Şimdi Ara

İşçiler haftasonu memur gibi tatil yapsa kötü olur mu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
918
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Memur gibi 5 gün çalışsalar asgari ücreti 5 gün üzerinden alsalar olmaz mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 70 li yıllarda işçi olan babam günde 8 saat haftadada 5 gün çalışıyordu.Sendika vardı. 30 gün maaşlı izin ve yemekhaneleri vardı.
    O yıllarda biliyorsunuz sağ sol kavgaları ile sol sendika olan fabrikaya taşlar ve sopalarla baskın yaptılar. İşçileri dövdüler. İçerideki kendi görüşlerine sahip işçiler kışkırtıp sendikaları değişti. Sonra ne mi oldu. Bütün kazanılmış haklar geriye gitti. Peki bu fabrika için iyi mi oldu.Hayır. Fabrika yı Knorr satın aldı. Meğerse kapatmak için almış. Kapattılar.
    Fabrika adı. Adayar mısır özü ve yağı fabrikası yarımca izmit
    İşçieri dövmeye gelenler göya milliyetçi vatansever kılıklı nmafya tipli ülkücüler. Patronlardan destek ve para alıyorlardı. Nerden mi biliyorm. Kuzenim Mhp de üst düzey yöneticiydi.İşte nedense halkımıza en büyük kötülükleri bu insanlar yapmıştır. Paralı düzen, paralı hastane, paralı okul. Hepsi o zamanlar ortaya çıktı.
    Kardan kıssalar gayet yapılabilecek şeydir. Ama ülkemizde imkansız. Şöyle ki işçilere yapılan bir haksızlıkta hem çok çalıştırıp hemde 8 saat çalıştırıyorlar 1 saatlik molayıda vardiyadan saymıyorlar 12 saat adamı işyerinde tutup 2 saat molayı düşüyorlar 10 saat çalışmış gözüküyor tamam haftasonunu bırakta en azından molalar mesaiden sayılsın. Bunu istismar eden binlerce işyeri var en yaygın Bim şok a101de bile işçiye yemek diye git 15 dk bişeyler atıştır gel diyorlar adamın 45 dakikasını yakmış oluyorlar. Aynı anda mutlaka 8 saat çalışmanın üstüne şu bu diyip 45 dk-1 saat daha bindirip fazla mesai ücretinide vermiyorlar.

Türk firmalarının alayının verim diye birşeyden haberi YOK. ellerinden gelse yasak düzenleme olmasa 15 saat çalıştırcaklar asgari ücret verip! isviçre almanya norveç japonya gibi ülkeler salaktı zaten çalışma saatini iyice düşürmeye uğraşıyorlar verimi arttırmak için. hangi meslek olursa olsun 6-7 saatten üstü çalışan adamdan asla verim alamazsın. Avm'ye gidiyorum yazık valla adamlar gülümsüyor ediyor meslek icabı ama yorgunluklarını hissedebiliyorum. ve en çok üzüldüğüm emeğin karşılığını alamaması o eşek gibi 12 saat çalışan adam ay sonu eline geçen parayla evi bırak ev alması hayal 20 yaşındaki arabayı bile alamıyor onu bırak kiralık evinde geçimine dahi ucu ucuna yetiştirip veya borçlanarak yaşıyor en acısı budur. sen 12 saat çalışan adama hakkını verirsen adam yorulsada en azından hakkımı alıyorum diye sevinir psikolojisi sağlam olur malesef ülkemizde işçilerimizin psikolojileri hem bitkin ve kötü durumda.

