Şimdi Ara

İrritabl Barsak Sendromu ( Hassas Barsak , İbs , Spastik Kolon ) (390. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir (1 Mobil) - 6 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12.378
Cevap
199
Favori
1.898.401
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
23 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 388389390391392
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Büyük ihtimal le haplarla ilgisü vardır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar bir soru sormak istiyorum. Aramızda doktor olanda var bu illet ile uzun yıllardır uğraşan da var.Ben sabahları genellikle kahvaltı sonrası bir kez büyük abdeste çıkıyorum. Çok nadir 2 oluyor. Onda da şekilsiz yumuşak gaita şeklinde bir durum var . Arada tam bitmemiş hissi olsa da genellikle daha sonra bir hissiyat olmuyor. Gaz eskiden beri var ama atabiliyorum.Bazen gazla beraber tuvalet ihtiyacı giderirken, yumuşak olduğu için klozete sıçrama yapabiliyor. İshal değilim ama yaşadığım olay bu . 2009-2010 da kolonoskopi olduktan sonrada bu olaylar vardı ki o zaman hocam tribudat vermiş bana . İç-dış hemeroid ve kronik fissur var ama bana zararı yok. Çok nadir kanama yaptığı oluyordu sert dışkı olursa. Ama dediğim gibi 1-1.5 aydır şekilsiz yumuşak şekilde yapma durumu söz konusu. İnternete bakarsam bir dünya moral bozucu yorumlar var . Sizce benim bagirsak alışkanlığım yada floram bu sekilde mi yani her insanda bu alışkanlıklar farklılık gösterebiliyor mu ? Sonuç olarak bir ibs midir ? 2010 da hocam ibs olabilir demişti kolonoskopiler vs ler de sorun olmadığı için. Bu benim kafama çok takılıyor. Bir gaita tablosu var doktorların baz aldığı .yok pürüzsüz sosis şeklinde olması gerekir gibi. Ama yumuşak şekilsiz gaitaya da normale yakın gibi yorumlarda var . Sizin fikriniz nedir arkadaşlar ?

• Herkese Merhaba

Yaklaşık 1,5 ay önce kasıklarımda yürürken başlayan bir ağrı yüzünden doktora gittim. O gün bana toz bir ilaç ve antibiyotik verildi. İdrar yollarını temizleme amaçlı imiş. Gece yatmadan önce suyla karıştırıp içtim. Sabaha kadar da tuvalete gitmemem gerekiyordu. Söylenenleri harfiyen yerine getirdim. Nitekim bu ilaçları içip uyguladıktan sonra kasık ağrım kayboldu ama sonrasında bağırsaklarım fena halde bozuldu..

Önce sol tarafımda ciddi bir spazmla başladı. Sonra sol altta kolon diye tabir edilen yerde tıkanıklık hissim oluştu. Başlarda 3 gün tuvalete çıkamadım. Balon gibiydim ama gaz çıkartamıyordum. Çıkartsam da tıp der gibi bir ses düşünün o kadarcık..
    Farklı farklı 3 doktora gözüktüm. 3 defa röntgen çekildim hepsinde de bağırsaklarımda aşırı gaz vardı. Tomografiye girdim sadece saframda çamur çıktı diğer herşey temizdi. Ultrasonda, kan ve gaita tahlillerim de temiz çıktı gizli kan bulunmadı. Dahiliye doktoru ibs teşhisi koydu. Çeşitli gaz giderici ilaçlar verip geçmezse kolonoskopi yapalım dediler. Lakin ben kolonoskopiye bir türlü cesaret edemedim.

Kendimce bağırsaklarıma faydalı olabilecek probiyotikler kullandım. Elma sirkesi vs. aldım. Bunlardan fazla yarar göremedim.

