Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (554. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
16 Misafir (1 Mobil) - 15 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12.379
Cevap
199
Favori
1.898.853
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 552553554555556
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Gastrit de olur sanırım tam bilmiyorum doktor ilaç vermedi mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • birkan96 B kullanıcısına yanıt
    İbrahim Saraçoğlu, aynısefa bitkisi çayının gastriti tedavi ettiğini söylüyor. Youtube'da aratıp inceleyebilirsiniz. Belki gastritinize şifa olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: i_brahi_m

Karın ağrısı bazen çok şiddetli oluyor oda 4 5 gün lavaboya çıkamayınca oluyor genelde. Su içince gaz olmuyor çay baya bi gaz yapıyor bende.

karın ağrısı, bildiğimiz küçükken Filan da olan şekilde mi, kramp derken?

karnın tam ortası mı? yemeklerden sonra mı okıyor genelde?
  • _FaCtS_ kullanıcısına yanıt

Karın ağrısı derken bağırsaklarım midem değil. Her zaman desem yeridir karnım açken tokken sanki bağırsaklarımı asılan varmış gibi mi desem şimdi tarif edemedim ama bazen çok şiddetli oluyor.

• Forumda başka bir konuya yazmak için üye oldum. O konuya yazdım ki bi üst kategoriye geçtim ve bu konuyu gördüm. Bu konuya da mutlaka yazmalıyım diye düşündüm. Çünkü 20 senedir ibs'liyim.

İBS ÇARESİ NE?

Doktor değilim arkadaşlar ama senelerce bu hastalığı araştırdım ve hastalığı tamamen bitirmeye çalıştım. Bitiremedim ama sebebini artık biliyorum. Siz de bu sebebi bilir hayatınızda bazı değişiklikler yaparsanız hastalığınızı belki bitiremezsiniz ama büyük oranda çözebilirsiniz.

İBS VE STRES

Arkadaşlar ibs bir stres hastalığıdır. Muhtemelen stresli bir insansınız öncelikle bunu yenmelisiniz. Bunu yenmek için de spor yapın. Eve yürüyüş bandı alıp her gün 1 saat hafif tempo yürüyün. Hastalığınız bitmeyecek ama çok rahatlıyacaksınız.

İBS VE BAKTERİ İLİŞKİSİ

Size enteresan şeyler anlatacağım. 20 senedir bu hastalığım olduğundan bahsetmiştim. Senelerce bu hastalığı araştırdım. Senelerce doktorlara gittim ne yazik ki hiç bir doktor bu rahatsızlığa çare olamamıştı ki en son 2 sene kadar önce bir doktora gittim. Bu doktorun hipotezi şuydu: "İBS'ye neden olan en temel şey bağırsaktaki kötü bakteri sayısının yüksek olması. Belki de bu İBS'nin doğal bir sonucudur. Konu hakkında bilimsel araştırmalar devam ediyor. Demişti". Yanlış duymadınız doktorun iddaası bu yöndeydi. Her doktor bana spazm çözücü tarzı şeyler verirken bu doktor o zaman bana antibiyotik vermişti.

Yanlış hatırlamıyorsam 2 haftalık bir antibiyotik tedavisi oldum. Allah'ı şahit gösteririm ki tam 6 ay boyunca rahatsızlıklarımın yüzde 90'ı gitti. Doktora gittim teşekkür ettim. Tekrar nükseder mi dedim. Evet edecek dedi. Ne yapacağız dedim. Nüksettikçe antibiyotik kullanacağız dedi. Yalan olmasın sonra bir daha doktara gitmedim. Ama hayat tarzımda bazı değişikler yaptım.

Doktor o dönem, bu bağırsakta yaşayan kötü huylu bakterilerin en çok sevdiği besinlerin şeker türleri olduğundan bahsetmişti. Şekeri tamamen hayatımdan çıkarmamış olsam da olabildiğince azalttım. Bu bile başlı başına büyük bir etkiye neden oldu. Beyaz ekmeği olabildiğince az yedim. Şu an şunu biliyorum ki bu hastalık için en önemli şey şekeri azaltmak.

YARARLI BAKTERİLERİ ARTIRIN

Bir önceki paragrafta zararlı bakterilerden bahsetmiştim. Yararlı bakterileri artırmanız da ibs için çok faydalı. Doğal sirke, doğal yoğurt, boza... Bunları mutlaka gıda alışkanlıklarınıza ekleyin. İlk etapta belki çok gaz olur ama bunun gaz yapması herzaman kötü değildir.

SONUÇ OLARAK

İbs hastalığını şu an tamamen yenmenin yolu yok. Ama bu hastalığı hayat tarzınızda yapacağınız değişikliklerle yüzde 90 oranında azaltabilirsiniz. Yüzde 10'da zaten gözünüze gelmez.

