Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (474. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
16 Misafir (1 Mobil) - 15 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12.379
Cevap
199
Favori
1.898.943
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 472473474475476
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba maysa.. senin durumun da bana benziyor, bende yaklaşık son 1 aydır mesajlarımda
    bunu anlatmaya çalışıyorum. Eğer sorunun sebebi hormonal ise dağları yesen, denizleri
    içsen fayda etmiyor. 10 yıldır neleri denemedim ki.. en son denediğim Solian daha ilk
    tablet ile karnımdaki sıkıntıları aldı götürdü. Yine benim tavsiyem ile Selin hanım da
    Solian almış ve oda ilk hapla rahatlamış, 15 gün sonra hapı yarıma düşürmüş ve etkisinde
    bir azalma olmadığını yazmış. Hatta çeyrek yetiyorsa yarım hapa bile gerek yok bence.
    Şimdi 1 kutu Solian alıp içindeki 60 hapı bu topicde şikayet belirten 60 kişiye 1'er tane
    şeker diye dağıtsak, enaz 15 kişi geri gelip habu şeker çok iyi geldi, bidene daha diyecek.

●Solian 200 mg 60 tablet - (Amisülpirid)
    ●Meresa Fort 200 mg 24 tablet - (Sülpirid)
    Etken madde (Amisülpirid) ile (Sülpirid) arasında nasıl bir fark var acaba,
    Bunlar Antipsikotikler gurubu şizofreni ilaçları, prospektüsde yazan semptomların hiçbiri
    bende yok, sanırım bana yarayan sadece dopamin etkisi, parkinson ilaçlarında da aynı etki var.

• quote:

Orijinalden alıntı: queer

Aslında hepimize müjdeli haberi 6 aylık colidur tedavisi deneyen @imarator16 verebilir. Çünkü tedavisi ya son ay ya da bitti fakat baktım en son 3 ay önce yazmış ve 3 hafta önce girmiş foruma. Maalesef insanlar biraz bencil belki girmemesinin başka bir nedeni vardır günahını almayalım ama belki de iyileşti ve artık umursamıyor burayı bilemiyorum.
    Arkadaşım Colidur antibiyotik değilmi! 6 aylık antibiyotik tedavisi nerede görülmüş!
    dediğin doğruysa @imarator çoktaan mefta olmuştur, 3 hafta önce görülen de onun ruhudur,
    arkadaş için el fatiha... ameeen :)
  • Ben meresa 50 mg kullanıyorum doz düşük ama yinede ilk günden etki etti.daha sonra yükseltmeyi düşünüyorum inşallah.en az bir ay kullandıktan sonra herşey daha netleşir.benim bagirsaklarim spastik ufacık gaz yiyecek stres barsaklarimi geriyor ve kasılmalar artiyor.barsak basıncı düşürmek için yeterli doluluga ulaşmadığı halde surekli kasılıyor atmak için.ancak gevseyemiyor bu nedenle defekasyon olmuyor.karin ve kuyruksokumu bölgemde oturamayacak kadar ağrı ve çok yüksek sesli gurultularda bundan oluyor.kolon grafimde sigmoid ve transvers kolonda belirgin derecede spazm var yazıyordu.bunu Ahmet uyguna gösterdim o anki strestendir dedi.yogurt ye dedi.siz bir doktora gitmek için günlerce aylarca dusunuyosunuz nereye kime gitsem diye işinizi gucunuzu ayarliyosunuz dünyanın testini yaptiriyosunuz aç kalıp o iğrenç ilaçları içip kolonoskopi oluyosunuz ve karşınızdaki kişi sizi aptal yerine koyup sırf başından savmak için anlık strestendir diyor.yogurt ye diyor.bunu yapan bir profosor.gercekten bunların eline dusecegime kendi içtiğim ilaçlardan ölürüm daha iyi.neyse çok uzattım.10 yıldır çok fazla serotonin noradrenalin geri alım inhibitörü kullandım onlarda sinaptik boşlukta serotonin noradrenalin artırır.ne anksiyetem gitti ne ibs.demekki bu hormanlarla alakalı deil.insallah bende eksik olan dopamindir.risperidon kullandigimdada barsaklarim fazlasıyla gevsemisti en azından hiç tuvalete gitme gereği duymadan sinavlarima girer çok rahat ederdim dersimi dinlerdim ama bu seferde uyumaktan okula gidemezdim.ama meresa uyku yapmadı çok şükür Allah in izniyle iyi gelirse ömrümün sonuna kadar kullanıcam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İBS (spastik kolon) hastaları askerlik yapar mı?