Sadece tek birşeyin faydasını gördüm o da ev yapımı yoğurtun suyunu bulabildikçe 1 bardak içtim. Bunu içtikten sonra bağırsaklarım sanki canlandı. O tıkanıklık hissim tamamen geçmese de çok azaldı. Artık her sabah uyanır uyanmaz tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum. Eskiden böyle bir alışkanlığım yoktu aslında ama ibs (ben öyle olduğumu düşünüyorum ) başladığından beri sabah uyanınca bir karın ağrısı ve tuvalete gitme isteğim başlıyor. Yaptıktan sonra da gün boyu bir daha olmuyor. Bu bu şekilde kronikleşti.

Şimdilerde ise aşırı mide yanması ve makatta sızlama başladı. (Hergün tuvalete gitmekten kaynaklanıyor bu da) Anal fissür denilen illete de sahibim sanırım ki ibs onu da fena şekilde tetikliyor. Mide yanmasına da bir çözüm bulamadım.

Kısacası emin olamamakla birlikte ibs olduğumu düşünüyorum. Öyle miyim bilemiyorum belki sizlerde bana yardımcı olursunuz yaşadıklarım sizinkilere benziyor çünkü.

Sadece ev yapımı doğal yoğurt suyunu bir deneyin gerçekten faydasını gördüm umarım sizde de faydalı olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: sringha

Herkese Merhaba

Yaklaşık 1,5 ay önce kasıklarımda yürürken başlayan bir ağrı yüzünden doktora gittim. O gün bana toz bir ilaç ve antibiyotik verildi. İdrar yollarını temizleme amaçlı imiş. Gece yatmadan önce suyla karıştırıp içtim. Sabaha kadar da tuvalete gitmemem gerekiyordu. Söylenenleri harfiyen yerine getirdim. Nitekim bu ilaçları içip uyguladıktan sonra kasık ağrım kayboldu ama sonrasında bağırsaklarım fena halde bozuldu..

Önce sol tarafımda ciddi bir spazmla başladı. Sonra sol altta kolon diye tabir edilen yerde tıkanıklık hissim oluştu. Başlarda 3 gün tuvalete çıkamadım. Balon gibiydim ama gaz çıkartamıyordum. Çıkartsam da tıp der gibi bir ses düşünün o kadarcık..
    Farklı farklı 3 doktora gözüktüm. 3 defa röntgen çekildim hepsinde de bağırsaklarımda aşırı gaz vardı. Tomografiye girdim sadece saframda çamur çıktı diğer herşey temizdi. Ultrasonda, kan ve gaita tahlillerim de temiz çıktı gizli kan bulunmadı. Dahiliye doktoru ibs teşhisi koydu. Çeşitli gaz giderici ilaçlar verip geçmezse kolonoskopi yapalım dediler. Lakin ben kolonoskopiye bir türlü cesaret edemedim.

Kendimce bağırsaklarıma faydalı olabilecek probiyotikler kullandım. Elma sirkesi vs. aldım. Bunlardan fazla yarar göremedim.

Sadece tek birşeyin faydasını gördüm o da ev yapımı yoğurtun suyunu bulabildikçe 1 bardak içtim. Bunu içtikten sonra bağırsaklarım sanki canlandı. O tıkanıklık hissim tamamen geçmese de çok azaldı. Artık her sabah uyanır uyanmaz tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum. Eskiden böyle bir alışkanlığım yoktu aslında ama ibs (ben öyle olduğumu düşünüyorum ) başladığından beri sabah uyanınca bir karın ağrısı ve tuvalete gitme isteğim başlıyor. Yaptıktan sonra da gün boyu bir daha olmuyor. Bu bu şekilde kronikleşti.

Şimdilerde ise aşırı mide yanması ve makatta sızlama başladı. (Hergün tuvalete gitmekten kaynaklanıyor bu da) Anal fissür denilen illete de sahibim sanırım ki ibs onu da fena şekilde tetikliyor. Mide yanmasına da bir çözüm bulamadım.

Kısacası emin olamamakla birlikte ibs olduğumu düşünüyorum. Öyle miyim bilemiyorum belki sizlerde bana yardımcı olursunuz yaşadıklarım sizinkilere benziyor çünkü.

