Şimdi Ara

Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock (90. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.004
Cevap
19
Favori
148.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8889909192
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MC.CYBER_

ayda 2 kez bios bile cıkabiliyor. Sayfadan kontrol et.
    Yukarıda arkadaşa yazdığım gibi herşeyi elle gir. Voltaj, calışma freakansı, Geçikme değerleri. Ramin modelini tam yaz bulup atayım size...

Alıntıları Göster
    BIOS güncel durumda. En son mart ayında gelmiş, bende de o yüklü.

Voltjla alakalı olduğunu sanmıyorum bu arada. Çünkü XMP açık ya da kapalı fark etmiyor. Hiç ayar yapılmasa dahi, yani default ayarlarda bile anakarta giden elektriği tamamen kestiğimde BIOS sıfırlanıyor.

Bu durumda sanırım ya BIOS pilinde sorun var ya da CMOS ayarlarında. Yeni alınmış bir anakartta BIOS pili bitik olur mu ? Düşük bir ihtimal.
    Birkaç gün elektriği kesmeden deneme yapacağım. Yani bilgisayarı kapasam bile elektrik açık kalacak. BIOS pili sanırım şarjlı. Belli bir süre şarj olması,uzun süre elektriksiz kalmaması lazım sanırım. Bundan da oluyor olabilir.

Bu deneme sonuç vermezse BIOS pilini değiştireceğim. Ondan da sonuç alamazsam CMOS ayarlarına bakacağım. Anakartın arkasında, braket kısmında yani usb girişlerinin üstünde 2 tane düğme var. CMOS ve POWER. Açıkçası tam bilgi sahibi olmadan bunlara da müdahale etmek istemedim ama bunlarla da alakalı olabilir.

Anakartın kitapçığını da detaylı olarak okuyorum ve Gigabyte forumlarında araştırma yapıyorum bu arada. Kusura bakmayın siz gençlerin kafasını belki de gereksiz yere şişiriyorum, yaş 49 olunca, hele de eski kuşak olunca bu konularda bilgi sınırlı oluyor. Bu sebeple çok soru soruyorsam ya da hatalıysam affola.

• Anthony Quinn kullanıcısına yanıt
    Pilin bitik olması imkansıza yakın.
    7-8 senelik bilgisayarımın bile bios pili hala tıkır tıkır çalışıyor. Kaldıki z390'dan bahsediyoruz. Daha 1 senelik bile değil ürünler.

2 tane z390 aorus pro topladım. İkisinin pil markası birbirinden farklı. Birini ilk kez gördüm diyebilirim.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KYTECHNGAMING

Pilin bitik olması imkansıza yakın.
    7-8 senelik bilgisayarımın bile bios pili hala tıkır tıkır çalışıyor. Kaldıki z390'dan bahsediyoruz. Daha 1 senelik bile değil ürünler.

2 tane z390 aorus pro topladım. İkisinin pil markası birbirinden farklı. Birini ilk kez gördüm diyebilirim.
    Bana da öyle geliyor.Ama internette ufak bir araştırma yaptığımda, BIOS pilinden başka bu soruna sebep olan bir neden göremedim.

Dediğim gibi, elektriği tamamen kesmediğim takdirde BIOS ayarlarına hiç birşey olmuyor. Hatta XMP açtım dün, Ram frekansları 3000 Mhz oldu tekrar. İşlemci zaten kendiliğinden yani sanırım anakartın bir özelliği nedeniyle 4.7 olarak gözüküyor.

Bilgisayarı kapadım fakat elektriği kesmedim. Bu sabah açtığımda hiçbir sorun yaşamadım. Sorunsuz açıldı bilgisayar 5 saniye içinde.

Anakart kitapçığında, Clear Cmos Jumper bölümünde şunlar yazmakta;

Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock

Anladığım kadarıyla Bios resetlemek için kullanılabilecek bir bölüm olduğu yazıyor ve bilgisayarın tamamen kapatılıp, fişinin çekilip bir tornavido benzeri aletle yapılması belirtilmiş.

Ancak benim sorunum zaten bu değil. Benim BIOS resetlemek gibi bir derdim yok. Zaten Anakarta ekstra olarak bu görevi görebilecek bir tuş konmuş. Burayla işim yok.
    Ramlerle alakalı bir sorun olduğunu da zannetmiyorum. 4 slot ram var. Standart frekans hızında da aynı sorunu yaşıyorum zira.

