok! hiç değilse sana zırnık yok demesini bilip, alımlarını iptal et!

hani çok mu stratejik, çok mu önemli israil'in heronları?
    değil!
    israillerin heron'larını iptal edersin, Amerikan Predator'u alırsın o kadar basit...
    işin özü laf değil icraat lazım icraat!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi castorpollux -- 15 Ocak 2010; 0:15:27 >

• heronlar askeriyeden kaynaklı bir sorun. bakınız: yeni alınacak kargo ucakları (askeriye alınacak dedi, o kadar)

masaya vurup kalmak cozum olsaydı su an en basitinden ab ile muzakerelere devam etmezdik,adamlar burnumuzdan geldi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: castorpollux

Aslında benimde şaşırdığım bir nokta var ne serden geçerim ne yardan politikası endişe verici!

Ne tasadüftür ki seçimler yaklaştığında israil ile şöyle bir gerilim yaşanır fakat bu gerilim sadece ucuz polemiklerde kalır, ne askeri ne iktisadi hiçbir yaptırım uygulanmaz!

İsrail sen öldürmeyi bilirsin derler, sonra aynı masaya oturup büyük paralı askeri ihaleler verirler, şu heron olayında da neyseki israil geri adım attı!
    Sağda solda cart curt türünde ucuz açıklamalar yapmaktansa masaya vurup, ilişkileri dondurup en azından elçini çağıracak cesaretin yok! hiç değilse sana zırnık yok demesini bilip, alımlarını iptal et!

değil!
    israillerin heron'larını iptal edersin, Amerikan Predator'u alırsın o kadar basit...

"Al parayı ver predatorü" gibi olsa keşke. Bu tür ihaleler yıllar sürer, öyle bir çırpıda silmek ülkemizi zor durumda bırakır.
    Kaldı ki Türkiye-İsrail arasındaki ticaret Türkiye'nin lehinedir. Yani Türkiye'nin sattığı mal, aldığından fazladır. Diplomatik gerginlikleri ekonomik alanda sürdürmek Türkiye'nin çıkarlarıyla çelişir

• Avrupada seçimler yaklasinca Tûrkiye karsiti politika yapanlar prim yaptigindan,baslarlar Türkiye karsiti söylemler yapmaya.Seçimler bitince her sey normale dôner.
    Bu Israil le olan bu krizde bence danisikli dönûsüklü bir kriz.Erdogan yakinda Arap ülkelerine gidiyormus.Suudi Arabistandan devletindende bir ôdül almis.Gittigi arap ûlkelerinde bir kahraman gibi karsilanacagina eminim!
    Iste yeni politika yapma sekli.
    Israil ile Tûrkiye asla kavga etmez.Gôrürsünûz yakinda gine anlasma yaparlar.Uçaklarimiz gine beraber tatbikat yaparlar.Gine biz silahlarimizi Israil tarafindan modernlestiririz.
    Bakin buraya yazdim
    Peki bu kadar yaygara neden yapildi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2000watts -- 15 Ocak 2010; 0:18:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dellci

quote:

Aslında benimde şaşırdığım bir nokta var ne serden geçerim ne yardan politikası endişe verici!

değil!

"Al parayı ver predatorü" gibi olsa keşke. Bu tür ihaleler yıllar sürer, öyle bir çırpıda silmek ülkemizi zor durumda bırakır.
    Kaldı ki Türkiye-İsrail arasındaki ticaret Türkiye'nin lehinedir. Yani Türkiye'nin sattığı mal, aldığından fazladır. Diplomatik gerginlikleri ekonomik alanda sürdürmek Türkiye'nin çıkarlarıyla çelişir

açıklar mısın bu işler nasıl oluyor acaba?

İran kadar, o beğenmediğiniz yobaz İranlılar kadar özgün düşünemiyorsunuz değil mi?
    İran içinde aynı şeyler söylenmişti, tüm batı toplumu ile geldiği son nokta ambargo oldu (da) ne oldu?
    bir uçak parçasını Amerikan ambargosu olduğu için alamadıklarından dolayı belli bir süre sonra uçaklar düşmeye başlamış ama onlar sizin gibi zor iş bunlar demeden çalışmış ve bir zamanlar Amerika'dan ithal etmek zorunda olduğu teknolojiyi kendileri üretmeye başlamış.

yok ama bunların önemi yok siz şişman, ensesi kalın, eli yağlı, laf üretmekten başka bir işe yaramayan, oturmaktan poposu şişmiş politikacılar gibi konuşmaya-yazmaya devam edin...

pasif düşünceler pasif beyinlerde olur, aktif olalım aktif düşünelim...