Sadece ev yapımı doğal yoğurt suyunu bir deneyin gerçekten faydasını gördüm umarım sizde de faydalı olur.
    Bende tam ayni yerde ki agri yuzunden doktora gittim ve bana da idrar yolu enfeksiyonu diyip 2 adet ilac yazdi.Cipro ve biteral.( daha sonra 4. gittigim doktor bu 2 ilaci ayni anda yazan doktorun baya bir kulagini cinlatti gerci )
    Ardindan ayni sekilde sabahlari yumusak diski,sol kasiga yakin yerde( karin deliginin 15 cm sol-5 cm alt kisminda ) kramp,agri ve gaz sikayetim olustu.Su an sadece nadiren gaz sancilarim var.Ve bu sol tarafta ki agrinin sebebi gazin orada toplanip sikismasi..
    Bunu haziran ayinda stressli gecen bir haftadan sonra yasadim.Su an sorunlarimin % 90 i gecti sayilir.Son gittigim doktorun yazdigi ilaclar ise yaradi ve iyilestim cok sukur.

----------------

Birde ibs olanlarda sanirim asit ile ilgili bir sorun var..Ve makatin son noktasinda diski yuzunden yanma,akinti vb sorunlar olabiliyor..

----------------

Bu surecte diski uzerinde beyaz sumuk veya kilcal beyazliklar gorebiliyorsunuz...

• SerdaR^73 kullanıcısına yanıt
    Internette arastirma,diskini inceleme,kafana takma !

Tum bunlar gun icinde onlarca kez aklindan gecince endise,panik,stress olusuyor.Ve sonsuz bir donguye giriyorsunuz..Cunku ibs yi tetikleyen seylerin basinda duygusal hormonlar var ve bu da 2. beyin olan bagirsaklari vuruyor direk..

Aktivite,yuruyus,zihninizi rahatlatacak seylere yogunlasin..
  • 2012 yılında doktorsitesinde sorduğum soruyu buldum :)

Hocam iyi günler; 2 sene önce İshal sonrası 4-5 tuvaletten sonra gaitada kan görme şikayeti ile doktora gittim,kolonoskopi sonucunda 1 tane 3 mm tübüler adenom polip çıktı ve alındı.geçen yıl haziranda kontrol kolonoskopisi yapıldı temiz çıktı biyopsi alınmadı.aiemizde kanser geçmişi yok.ben bu polip takibini ne kadar bir süre ile yaptırmalıyım yada gerek varmı?işlemleri doç dr hocam kendisi yapmıştı.2.Durum ise;günde 1,nadiren 2 kez büyük abdeste sabahları çıkıyorum.gaita yumuşak,yada cıvık olduğunda ki çoğunlukla böyle oluyor biraz sancılı oluyor,ishal tarzı büyük abdest sık oluyor...çoğunlukla şekilsiz ve yumuşak dışkılama,Bu neden olur,sakıncası varmıdır?böyle olduğunda wc den sonra tam bir rahatlama olmamış gibi geliyor.1-2 ayda bir en az 1 kez ishal oluyorum ama 1-2 kez wcden sonra kesiliyor.Gaz çok fazla oluyor,kokusuz ve sesli.ara sıra debridat kullanıyorum ama düzenli değil.2.kolonoskopide hocam barsakta bazı yerlerde durgunluk var demişti.Bütün bunlar neden olur,birşey yapmaya gerek varmı?oruç da etkilermi?

