Şimdi Ara

INVERTER KLİMALAR, HER KLİMA TAM INVERTER MİDİR? PAM PWM NEDİR? ELEKTRONİK KILCAL EXPANSION NEDİR? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
141
Cevap
2
Favori
21.857
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Konu hakkında bilgili arkadaşlar derinlemesine tartışıyorlar ve sohbet ediyorlar ama;

-3000 tl lik klima ile 800 tl lik maksimum ısı kapasitesi aynı cihazlar için eşit koşullardaki elektrik tüketimi farkı % kaçtır?
    atiyorum inverter araba parası bir klima 1 tl yakarken birim zaman için ucuz 800 tl lik makine 10 tl mi yakar?
    Eğer aradaki tüketim farkı bu kadar absürd değil ise herkes ilk yatıırm maliyetini ne kadar zamanda amorti edecek iyice bir araştırmalıdır. Yoksa iyinin de iyisi her zaman var ve bunun sonu yok

Hele hele sadece yazları soğutma amaçlı kullanılacak bir klima için iyi düşünmek lazım bence.
    Eğer hava şartlandırma kalitesi açısından aktif pasif filtreler, koku filtreleri, hava tazeleme, bakteri virüs filtrelçeme öldürme vb. konfor yönelik farklardan bahsedeceksek amenna. yoksa iyi sogutmuyor ama çok ucuz diyeceğimiz bir marka modelin 12 bin btulugu yerien cuzi bir fark ile 18bin btu almak , çok kaliteli 3000 tl lik klima ile arasındaki fiyat farkı ile hem led tv :D hem de gelecek 5 6 yaz sezonunun klima elektirigini bedavaya etirmek mümkün olur sanırım.

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda? Klima seçerken maliyet/fayda dengesi sizce 2012 yazı için hangi mertebelerdedir? sadece sogutma veya sogutma + ısıtma olarak düşünebiliriz.

Not : cevaplarsanız lütfen alıntı yapınız, tşk.

• quote:

Orijinalden alıntı: nicknick

Konu hakkında bilgili arkadaşlar derinlemesine tartışıyorlar ve sohbet ediyorlar ama;

-3000 tl lik klima ile 800 tl lik maksimum ısı kapasitesi aynı cihazlar için eşit koşullardaki elektrik tüketimi farkı % kaçtır?
    atiyorum inverter araba parası bir klima 1 tl yakarken birim zaman için ucuz 800 tl lik makine 10 tl mi yakar?
    Eğer aradaki tüketim farkı bu kadar absürd değil ise herkes ilk yatıırm maliyetini ne kadar zamanda amorti edecek iyice bir araştırmalıdır. Yoksa iyinin de iyisi her zaman var ve bunun sonu yok

Hele hele sadece yazları soğutma amaçlı kullanılacak bir klima için iyi düşünmek lazım bence.
    Eğer hava şartlandırma kalitesi açısından aktif pasif filtreler, koku filtreleri, hava tazeleme, bakteri virüs filtrelçeme öldürme vb. konfor yönelik farklardan bahsedeceksek amenna. yoksa iyi sogutmuyor ama çok ucuz diyeceğimiz bir marka modelin 12 bin btulugu yerien cuzi bir fark ile 18bin btu almak , çok kaliteli 3000 tl lik klima ile arasındaki fiyat farkı ile hem led tv :D hem de gelecek 5 6 yaz sezonunun klima elektirigini bedavaya etirmek mümkün olur sanırım.

Sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda? Klima seçerken maliyet/fayda dengesi sizce 2012 yazı için hangi mertebelerdedir? sadece sogutma veya sogutma + ısıtma olarak düşünebiliriz.

Not : cevaplarsanız lütfen alıntı yapınız, tşk.

Arkadaşım 3000 TL lik klima ile 800 TL lik klima arasındaki tek fark inv. olması degil,hele hele tüketimle ölçü almak hiç değil.Öncelikle 4 tekerleği olan her otomobil aynı değil.Siz tofaşla mersedeci aynı ikside,sadece mersedec de lüks konforu var,diye degerlendirirseniz doğrumu olur.

Yani 3000 Tl lik klima ile 800 TL lik klima arasında öncelikle kalite farkı çok bariz var.Birisini alırsın ses,gürültü,yaz 45 derece,kış -5 derece çalışır,cırt orası tıtladı zırt burası tırtladı olmaz.Tabi parasını verirsen.Diğerini alırsın şansına ,ya idare eder yada kanser eder.