Bu ülke malesef çalışma koşullarında düzelmez düzelmicekte. Çünki milletimiz malesef empatiden yoksun. geçen gün Şok'un yeni uygulaması olan mağazadaki çalışanları internetten verilen siparişi kargoculuk yaparak 2 km mesafeye yayan poşetlerle yürüttükleri için boykot kampanyası başlatmıştım destek veren oldu sağolsunlar ama oraya banane görevleri çalışsınlar diye yazanlarda oldu. işte bu tipte adamlar yüzünden hiçbirzaman arpa boy yol alamıyoruz insanımızın birşeye tepki göstermesi için illa kendi başına gelene kadar beklemesi gerekiyor sonrada sızlanırlar niye kimse bizi görmüyo destek olmuyor diye. zamanında sen başkasına yapılan için susarsan sana sıra geldiğinde sustuklarında sana susar.
  • Türk devlet bürokrasisi kendine çalışır.
    İşçiler 5 gün çalışırsa memur maaşları çıkmaz ve patronlar az kazanır.
    Olmaz yoksa bir yasa veya Khk'ya bakar.
  • Şu virüs olayından sonra fırsat bu fırsat bazı şeyler düzenlenmeli. Haftasonu çalışmak toptan yasak olmalı insanlar biraz aileleri ile vakit geçirsinler ayrıca lokanta,parekende sektörü de kendine gelsin biraz. İnsanlar tatil yapamazlarsa para da harcayamazlar.
  • ah ah şu konuyu düşünmedigim an, saniye yok ama ülkemizin bu kansız siyetseçileri ve halkı böyle bir şeyi yapmaz. işte bu yüzden aklı başında olan herkes imkanım olsa avrupaya giderim diyor
  • çok şukur 5 yıllık işçilik hayatımda heç hsonu çalışmadım
  • 70 li yıllarda işçi olan babam günde 8 saat haftadada 5 gün çalışıyordu.Sendika vardı. 30 gün maaşlı izin ve yemekhaneleri vardı.
    O yıllarda biliyorsunuz sağ sol kavgaları ile sol sendika olan fabrikaya taşlar ve sopalarla baskın yaptılar. İşçileri dövdüler. İçerideki kendi görüşlerine sahip işçiler kışkırtıp sendikaları değişti. Sonra ne mi oldu. Bütün kazanılmış haklar geriye gitti. Peki bu fabrika için iyi mi oldu.Hayır. Fabrika yı Knorr satın aldı. Meğerse kapatmak için almış. Kapattılar.
    Fabrika adı. Adayar mısır özü ve yağı fabrikası yarımca izmit
    İşçieri dövmeye gelenler göya milliyetçi vatansever kılıklı nmafya tipli ülkücüler. Patronlardan destek ve para alıyorlardı. Nerden mi biliyorm. Kuzenim Mhp de üst düzey yöneticiydi.İşte nedense halkımıza en büyük kötülükleri bu insanlar yapmıştır. Paralı düzen, paralı hastane, paralı okul. Hepsi o zamanlar ortaya çıktı.

• seyreltmek için

gece bile açık olmalı dükkanlar.

bırak sokağa çıkmayı gece gündüz açık kalsın

gece açık kalması mecbur olsun

işsizlik korona ıvır zıvır bir sürü sorun kalkar

denizaltı sıcak yatak taktiği uygulansın.
  • Aslında olması gereken budur. Hafta sonu 2 gün insanın kendine bırakılmalıdır. Hatta keşke cumalarıda yarım gün olsa. Üretim yapan fabrikalar durmamalı diyenlerede vardiyalı çalışma derim. İşçinin hafta içi bir gün ve haftasonu 1 gün olmak üzere 2 gün yine izinli olabilir. Maalesef mevcut düzen pek imkan vermez, emek sömürüsüne karşı güçlü sermayedarlar hükümetede etki ediyor.
  • ctsi mesaisi, patronların en önemli silahıdır. o gün işçi / çalışanlar tatil yapsa bu sistemi ayakta tutmak zorlaşır.

18 yıldır şunu yaptı bunu yaptı diye göklere çıkarılan AKP işte onu yapamaz. Neden cunku AKP patronların partisi de ondan.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardan kıssalar gayet yapılabilecek şeydir. Ama ülkemizde imkansız. Şöyle ki işçilere yapılan bir haksızlıkta hem çok çalıştırıp hemde 8 saat çalıştırıyorlar 1 saatlik molayıda vardiyadan saymıyorlar 12 saat adamı işyerinde tutup 2 saat molayı düşüyorlar 10 saat çalışmış gözüküyor tamam haftasonunu bırakta en azından molalar mesaiden sayılsın. Bunu istismar eden binlerce işyeri var en yaygın Bim şok a101de bile işçiye yemek diye git 15 dk bişeyler atıştır gel diyorlar adamın 45 dakikasını yakmış oluyorlar. Aynı anda mutlaka 8 saat çalışmanın üstüne şu bu diyip 45 dk-1 saat daha bindirip fazla mesai ücretinide vermiyorlar.

Türk firmalarının alayının verim diye birşeyden haberi YOK. ellerinden gelse yasak düzenleme olmasa 15 saat çalıştırcaklar asgari ücret verip! isviçre almanya norveç japonya gibi ülkeler salaktı zaten çalışma saatini iyice düşürmeye uğraşıyorlar verimi arttırmak için. hangi meslek olursa olsun 6-7 saatten üstü çalışan adamdan asla verim alamazsın. Avm'ye gidiyorum yazık valla adamlar gülümsüyor ediyor meslek icabı ama yorgunluklarını hissedebiliyorum. ve en çok üzüldüğüm emeğin karşılığını alamaması o eşek gibi 12 saat çalışan adam ay sonu eline geçen parayla evi bırak ev alması hayal 20 yaşındaki arabayı bile alamıyor onu bırak kiralık evinde geçimine dahi ucu ucuna yetiştirip veya borçlanarak yaşıyor en acısı budur. sen 12 saat çalışan adama hakkını verirsen adam yorulsada en azından hakkımı alıyorum diye sevinir psikolojisi sağlam olur malesef ülkemizde işçilerimizin psikolojileri hem bitkin ve kötü durumda.