çözümsüzlük çözüm değildir işin özü budur!

• Sayın castorpollux, ben illa heron alalım gibi birşey söyledim mi? Veya yerli ürün geliştirmeyelim gibi birşey söyledim mi?
    Şuan Türkiye'nin insansız hava araçlarına ihtiyacı var ve buna karşın yerli ürünler henüz yeterli seviyeye ulaşabilmiş değil. Geliştirme safhasında olan birçok ürün var ancak şuan TSK bünyesine girebilecek kalitede satışa hazır bir ürün malesef elimizde yok. Ürünlerin hazır olmasını 5yıl bekleyelim de savunmamızda açık mı verelim? Bunu kimse istemez. Kaldı ki heron ihalesi yıllar öncesine dayanır. Yıllar geçtikten sonra bugün teslimat zamanı geldiğinde alımları iptal etmek Türkiye için faydalı olmaz. Ayrıca silah alımları bakkaldan gofret almak gibi birşey değildir. TSK yeni silahları bünyesine katmadan önce uzun süre hazırlık yapar. Türkiye'de mühendis, denetçi, personel, sivil, asker birçok insan yıllardır heronla yatıp heronla kalkıyor. Bu insanların emeklerini de bir çırpıda silmek mantıklı olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: 2000watts

Avrupada seçimler yaklasinca Tûrkiye karsiti politika yapanlar prim yaptigindan,baslarlar Türkiye karsiti söylemler yapmaya.Seçimler bitince her sey normale dôner.
    Bu Israil le olan bu krizde bence danisikli dönûsüklü bir kriz.

"Türk hükümeti oy kazansın diye kendisini rezil eden bir İsrail hükümeti" düşüncesi beni benden aldı
  • İsrail in başka işi gücü yok, Ak Parti nin oy alması için kriz çıkarttıracak..

Benim Görüşüm;

Artık İsrail in miyadının dolduğu ve Amerika nın da İsrail i artık istemediği.. Dini terminoloji ile de desteklendiğinde Kuran -ı Kerim de de açıkca belirtildiği şekilde "Bir gün gelecek Yahudiler yok olacaktır " ayetiyle beraber, büyük bir savaşın yani 3. Dünya Savaşının başlayabileceği şeklinde.

Bence Amerika İsrail i istemiyor ama bunu da alelade bir şekilde beyan etmiyor. Bu yüzden de Türkiye nin de hassas olduğu Filistin meselesi üzerinden Türkiye yi kullanarak İsrail le Türkiye yi zıtlaştırmaya çalışıyor. Bunun neticesinde İsrail in bundan sonra yapacağı Filistin lilere karşı bir saldırıda artık kılıçların çekileceği, İran ın ve gizliden ABD nin de desteğini alarak ilk savaşı Türkiye ile İsrail arasında çıkacağı bunun neticesinde de ABD nin Musul ve Kerkük ü Türkiye ye vermesi de olabilir. Tabi Türkiye akıllı davranırsa ve savaştan da galip ayrılırsa bizim için çok karlı bir sonuç olabilir.

Bununla beraber şu anda Demokraik Açılıma en büyük sekteyi vuran İsrail dir. ABD D. Açılımı desteklese de İsrail bunun gerçekleşmesini istemiyor diye düşünüyorum. Çünkü olası bi İSrail savaşında kürtler ayakalanarak bir iç savaşın başlatılması istenebilir.

• quote:

Sayın castorpollux, ben illa heron alalım gibi birşey söyledim mi? Veya yerli ürün geliştirmeyelim gibi birşey söyledim mi?
    Şuan Türkiye'nin insansız hava araçlarına ihtiyacı var ve buna karşın yerli ürünler henüz yeterli seviyeye ulaşabilmiş değil. Geliştirme safhasında olan birçok ürün var ancak şuan TSK bünyesine girebilecek kalitede satışa hazır bir ürün malesef elimizde yok. Ürünlerin hazır olmasını 5yıl bekleyelim de savunmamızda açık mı verelim? Bunu kimse istemez. Kaldı ki heron ihalesi yıllar öncesine dayanır. Yıllar geçtikten sonra bugün teslimat zamanı geldiğinde alımları iptal etmek Türkiye için faydalı olmaz. Ayrıca silah alımları bakkaldan gofret almak gibi birşey değildir. TSK yeni silahları bünyesine katmadan önce uzun süre hazırlık yapar. Türkiye'de mühendis, denetçi, personel, sivil, asker birçok insan yıllardır heronla yatıp heronla kalkıyor. Bu insanların emeklerini de bir çırpıda silmek mantıklı olmaz.

