Şimdi Ara

Intel CPU'larda %21'i bulan Performans Kaybı(15 Mart 2018: Yeni Meltdown Yamaları Kaybı arttırıyor!) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.966
Cevap
11
Favori
70.280
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
99 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Sonuc olarak tum guncellemleri yapinca bios vs olsun amdde hiz düsümü varmi ,bu hatalar tum islemcilerde varmis sanirim intelin hizi dustugune gore digerlerindede dusermi merak ediyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Listenin başına kendini ekle.Beni de 9.sıraya yaz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

ASUS'un yazdığı bir benchmark-stabilite test programı. Bilindik komut setlerini kullanıyor. Kaale alınmayacak bir durum yok. Yalnızca patch yeterli koruma sağlasa mikrokod güncellemesi yapmazlardı. Birbirlerini tamamlayıcı nitelikte olmak durumundalar. Image editing'de %20 çok ciddi bir düşüş...

Doğrudur ona birşey diyemem kullanamadığım için ama diğer ana başlıkta da es geçilen veya fazla dikkat edilmeyen nokta şu. Tekrar ediyorum. Microsoft üstüne basa basa bu patch'i kurmadan önce Antivirus firmalarından malum kayıt defteri anahtarına uygun bir güncelleme yapmalarını istedi. Sebebi Meltdown/Spectre açığına karşı AV programlarının modüllerinin kernel-level düşük seviye sürücülerle işletim sistemi kerneline enjekte edilmeleri. Ama kernel seviyesine inen yazılımlar sadece AV'ler mi? Değil. Sanal aygıt sürücüleri, VM istemcileri, bazı emulatorler ve bizim kullanmadığımız bazı endüstriyel otomasyon uygulamaları da aynı altyapıyı kullanıyor. Bunlarında düzgün hatasız ve verimli çalışması için kendilerini update etmeleri gerekiyor. Bence hepsi açık ara Intel'e küfür ediyorlardır. Tabi Microsoft'a da. Linux'da bu sıkıntı çok daha hafif zararla atlatıldı çünkü Kernel Page Table (KAISER) isolation ile.

O yüzden bodoslama patch kuranlar herşeye hazırlıklı olsun derim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• yıllarca yahudiler milletin bilgisayarında işte böyle cirit attı şimdi foyaları ortaya çıktı ama gerçek adı henüz konmadı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İntel'li bir laptop kullanan biri olarak asıl sorulması gereken şeyi soruyorum:

"Gelecek olan, performans kaybı yaşatacak güvenlik yamasını nasıl engelleriz? Windows üzerinden mi gelecek, yoksa intel grafik paneli üzerinden mi gelecek?"

Güvenlik falan umrumda değil. Yeterki performans kaybı yaşamayayım.

• Al bi ryzen hayatını yaşa

intel patates
  • Webteknoya göre 45 ve 32 nm olan i3 i5 ve i7 işlemciler yavaşlatılacakmış. Doğru mu? Yoksa hepsi mi yavaşlıyor

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • alpmirza kullanıcısına yanıt
    Tasarımsal bir sıkıntı var ortada. Bios güncellemesi yapmadan tam anlamıyla performans kaybı yaşamazsınız.

• Ben bilgisayara bir tek aldığım zaman yaklaşık 2 - 2,5 sene önce bios update yapmıştım ama windows updatelerini her zaman güncelleme çıkar çıkmaz yaparım . Sizce performans kaybı yaşar mıyım ? İşlemci i3 4160 herşeye ucu ucuna yetiyor zaten bide üstüne %20 performans kaybı olursa hafiften kasma yapan cpu ya abanan oyunlar şimdi oynanmaz kıvama gelir çünkü.

• Ne fan boy muhabbeti dönmüş arkadaş. Firma, yaptığıyla başkasının parasıyla aldığı üründe sıkıntı yaratmış ve bundan bazı insan(!)lar mutluluk duyabiliyor. Herkes verdiği paranın hakkını almak istiyor. Bu iş performansa bakıyor millet keyiften intel ya da amd almıyor arkadaşlar anlayın artık. En iyi ve sıkıntısız performansı bu sene intel sunarsa intel, sonraki sene amd sunarsa amd alır "ben aldığım ürünü performansına ve parasına göre alırım." diyen vatandaş.

Neyse arkadaşlar bu güncelleme otomatik gelecek olursa geri almanın yolu var sanırım. Uzunca süredir bios update yapmıyordum şu sıralar da yeltenecektim ama bu başlığı gördüğüm iyi oldu. Becerebilirsek önlem alırız artık.