1- Kesinlikle düzenli spor

2- Şekeri kesin, probiyotik beslenin

3- Stresi azaltın(papatya ve meslisa çayı çok iyi stres gideriricidir)

4- Doktora gidecekseniz kesinlikle antibiyotik tedavisini sorun.

Bu üstte saydıklarım gastrit hastası olanlar için de geçerlidir. Midenizi, bağırsağınızı rahat bırakın arkadaşlar, rahat olun, kaygılanmayın, hastalığınızı kabul edip hayat tarzını değiştirin.

• 1.5 yil once yendigim hastalik tekrar hortladi.

sebebi ise annemin kisa zaman once ki kanser teshisi oldu.

demek bu hastalik stress hastaligi oldugu , siz ne yaparsaniz yapin sizi kisir donguye sokup kurtulamayacaginizi kanitladi sahsen bana.takmiyorum ancak ne gece uykum kaldi ne de karin agrisi gaz sancisi olmayan bir anim var..

• quote:

Orijinalden alıntı: Shafter

1.5 yil once yendigim hastalik tekrar hortladi.

sebebi ise annemin kisa zaman once ki kanser teshisi oldu.

demek bu hastalik stress hastaligi oldugu , siz ne yaparsaniz yapin sizi kisir donguye sokup kurtulamayacaginizi kanitladi sahsen bana.takmiyorum ancak ne gece uykum kaldi ne de karin agrisi gaz sancisi olmayan bir anim var..

geçmiş olsun hocam,
    karın ağrısı ne şekilde acaba?

bu arada burads kimsr yaş bilgisimi yazmıyor. yal gençleştiköe sorunuz ibw olma ihtimali artıyor, daha kötü hastalıklar yerine.
  • _FaCtS_ kullanıcısına yanıt

karin agrisi bende gogus kafesi altinda ve o donem ki sansima gore bagirsagin kose kivrim noktalarinda oluyor

bu sefer ki atagim sag ust kose.

1.5 sene kinde sol alt koseydi mesela.

en son ki tedavi seklimi yine deniyorum bakalim gecirebilecek mi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Singme2sleep

Arkadaşlar benim de 2-3 aydır kıvamsız yumuşa dışkılama problemim var.Arada normal de dışkılıyorum. Dikkat ettiğim bir şeyse dışkı normal kıvamlı da olsa, yumuşak da olsa hep suyun üstünde yüzüyor. Normalde batması gerekir diyorlar sağlıklı bir dışkının aksi takdirde emilim bozukluğuna işaret olabilirmiş. Aranızda böyle bir problemi olan var mı?

hocam baya olmuş ne durumdasınız?

• quote:

Orijinalden alıntı: cruelty35

Arkadaşlar merhaba...