F/P dedinmi zaten işin şekli başka Fiyatı güzel olacak ama performans da tırtlamayacak.Tabi birde beklentilerini karşılayacak.Biri 3000 TL ,diğeri 2500 TL farklı markayı aynı kaliteye eşdeğer ise değerlendirme yapmak objektif olur.Öbür türlü Arç. mi ,Ves. mi yada DD mü acaba değince bana göre başını hanğisi belaya sokacak degerlendirmesi yapmak daha doğru dğerlendirme olur.Yani F/B(başabela) kriteri

• quote:

Orijinalden alıntı: 9köy

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mbirol

Köylü zamanım yok,bul bakalım saatte kaç m3 taze hava alıyormuş. Konfor alanlarında hava degişimi 2-4 defa olması gerekir.Yani 26 m2,2,7 m yükseklik alanda72 m3 yapar.Yani saate 140 m3 hava sirkülasyonu yapması gerekir. Hade bakalım...

birol usta. yaz zaten sanki biz aşağıda volkanın montajı gibi

INVERTER KLİMALAR, HER KLİMA TAM INVERTER MİDİR? PAM PWM NEDİR? ELEKTRONİK KILCAL EXPANSION NEDİR?

INVERTER KLİMALAR, HER KLİMA TAM INVERTER MİDİR? PAM PWM NEDİR? ELEKTRONİK KILCAL EXPANSION NEDİR?

klimalardan bahsediyoruz.

tamam len tamam en iyi kliam zibro hatta en iyi klimacı sensin sen ne satsan en iyisi odur isterse çöp olsun .

hakkını teslim ediyom. ama avantamı isterim al bak yabancı şehir banliyölerine bile reklam vermişsin. yayınlıyom ama sen bu resimleri başka yerde kullanırsan canını okurum. dava açarım bilmiş ol.

vete sayın millet işte böyle eskort iklimlendirme zibro konserveleri pardon birolun klimaları adamı konserve yapar

nasıl ama dur daha bitmedi...

vaaay oskaka ha.. vay capon vaayy.

en çokta bu mutlu edecek seni. bak canını okurum sen kullanamazsın bu resimleri şikayet eder sildiririm benden önce sen sildirirsinde. aşağıda sildirmene karşı esas cevabı vercem

ilginç ya üste bir iki resim daha bastıydım göüzkmüyor deniyim birkez daha.

sanırım boyutla büyük geldi ön izlemeden şuan yazarken gözüküyor. yani üstte demişim ya

klimalardan bahsediyoruz. yani bu ururu sarara yı kanallı klimalrla bir dutma demiştim. depemizde olsa öyle bir dış ünite yap evin heryerine menfez off kurul karşısına. nediyom len ben. aç tayuk kendini darı ambarında görmüş gibi kendime
    />

Son resim çok hoş olmuş,kendimi Londrada hiisettim...Teşkür ederim.Emeğe saygıııııııııııı

• Bırak ururururu yu mururuyuda Klima gör,seyret bak adamlar diyorki Dünyadaki her 3 klimadan birini Gree üretiyor...

http://www.youtube.com/watch?v=UQMuqPCiqrg&feature=youtu.be
  • Admiral serisi gerçek anlamda taze hava alıyor....Ara bul...
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Köylü zamanım yok,bul bakalım saatte kaç m3 taze hava alıyormuş. Konfor alanlarında hava degişimi 2-4 defa olması gerekir.Yani 26 m2,2,7 m yükseklik alanda72 m3 yapar.Yani saate 140 m3 hava sirkülasyonu yapması gerekir. Hade bakalım...

klimalardan bahsediyoruz.

tamam len tamam en iyi kliam zibro hatta en iyi klimacı sensin sen ne satsan en iyisi odur isterse çöp olsun .

hakkını teslim ediyom. ama avantamı isterim al bak yabancı şehir banliyölerine bile reklam vermişsin. yayınlıyom ama sen bu resimleri başka yerde kullanırsan canını okurum. dava açarım bilmiş ol.

vete sayın millet işte böyle eskort iklimlendirme zibro konserveleri pardon birolun klimaları adamı konserve yapar

nasıl ama dur daha bitmedi...

vaaay oskaka ha.. vay capon vaayy.

en çokta bu mutlu edecek seni. bak canını okurum sen kullanamazsın bu resimleri şikayet eder sildiririm benden önce sen sildirirsinde. aşağıda sildirmene karşı esas cevabı vercem

ilginç ya üste bir iki resim daha bastıydım göüzkmüyor deniyim birkez daha.