• Ryzen sonuçlarını da konuya ekledim. Encoding ve Heavy MultiTasking alanında Ryzenlerde herhangi bir kayda değer yavaşlama(sırasıyla -%1,5, +%0,3) görülmezken GIMP ile fotoğraf işleme alanında Ryzen 1700'ümde de ölçülebilir(%6 dolaylarında) bir performans düşüşü gözlemledim.
  • Drysdale kullanıcısına yanıt
    Bir yandan da madem dünyadaki milyonlarca insan etkilenmiş çok da düşünmeye gerek yok diyor insan. Sonuçta milyar dolarların üzerinde oturmuyoruz ki kim niye kişisel olarak sıkıntı vermeye çalışsın Biz developer halimizle napcaz diye düşünürken, paint terk haliyle otomasyon programı kullanan insanlar ve bilgisayarları var herkesin kolayına gelen bir çözüm sunacaklardır muhakkak. Ya da en kötüsünü düşünelim 1-2 bin tl verdiğimiz bilgisayarları çöpe atmak zorunda kalır yenisini alırız :)
  • arslan0058 kullanıcısına yanıt
    Hocam ilk mesaja yaptığım testleri ekledim. Fotoğraf işlemede %5-6 dolaylarında Encoding'de %1,5 dolaylarında bir kayıp var. Heavy Multi Tasking kısmında ise %0,3'lük bir artış var.
  • quote:

Tasarımsal bir sıkıntı var ortada. Bios güncellemesi yapmadan tam anlamıyla performans kaybı yaşamazsınız.

Üstad bu troller kendini bir şekilde korurlar, çıkan güncellemeleri ilk kendileri yaparlar ama konunun bu durumda olduğundan bi haber bios deyince ha oda ne diyen yüzbinlerce insan var. kötü niyetli kişi yada kişiler bu insanlara runsomeware tarzı bi saldırı yaparsa günahı kimin olacak.
  • alpmirza kullanıcısına yanıt
    Almaya niyetlendiğimizde bile f/p oranına göre tercihimizi yapacağız :)

Firma imajını zedelememek için kısa zamanda yeni bir yama gelir kanaatindeyim. Apple bile pil meselesi ortaya çıkınca tam olmasa da belli bir derecede çark etti firmanın geleceği için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Drysdale -- 6 Ocak 2018; 18:13:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alperend

quote:

Üstad bu troller kendini bir şekilde korurlar, çıkan güncellemeleri ilk kendileri yaparlar ama konunun bu durumda olduğundan bi haber bios deyince ha oda ne diyen yüzbinlerce insan var. kötü niyetli kişi yada kişiler bu insanlara runsomeware tarzı bi saldırı yaparsa günahı kimin olacak.

Ransomware dir o runsomeware olsa duramazdın.

Olayın ransomware ile ilgisi olmadığını defalarca söyledik ama maalesef bize troll diyen adamların kendi yaptıkları trollükler ve manipülasyon kadar dikkate alınmadı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 6 Ocak 2018; 18:15:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

Orijinalden alıntı: alperend

quote:

Ransomware dir o runsomeware olsa duramazdın.

Olayın ransomware ile ilgisi olmadığını defalarca söyledik ama maalesef bize troll diyen adamların kendi yaptıkları trollükler ve manipülasyon kadar dikkate alınmadı.

her ne lanetse işte. açık, antivirüslerin görmeyeceği şekilde sistemle oynanmasına imkan veriyormuş. yapamazlarmı yani bişey. korkuyoruz kardeş. açıklama yaparsan aydınlanırız. performansın canı cehenneme.

• donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Donanımcı bilmeden konuşma. Kaç tane Bitcoin borsası tespit edilemeyen sebeplerle battı geçenlerde. Bunların cüzdanlarını boşaltanların Spectre ya da Meltdown kullanmadığı ne malum? En basitinden şu anda bu açığı kullanarak gezdiğin websiteleri bilgisayarında kayıtlı Steam şifresini bile alır. PC'de "Mastercard Altyapısıyla" kayıtlı olarak duran kredi kartı bilgilerin de "Kraloyun.com" tarzı bir site tarafından dahi gerekli saldırı planları yapıldıktan sonra görülebilir durumda. Boş konuşmayın yeter artık. Intel bile "9.nesilde performans daha az etkilenecek" diye açıklama yapıyor siz hala müdafaa peşindesiniz. Şirketin CEO'su elindeki hisseleri eritmiş, haala olayı toparlama peşindesiniz.
  • Bu windows güncellemesiylemi geliyor ? Patch ?

• quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

Asus realbench?

Nedense hiç kimsenin kullanmadığı test yapmadığı bir bench programı bir anda popüler oluverdi, verdiği sonuçlar kaale alınmaya başladı.

6/12 OC olmayan işlemciye 1500+ para veren şahıslar da damlamaya başlamış konuya. Şimdiden ağlamaya başlayın göz yaşlarınız anca kurur
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.