Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (547. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
8 Misafir (1 Mobil) - 7 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12.379
Cevap
199
Favori
1.898.958
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 545546547548549
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Guruldamanın stresle alakası var doğru ama tamamen strese bağlamak doğru değil benim uzun zamandır guruldama şikayetlerim var dışkı zaten bu hastalığa yakalandıktan sonra hiç düzelmesi sürekli mukuslu dışkı şeklinde yediklerime dikkat etmezsem ve stresli bir gün geçirirsem hemen akabinde günlerce rahatsız oluyorum önceden çok dikkat ederdim yediklerme içtiklerime her yolu denedim probiyotik kefir elma sirkesi bir sürü ilaç ( tranko buskas duspatin collidur meteospasmyl simflat ) aklınıza ne gelirse iyi geldiği oldu ama tam anlamıyla geçirmedi bizim bağırsak florası bozulmuş bir kere düzelmesi nasıl olur ne zaman olur bilmiyorum şuan yaptığımız sadece semptomları azaltmak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • arkadaslar 8 paket buyuk boy cips yedikten sonra kolumda kirmizi leke cikmisti. internette arastirma yaptikca psikolojim bozuldu, anksiyete gibi bi sey yasadim 1 ay boyunca sadece yatakta yattim 1 ogun yemek yedim, gunlerim sadece korkuyla geciyordu hatta oyle bi ölüm korkusu ki elim ayağim titriyordu, kaslarım atiyordu korkudan, damar atmasi vs. tüm stres belirtileri vardi. Korku yüzünden 1-2 defa panik atak gecirdim bu 1 aylik surecte, hala internetten hastalik arastiriyordum, kotü bi sey gordugum anda dusup bayilacak gibi oluyordum. Yani 1 ay öyle bi korku stres yasadim ki her gün ölecek gibi kalbim atiyordu, korkmamak stres yapmamak icin surekli uyumaya calisiyordum gozum acik oldugu her an kotu bisey dusunup kalp atislarim hizlaniyordu, yorganin altina girip umutsuzca gece olmasini bekliyordum.

Neyse bu korku ve stresin ardindan birgün tuvalete gittim ve ishal gibi yaptim. O günden sonra 3-4 ay boyunca tuvalet aliskanligim sapitti. Her sabah karin agrisi degilde, bagirsaklarda sanci gibi bi seyle uyaniyorum, tuvalete gitme istegi gibi yani. Her sabah tuvaletr gidiyorum, keçi boku gibi sert dışkılilıyorum veya normal diskiliyorum, Aradan 10-15 dakika gecmiyor bi daha diskilayasim geliyor bu sefer puding gibi diskiliyorum. Her sabah tuvalete gitmek zorunda olmak ve bunun verdigi stres acaba kotu bir hastalik mi korkusu daha kotu yapiyor olabilir bilmiyorum cunku su an buna oyle bi taktim ki 3-4 aydir yine yataktan cikmiyorum stres icindeyim doktora gitmeye korkuyorum ibs olabilir mi bu?

Mesela bu sabah tuvalete gittim normal diskiladim, sonra bi daha gittim normalde diskima bakmaya korkarim kotu bi sey gorurum diye, cesaret edip baktim diskimin sekli yavru yilan gibiydi ince. Bunu gorunce iyice strese girdim kalp atislarim hizlandi, bi daha zorlayip yaptim bu sefer normal cikti anlam veremiyorum artik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mind of a madman -- 23 Ağustos 2020; 16:56:47 >

• batuhanbas B kullanıcısına yanıt
    Ben de bu işi çözmeye karar verdim ancak bu saydıkların hem maliyetli hem büyük kararlılık gerektiriyor. Alman tipi turşu, ev sirkesi, ev yoğurdu, ev kefiri,kelle paça çorbası her gün bunların hazırlanması zaman almıyor mu? Ve bütün bunları kendim evde mi hazırlamam gerekiyor tarifi vs var mıdır, İnternette araştırdım ancak süreci yaşamış biri olarak senin yöntemlerini ogrenmek istiyorum. Stres hemen hemen yok gibi artık, d vitamini vs kontrol altına alacağım, ağrı sızı hiç olmadı zaten çok şükür, guruldamalar da çok çok azaldı ama laktoz ve gluten bir türlü duzelmedi

• IBS için verilen ilaçların işe yaraması ve gaz-ishal gibi semptomları kesmesi kanser olmadığı anlamına gelir mi? Yoksa o ilaçlar kanser olsa bile semptomları yok eder miydi