İBS (spastik kolon) hastasıyım hastalık tipi ishal hastalık atakları ileri derece artmış durumda bu bağlamda da yaşam kalitem %100 düştü diye bilirim sosyal hayatım, iş ve eğitim hayatım tamamen bitti kısa mesafelere bile yolculuk yapamıyorum haftanın bazı günleri evden dahi çıkamıyorum ve askere gitmem gerekecek bu durumda askerlik yapmam imkansız ne yapmam gerekiyor? ne yapmalıyım? lütfen yardım edin çok zor durumdayım.
  • Sizin durumunuzda olup anafranilden fayda gören Cok oldu bu forumda.anafranil antidepresanların bir cesidi.ishal ataklarını durduruyor.trisiklik antidepresan grubunda.yan etkilerinden dolayı günümüzde bu antidepresanların yerini ssri grubu antidepresanlar aldı.en kısa zamanda bir psikiyatriste gidip yazdirmanizi tavsiye ederim.yanlis hatırlamıyorsam fuzu Lee kardesimizde ishalden böyle kurtulmustu

• aranızda ibs sonucu kabızlık çeken var mı? işe yarayan doğal çözüm önerileriniz varsa çok sevinirim. son bir haftadır nedenini anlayamadığım şekilde sorunlarıma kabızlık da eklendi. beslenme düzenim hala aynı olmasına rağmen neden böyle oldu bilmiyorum. önerilerinizi bekliyorum

• maysavebulut M kullanıcısına yanıt
    Seninki Meresa 50 mg 30 KAPSÜL formuymuş, Birde Meresa Fort 200 mg 24 TABLET formu bulunuyor.
    Şimdi 50 mg Sülpirid yeterli ise neden yükseltmeyi düşünüyorsun, aksine azaltmayı denemelisin
    ama kapsülü bölemezsin ancak hergün 1 yerine gün aşırı 1 tane alırsın, etkide bi azalma olmazsa
    gün aşırı devam edersin. Yinede arttırmak istersen 200mg tablete geç, bölerek günde yarım hap at
    günde 100mg olur, kutuda 24 hap var 48 gün yeter, Meresa yerine Solian 200mg alırsan 4 ay gider.
    ama etkin maddeleri biraz farklı gibi, Sülpirid ile Amisülpirid farkını doktoruna danışmalısın.
    Selin hanım Solianı yarıma düşürmüş, bende bu hafta gün aşırı atmaya başladım bakalım ne olacak.

Bu arada doktorlar ile ilgili hayıflanmana aynen değil, 40 misliyle katılıyorum, şimdi bende
    sana ilaveten şikayet yazmaya kalksam forum dolar taşar, okuyanlar dayanamaz kafası şişer

Birde neye dayanarak ●en az bir ay kullandıktan sonra herşey daha netleşir● dedin bilmiyorum ama
    başladığın gün ne isen 30.cu gün de osun, yani 1 ay sonra 30 hap yuttun diye daha iyi olmazsın.
    yani bu ilaçlar beyindeki dopamin üreten o bez parçasını tamir etmiyor.

