Şimdi Ara

Intel 9. Nesil Hakkında Herşey / Z390 Anakartlar / Overclock (89. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.004
Cevap
19
Favori
148.368
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8788899091
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    2 deneme yapıcam zaten bir tanesi delid yapıp kendi ihsni kullanıcam işlemcise
    Diğeri de direk oc frame kullanacam
    Çok oynamalar olmayacak eminim ama denemekte fayda var die oc frame ile -10 derece yakalayanlar var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nothingtodeclare

2 deneme yapıcam zaten bir tanesi delid yapıp kendi ihsni kullanıcam işlemcise
    Diğeri de direk oc frame kullanacam
    Çok oynamalar olmayacak eminim ama denemekte fayda var die oc frame ile -10 derece yakalayanlar var
    oc framle günlük kullanımda su soğutma ile değerleri çok merak ediyorum.
  • Aklıma takılan bir soru

Z370 anakartlar sorunsuz bir şekilde 8. Ve 9. Nesil işlemcileri çalıştırıyorsa, z390 anakartlar aynı şekilde 8. Ve 9. Nesil işlemcileri çalıştırıyor sa bu adamlar ne diye z390 serisini çıkarttı. Yani yeni seri anakart çıkarmak için en azından yeni işlemcilerin pin sayısı farklı olmalıydı. Çalıştırmasından rahatsız değilim iyi olmuş ama neden yeni bir isimle satıyorlar hani z390 deyince sanki 9. Nesil için özel üretilmiş anakart geliyor insanın aklına

• quote:

Orijinalden alıntı: snakefatih

Aklıma takılan bir soru

Z370 anakartlar sorunsuz bir şekilde 8. Ve 9. Nesil işlemcileri çalıştırıyorsa, z390 anakartlar aynı şekilde 8. Ve 9. Nesil işlemcileri çalıştırıyor sa bu adamlar ne diye z390 serisini çıkarttı. Yani yeni seri anakart çıkarmak için en azından yeni işlemcilerin pin sayısı farklı olmalıydı. Çalıştırmasından rahatsız değilim iyi olmuş ama neden yeni bir isimle satıyorlar hani z390 deyince sanki 9. Nesil için özel üretilmiş anakart geliyor insanın aklına
    z390 da ++++ dır

• R0 Stepli 9. nesil işlemcilerde 2 tane açık donanımsal olarak kapatılmış.
  • Geçen sene yaklaşık 7 ay i5 8400 kullanıp satmıştım, şuan 9400F üzerinde yeni bir sistem topladım, genel olarak çok memnunum, tek çekirdek performansı muazzam, oc ile uğraşmak istemediğimden benim için yeterli şuanda. Başka konu bulamadım yazacak sanırım burası genel merkez :) Eski amd'ci olarak intel'den gayet memnunum.

Bu arada giriş seviyesi, sessiz bir işlemci soğutucu tavsiye ederseniz sevinirim.
  • İşlemcim İ9 9900K

Anakartım Gigabyte Aorus Master

Sistem kurulumunu 2 gün önce kendim tamamladım. Şuan sıcaklık değerlerine bakıyorum. Masaüstünde 35-41 arası değişmekte. BIOS üzerinde 35 - 38 arası değerlerde. İşlemci hızı da 5.0 Ghz.

Kasada sadece 2 adet egzoz fan bulunmakta. Bu değerler sizce nasıl ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anthony Quinn -- 20 Mayıs 2019; 19:6:22 >
  • Biraz önce prime 95 stres testi yapmak istedim. 5 dakika boyunca işlemciyi %100 test etti. Maksimum 68 derece gördü. Daha sonra birden mavi ekran verdi. Takıldı.

Var mı benzer sorun yaşayıp çözen, geçmiş sayfalara göz attım ama bulamadım. İnternette araştırdım, hdd hatası diyen var, hız aşırtmayla alakalı diyen de var. Sistemde hdd yok bu arada. BIOS dahil herşey güncel.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anthony Quinn -- 20 Mayıs 2019; 19:55:13 >
  • Bir sorun daha var.