sanırım boyutla büyük geldi ön izlemeden şuan yazarken gözüküyor. yani üstte demişim ya

klimalardan bahsediyoruz. yani bu ururu sarara yı kanallı klimalrla bir dutma demiştim. depemizde olsa öyle bir dış ünite yap evin heryerine menfez off kurul karşısına. nediyom len ben. aç tayuk kendini darı ambarında görmüş gibi kendime
    />

Son resim çok hoş olmuş,kendimi Londrada hiisettim...Teşkür ederim.Emeğe saygıııııııııııı

ee ben boşa demedim en çok onu beğenirsin diye

• quote:

Bırak ururururu yu mururuyuda Klima gör,seyret bak adamlar diyorki Dünyadaki her 3 klimadan birini Gree üretiyor...

http://www.youtube.com/watch?v=UQMuqPCiqrg&feature=youtu.be

uelen 20 dk seyreedilirmi ya. anladık güzel klimada. zibro neden gene midaya kliam yaptıryor hani beğenmiyordun

• quote:

Admiral serisi gerçek anlamda taze hava alıyor....Ara bul...

bulurukta soona artık. hıh sanki urursararadan eyi hava alcakta. sende ya. iyi tamam gönder bidene gree ururu sararayıda geçti artık

sen bırak onuda hani benim midea elektronik exp ti
  • nerde videomu var greenin hava almasıyla ilgili linkmi haydi ver adresi. uyumadan bakim.
  • 9köy

e-malinizi kontrol ediniz

hocam
  • he videoyuda gördüm fersh mresh diyi.

linktede yanlız biz taze hava alırız ururu sarara almaz diyi

http://www.gree.com.cn/english/products/housepro.jsp?catid=646

söyle bakam bir odanın havasını kaç saatte temizliyor tamam ururu sarardan üstün ama veri leri söyle 2 defamı değiştiryor saatte havay 4 defamı bak daikin açıkça dedi kanallı klima gibi değiştirmez oda havasını ama 2 saatte de 26m2 oda havasını taze havaile dolduran başka klima varsa gelsin buraya dedi hadi bakam verifikasyonlar açıkla

• arkadaşlar bu yazıy klima tavsiyesi topiğine yazmıştımhttp://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=62499886

inverter klimaların kapasitelerinin ekononi vb sebeplerden dolayı düşmesi açısından hiç değiştirmeden buayada işlemeyi uygun buldum. seçim yaparken bu topiği okuyanlarda faydalanabilirler.

sn signore arkadaşım. soruyu birol ustaya sormuşsunuz ama. bende bu konuda bişeler söylesem sanırım yanlış olmaz.)) genel olarak inverterlerden bahsedicem ama. zaten hemen hemen klasik 7000 lik felanda kalite olarak mitsubishi electric harici kalmadı gibi birşey. değerleride gayet doğrudur.

hocam birol usta, vestel arçelik düşmanıdır.)) şaka bir yanada doğru yazmış. ama biraz eksikler var.

hocam şuan sizde sitelerinden bakarasanız. daikin klimaların 12000 btu olan enjoy serisinden örnek vericem size ve forumdaki arkadaşlara. ben biraz uzun yazıyorum ancak bukadar kafam çalışyor sizin ve tüm forumun affına sığınarak.

hocam bakmanız gereken daikin enjoy serisidir. bu klima 12000 btu olarak geçer aslında bunun gibi bir dolu klima var. 12000 btu yazılıpta aslında 12000 btu olmayan. bu açıdan kimse beni daikin düşmanlığı yapıyor sanmasın ben bu duruma kızsamda bir çok markada bu durumlar var. hadi daikin bu modeli piyasa yapmak için çıkardı. ama eer ve cop değerlerini yükseltmek için bazı markaların çok üst serilerinde bile bu yöntem var.. ayrıca daikinde teknoloji olduğu sürece effedin kenefte hecet giderse bile kaliteyi tutturur ama düşük btu ama yüksek kalite ürünlerinde daikin gene daikindir. birazda bizleri kandırmaya çalışmasalar:)) yurt dışında bizim gibi ülkelerde B sınıfı geçiyor bu cihaz. bizde A sınıfı geçiyor. aynı zamanda her ne olursa olsun bu klima daha ucuza satılmalıydı.http://forum.donanimhaber.com/m_60082612/tm.htm bakınız detalı açıklamam var burda ayrıyeten.