Yazacaklarım biraz uzun olacak ama belki size de faydası olur, belki sizin bana bir yardımınız dokunur diye yazmak istedim.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; ibs miyim, değil miyim tam olarak ben de bilmiyorum. Ama bildiğim bir şey var, ibs olmasam bile fonksiyonel anlamda bir şeylerin olduğu. Biliyorsunuz fonksiyonel gastro hastalıkları çeşit çeşittir. Benim şikayetlerim nisan ayında stresli bir dönemden geçerken başladı. İlk başlarda gerçekten çok yoğundu... Ara ara ishal olmalar (bunu o dönem başlamaya çalıştığım cipralex adlı ilaca da bağlıyorum çünkü başlayan 10 kişinin 9'unu ishal yapan bir ilaç), Karında sürekli gurultular, iştahsızlık, akabinde kilo kaybı ve bağırsaklarla alakalı olmayan daha birçok anksiyete belirtisi... Rahatlıkla söyleyebilirim ki en az 4 doktora gittim. Yapılmayan kan ve gaita testi kalmadı, hepsi temiz çıktı. Bunların 2'sinde özel hastaneye gidip doktordan kolonoskopi talep etmeme rağmen 2 doktorda sadece karın guruldaması şikayetiyle bu tetkikin gereksiz olacağını, psikiyatri kliniğine başvurmam gerektiğini söylediler. Tabii benim bunların yanında nefes açlığı, göğüs ağrısı vs.. gibi birçok şikayetim daha vardı. Ben geç olmadan psikiyatriye başvurdum ve başlamak zorundaydım çünkü çocukluktan beri var olan anksiyetem geri gelmişti. Paxera 20 mg ile başladık, sonra 30'a çıktık, işyerim pandemi de verilen aradan sonra geri açıldı, korkularımın üstüne gitmeye başladım. Karnımda 24 saat boyunca var olan guruldamalar gerçekten ciddi anlamda azaldı. Tamamen geçti diyemiyorum çünkü herkesin açken veya çok stres içerisinde olduğu dönemlerde karnı guruldayabilir. Şunu söyleyebilirim ki açken karnım gurulduyor, bildiğim kadarıyla açken kesin karnı guruldar. İlacımın yanında düzenli olarak bazı probiyotik markaları da denedim onların etkisi olmuş mudur bilmiyorum lakin ben de karın ağrısı yoktu. Aynı şekilde şişkinlik, kabızlık gibi şikayetlerimde hiç olmadı... İshal konusuna gelecek olursak en son mayıs ayında dedem vefat ettiğinde ve cipralex'e başlamaya çalıştığım dönemde ishal oldum ve bir de geçen hafta pazartesi günü yenilen ev yapımı acılı çiğ köfteden sonra kısa süreli bir ishal oldum. Bildiğim; her insan yılda bir, iki veya birkaç kez ishal olmasının normal olduğu... Gittiğim psikiyatristimde guruldama semptomunun ibs tanısı için yeterli olmadığı, karın ağrısı-şişkinlik ve dışkılama sayısında artış veya azalışın tanı kriteri olduğunu söyledi. Ben bu dönemde hayatımda bir takım radikal değişikliklerde yaptım; tek başıma bir eve çıktım, işyeri değişikliği yaptım ve eve yavru bir kedi aldım. Bunlarda iyi gelmedi değil... Benim şu aralar tek şikayetim; günde her gün aynı saatlerde bir veya iki kez wc'ye çıkıyorum... bazen normal kıvamda, bazen yarı sulu kıvamda oluyor. Konuştuğum bir doktorda bana şunu söyledi; ishal diyebilmemiz için günde 3'ten fazla sulu dışkılama olmalı, kabız diyebilmemiz içinde minimum 3 gün dışkılama olmamalı, bu iki durumda sen de mevcut değil dedi. Yarı sulu yarı katı dışkılamayı sorduğumda da, bunun kişiden kişiye-günden güne-yenilen içilene göre değişkenlik gösterebileceği, bir mesele olmadığını dile getirdi. Ben sizlerinde açıkçası bu konuda fikrini almak istedim...

hocam dışkı kıvamı ve dışkı rengi nasıl?

günden1 defa onu anladım da.

bende; 9 aydır günde 1 defa yumuşak dışkılama, ve rengi biraz açık kahve, sarımtrak kahve. bazen daha koyu oluyor ama hiç tok bir kahve olamadı. karında bazen burulma gibi ağrı oluyor genelde hafif ama uzun sürebiliyor, ender de olsa sol sap bagırsakta 1 saniyelik batma oluyor sürekli değil,

şişkinlik var genelde, su bile içsem yukarıdan gaz çıkarma istediği oluyor.

kilo kaybı yok. 179 boy 95 kg

bu arada kan testi temiz diyenler, tertemiz mi çıkıyor genelde sizin?

ben bir türlü rahatlayamadım 2 yıldır crp 10 civarında.

diğerleri temiz sayılır.

kolonoskopi ve endoskopi yapıldı.

helicobakteri, gastrit ve reflü çıktı ileri derecede. ni de hemoroid ama tam çıkışta o.

helicobakteri son testte antibiyotik tedavisiyle negatif oldu.

ama film filan hiç çekilmedi, bu zamanda radyolojiyegitmek sıkıntı, 2 doktor da istemedi, ben. çektireyim dedikçe kızıp sen psikiyatriste git dediler.

yaş da az değil, 43, ailede bi başka öykü yok..

edit;3 ay glutensiz beslendim buna ragmen testte sınırda da olsa pozitif çıktı, bi de glutenli beslensem daha mı yüksek çıkacaktı?!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _FaCtS_ -- 31 Aralık 2020; 13:38:1 >

• Kahverenginin tüm tonları kabul görüyor. Açık kahverengi de olabilir koyu kahverengi de olabilir hepsi normaldir. Bence dışkınızın kıvamına bu kadar takılı kalmayın. Şişkinlik şikayeti hiç yaşamadım ondan bilmiyorum. Helikobakteri, toplumun %90’ı endoskopi yaptırsa hepsinde çıkabilecek bir şey. Zaten kolonoskopi olmuşsunuz hepsini olmuşsunuz bence psikiyatriye gitmek en mantıklısı. Crp değerine bence takılmayın. Bakın yukarılarda yazılara bakın herkes çok kaygılı ve bunun sonucunda anksiyete diyebiliriz. Ama aynı şekilde birçok kişi de psikolojik yardım almaktan kaçınıyor. Ben de bunun sebebini anlayamadım...