Kime karşı heron?
    neye karşı savunma?

Allah aşkına güçlü bir irade olmadığı sürece bunların hepsi gereksiz masraftan öteye geçmez...

Bu zamana kadar bakkaldan gofret alır gibi silah aldınız, şimdi bize mi gofret almaya benzemez diyorsunuz?
    Misket bombası satılır, anlaşmaya ek madde düşülür, pkk'ya karşı kullanmamak şartı! bu mudur yani olayınız? pkk karşı kullanılmayacak bir silah ile günümüz dünyasında Allah Allah diye kapınıza dayanacak Marslılarda olmadığına göre kime karşı nasıl kullanacaksınız o zaman?
    Herzamanki gibi şoven davranışlarla göz boyamak için mi kullanılır?

Siz herşeyin ince hesapla yürüdüğünü düşünerek yazıyorsunuz, sanki bizler İrlanda'da yaşıyoruz ve Türkiye'de olan bitenden bihaberiz!
    Milyonlarca dolarlık havaalanı yaparız, sonra coğrafi şartlar uygun olmadığı için, bu havalanına harcanılan her kuruşun boşa gitmiş olduğunu anlarız!
    Bakkal çırağı bile böyle bir aptallık yapmaz! En aptal vatandaş bile bakkaldan gidip böyle anlamsız bir harcama yapamaz!

Heronla yatıp kalkan insanların yemlenmediğini de ayrıca bilmemiz imkansız, malum devlet sırrı ne için var!

• quote:

Kime karşı heron?
    neye karşı savunma?

Allah aşkına güçlü bir irade olmadığı sürece bunların hepsi gereksiz masraftan öteye geçmez...

Bu zamana kadar bakkaldan gofret alır gibi silah aldınız, şimdi bize mi gofret almaya benzemez diyorsunuz?
    Misket bombası satılır, anlaşmaya ek madde düşülür, pkk'ya karşı kullanmamak şartı! bu mudur yani olayınız? pkk karşı kullanılmayacak bir silah ile günümüz dünyasında Allah Allah diye kapınıza dayanacak Marslılarda olmadığına göre kime karşı nasıl kullanacaksınız o zaman?
    Herzamanki gibi şoven davranışlarla göz boyamak için mi kullanılır?

quote:

Siz herşeyin ince hesapla yürüdüğünü düşünerek yazıyorsunuz, sanki bizler İrlanda'da yaşıyoruz ve Türkiye'de olan bitenden bihaberiz!
    Milyonlarca dolarlık havaalanı yaparız, sonra coğrafi şartlar uygun olmadığı için, bu havalanına harcanılan her kuruşun boşa gitmiş olduğunu anlarız!
    Bakkal çırağı bile böyle bir aptallık yapmaz! En aptal vatandaş bile bakkaldan gidip böyle anlamsız bir harcama yapamaz!

Bu söylediklerinizin konumuzla alakası nedir? Bir havaalanının inşaatında hata yapılması bütün alanlarda da yanlış yapıldığını mı gösterir?

quote:

Heronla yatıp kalkan insanların yemlenmediğini de ayrıca bilmemiz imkansız, malum devlet sırrı ne için var!

Sayın castorpollux, ona bakarsanız sizin de yemlenmediğinizi bilmemiz imkansız
    Oturduğunuz yerden insanların üzerinde şaibe yaratamazsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Dellci -- 16 Ocak 2010; 12:33:37 >

• arkadaşlar diyeceklerime birçoğunuzun tepki göstereceğinin farkındayım.israilin yaptığı işi tabiki beğenmiyorum.yaptığı çok yanlıştı.ama bazen herkesin yanlışını söylerken kendi yanlışlarımızıda düzeltmemiz gerekir.başbakanın davosta one minit çıkarması milli duygularımızı kabartabilir ama orda kullanılan kelimeler kesinlikle bir başbakana yakışmıyor.ayrıca konuyla pek alakası olmasa dini yönlerdede aynı şeyi yapıyoruz.hristiyan grupların Hz Muhammed ile ilgili espri ve karukaturlerine kızarken ülkemizde yayınlanan birçok mizah dergisindeki Hz İsa tasvirlerine,esprilerine ve karukaturlerine kahkalarla gülüyoruz.bu bir çelişki değilmidir?.belki sol kulağımı sağ elimle gösterdim ama sanırım anlayan anlamıştır beni.
  • İsrail devletinin zulmünü görmezden gelemeyiz ancak bu gerçek saçma sapan bir diziye kadar bilinmiyor muydu Türkiye'de . Aman önden biri adım attı ya çoşar gürleriz artık.