Sorum bu imiş. Yani şu an yaşadıklarım da benzer şeyler , gerçi şuan daha hafif diyebilirim zira sabah tuvalet sonrası tekrar tuvalet hissi pek olmuyor. Yanlız en küçük heyecanda stresli durumda hemen büyük abdest geliyor gibi hissediyorum. Gaita şekil tablosu diye birsey var 1993 de bristol tablosu diye hazırlanmış. Baktım da tip 5-6 gibi durumdayım şuan :) Depresyon belirtirlei başladı şu gaita şekline kafayı takmaktan. Ne biçim bir huyumuz var anlamış değilim. Allah herkese şifa versin.Uzun yıllar sonra debridat aldım tekrar , bakalım artık ne olacak

• SerdaR^73 kullanıcısına yanıt
    Endise ve stress sizi sonsuz bir donguye sokuyor benden soylemesi..
  • probiyotik hapına devam etmeyeceğim galiba. kaç kere kabız oldum. bir ihtimal hapla belki alakası yoktur ama sanmıyorum
  • Shafter kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle haklısınız , farkındayım . Sarmala giriyorum ama çıkışı da bulmam gerektiğini biliyorum ama bilinçaltım engelliyor bunu . Ama bir şekilde aşacağız .Daha ônce aşmışız geçici de olsa yine hallederiz herhalde :)

• Dr. Aidin salihin gerçek tıp yitik şifanın izinde kitabındaki 36 saat 72 saat ve 10 günlük oruç kürleri var ben kısmet olursa haftaya 36 saatlik olanı yapacağım ve buraya edit edeceğim sonrasında nöralterapi yapan doktorumun verdiği probiyotik ve bağırsak düzenyeciler var 3 tane ilaç yazdı isimlerini bilmiyorum şimdi onlarıda paylaşacağım... Bakalım kısmet

• haşlanmış yumurta yedikten sonra hemen tuvalete gitmem gerekiyor ve ishal gibi oluyor, tavada yumurtada pek olmuyor benzer sorunu yaşayanlar var mı?
  • Bende de ibs var ama bakteri yüzünden oluyo sibo tanısı koyuldu zaten. 1 yıldır diyet yapıyorum şekerli unlu karbonhidratlı hiç bişey yemiyorum başlarda biraz iyi gibi gelmişti diyet ama hala şikayetlerim devam ediyo ve kilo alamıyorum.Bakteri çoğalması için cipro antibiyotik yazmıştı doktor kullanırken hiç bi şikayetim olmuyo ama ilaç bittikten bikaç gün sonra yine tekrarlıyo colidura sibo için çok iyi diyolar ama ben denediğim de ishalim ağrım artmıştı bırakmak zorunda kalmıştım bazı yerlerde coliduru kullanırken ishal şişkinlik yapması normal bakterileri temizlerken toksit yaymasın oluyo diye okudum aranız da colidur kullanıp faydasını gören var mı

• Gaps diyeti deneyen var mı? 6 ay gaps diyeti uygulamaya çalıştım zor bir diyet fakat 10 kilo verdim. Kısmen işe yaradı. Son çare fekal trasfüzyon dedikleri(mikrobiyota nakli) diğer adı gaita nakli denemeyi düşünüyorum. Genelde inflamatuar bağırsak hastalıklarında uyguluyorlarmış. IBS de etkisi olur mu bilgisi olan var mı?
  • THIS IS ANGARA V.2 kullanıcısına yanıt
    Hocam o cipro yazan doktorun gööözlerinden öp bi daha da kapısının önünden bile geçme.. en basit antibiyotik içmek bile bağırsaklardaki yararlı bakterileride öldürdüğü için bağırsak florasını mahvediyor ve en az 6 ay kendini toparlayamıyor.

Ankaradasın galiba nick nameine bakılırsa, sana kesinlikle nöralterapi tavsiye ediyorum ve Dr yüksel Küçükçelebi 0 (312) 426 82 86 yi araştır hatta git, bağırsak florası konusunda da uzman çünkü bağırsaklarda Enterik sinir sistemi olduğu için iyi şekilde nöralterapi yapan doktorlar bu bağırsak florası işine çok önem veriyorlar.. Benim doktorumun yazdığı ilaçları da bir araştır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uysaluysal -- 9 Aralık 2018; 23:8:10 >
  • Uysaluysal U kullanıcısına yanıt
    daha once de yazdim..
    cipro ve biteral denen ilaclari veren ozel hastane doktorundan sonra bu hale geldim..