• Sanırım sorunumu çözdüm. Yabancı bir dostum sağolsun, büyük yardımı dokundu.

Anakart kitapçığında basım hatası varmış. Eğer ki sensörlerden veya fan kablolarından birini kitapçığa (yanlış şemaya) göre bağlarsak bu hataya sebep oluyormuş. Ben de kitapçığa göre kurulumu kendim yaptığım için, sıcaklık sensörlerinden bir tanesini, yanlış yere (clr cmos) bağlamışım. Bu da yüksek ihtimalle elektriği kapatıp tekrar açtığımda BIOS un sıfırlanmasına sebep olan hataydı. Sayesinde bunu fark ettim ve hemen kabloyu doğru yere taktım. Birkaç gün sonra tekrar deneyeceğim. Aynı hatayı alıp almadığımı. Benzer sorunu yaşayan olursa, kablo bağlantılarını gözden geçirsin. Muhtemelen ısı sensör kablosunu yanlış yere bağladığı için bu sorunu yaşıyordur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anthony Quinn

Sanırım sorunumu çözdüm. Yabancı bir dostum sağolsun, büyük yardımı dokundu.

Anakart kitapçığında basım hatası varmış. Eğer ki sensörlerden veya fan kablolarından birini kitapçığa (yanlış şemaya) göre bağlarsak bu hataya sebep oluyormuş. Ben de kitapçığa göre kurulumu kendim yaptığım için, sıcaklık sensörlerinden bir tanesini, yanlış yere (clr cmos) bağlamışım. Bu da yüksek ihtimalle elektriği kapatıp tekrar açtığımda BIOS un sıfırlanmasına sebep olan hataydı. Sayesinde bunu fark ettim ve hemen kabloyu doğru yere taktım. Birkaç gün sonra tekrar deneyeceğim. Aynı hatayı alıp almadığımı. Benzer sorunu yaşayan olursa, kablo bağlantılarını gözden geçirsin. Muhtemelen ısı sensör kablosunu yanlış yere bağladığı için bu sorunu yaşıyordur.
    Bende simdi yaziyordum kesin birseyi atliyorsundur diye. Hatta save and exit diyecegine defult mu diyorsunuz diyecektim ki cmos reset zaten pc acilmadimi biosu resetlemek icin kullaniyoruz. Hocam bu sensorleri ozel bir cihaziniz yoksa kullanmayin ne geregi var. Cidi overclock denemeleri yapacam en ufak yerdeki sicaklik derecesini gormek istiyorum derseniz tamamda bence cok gereksiz. Ben yillar once peltiyerle sogutma yaptigimda kullanmistim. Bir daha isim hic opmadi. Abimde custom sogutmada bazi cihazlari gecen suyun sicakligini olcuyor onu baglamisti her parcasini kullanicam demeyin gerek yok 😆😆😆

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: MC.CYBER_

Bende simdi yaziyordum kesin birseyi atliyorsundur diye. Hatta save and exit diyecegine defult mu diyorsunuz diyecektim ki cmos reset zaten pc acilmadimi biosu resetlemek icin kullaniyoruz. Hocam bu sensorleri ozel bir cihaziniz yoksa kullanmayin ne geregi var. Cidi overclock denemeleri yapacam en ufak yerdeki sicaklik derecesini gormek istiyorum derseniz tamamda bence cok gereksiz. Ben yillar once peltiyerle sogutma yaptigimda kullanmistim. Bir daha isim hic opmadi. Abimde custom sogutmada bazi cihazlari gecen suyun sicakligini olcuyor onu baglamisti her parcasini kullanicam demeyin gerek yok 😆😆😆

Alıntıları Göster
    Aslında haklısınız, ben kurulumu yaparken eksiksiz olsun mantığı ile hareket ettim biraz da. Overclock peşinde olmayan,sürekli sıcaklık kontrolü yapmayacak olanlar için gerekli de değil.

Anakart üzerinde de headerların ismi yazmaktadır.

Bu arada Dün ikea da tesadüfen gördüm. Ucuz bios pili var 6lı 8 li paket cr2032 mi ne olan. Resmini silmişim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KYTECHNGAMING -- 25 Mayıs 2019; 19:58:13 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KYTECHNGAMING

Anakart üzerinde de headerların ismi yazmaktadır.