• ibrahim teşekkürler yanıt için. Haluk Tatarın ibs ile ilgili videosu vardı gördüm öneririm kendisi kurtuldum demiş ama benim bildiğim kurtulma yok sanırım soru işareti yarattı bende.

Ben de ibs var mı hala bilmiyorum haftaya gidicem kolonoskopi olucam gerekirse herkese geçmiş olsun.

• birkan96 B kullanıcısına yanıt

O video yu sanırım bende izledim onun söylediği her şeye uydum sayılır tabiki dikkat edince ağrılar hafifliyor ama tamamen geçmedi bende. İbs genelde her şeyi takanlarda çok daha kötü oluyor gaz yapan şeyleri yememek lazım. Mesela gazlı içecekler bakliyat hazır yiyecekler cips çikolata hatta çay bile gaz yapıyor. İyi dileklerinize katılıyorum inşallah herkes iyi olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: cruelty35

Kahverenginin tüm tonları kabul görüyor. Açık kahverengi de olabilir koyu kahverengi de olabilir hepsi normaldir. Bence dışkınızın kıvamına bu kadar takılı kalmayın. Şişkinlik şikayeti hiç yaşamadım ondan bilmiyorum. Helikobakteri, toplumun %90’ı endoskopi yaptırsa hepsinde çıkabilecek bir şey. Zaten kolonoskopi olmuşsunuz hepsini olmuşsunuz bence psikiyatriye gitmek en mantıklısı. Crp değerine bence takılmayın. Bakın yukarılarda yazılara bakın herkes çok kaygılı ve bunun sonucunda anksiyete diyebiliriz. Ama aynı şekilde birçok kişi de psikolojik yardım almaktan kaçınıyor. Ben de bunun sebebini anlayamadım...

herşeyi değil işte hocam, kan tahlilleri, ultrason, endoskopi, kolonoskopi oldu. Tomografi çekilmedi sadece o kaldı ama önemli o. tabi bu devirde sıkıntılı oraya gitmek

• sessiz_rihtim_22 S kullanıcısına yanıt

Yazınız aydınlatıcı olmuş teşekkürler. Bende üç yıldır çekiyorum. Bazen yolda yürüyemiyorum. Benim ağrı ince bağırsaktan kalın bsğırsağa geçen yerde.. Yani dışkı ilerlerken orda trafik karışıyor. Keşke ameliyatla alsalar o bölümü..

Şimdi yeni enterogermina aldım denicem iki gün oldu..

• tkar kullanıcısına yanıt

Hocam geçmiş olsun nasıl bir sıkıntı var tuvalet ihtiyacını yapamama mı kabızlık mı. Nerden biliyorsunuz kolonoskopi mi yapıldı.

• Bu rahatsızlık uzun zamandır bende de mevcut. Konu popüler olunca girip bakiyim dedim. Ne zaman problem yaşasam altınkılıç marka kefir içiyorum iyi geliyor. Zaten günde bir bardak mutlaka tüketirim. Ama bazı durumlarda kefir de çare olmuyor. Bu rahatsızlığın asıl sebebi stres tabii ki. Maalesef hem pandemi hem de ülkemizin içinde bulunduğu durum sebebiyle bu rahatsızlığın artması normal bir şey. Umarım bu kötü zamanları en kısa zamanda atlatırız.

Bu rahatsızlığı yaşayan herkese çok geçmiş olsun 🙏

• Hocam o zaman psikolog ve ya psikiyatri eşliğinde tedavi görmeniz gerekebilir.

Ben açıkçası dev bir kurt olduğundan şüpheleniyorum bende çünkü inanılmaz yemek yiyorum ibs de böyle bir semptom yok diye biliyorum hatta o kadar kilo aldım ki insülin direnci çıktı sonra.

• quote:

Orijinalden alıntı: tkar

Yazınız aydınlatıcı olmuş teşekkürler. Bende üç yıldır çekiyorum. Bazen yolda yürüyemiyorum. Benim ağrı ince bağırsaktan kalın bsğırsağa geçen yerde.. Yani dışkı ilerlerken orda trafik karışıyor. Keşke ameliyatla alsalar o bölümü..

Şimdi yeni enterogermina aldım denicem iki gün oldu..

hocam ağrının tipi nasıl?
    orası göbek deliği üstüne mi denk geliyor?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _FaCtS_ -- 2 Ocak 2021; 13:52:35 >
  • i_brahi_m İ kullanıcısına yanıt

Evet kolonoskopi yapıldı. Ve diğer tahlillerde de hiçbir şey çıkmadı ibs teşhisi kondu

• 
Sayfa: önceki 552553554555556
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.