• brk254 B kullanıcısına yanıt
    alman tipi turşunun tek maliyeti lahana bir kavanozun olma süresi 3 gün gitme süresi 1 ay kadar
    elma sirkesinin tek maliyeti elma, olma süresi 1 ay kadar alıyor tavsiyem marketten organik elma sirkesi alman.
    ev yoğurdunun tek maliyeti köy sütü 5lt 20 tl mi neydi yoğurdu hazırlıyorsun 1 hafta gidiyor
    kefir içinde sadece tek seferlik kefir mayası alman lazım 5 tl gibi bir şeydi, istediğin kadar köy sütü koyup yapıyorsun
    yarım kelle paçayı 5tlye içiyordum her gün lokantadan, kendin yapmak sıkıntı

kullandığım tarifler:
    alman lahana turşusuhttps://www.youtube.com/watch?v=0Ea0LPQT9ME
    kefirhttps://www.youtube.com/watch?v=FUsVIZv6K7o
    sirkehttps://www.youtube.com/watch?v=JsHZebEJAH0
    yazmayı unuttugum kemik suyu (paça çorbası içiyorsanız hemen hemen aynı etkiyi yapar)https://www.youtube.com/watch?v=tChHiNRxjf0
    yoğurthttps://www.youtube.com/watch?v=Ezk2gF4lssA

eleme diyetihttps://www.youtube.com/watch?v=PAEbOFzbZrs

videolar incelendiğinde çok maliyetli ve zor olmadığını göreceksin.
    haftada bir kez hazırlıyorsun 7 kez yiyorsun ve getirileri çok büyük bence kesinlikle değer

Öncelikle dönüşün için çok teşekkürler. Dediğin gibi pek bir maliyeti olmayacak aslında bunları kendim yaparsam ve bir cesaret geldi açıkçası sayende kendim yapacağım bunları. Organik sirke için bir önerin var mı peki şu marka şunlardan biri vs fabrikasyon çok oluyor bildiğin gibi, elmaları falan aldım aslında kendim de yapabilirim ancak dediğin gibi 1 ay kadar bekleyecek o kadar beklemek istemiyorum. Bir diğer danışmak istediğim konu da gluten ve laktoz hassasiyeti oluşmuş muydu sende de başlarda, cevaplarsan sevinirim

• brk254 B kullanıcısına yanıt
    elma sirkem olana kadar a101 de kemal kükrer organik sirke var onu kullandım, onu da ilk karşıma çıkan organik sirke olduğu için aldım seçici davranmadım. ev yapımı elma sirkesi aktarlarda olabilir veya köyden tanıdıkların varsa onlardan da alabilrsin

gluten le ilgili sorunum olmadı ama ben yine de bağırsaklarım dnlenmesi için 3 ay tahıla ara verdim doktorun onerdiği buğday kepeği hariç
    laktoz hassasiyeti oldu zaten uzun süredir süt tüketmemiştim, rahatsızlıktan 5 ay sonra tekrar başlayınca rahatsız etti, ben de biraz daha ara verip azaltarak basladım su an sütle ilgili bir sorun da yok

demek istediğim geçişleri kademeli olarak yapman gerektiği

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batuhanbas -- 28 Ağustos 2020; 17:13:14 >
    Bugün alman lahana turşusunu hazırladım,glutensiz ekmek aldım, elma sirkesini de hazırlayıp koyacağım ama senin yaptığın gibi beklemek yerine geçici olarak sirke de içeceğim 1 kaşık sirke 1 bardak suyla en azından hazır olana kadar. Kefir ve yoğurt için de süt konusunu halledip hazırlayacağım. Bu ev yapımı yoğurt ve süt laktoz problemini tetiklemedi mi? Bir de bu süre zarfında kilonu koruyabildin mi, çok kilo verdim zaten ben sırf dokunacak diye birşeyler yememekten toparlamak istiyorum artık

• Arkadaşlar benimde belirtilerim yemek yedikten sonra şişlik ve gaz sorunu sabahları dışkılarken tam boşalamama hissi oluyor.Şimdi tek problem sadece ama sadece sabah saat 7 8 gibi uyandığım zaman tuvalete gidiyorum ve tam dışkılayamıyorum ama saat 10 veya 11 12 gibi uyandığımda ise 1 kere tuvalete gitmek tüm gün yetiyor.Üniversite okuyorum ve mecburen sabahları erken kalkmak zorundayım.Bu problem için nane yagi kullandim meteospasm kullandim dicetel vs vs kullandım ama malesef ilaç çözüm değil neredeyse 1.5 yıl oldu ama düzelme yok ben sigaraya başladıktan sonra bu problem oldu sigarayı bıraktım.Sabahları rahat dışkılatacak bir ilaç ya da çay bilen varsa lütfen yazabilir mi sadece erken saatlerde belirtilerim artiyor ve okulda zorluk çekiyorum benimkisi tam ishal degil ama yumuşak şekilde dışkılama oluyor.Lütfen rahatlatıcı bir çay ya da dıskilatan ilac bilen varsa yazsın en sonunda müshil kullanacagim artık

• quote:

Orijinalden alıntı: Detective W.