Bu ülke malesef çalışma koşullarında düzelmez düzelmicekte. Çünki milletimiz malesef empatiden yoksun. geçen gün Şok'un yeni uygulaması olan mağazadaki çalışanları internetten verilen siparişi kargoculuk yaparak 2 km mesafeye yayan poşetlerle yürüttükleri için boykot kampanyası başlatmıştım destek veren oldu sağolsunlar ama oraya banane görevleri çalışsınlar diye yazanlarda oldu. işte bu tipte adamlar yüzünden hiçbirzaman arpa boy yol alamıyoruz insanımızın birşeye tepki göstermesi için illa kendi başına gelene kadar beklemesi gerekiyor sonrada sızlanırlar niye kimse bizi görmüyo destek olmuyor diye. zamanında sen başkasına yapılan için susarsan sana sıra geldiğinde sustuklarında sana susar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrehan09 -- 11 Nisan 2020; 22:47:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aslına bakarsanız patronların daha işine gelir ama çoğunun vizyonu yok. Tatili olan kişi para harcar. Avrupa boşuna tatilleri çok yapmıyor,parekende,yiyecek-içecek,eğlence ve turizm sektörünü bu şekilde ayakta tutuyor.
  • olmaz.

isciler kendilerini kullandirmaktan hoslanir.
  • 2000watts kullanıcısına yanıt
    Allah uzun ömür versin hocam. Çok güzel özetlemişsiniz

• memur gibi sigortasi neyim yarim yatacaksa olsun bence. saka maka isci cok calissada maas ve sigorta (emeklilik) yonunden herzaman avantajli olmustur. (devlet ve kurumsal firmalar icin soylenmistir. ostimde sitelerde calisan gariban iscinin allah yardimcisi olsun evine ekmek goturebiliyorsa)

• Bunu yapan lidere ömrümün sonuna kadar oy veririm

• Bizde memuruz
    Niye haftasonuda çalışıyoruz
    Niye geçici görevlerimiz var
    Niye Sürekli 11 saat çalışıypruz
    Allah kimseyi memura düşürmesin :)
    Devletteki kadrolu işçiler memurlardan daha avantajlıdır her yönden çalışma olarakta.
  • Hani online oyunlarda "dengeleme" yamaları yayınlanıyor.

İşte bu dengeleme yaması çalışma şartları ve insan hakları için de yapılmalı.

Bir tarafta haftada 5 gün ve günde 8 saat çalışmak var diğer tarafta haftada 6 gün ve günde 10-12 saat çalışmak var.

İnsanlar haliyle memur olmak istiyor, olamayan (Herkes 100 tam puan alsa bile yine memur olamayan olacak) kişiler zorunlu ve mutsuz bir şekilde hayatlarını sürdürürken toplum huzurunu da bozuyorlar ister istemez. Bu suç onların değil elbette.

Özel sektörde çalışmak için şartlar iyileştirilirse memurluğa yığılma da azalır.

Yani başta da dediğim gibi bir DENGELEME olmalı.

Tabi ki dengeyi tam tutturmak çok çok çok düşük bir ihtimal, o yüzden yapılabilecek en iyi dengeleme yapılmalıdır.

Şu anki sistem gayet dengeli diyenleri de pistten alalım.
  • çalışan herkes 1iş 1tatil yapmalı, en doğru yöntem bu
    ayrıca günümüzde çoğu iş evden yapılabilir ki 20 sene içinde bu standart olacak.
  • Her sektörde olucak birşey değil bu.Buna gerek yok adam akıllı vardiya sistemiyle herkese istediği hak verilebilir bu çok zor birşey değil.Bütün herkes zaten 10 saat çalışyor 10 saat yerine herkes 12 saat çalışsa bir ekipler şekilden bir ekip hafta içi çalışsa bir ekip hafta sonu çalışa mesela bunlar 1 Ay aralıklarla değişse devamlı kafayı çalıştırdıktan sonra herşey mümkün.Ben sahsen kamuda ve özel sektördede bu hafta sonu kavramının kalkmasından yanayım.Ben hafta içi çalışıyorum hafta sonu Devlet hastaneleri açık değil Resmi kurumlar açık değil ben önemli bir işimi halletmek için iş yerinde izin almak zorunda kalıyorum mishal örnek verdim bunu sadece Kamu ve Özel sektör bir olmalı ve herkese eşit imkanlar verilmeli adam akıllı vardiya sistemi oluşturularak yoksa şimdiki olduğu gibi gençler insalar memur olmak ister işverenler çalıstıracak kalifiye eleman bulamayız die şikayet eder durur sistem komple yanlış.Beya yaka hafta sonu yatsın mavi yaka çalışsın olmuyor öyle işte. İşçı kavramına bağlı bir olay değil bu Hava yolu çalışanlarıda işçi onlarda hafta sonu çalışıyor napıcak hafta sonu uçak kaldırmıyoruzmu diyecekler bu yüzyılda bu olmaz mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aykut291 -- 12 Nisan 2020; 15:24:8 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.