Galiba doktorlar, serotonin hapını da aylarca yutunca faydasını görecen diye kandırmış seni..!
    peki 10 yıl kullandığına göre belirgin bir faydasını gördünmü bari, erken bırakmayı denemedin mi?
    Ben serotonin hapına en çok 3 gün dayanabildim, birde Dr. fayda görebilmek için
    en az 6 ay kullanman lazım diyince, içimden.. Haddi Len.. dedim :)

• Bende kabızlık ishal yok. Karnımın sağ alt tarafı sürekli ince bir ağrı var. Dışa yakın tam içeride değil. Tüm tahliller temiz kolonoskopi dahil... Gastro ibs dedi. Benim pek inanasım gelmiyor. Bir buçuk yıldır çekiyorum. Ağrıyan yer arada gurulduyor. Kas ağrısı olabilir mi? Bazı hekimler böyle demişti.. Sizin fikriniz nedir. Ağrı yerim tam pantolon kemeri sağ taraf...

• yunus2tr Y kullanıcısına yanıt
    Benim şikayetlerim daha 1. Günden yüzde 30 azaldı yunus kardeşim daha iyi olabilir dozu artiracagim çünkü hormon dengesi vücutta ilk gün yerine gelmiyor.bu tarz ilaclarin kişiye göre etkin ve yeterli doz miktarını bulmak biraz zaman alır.ilacin tam etki etmediğini gösterdiği yan etkilerinden anlıyorum henüz yan etkilerini görmedim o yüzden biraz arttırmak lazım diye düşünüyorum iyice faydasını görürsem inşallah uzmana danışarak devamedecegim tabiki

• m.ozturkk M kullanıcısına yanıt
    İBS (spastik kolon) hastaları askerlik yapar mı?

+
    123 dene meee.!.

3 gündür yazamıyordum, DH cep onayı istiyordu..
    demek kimse onay yapıp yazmayınca kaldırdılar bu zorunluluğu

═══════════════════════════════════════════════════════════════════════

Neyse maysa..kardeşim, biz kendi derdimize bakalım :)

quote:

maysa demiş ki;

...dozu artiracagim çünkü hormon dengesi vücutta ilk gün yerine gelmiyor.
    bu tarz ilaclarin kişiye göre etkin ve yeterli doz miktarını bulmak biraz zaman alır.
    ilacin tam etki etmediğini gösterdiği yan etkilerinden anlıyorum henüz yan etkilerini görmedim...

waLa bi yaşıma daha girdim, çok şaşırdım, ne desem bilemedim
    habu tezlerin doğruysa noel ödülünü kaparsın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yunus2tr -- 13 Kasım 2019; 2:31:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: gren

Gaspass deneyen varmı
    Denedim servisi çok pahalı öyle aşırı şekildede etki etmiyor malesef.
  • Yani kısacası faydası yok
    cevap icin sağol
    bu arada dokunanları yemeyince ıbs baya azaliyor sıfırlanmasada

Vucuttaki hormon dengesini olcebilecek bir test henuz yok mu?

Benim problemim vucudun strest altinda mideyi gastrit olmaya uygun hale getirmesi ve akabinde bu durumun bagirsaklardaki bakteri dengesini bozarak ibs semptomlari yaratmasi.Suan gastrit durumunun pylori kaynakli olup olmadigi arastiriliyor fakat ben bu hastaligi rahatsizligimi bilmedigim bir zamanda psikolojik olarak rahatladigim bir donemde bilmeden yendim.Gastritimin bakteri kaynakli olmadigi ihtimalini dusunursem sikayetlerimin tamamen kayboldugu o donem sigara ve sekerden bir sure uzak kalmistim rahatsiz ediyor diye.Ya sigara ve seker azalimi ile gastritim iyilesti ve akabinde psikolojim duzeldi ya da strest unsurlari azalinca psikolojik rahatlama ile gastritim yok oldu ve ibs semptomlari yok oldu.Bu sorunun cevabini verdikleri gun ibs nin yok olacagi gun olur.
    Fakat suan sigara ve sekerden uzun sure uzak kalmama ragmen sikayetlerim kat ve kat daha fazla.Sanirim bazi insanlarin GI semptomlari stress altinda bozulan hormonal denge ile ortaya cikiyor ve stres unsurlari gecmedikce istersen kisisel probiyotik kullami uygula yine duzelmiyor yine duzelmiyor.Bastaki sorumu sormamin nedeni bazi insanlar kronik stres sahibi olabiliyor ve rahatlamasi neredeyse imkansiz isteseler bile.Kandaki hormon dengesini disaridan bir mudehale ile duzenlenince belki semptomlari yok olabilir.