adama agri ile gittim ve bana idrar yolu enfeksiyonu diyip bunlari ayni anda bitirtti..

bu 2 ilacin,ozellikle cipro nun ibs ye etkisi olup olmadiginin kesinlikle arastirilmasi gerekir..
  • Uysaluysal U kullanıcısına yanıt
    İnternette kendim de araştırdığım da sibo da antibiyotik kullanımını öneriyolar flora konusunda haklısınız ama aşırı çoğalan bakterinin de tek tedavisi şuan için antibiyotikler kendim diyet ve doğal antibiyotik kullanarak bi yere kadar geldim ama şikayetlerim hala devam ediyo ve diyetimi bozduğum an şiddetleniyo sibo da altta yatan nedenleri düzelmek gerekiyo diyo herkes mide asidi azlığı yada motilite bozukluğu gibi mide asidini bugün kendimce test ettim karbonatlı su içerek öyle bi sorun yok gibi ama şuan da bilindik bi mide de motilite bozukluğum var endoskopi yaptırmadan önce 1 günlük hazırlık diyeti yaptığım halde midem de hala gıda artıkları vardı benim düşüncem de gıdalar mide de normalden daha fazla durduğu için orda bakteriler ürüyo ve sindirim sistemimi bozuyo prokinetik ilaçlar kullanıp mide boşaltımını düzeltmeyi düşünüyorum inşallah işe yarar 🤷🏽‍♂️
    Sizin bu dediğiniz tedavinin amaçlı sinir sistemini uyararak mide bağırsak fonksiyonlarını düzeltmek mi?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Evet nöralterapi dediğiniz gibi sinir sistemini uyarak bozulan vucüt dengesinin yerine getirilmesini amaçlıyor, birçok hasralığın tedavi edilebileceği söyleniyor.

Bunun yanında bağırsaklar başlı başına bir sinir sistemi ağına sahip yaklaşık 7m ve 400m2 yüzey alanına sahip (iki adet tenis kortu) ve bu sinir ağını regüle etmenin tek yolu bağırsak florasını yararlı bakteriler açısından yüksek tutmak

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1072419082844121&substory_index=0&id=380235235395846&_ft_=mf_story_key.1072419082844121%3Atop_level_post_id.1072419082844121%3Atl_objid.1072419082844121%3Acontent_owner_id_new.380235235395846%3Athrowback_story_fbid.1072419082844121%3Apage_id.380235235395846%3Aphoto_id.1072419082844121%3Astory_location.4%3Astory_attachment_style.photo%3Apage_insights.%7B%22380235235395846%22%3A%7B%22role%22%3A1%2C%22page_id%22%3A380235235395846%2C%22post_context%22%3A%7B%22story_fbid%22%3A1072419082844121%2C%22publish_time%22%3A1475090770%2C%22story_name%22%3A%22EntPhotoNodeBasedEdgeStory%22%2C%22object_fbtype%22%3A22%7D%2C%22actor_id%22%3A380235235395846%2C%22psn%22%3A%22EntPhotoNodeBasedEdgeStory%22%2C%22sl%22%3A4%2C%22dm%22%3A%7B%22isShare%22%3A0%2C%22originalPostOwnerID%22%3A0%7D%2C%22targets%22%3A%5B%7B%22page_id%22%3A380235235395846%2C%22actor_id%22%3A380235235395846%2C%22role%22%3A1%2C%22post_id%22%3A1072419082844121%2C%22share_id%22%3A0%7D%5D%7D%7D&__tn__=%2C%3B

Mide de besinlerin çürümesi konusunda çok haklısın böyle bi fikrin varsa benim daha önceki paylaşımlarıma bir göz at "can boğazdan çıkar" diye bir kitap var burda çok bahsini açtım kimse ilgilenmedi çünkü toplum olarak okumak ve araştırmak içimizde olmadığından şu ilacı kullan diyeceğiz neyse okursan beslenme konusunda farklı bir bakış açın olur diye düşünüyorum tabiki ön yargılı ve sabit fikirli değilsen neyse.