IBS için verilen ilaçların işe yaraması ve gaz-ishal gibi semptomları kesmesi kanser olmadığı anlamına gelir mi? Yoksa o ilaçlar kanser olsa bile semptomları yok eder miydi
    Kesin bir şey demek zor kolon kanseri biraz sinsi bir hastalık ama ilerledikten sonra İBS ilaçları kifayet etmez. Crohn ve Kolit gibi ciddi belirtiler verir o aşamada dışkıdan bile anlarsınız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ŞanlıurfaSpor

Arkadaşlar benimde belirtilerim yemek yedikten sonra şişlik ve gaz sorunu sabahları dışkılarken tam boşalamama hissi oluyor.Şimdi tek problem sadece ama sadece sabah saat 7 8 gibi uyandığım zaman tuvalete gidiyorum ve tam dışkılayamıyorum ama saat 10 veya 11 12 gibi uyandığımda ise 1 kere tuvalete gitmek tüm gün yetiyor.Üniversite okuyorum ve mecburen sabahları erken kalkmak zorundayım.Bu problem için nane yagi kullandim meteospasm kullandim dicetel vs vs kullandım ama malesef ilaç çözüm değil neredeyse 1.5 yıl oldu ama düzelme yok ben sigaraya başladıktan sonra bu problem oldu sigarayı bıraktım.Sabahları rahat dışkılatacak bir ilaç ya da çay bilen varsa lütfen yazabilir mi sadece erken saatlerde belirtilerim artiyor ve okulda zorluk çekiyorum benimkisi tam ishal degil ama yumuşak şekilde dışkılama oluyor.Lütfen rahatlatıcı bir çay ya da dıskilatan ilac bilen varsa yazsın en sonunda müshil kullanacagim artık
    Sabahları dışkılamanın en güzel yolu bana sorarsanız kahve yemeğin üstüne ya da bir 10-15 dakka erken kalkıp uzun oturmayı deneyin.

• Ya zaten dersten 1.5 saat önce felan kalkıyorum bazı zamanlar evet 30 35 dakika kaldıktan sonra tüm gun problem olmuyor ama çoğu zaman 30 dakika kalsam bile tuvaletten çıktıktan sonra karın bölgemde bir baskı sanki tuvaletim gelecekmiş gibi oluyor bir türlü çözüm bulamadım malesef

• quote:

Orijinalden alıntı: İçen Arı

Kesin bir şey demek zor kolon kanseri biraz sinsi bir hastalık ama ilerledikten sonra İBS ilaçları kifayet etmez. Crohn ve Kolit gibi ciddi belirtiler verir o aşamada dışkıdan bile anlarsınız.

Alıntıları Göster
    Yaklaşık 1 aydır kronik ishal ve gurultu problemim var. Devlet hastanesine gittim fakat pandemi sebebiyle kolonoskopiler kapalıymış (çok enteresan). Sadece kan tahlili ve dışkı testi yaptırabildim onlar temiz çıktı. Doktor ibs ilaçları verdi ve gerçekten işe yarıyor kullanınca semptomlarım kesiliyor fakat ilacı bırakınca ishal devam ediyor. Tümör olmasından korkuyorum, zaten gerçekten ibs ise sırf tümör korkusu yüzünden semptomlar hiç kesilmeyecek herhalde. Aklım sürekli karnımda. Özel hastanede kolonoskopi yaptırmayı düşünüyorum bugünlerde başka çare yok gibi gözüküyor

• quote:

Orijinalden alıntı: brk254

Bugün alman lahana turşusunu hazırladım,glutensiz ekmek aldım, elma sirkesini de hazırlayıp koyacağım ama senin yaptığın gibi beklemek yerine geçici olarak sirke de içeceğim 1 kaşık sirke 1 bardak suyla en azından hazır olana kadar. Kefir ve yoğurt için de süt konusunu halledip hazırlayacağım. Bu ev yapımı yoğurt ve süt laktoz problemini tetiklemedi mi? Bir de bu süre zarfında kilonu koruyabildin mi, çok kilo verdim zaten ben sırf dokunacak diye birşeyler yememekten toparlamak istiyorum artık
    ev yoğurdu ishal gaz vs yapmadı kabızlığı yumusattı.
    kefir ise ilk başta ishal yaptı sonra adapte oldum.
    bunlar fermante ürün yani laktoz fermantasyonla laktik aside dönüşüyor seni ishal yapmaması lazım.
    eğer ishal oluyorsan da flora değişikliğinden dolayı diye düşünüyorum bu kendi fikrim sadece
    ibs ile birlikte depresyon süreci bana 5 kg verdi görenler sen bitmişsin diyordu neredeyse ama 4 ay tedaviyle uğraşıp işin kabasını alınca abartıya kaçmamak koşuluyla eskiden yediğim beyaz ekmek süt peynir vs her şeyden yedim hatta günlük bir çay bardağı zeytin yağı fındık fıstık ne bulursan yedim prgramla 10 kg geri aldım. şu an da yemeye devam edebiliyorum bir sorun olduğ soylenemez