Benim problemim vucudun strest altinda mideyi gastrit olmaya uygun hale getirmesi ve akabinde bu durumun bagirsaklardaki bakteri dengesini bozarak ibs semptomlari yaratmasi.Suan gastrit durumunun pylori kaynakli olup olmadigi arastiriliyor fakat ben bu hastaligi rahatsizligimi bilmedigim bir zamanda psikolojik olarak rahatladigim bir donemde bilmeden yendim.Gastritimin bakteri kaynakli olmadigi ihtimalini dusunursem sikayetlerimin tamamen kayboldugu o donem sigara ve sekerden bir sure uzak kalmistim rahatsiz ediyor diye.Ya sigara ve seker azalimi ile gastritim iyilesti ve akabinde psikolojim duzeldi ya da strest unsurlari azalinca psikolojik rahatlama ile gastritim yok oldu ve ibs semptomlari yok oldu.Bu sorunun cevabini verdikleri gun ibs nin yok olacagi gun olur.
    Fakat suan sigara ve sekerden uzun sure uzak kalmama ragmen sikayetlerim kat ve kat daha fazla.Sanirim bazi insanlarin GI semptomlari stress altinda bozulan hormonal denge ile ortaya cikiyor ve stres unsurlari gecmedikce istersen kisisel probiyotik kullami uygula yine duzelmiyor yine duzelmiyor.Bastaki sorumu sormamin nedeni bazi insanlar kronik stres sahibi olabiliyor ve rahatlamasi neredeyse imkansiz isteseler bile.Kandaki hormon dengesini disaridan bir mudehale ile duzenlenince belki semptomlari yok olabilir.

• LÜTFEN İLETİMİ OKUYUN.

Herkese merhaba. İbsden dolayı hayatı sekteye uğramış, yüzü gülemeyen herkesin yazdığım iletiyi okumasını rica ediyorum. Çok uzun olacak ama lütfen okuyun. Çünkü ben artık iyiyim. Ve sizleri yürekten anladığım için sizlerin de iyi olmasını istiyorum.