hocam bakınız daikinin 12000 btu dedikleri klimanın değerlerine.. soğutma nominali 10900 ısıtma nominali ise 11900

hocam şimdi birde üstteki tabloya bakınız 12000 lik klimalara iklimsadaki eski dxk1 ve 2 serilerine. elimden geldiğince vaktim olduğunca hep basıyorum bu resimleriki forumdaşlar bilgilerini tazelesin. dikkat ederseniz dxk1 zamanında soğutma btu net 12000 miş. min 1700 max 13330 btu çalışıyormuş. ısıtma nominalide 15400 müş. min 1700 max 17400 arası çalışıyormuş. benim dxkz1 leri görme şansın olmadı gerçide.

dxk2 zamanında ise soğutma 11942 ye düşmüş. soğutmada min ve max değerler aynı kalmış. ısıtma nominalide 14330 a düşmüş. min max değerler aynı yani sadece ıstma ve soğutmada nominal btu lardan aşırmışlar tabiri caizse

peki şimdiki dxkz3 e bakarsak aynı seri airfelde popüler olarak geçer.

bakın hocam, soğutma nominalini aynı bırakmışlar. ama min 3412 max 12624 e düşmüş.

ısıtma nominaline bakarsak. ordanda aşırmışlar 13648 min değer de 4435 max 16378 gene daikinden insaflılarmış.konu frklı gözüksede o klima 12000lik klima diye piyasaya sürlmemesi gerekliydi. bakınızhttp://forum.setcombg.com/index.php?topic=36581.56 bu linki çevirirseniz avrupaya giremez demiler ne kadar utanç verici bir durum bu ülkemiz açısından. iskid ve devletimizin kurumalrı uyuyadursun.

hocam, birol usta eksik yazmış dediğim konu buydu. bu konuda arçelik ve vestel tek suçlu olamaz. şimdi bunları koca koca firmalar yaparsa vestelle arçelik hepten yapar. ayrıca ülkemizde denetim felanda yok üstte dedğim gibi.

ben mesela burdan, genel olarak değerler hemen hemen hiç değişmediği için mitsubishi electric ve toshiba tavsiye edince özelden felan sorgulanıyorum alarko ve klimaplustan avantamı alıyorsun diyenler oluyor. halbuki bu iki firma kadarda eleştirdiğim firma yoktur. en sonunda kocaustayla koçklima kafama vurdu bu konuda:)) ama ben sadece gördüklerimi elimden geldiğince yazıyorum hepsi bu. artık okadarda özgürlüğüm olsun. sonuçta klimacı olmadığımı çoğu zaman belirtiyorum.. hocam izninizle aynı mesajı kendi inverter konuma taşıycam yayınlamadan önce biraz emrivaki olsada. iki kez yazmamak için söylüyorum yaınladıktan sonra kopyalamakta zor oluyor çünkü. birde benim romatizmal rahatsızlığım var dahada zor oluyor yazmak bu yüzden affınıza sığınıyorum.

sizin klimanızda son iki mesajınıza göre artık problem gözükmüyor evet hocam sizde bizlere uyup abartmışsınız biraz ama hocam öyle demeyin ya klimanızıda güle güle kullanın bence sunduğunuz sebeplere göre seçiminiz doğru. ama ben gücüm nispetinde almazdım o klimayı daha uzun süre kullanmayıda düşünmek zorunda olduğum için. herkezin konumu farklı.

• Ururu Sarara cihazı içeriye istenildiği zaman taze hava istenildiği zaman nem verebilen bir cihaz sadece nem vermiyor içeri ki zaten kumandasındada bulunuyor.operation manuel i okursanız eğer ordada gösteriyor.Cihazda clean/fresh tuşu var ilk bastığınızda tze hava veriyor ikincisinde daha hızlı şekilde taze hava veriyor ki cihazın sesinden anlaşılıyor hışırtı sesi geliyor (bu normal kullanım kılavuzundada belirtir).Daha sonra iptal ediyor.Ayrıyeten hem nem verme humidify hemde sadece nem vermek için tuş mevcut klimanın kumandası zaten bilgisayar gibi 10 larca fonksiyon var sırf onu anlatmak için birisi gidiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eina