bu arada anti inflamatuar beslenmeye de dikkat etmek lazım bu tip tedavi dönemlerinde

Meyve ananas, portakal, kumkat, nar, elma, şeftali, yaban mersini, muz, kivi, havuc
    yogurt ve yulaf/ kefir
    Kuruyemiş ceviz bagdem findik
    Kuru üzüm çekirdekli
    Yeşil zeytin ve zeytinyağı
    Yeşil çay daily defence ve ananas acai probiyotik
    Zerdeçal, zencefil, kırmızı biber, kara biber, tarçın
    Turp, brokoli, ıspanak, pazı, mantar, domates, bezelye
    Somon balığı, uskumru, ciğer, haşlama et, kemik suyu, kokoreç, kelle paça
    Lahana turşusu
    Bitter çikolata
    Sirke
    Acı bal
    Soğan, Sarımsak
    Kaya tuzu, maden suyu

bunlar anti inflamatuar mesela beslenme temelini bunlar üstüne oturtabilirsin iyileşmeye başladıktan sonra da yavaşca eski düzenine geri dönersin

• ŞanlıurfaSpor Ş kullanıcısına yanıt
    alaturka tuvalet kullanıyorsan KESİNLİKLE kullan
    diyafram nefesi öğrenhttps://basurum.com/diyafram-nefesi.html
    erken uyuman dışkı periyodunu erkene almana yardımcı olabilir
    gelmedikçe ZORLAMA
    yulaf, buğday kepeği, kepek veya tam buğday ekmek, şeftali ananas incir gibi lifli besin tüket
    fındık ceviz kaju gibi besinler
    her türlü yeşillik

10 dk dan fazla kalma, basur veya fissür olursun bir sürü dert

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi batuhanbas -- 2 Eylül 2020; 18:9:9 >
  • Detective W. kullanıcısına yanıt
    tarama kolonoskopisi yaptırman seni öne geçirir. özel yapıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Detective W.

Yaklaşık 1 aydır kronik ishal ve gurultu problemim var. Devlet hastanesine gittim fakat pandemi sebebiyle kolonoskopiler kapalıymış (çok enteresan). Sadece kan tahlili ve dışkı testi yaptırabildim onlar temiz çıktı. Doktor ibs ilaçları verdi ve gerçekten işe yarıyor kullanınca semptomlarım kesiliyor fakat ilacı bırakınca ishal devam ediyor. Tümör olmasından korkuyorum, zaten gerçekten ibs ise sırf tümör korkusu yüzünden semptomlar hiç kesilmeyecek herhalde. Aklım sürekli karnımda. Özel hastanede kolonoskopi yaptırmayı düşünüyorum bugünlerde başka çare yok gibi gözüküyor

Alıntıları Göster
    Kolonoskopi kesinlikle yaptırmalısınız 300-400 civarı tutacaktır. Bu tümör kaygısı da semptomlarınızı kötü yapıyor olabilir kolonoskopi sonrası teşhisiniz kesinleşince rahatlarsınız en azından bana öyle olmustu. Kolit ve Crohn korkusuyla gitmistim.

• Arkadaşlar uzun süredir yazmıyorum karın ağrısı ve kabızlık devam ediyor gaz yine aynı dedim biraz ara vereyim baktım fazla da yazan olmamış şuanda iyiye giden oldu mu bu aralar.

• Şu hastalığın iyi bir yanını keşfettim; İBS son derece bütçe dostu. Eskiden sırf filtre kahveye verdiğim para, şu anki aylık ev yemeği masrafıma eşit. Doğal olarak sokakta da yemek yemiyorum, çünkü içine ne kattıkları meçhul. Bana yasak olmayan yiyeceğe margarin katarlar, onu da yenemeyecek hâle getirirler.

• Detective W. kullanıcısına yanıt
    Herhangi bir ilaç vs ishali kesmede yardımcı oluyorsa tümör olması imkansıza yakındır. Bunu kafanızdan atıp rahatlayın. Kafaya taktığınız için ishal geçmiyor

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 545546547548549
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.