Bu arada Dün ikea da tesadüfen gördüm. Ucuz bios pili var 6lı 8 li paket cr2032 mi ne olan. Resmini silmişim.
    Doğru, anakart üzerinde de yazıyor. Elimde birçok parça olduğu için kurmam biraz uzun sürdü. 2 saatimi aldı. Haliyle son eksiklikleri giderirken yani sensör bağlantısını yaparken anakarta dikkat etmedim. Yanlış bağlamışım onu. Hemen yarım santim üzerindeki noktaya bağlantı yapılacakmış.

Teşekkürler bu arada tekrardan.
  • Şuan test etmeye çalışıyorum sistemi ancak hata alıyorum. OCCT programı yükledim, 9. saniyede testi sonlandırdı. Programda bir ayar mı yapmam gerekiyor ?

Bunlarda diğer programla elde edilen sonuç;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anthony Quinn -- 26 Mayıs 2019; 17:52:48 >

İşlemcin +85 derece olduğu için otomatik durdurmuş, OFF'un atlında ki butondan max temp limiti kaldırabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

İşlemcin +85 derece olduğu için otomatik durdurmuş, OFF'un atlında ki butondan max temp limiti kaldırabilirsin.
    Teşekkür ediyorum, bir riski olmaz değil mi ?

Bir de diğer programla test yapmaya çalıştım, sonuçlar şöyle

• 9900KS all core turbo 5ghz

İlk çıkan 9900K'dan sonra intel üstüne yenilenmiş 4 9900K getirmiş oldu;

9900K R0
    9900KF P0
    9900KF R0
    9900KS R0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 26 Mayıs 2019; 19:18:7 >
  • Elinde z370 veya z390 Gigabyte anakart olup da ddr4 3600 MHz üstü manuel veya xmp 7/24 stabil kullanıyorum diyen var mı?

Edit.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Humboldt -- 7 Haziran 2019; 17:45:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Humboldt

Elinde z370 veya z390 Gigabyte anakart olup da ddr4 3600 MHz üstü manuel veya xmp 7/24 stabil kullanıyorum diyen var mı?

Edit.
    vardı niye soruyorsun.
  • MC.CYBER_ kullanıcısına yanıt
    Z390 aorus ultra
    Gskil f4-4000c18-16gtz ram kullanıyorum ama overclock yaptığım anda ya oyundan atma ya da mavi ekran hataları alıyorum. QVL listesinde onaylanmış.

8700k stokta kaldığında bir sıkıntı yok ama 4.5 GHz 1.170v versem bile bana mısın demiyor. (3000 cl14 varken 1.140v sorunsuzdu)

Ramler xmp bu arada.

3600 cl15 değerlerini elle girip 1.35v çalıştırdığımda sıfır sıkıntı ama neden bu ramler 4000 MHz de salaklaşıyor? Anakarttan mıdır?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Humboldt H kullanıcısına yanıt
    Ram ya da Anakart ÇÖP
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

Ram ya da Anakart ÇÖP
    Ram değil ama anakart olabilir

Gigabyte ile mutlu mesut 4000 yapan yok gibi Bios sıkıntılı büyük ihtimalle
  • Birde 9. Nesil için en iyi anakartlar Gigabyte diyorlar birde
  • quote:

Orijinalden alıntı: gopgop

Peki bu degişimi nasıl yapiyorsunuz ? Yani masaustunde 3.6 oyunda 5 nasil oluyor ? İntel turbo boost ayarlarini manuel olarak hepsine 5 mi yazdiniz ? cahilim azcik
    windowsun güç seceneklerinde dengeli yaparsanız çekirdekler 800mhz kadar düşüyor. Yükseltmeyide asus un programı var. Oradan tüm çekirdekleri 5 ghz yap diyorum. oyundan çıkınca da fanlar gürültü yapmasın diye 3,6 ghz alıyorum.
  • CL 19-21-21-42 1.45v ile stabil oldu anca ramlerim.

Gigabyte ile 4000 MHz ve üstü kullanan yok gibi 3600 e çekmiş herkes.

Ben de yeni bios gelene kadar 3600 kullanacağım ramleri oyunda 1-3 FPS ve oyun zevkinin içine eden atmalar ile uğraşmaktan sıkıldım çünkü. Daha da gigabyte almam. Çöp dediğimiz MSI anakartların çoğu çatır çatır, asusları demiyorum bile!

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 8889909192
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.