Ururu Sarara cihazı içeriye istenildiği zaman taze hava istenildiği zaman nem verebilen bir cihaz sadece nem vermiyor içeri ki zaten kumandasındada bulunuyor.operation manuel i okursanız eğer ordada gösteriyor.Cihazda clean/fresh tuşu var ilk bastığınızda tze hava veriyor ikincisinde daha hızlı şekilde taze hava veriyor ki cihazın sesinden anlaşılıyor hışırtı sesi geliyor (bu normal kullanım kılavuzundada belirtir).Daha sonra iptal ediyor.Ayrıyeten hem nem verme humidify hemde sadece nem vermek için tuş mevcut klimanın kumandası zaten bilgisayar gibi 10 larca fonksiyon var sırf onu anlatmak için birisi gidiyor.

tam benlik klima bende olsa yazın bile nem verme modunu kullanırım zaman zaman bezen odadaki nem 40 lara kadar düşünce gerekiyor. taze hava durumu süper zaten birde şunu fiyatı şöyle 2000 tl felan olsa ne eyi olurda

• baba daikinler avustralya sitesinden. eski modeller sanırım çoğu ama hepsi pam inverterli. şayet boroşür doğru ise. sınflarıda çoğunun A değil. ama adam gibi daikin. tiplerinden belli.. euroeventtede değiller abd avustralya yenizelanda da zaten eurovent yoktur.. r22 bile var içlerinde:))

http://www.acclaimair.com.au/pdfs/residential_brochure.pdf
  •  INVERTER KLİMALAR, HER KLİMA TAM INVERTER MİDİR? PAM PWM NEDİR? ELEKTRONİK KILCAL EXPANSION NEDİR?

arkadaşlar görüşlerinize sunuyorum pam kontrol ünitesi expansion valfe benzeyen cihazmıdır. yoksa kartmıdır. bu broşür oldukça eski rast gele eski bir topikte buldum zamanında yüzlerce kez bakmışızdır ama ozaman bu ilgimiz yoktu hemen hemen. zaten ozamanda pam geçmiyormuş pmv geçiyormuş ama yaklaşık şeyler

• İnternetde dolaşırken birde şu terimleri gördüm.

V - PAM
    İ - PAM
    ALLDC

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mat35 -- 13 Ağustos 2012; 18:38:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

İnternetde dolaşırken birde şu terimleri gördüm.

V-PAM
    İP-PAM
    ALLDC

bunlarda her firmanın kendi geliştirdiği sitemler vpam ipam fujitsunun sanırım.

all dc ise tüm fanların dc akımla çalışması yani iç fanda kısıyor kendisini dış fanda.

sanırm buna bazı firmalar ayrıca 3d inverter ismi takmışlar. yeni midealar gibi zibro 75 serisndede var aynı sistem.

bazılarıda 3d ismini iç ortam içain kullanıyor olabilirler heryöne salınım vs gibi.
  •  INVERTER KLİMALAR, HER KLİMA TAM INVERTER MİDİR? PAM PWM NEDİR? ELEKTRONİK KILCAL EXPANSION NEDİR?

https://store.donanimhaber.com/2c/d3/f5/2cd3f54e58c066314208d2a3f12d5f76.png

http://forum.donanimhaber.com/m_3306812/mpage_318/tm.htm

tam yarım inverter konusunun başlangıç zamanları.

pilav üst az kes 1,5 köfte at ustam falan filan.

adamın bir fransy gitmiş bakmış her sözün sonunda isyon falan filan girmiş bir lokantaya oturmuş gazron gelmiş. bizimki siparişini vermiş. kurisyon demiş gelmiş önüne. sona pilavisyon cacıkisyon talıisyon felan ehpsi gelmiş önüne. sonda hesapisyon demiş.

kendi kendinede konuşuyormuş ulen fransızcayıda çözdüm diyerek garson duymuş. hesabı getirmiş buyursiyon ben izmilri garsonalosmanisyon olmasam sen burada bokisyon yerdin demiş.

artıkın bu konu ona döndü gibi. heb biroldan çıktı bu işler şimdide kaçıyor

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

İnternetde dolaşırken birde şu terimleri gördüm.

V-PAM
    İP-PAM
    ALLDC

bunlarda her firmanın kendi geliştirdiği sitemler vpam ipam fujitsunun sanırım.

all dc ise tüm fanların dc akımla çalışması yani iç fanda kısıyor kendisini dış fanda.

sanırm buna bazı firmalar ayrıca 3d inverter ismi takmışlar. yeni midealar gibi zibro 75 serisndede var aynı sistem.

bazılarıda 3d ismini iç ortam içain kullanıyor olabilirler heryöne salınım vs gibi.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.