Şimdi Ara

İşlemci Voltajını En İyi Duruma Nasıl Getiririz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
1
Favori
1.067
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    3600x işlemcim ve stok soğutucum var.
    Ben bu işlemciyi 4.0 ghz de çalıştırıp voltajı da +0,120 verdim.
    Cinebench R20 testinde en fazla 69 dereceye çıktı ve testi tamamladı.

Asıl sorum şu, işlemcime en uygun voltaj değerinin ne olduğunu nasıl anlarım.

Not: İşlemci boşta iken 40-41 derece. Bu şekilde çalıştırmak bana sorun çıkarır mı ? Bir kaç aya güzel bir soğutucu almayı planlıyorum

• 3600 kullaniyorum. Kule tipi sogutucuyla sizin aldığınız değerleri alıyorum. Bence gereksiz para harcamayin degerleriniz iyi.

Ama biraz daha frekansı arttırılabilir voltaj ve ısı olarak geri dönecektir.

İslemciyi 1.18v 4.2ghz ile sabit kullanıyorum oyunlarda maksimum 70'i görüyor. Boşta 45-58 arası gidip geliyor.

prime95 ( small fft testini 10-15 dakika uyguladım. )

cinebench

occt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi true.php -- 22 Mayıs 2020; 2:3:47 >

• true.php T kullanıcısına yanıt
    hocam çok sesli çalışıyor
    kaç dereceye kadar sorun etmemem gerek ?
    Şu an voltaj +0,084 ile testlerde en fazla 1,118 en düşük 1,1152 değerleri arasında gezdi. CR20 testini 67 derecede tamamaldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RmzBurak -- 21 Mayıs 2020; 4:21:50 >

• Teşekkür ederim sorduğum soru hakkında bilgin var mı
  • RmzBurak kullanıcısına yanıt
    yok
  • aynı model bile olsa her işlemci birbirinden farklıdır %100 aynı şekilde üretilmiyor.benim işlemcim için x voltajdır sizinki için biraz daha düşük ya da yüksek olabilir deneyerek bulacaksınız başkasının ayarı size uymaz.
  • Edward Teach kullanıcısına yanıt
    tamam da bu ayarı nasıl bulacağım
    sürekli voltaj kısıp cr20 testi mi yapacağım ?
    bu cr20 testini sorunsuz tamamladığı zaman içim rahat edebilir mi ? Buna eşlik edecek başka testler yapmalımıyım
  • quote:

Orijinalden alıntı: RmzBurak

tamam da bu ayarı nasıl bulacağım
    sürekli voltaj kısıp cr20 testi mi yapacağım ?
    bu cr20 testini sorunsuz tamamladığı zaman içim rahat edebilir mi ? Buna eşlik edecek başka testler yapmalımıyım
    Cinebench'i bitiriyorsa tamamen stabil değildir ama az bir yolu kalmış demektir. Cine20 +30mv gibi düşünebilirsiniz.
    Prime95 small fft yi 1 dakika yapmaya çalışın. Sıcaklıklar abartı olabilir, önemli olan threadlerin hata vermemesi. 1 dakika sonunda sıcaklıklarınız 85'i geçmediyse +5mv verin, %99.9 stabil olur.
  • Aslında en iyi test multiplayer bf5 testidir bf oyunları zamanının butun işlemcileri üst noktaya zorluyor diyebilirim zamanında bf3 de 2500 k ile 4.2 GHz i denerdim cinebench e göre daha fazla voltaj vermiştim aynı seyi 3770k ve bf4 de yaşamıştım
  • Termal limit 115 derece.

R20 ile stabilite testi yapılmaz öncelikle. Tüm fanları tam hıza alın ve prime95 "small fft" testi yapın. Sıcaklık hızlı yükseliyorsa 95 dereceye kadar çalıştırın. Onun haricinde soğutma dayanırsa minumum 10 dakika çalıştırın.

Aida64 de hata vermeyip prime95 de kapanabiliyor. Özelikle ince ayarda. 4ghz de 1.212 v denedim.(Ryzen 3600 stok fan) Aida 15 dakika çalıştı. Small fft de 7. Dakika da rest attı. Sıcaklık 90 derece idi.

O yüzden kaç ghz de çalıştırmak istiyorsanız oradan başlayın.

4 ghz de 1.2 v da deneyin ilk. Sonra small fft testi yapın dediğim gibi. Stabilse kademe kademe voltaj düşürüp test edeceksiniz.

Ve ya tam ters den başlayın.

Mesela 4 ghz e 1.1v dan başlayın.

Deneye deneye bulacaksınız yani.

Sıcaklıklara Hwinfo dan bakabilirsiniz detaylıca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: true.php

3600 kullaniyorum. Kule tipi sogutucuyla sizin aldığınız değerleri alıyorum. Bence gereksiz para harcamayin degerleriniz iyi.

Ama biraz daha frekansı arttırılabilir voltaj ve ısı olarak geri dönecektir.

İslemciyi 1.18v 4.2ghz ile sabit kullanıyorum oyunlarda maksimum 70'i görüyor. Boşta 45-58 arası gidip geliyor.

prime95 ( small fft testini 10-15 dakika uyguladım. )

cinebench

occt
    Small fft testi yaptınız mı? O voltaj ile imkansız bir hız elde etmişsiniz. :) benimki 1.2 ile 4 ghz yemiyor. Size bol silikonlu gelmiş sanırım.