İsrail'de hep savaş isteyen kavga gürültü hır gür isteyen insanlar mı yaşıyor sanıyorsunuz?

Beşirle Vals filminde israilli bir askerin ağzından anlatılmıyor muydu Filistinlilere yapılan zulüm.Buna rağmen biliyor musunuz bu film bütçe desteğini devlet fonundan aldı??

Doğru genellemeler insanları gereksiz zaman kaybından kurtarır ancak herşeyi genellemeye çalışırsak...

İsrail deyince tüm israilliler savaş canlısı, kendi topraklarında her an bir canlı bomba tarafından öldürülmekten memnun , mesut mutlu yaşıyor diyemeyiz. ( Keza bu sorunlar Filistin içinde geçerli )

Ama her iki tarafta illallah etmişken aralarında ki gerginliğin hiç durmaması kimin işi peki ?

• quote:

Sayın castorpollux, ona bakarsanız sizin de yemlenmediğinizi bilmemiz imkansız
    Oturduğunuz yerden insanların üzerinde şaibe yaratamazsınız.

oturduğunuz yerde derken? ideal şaibe yaratma ortamı uzay boşluğu mu?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 2000watts

Avrupada seçimler yaklasinca Tûrkiye karsiti politika yapanlar prim yaptigindan,baslarlar Türkiye karsiti söylemler yapmaya.Seçimler bitince her sey normale dôner.
    Bu Israil le olan bu krizde bence danisikli dönûsüklü bir kriz.

"Türk hükümeti oy kazansın diye kendisini rezil eden bir İsrail hükümeti" düşüncesi beni benden aldı

Dediklerimin arkasindayim.Basbakanimizin Arap ülkelerine gezisi basliyor.Zaten Suudi lerden bir ôdûl almis.Filistinede gidiyor.Gazzede kahraman gibi karsilanacak!
    Artik politika böyle yapiliyor.Diyecek bir seyim yok.Karsida degilim.
    Ama herkes gaza geldi.Ona üzûldûm.Insanlari kandirmak ne kadar kolay diye

• Şimdi teker teker alıntı yapıp cevap vermeyeceğim, bazıları israili küçümsemiş öncelikle ona cevap vereyim. İsrail daha emekleme döneminde bütün arap dünyasını dize getirmiş, ve şu an elinde tuttuğu sıcak para miktarı ile istediği ülkeyi batırma veya çıkarma gücüne sahip bir ülkedir. Başta Amerika olmak üzere Türkiye dahil birçok ülkede inanılmaz bir lobi gücüne sahip. Teknolojisinden, silah endüstrisinden bahsetmiyorum bile. Türkiye ve İsrail bölgedeki en önemli iki güç. Ve bizim bilmediğimiz, tahmin bile edemeyeceğimiz denge noktaları var(dır) Ve ülke politikaları ona göre şekillenir. Yani biz İsraile posta koyabiliyorsak şundan emin olabilirsiniz ki İsrail bir konuda bize mahkum durumdadır. Tam tersi de olabilirdi tabii.

Şundan adım kadar eminim, birgün kesinlikle birgün Türkiye-İsrail savaşı çıkacak. Bu Araplar üzerinden dolaylı şekilde de olabilir veyahut direk olarak ama birgün çıkacak. İsrailoğulları-Araplar ve Nuh'un çocukları (Türkler) birgün savaşacaklar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Le petit prince

Şimdi teker teker alıntı yapıp cevap vermeyeceğim, bazıları israili küçümsemiş öncelikle ona cevap vereyim. İsrail daha emekleme döneminde bütün arap dünyasını dize getirmiş, ve şu an elinde tuttuğu sıcak para miktarı ile istediği ülkeyi batırma veya çıkarma gücüne sahip bir ülkedir. Başta Amerika olmak üzere Türkiye dahil birçok ülkede inanılmaz bir lobi gücüne sahip. Teknolojisinden, silah endüstrisinden bahsetmiyorum bile. Türkiye ve İsrail bölgedeki en önemli iki güç. Ve bizim bilmediğimiz, tahmin bile edemeyeceğimiz denge noktaları var(dır) Ve ülke politikaları ona göre şekillenir. Yani biz İsraile posta koyabiliyorsak şundan emin olabilirsiniz ki İsrail bir konuda bize mahkum durumdadır. Tam tersi de olabilirdi tabii.