Sistem kurulumu sonrası BIOS güncelledim. 3000 mhz olan corsair bellekler Bios üzerinde 2133 olarak gözüküyor.

Xmp aktif hale getirdim. 3000 mhz oldu. Fakat sorun burada başladı.

Bilgisayarı kapatıp, elektriği tamamen kesiyorum. Belli nir süre sonra bilgisayarı açtığımda bilgisayar 3 kez resetleme yapıp, donanımları algılayıp Bios resetliyor.

Bios ayarları sıfırlanıyor. Yeniden başlatırken sıkıntı yok bu arada. Tamamen kapatıp açtığımda oluyor.Bunun sebebi ne olabilir ? Gigabyte teknik destek ekibine mail attım ama cevap gelmedi. Araştırıyorum ama elle tutulur birşey bulamadım.

Anakart Z390 Aorus Master

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anthony Quinn -- 21 Mayıs 2019; 10:7:4 >
  • Herkese Merhaba, Sizlere uzun süredir yaşamakta olduğum bir sorunun çözümüyle ilgili paylaşımda bulunmak istiyorum. Gigabyte aorus master z390 anakarta ve gskill 16 gb ddr4 4133 mhz ram e sahibim. Xmp aktif etmeme rağmen en fazla 3200-3600 mhz frekanslarda çalıştırabiliyordum. Aynı ramlerden yeniden sipariş verdim. 32 gb oldu ramlerin. Artık ramler 4133mhz frekansta çalıştırabiliyorum. Sorunumu böyle çözdüm, belki benim gibi böyle bir sorunla karşılaşan varsa diye sizlerle paylaşmak istedim. (Voltaj yükseltme falan denedim ama hiçbiri işe yaramamıştı, 4 slotu da doldurunca sadece xmp aktif etmem yetti. herhangi bir sorun yaşamadım)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Av_ALejaNdRo -- 22 Mayıs 2019; 15:38:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Av_ALejaNdRo

Herkese Merhaba, Sizlere uzun süredir yaşamakta olduğum bir sorunun çözümüyle ilgili paylaşımda bulunmak istiyorum. Gigabyte aorus master z390 anakarta ve gskill 16 gb ddr4 4133 mhz ram e sahibim. Xmp aktif etmeme rağmen en fazla 3200-3600 mhz frekanslarda çalıştırabiliyordum. Aynı ramlerden yeniden sipariş verdim. 32 gb oldu ramlerin. Artık ramler 4133mhz frekansta çalıştırabiliyorum. Sorunumu böyle çözdüm, belki benim gibi böyle bir sorunla karşılaşan varsa diye sizlerle paylaşmak istedim. (Voltaj yükseltme falan denedim ama hiçbiri işe yaramamıştı, 4 slotu da doldurunca sadece xmp aktif etmem yetti. herhangi bir sorun yaşamadım)
    Ne kadar bilgilisiniz bilmiyorum hocam ama voltaj ayarlıyacaksınız. Biosunuz güncel olmaya bilir hocam. o yüzden xmp düzgün çalışmaya bilir. Veya o ramlere daha destek gelmemiştir. Bios beklemeniz gerekiyordur. Anakartı aldıktan bu güne kadar 5 kere bios güncelledim. Xmp kapatıp herşeyi monuel girmeyi deneyebilirsiniz.

Ram frekasnı 4133 mhz
    Ram voltaj kacsa 1.40 diye tahmin ediyorum.
    Geçikme degerleri girmelisin, atıyorum 18-19-19-39 gibi

Bunlar ramin markasına ve modeline göre değişir. Sayfasından baklmalısın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Anthony Quinn

Bir sorun daha var.