• _M-U-E_ kullanıcısına yanıt
    Benimki 1.05v ile 4ghzde çalışıyor. Kule tipi bir soğutucu alınca 1.15-1.20 arasında 4.2 falan kullanırım muhtemelen.
    Şuna dikkat ediyorum.OC yapan arkadaşlar bu işi yanlış yapıyor.Ryzen master ile test edip değerleri giriyor çalışıyor ama ne OCCT ile ne de AIDA ile stress testi yapmıyorlar.

2 gün denedim 2700x(Coolermaster kule tipi ve mesh kasa) ile 1.225 V ile 4 GHZ ile full yükte 86 dereceyi geçmiyor makine.

1.18 v ile 4.2 ghz alınabilir ama yükte 10 sn içinde kapanır.

Birde 4.3 ghz e çıkartıp test etmeyenler var çok ilginçler nasıl makineleri kapanmıyor anlamıyorum.

Overclock gerçekten ince iş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ICES NMB

Şuna dikkat ediyorum.OC yapan arkadaşlar bu işi yanlış yapıyor.Ryzen master ile test edip değerleri giriyor çalışıyor ama ne OCCT ile ne de AIDA ile stress testi yapmıyorlar.

2 gün denedim 2700x(Coolermaster kule tipi ve mesh kasa) ile 1.225 V ile 4 GHZ ile full yükte 86 dereceyi geçmiyor makine.

1.18 v ile 4.2 ghz alınabilir ama yükte 10 sn içinde kapanır.

Birde 4.3 ghz e çıkartıp test etmeyenler var çok ilginçler nasıl makineleri kapanmıyor anlamıyorum.

Overclock gerçekten ince iş.
    Lazım olduğundan değil zaten, hava için yapıyorlar. Neyse, dediğiniz gibi ince iş.

ilginiz için teşekkür ederim
    Prime95 testi nasıl yapılır bilmiyorum,bu konuda öğrenebileceğim bir makale veya video var mı ?
    Hata verip vermediğini doğru yolda olduğumu nasıl anlayacağım

EDİT:
    bir foto ekledim, doğru test mi yaptım bilmiyorum voltaj ve sıcaklık değerlerim gösteriyor. Bir yorumlar mısınız hocam. Bu test kendi kendine biten birşey mi ? Ben stop edene kadar sürekli devam eden birşey mi ? 8 dk yapmışım hata vs yok
    Bu arada anakartım b450 aorus pro

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RmzBurak -- 22 Mayıs 2020; 1:27:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: _M-U-E_

Small fft testi yaptınız mı? O voltaj ile imkansız bir hız elde etmişsiniz. :) benimki 1.2 ile 4 ghz yemiyor. Size bol silikonlu gelmiş sanırım.

Alıntıları Göster
    Yok hayır yapmadım ama o.c.c.t ve cinebenchi aşağıya ekledim.
    Şu an'a kadar kullanım esnasında herhangi bir kapanma,donma vb bir problem yaşamadım.
    Prime95'de kapanıyorsa oyun esnasında verilen voltaj ile 4.2ghz frekansında çalışmadığı anlamına mı geliyor? yada bana günlük kullanımda oyun esnasında ne gibi problemler çıkartır? Varsayılan ayarlarda fan sesi sürekli azalıp artıyordu çok rahatsız ettiği için bu şekilde yaptım.

Siz söyledikten sonra 10-15 dk boyunca prime-95 small fft testinide yaptım. Kapanmadığına göre bir problem yoktur sanırım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi true.php -- 22 Mayıs 2020; 1:56:1 >

• ahmettsezis kullanıcısına yanıt
    hocam burada +5mv verin derken ne demek istediniz :)
    testi 8 dk kadar çalıştırdım ve hata vs almadım, ilgili foto bir önceki postta var. Yorumlayabilir misiniz. Voltajı düşürüp yine deneme yapayım mı ?
    Voltaj şu an +0,084
  • quote:

Orijinalden alıntı: RmzBurak

hocam burada +5mv verin derken ne demek istediniz :)
    testi 8 dk kadar çalıştırdım ve hata vs almadım, ilgili foto bir önceki postta var. Yorumlayabilir misiniz. Voltajı düşürüp yine deneme yapayım mı ?
    Voltaj şu an +0,084
    8 dakikada hata almadıysanız çok iyi, düşürmeye başlayabilirsiniz. Uzun süreler yapmak yerine 1-2dk yapıp hata alınca voltaj yükseltin ta ki hata almayana kadar(thread stopped working olmasın). Hata almayınca da +5 +10mv vermeniz yeterli olur. +5mv = 0,005v

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmettsezis -- 22 Mayıs 2020; 1:58:11 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: true.php

Yok hayır yapmadım ama o.c.c.t ve cinebenchi aşağıya ekledim.
    Şu an'a kadar kullanım esnasında herhangi bir kapanma,donma vb bir problem yaşamadım.
    Prime95'de kapanıyorsa oyun esnasında verilen voltaj ile 4.2ghz frekansında çalışmadığı anlamına mı geliyor? yada bana günlük kullanımda oyun esnasında ne gibi problemler çıkartır? Varsayılan ayarlarda fan sesi sürekli azalıp artıyordu çok rahatsız ettiği için bu şekilde yaptım.

Siz söyledikten sonra 10-15 dk boyunca prime-95 small fft testinide yaptım. Kapanmadığına göre bir problem yoktur sanırım?

Alıntıları Göster
    Prime95'de kapanmış threadiniz var. Stabil değil

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.