Şundan adım kadar eminim, birgün kesinlikle birgün Türkiye-İsrail savaşı çıkacak. Bu Araplar üzerinden dolaylı şekilde de olabilir veyahut direk olarak ama birgün çıkacak. İsrailoğulları-Araplar ve Nuh'un çocukları (Türkler) birgün savaşacaklar.

arkadaşım israil emeklediği zaman, acaba kaç avrupa ülkesnin ve ABD gibi bir süper gücün arakasında durduğunu hiç araştırma gereği duymadın mı?
    israil devletini kurmak için Avrupa ve İngiltere'nin ne kadar çaba sarf ettiği hakkında, bir metne, bir kaynağa ulaşmadın mı?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Le petit prince

Şimdi teker teker alıntı yapıp cevap vermeyeceğim, bazıları israili küçümsemiş öncelikle ona cevap vereyim. İsrail daha emekleme döneminde bütün arap dünyasını dize getirmiş, ve şu an elinde tuttuğu sıcak para miktarı ile istediği ülkeyi batırma veya çıkarma gücüne sahip bir ülkedir. Başta Amerika olmak üzere Türkiye dahil birçok ülkede inanılmaz bir lobi gücüne sahip. Teknolojisinden, silah endüstrisinden bahsetmiyorum bile. Türkiye ve İsrail bölgedeki en önemli iki güç. Ve bizim bilmediğimiz, tahmin bile edemeyeceğimiz denge noktaları var(dır) Ve ülke politikaları ona göre şekillenir. Yani biz İsraile posta koyabiliyorsak şundan emin olabilirsiniz ki İsrail bir konuda bize mahkum durumdadır. Tam tersi de olabilirdi tabii.

arkadaşım israil emeklediği zaman, acaba kaç avrupa ülkesnin ve ABD gibi bir süper gücün arakasında durduğunu hiç araştırma gereği duymadın mı?
    israil devletini kurmak için Avrupa ve İngiltere'nin ne kadar çaba sarf ettiği hakkında, bir metne, bir kaynağa ulaşmadın mı?

Yok ulaşmadım içgüdüsel olarak yazdım bunları..

İsrail devleti henüz yokken bir fon açılıp yahudilerden para toplandı, her türlü teknoloji ve silaha sahip oldular. Bu insanlar devlet değilken bile dünyanın para yükünü taşıyorlardı. Bütün arap dünyasıyla savaşan, araya fitneyi sokan, gerektiğinde yönetici satın alan İsraildi. Filistinin büyük bir bölümünü işgal ettikten sonra ABD dahil BM İsrail'e birçok kez karşı çıktı birçok kez kınama açıklamaları yapıldı. İsrail tek başına bütün dünyaya restini çekebildi. İsrail yaramaz bir çocuktu, arkasını abisini aldı ve bir düzine çocuğu dövdü. Döven israil, ABD'nin ve desteği tamamen teorik. Kuranda şöyle bir ayet var ''Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimeti ve vaktiyle sizi âlemlere üstün kıldığımı hatırlayın'' geçenlerde konuşan bir ilahiyatçı bu üstünlüğün (ilahi bakımdan değil güç,zeka vb) konularda sürdüğünden bahsediyordu. Devamında ise her geçen yılda her geçen asırda insanlar arasında İsrailoğullarına karşı nefret tohumları atılacağından bahsediliyor.

İşte şimdi o devirdeyiz, o çağdayız hem de tam üstünde. İsrail çok güçlü bir devlet ABD tamamen paravan bir ülkedir. Kabul etmeliyiz İsrail her alanda bizden öndedir. Ama dediğim gibi birgün gelecek belki 50 yıl belki 100 yıl belki daha sonra ama ne olursa olsun İsrail devleti, Türkler ve Araplar tarafından tamamen tarih sahnesinden silenecek.

• quote:

Orijinalden alıntı: nanaka9

İsrail aslında korkulacak bir ülke değilmiş.
    Türkiye bunu dünyaya ispatlamak üzere.
    Kurtlar vadisi olayına gelince İsrailin neden kızdığını anlayamadım.
    Sonuçta sen bir halt yersen birileride çıkar bunu anlatır veya filminde konusu işlenir.
    Daha anlatılacak çok şey varda burası yeri değil

Tek Kurtlar Vadisi değil , TRT 1'de yayınlanan Ayrılık Diziside israilini Filistinlileri nasıl öldürdüğünü canlandırıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ThunderVoid -- 19 Ocak 2010; 13:13:54 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.