İsmim Mert. Yaşım 21. Üniversite 3. sınıf öğrencisiyim. Üniversiteye başlayacağım sene LYS sınavıma bir ay kala ağır şekilde midemi üşüttüm. Doktor amoklavin isimli çok ağır bir antibiyotik verdi. Üşütmeden dolayı sınav hazırlığımı engellememek için bu ilacı bitirdim. Bu antibiyotik, zaten karakter olarak son derece stresli bir insan olmama ek olarak sınav dönemi stresi ve yorgunluk sınavdan sonra 2017 senesinin Temmuz ayı gibi patlak verdi. Burada yazan herkesin yaşadığı şeyleri yaşadım. Değil yemek yemek su içtiğimde bile inanılmaz; sanki hamileymişim gibi bir şişkinlik, karnımdan gelen iğrenç sesler, karnıma bastırdığımda sanki yeni su içmişim gibi gelen sıvı çalkalanma sesleri, kabızlık ve ishal, inanılmaz bir gaz, karnımın sağ tarafında ağrı, iştahsızlık, halsizlik ve daha bir sürü şey. Lafı uzatmayacağım. Temmuz ayından okulun başladığı güne kadar geçen sürede, abartım yok, 10 farklı doktor gezdim. Devlet hastahanesi, özel hastahaneler, üniversite hastahanesi, özel muayenehaneler, psikiyatri servisi. Neler neler söylediler. Apandisitimi almaya çalışandan tutun şimdi adını hatırlayamadım ismi akdeniz anemisine benzeyen kırmızı bir hapla tedavi edilen kalıtsal bir hastalığa, bağırsak kanseri şüphesinden oraya buraya. Onlarca kan tahlili, idrar tahlili, gaita tahlili, endoskopi, kolonoskopi, röntgenler vesayre vesayre. Hayatım zindan olmuştu. Mecaz değil, yemin ederim ki zindan olmuştu. Sadece benim değil ailemin de. Bütün gün evde iki büklüm gizli gizli ağlayarak yatıyordum. Hayalimdeki okulu ve bölümü kazanıp okumaya gidecekken, yaz tatilimin sınavı kazanma keyfiyle tadını çıkaracakken hayatımın her anında böyle yaşayacağımı bilerek intihar etmryi düşünmelere. O dönemde bu forumda bu başlığı okuyordum. Kefirdi, ev yoğurduydu, bağırsak florasıydı, bilmem kaç milyon bakterili probiyotikti, beslenmeydi, spordu oydu buydu. Üniversiteye başladım. Aralık ayına kadar yurttaki odamın yatağında yatıp midemden çıkan seslerden dolayı okula gitmekten utanıp sabahtan akşama kadar bu başlığı ve İBS için bir tedavi aradım. İngilizce, Almanca kaynaklar taradım. Çözemedim. Aralık'a kadar 2 doktor daha gördüm ama çare yoktu. 4 tane farklı mide-bağırsak ilacı ve probiyotik kullanıyordum. Değil fast food, alkol tek bardak bira bile içmiyor, tek bir patates kızartması bile yiyemiyordum. Birçok kez ailemi arayıp okulu dondurmak istediğimi, bırakmak istediğimi anlattım. Ailem bile artık umutsuz kalmıştı. Hepiniz bilirsiniz, Allah korusun kanser değil, insanı öldürmüyor, fiziksel acı çektirmiyor ama psikolojik olarak insanı bitiriyor bu illet.

Neyse, sadede geliyorum.

Babam ve annemle birlikte bir gece bir profesörün özel muayenehanesine gittik. Ultrason yapıldı. Tüm organlarıma tek tek baktı. Sonra o yaşlı profesör benimle 1 saat sohbet etti. Hafif dozda paxera isimli bir antidepresan yazdırmamı istedi ve sadece ama sadece HASTA OLDUĞUM FİKRİNİ AKLIMDAN ATMAMI istedi. Sonra bitti. 2 ay içerisinde, kullandığım antidepresan ve bu fikri içselleştirmemle birlikte sizlere yemin ederim ki bitti.

Şimdi beni topa tutacak birileri ama ben de farkındayım. Bu hastalık bağırsak florasının dengesiyle tamamen ilgili. Ama bir sürü doktorun bilim insanının söylediği gibi bağırsak da insan psikolojisiyle temelden ilgili. Lafı bitiriyorum. Neler hissettiğinizi bilen bir insan olarak lütfen ama LÜTFEN PSİKİYATRA GÖRÜNÜN. DURUMUNUZU ANLATIN. HAFİF BİR DEPRESAN YAZDIRIN VE HAYATINIZI KISITLAMADAN YAŞAYIN. Bunun yanında dengeli beslenir spor yaparsanız ne ala. Pastanın üstüne kiraz dikmiş olursunuz. Ama lütfen unutmayın, psikolojinizi hasta olduğunuza kitlediğiniz müddetçe bağırsaklarınız düzgün çalışmayacak. Çünkü beyin ve bağırsak arasında çok büyük bir bağlantı var.

Hepinize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu lanetten çıkış yok zannediyordum, varmış. Hayat halen güzel. Umudunuzu kaybetmeyin.

LÜTFEN İLETİMİ OKUYUN.

• gren kullanıcısına yanıt
    Ekmek + şeker i cikardim gaz konusunda hatri sayılır fayda etti ama ekmeksiz nasi doyucaz bilmem :)

• 
Sayfa: önceki 472473474475476
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.