Antibiyotikler seni her zaman kısır bir döngüye sokar

Bana nöralterapi yapan doktorumun verdiği ilaçlar da şunlar

Celloxy w olan bağırsak iç duvarını düzeltiyormuş, diğer ikisi probiyotik toz ve sıvı en az altı ay kullancaksın dedi.

Bu arada herkese birşey sormak istiyorum ibs/sibo rahatsızlığınızın yanında başka rahatsızlığı olan varmı benim fibromiyalji rahatsızlığım var şiddetli sırt bel ve boyun ağrılarım var zaten nöralterapiye de esas bunlar için gitmiştim geçmeyen inatçı kulunçlarım nolcek doktor dediğimde bu hastalığın sebebininde bağırsaklar olduğunu söyledi bu yüzden nöralterapiye ara verdim ve daha önce de yazdığım dr aidin salihin açlık kürlerini uygulayıp doktorumun yazdığı ilaçları düzenli bir şekilde kullanmayı planlıyorum

Sizlerin başka rahatsızlıkları varmı

Sedef, egzema, geçmeyen mantar, migren, saç dökülmesi, vucüt sivilceleri, huzursuz bacak, uyku problemi, panik atak, depresyon, agresyon, gibi gibi paylaşırsanız sevinirim

https://www.emelgokmen.com/noral-terapi-nedir/

https://www.emelgokmen.com/bozucu-alan-nedir/

http://www.naturelsaglik.com.tr/bozucu-alan-ve-barsak-iliskisi-ellafarmacom-309.html
    Bakınız 2015 te bir arkadaş değinmiş şimdi buldum editledim google a ibs de nöralterapi yazdım bu çıktı ilk daha bulursam editleyeceğim
    https://forum.donanimhaber.com/fb.asp?fromMobile=yes&fromZero=yes&m=104694574
    Edit.
    http://www.drmesutcaner.com/irritable-barsak-sendromu-ibs
    Yeni edit: bu çok iyimiş
    http://www.akupunktur.gen.tr/hakkimizda/makaleler/91-fonksiyonel-gis-hastaliklari-ve-irritable-bagirsak-sendromu.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uysaluysal -- 10 Aralık 2018; 16:2:0 >

• Arkadaşlar, bugün şöyle bişey farkettim.Beni tanımayanlar için bende 1.5 senedir ibs ile uğraşıyorum sürekli gaz , karın ağrıları, tane tane dışkılama gibi problemlerim var.Hala da uğraşıyodum ama son 3 gündür gerçekten çok iyidim (beslenmemi ve hayatımı baya düzene soktum).Ve çok enteresan bi şekilde dün gece aşırı kabus gördüm ve sabah bir kalktım 2-3 ay önceki halim gibiyim yani sabah kalkınca sürekli tuvalete giden arkadaşlara sesleniyorum gerçekten geceden sabaha kadar olan kısmı yani gecenizi bi gözden geçirin derim yani şöyle düşünün sonuçta gece birişey yemiyosunuz ve geriye bağırsaklarınızı etkileyecek tek şey gece yaşadığınız stresler,rüyalar,kabuslar belkide farkında olmadığınız kabuslar gece stresi yüzünden siz farkında olmadan sabah kötü kalkmanıza sebep oluyor olabilir.Ben normalde köküne kadar bakteriyel olduğunu düşünen bi insandım ama şu anda gerçekten dünden beri %100 düşüncelerimizinde etkili olduğuna eminim.

• Daha 1 kutu bitmeden bıraktım probiyotik hapını ama bu kabızlık hala geçmedi ya, nasıl düzelecek bu

Canım yanıyo resmen yaparken...
  • .Uzay. kullanıcısına yanıt
    Düzenli olarak kefir kullanmayı denermisiniz ?

• 
Sayfa: önceki 388389390391392
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.