Sistem kurulumu sonrası BIOS güncelledim. 3000 mhz olan corsair bellekler Bios üzerinde 2133 olarak gözüküyor.

Xmp aktif hale getirdim. 3000 mhz oldu. Fakat sorun burada başladı.

Bilgisayarı kapatıp, elektriği tamamen kesiyorum. Belli nir süre sonra bilgisayarı açtığımda bilgisayar 3 kez resetleme yapıp, donanımları algılayıp Bios resetliyor.

Bios ayarları sıfırlanıyor. Yeniden başlatırken sıkıntı yok bu arada. Tamamen kapatıp açtığımda oluyor.Bunun sebebi ne olabilir ? Gigabyte teknik destek ekibine mail attım ama cevap gelmedi. Araştırıyorum ama elle tutulur birşey bulamadım.

Anakart Z390 Aorus Master
    ayda 2 kez bios bile cıkabiliyor. Sayfadan kontrol et.
    Yukarıda arkadaşa yazdığım gibi herşeyi elle gir. Voltaj, calışma freakansı, Geçikme değerleri. Ramin modelini tam yaz bulup atayım size...

• Sorun yaşadığın ilk 2 rami hangi slota takmıştın?
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Doğru tespit gelmek üzere sanki.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Sorun yaşadığın ilk 2 rami hangi slota takmıştın?
    Hangi slota takılması lazım?

A2 B2 değil mi normalde önerilen?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    A1 B1 hangisi olduklarını bilmiyorum. Ramler en Son 1. ile 3. slotta takılıymış.

2. ve 4. slota da takmıştım. O zamanlar yine de olmamıştı. ( Daha önceden buraya yazmıştım. Siz de sorunumla ilgilenip yardımcı olmaya çalışmıştınız. Öneriniz ile Voltajı manuel max 1.40 a kadar denemiştim. Ram gecikme değerlerini de manuel girmiştim ancak en fazla 3733 mhz hıza ulaşabiliyordum sonradan bir kaç kez daha denedikten sonra nedense 3200 mhz hıza ulaşmaktaydım )

Ancak şimdi en son aldığım ramleri taktım 2. ve 4. slota. Sadece Xmp açmam ile 4133 mhz hızı verdi. Sonra yeni ramleri çıkarıp eski ramleri 2. ve 4. slota taktım. Yine 4133 mhz hızı aldım.

Şimdi kafam karıştı yeni ramlerin etkisi oldu mu ? Yoksa Sonradan gelen bios güncellemeleri yaptıktan sonra en son eski ramlerimin 1. ve 3. slotta takılı kalmasından dolayı mı 4133 mhz hıza ulaşamıyordum anlamadım.

Üşenmezsem bios resetleyip ilk önce eski sürümü ile eski ramlerimi deneyip sonra en son çıkan bios güncellemesi ile tekrar deneyip 4133 mhz hızı alabilecek miyim deneyeceğim bir ara. Sonra da aynı işlemi yeni ramlerle yapacağım. Test ettiğim zaman buraya yazarım. ( İlk aldığım ramler Şubat 2018 üretimli Kasım 2018 de almıştım. şimdikiler ise şubat 2019 üretimli)

• quote:

Orijinalden alıntı: Humboldt

Hangi slota takılması lazım?

A2 B2 değil mi normalde önerilen?

Alıntıları Göster
    kitapçığında yazar genelde a2 b2 de ama değişebilir belli mi olur. Bak bence...
  • Hangi marka anakart kulalnırsanız kullanın; 4 slotlu bir anakartta 2 tane ram kullancaksanız A2 ve B2'ye takılması zorunludur. Bu öylesine yapılan birşey değildir, üreticiler 2 DIMM için ram kanalları buna göre optimize eder.

Yani A1 ve B1'e taktıysan 4133mhzde kullanamaman normal.
  • Z390 master 2 ile 4 yani a2 b2 takması lazımdı. A1 b1 takınca olmuş mhz durumu.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 8788899091
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.