DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Yeni DH Mobil Uygulama herkese açık beta sürümü kullanıma açıldı. Gizle Şimdi Dene
INSANLIGIN COGALISI (Yaratılışı) İlk İnsan Hz Adem ve Havva
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
267
Cevap
0
Favori
20.487
Tıklama
Konudaki Resimler
Mesaj Tarihine Göre En Beğenilen Son Ekleneneler
Seçimimi Hatırla
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> INSANLIGIN COGALISI (Yaratılışı) İlk İnsan Hz Adem ve Havva
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
  • Binbaşı
   1137 Mesaj
   19 Ağustos 2008 17:58:25 Konu Sahibi
   Arkadaslar bildigimiz gibi insanlıgın ozellikle dine inanan inanmayan herkesin aklına belli donemlerde gelen bir soru vardır.. ki bu soru dini sitelerde bile cokca tartısılır ama mantıklı bir cevap verilemez hicbirzaman..

   İslamiyette anlatılana göre, ilk insan Hz Adem ve eşi Hz Havva dır.. Adem ve Havva dunyaya indikten sonra bircok cocugu olmustur.. Buraya kadar hersey normal.. Adem, Havva ve cocukları ilk nesildir..   Simdi can alıcı soru olan ve yuzyıllardır felsefe ve din alimlerinin kafasını kurcalayan soru, BU COCUKLAR (insanlıgı olusturan ilkler-kardesler) soylarını devam ettirmek ve dunyaya yayılmak icin kendi aralarında evlenmislerdir..

   --Sizce bu evlenis sekli yani, kardesin kardesle evlenmesi dogru mudur?

   --Okudugum bir cok yerde sutur yazılar var.. ""Adem; oğullarını, Allah'tan gelen emre göre evlendirecekti. Allah, Adem'e ikiz kardeşlerin birbirleri ile evlenmelerini yasak etti. İkizi olmayan kardeşlerin evlenmelerini ise helal etti.""

   --Sizce yukarıda kulaktan kulaga yuzyıllardır soylenen yazılan ve neredeyse tum Muslumanların inandıgı bu cumlede bir yanlıslık yok mu?

   --Okudugum bir yerde "nisa süresi 23. ayet kızkardeşi nikahlamayı haram kılmıştır" yazıyordu.. Bilgili olan arkadaslarımız bu ayete nasıl bir cevap vermektedir..

   --Adem ve Havvanın cocukları birbirleriyle evlenmedilerse (ki evlenselerdi gercekten carpık bir iliski bicimi ortaya cıkmıs olur herseyden once de hastalıklı bir nesil olusurdu) baska bir Adem ve Havva gibi insanlar da Dunya uzerine yerlestirilmis olabilir mi.. Yani aslında bircok Adem ve Havva vardı.. Bunların cocukları birbirleriyle evlendiler..


   --Bilimsel yonden bakarsak kardesin kardesle evlenmesi ya da iliskiye girmesi, "ahlaksal yonden" cok daha onemli bir konu ki bircok hastalıga ve sakat dogumlara hatta ve hatta olumlere giden bir olay.. Bu konuyu biraz arastırdıgımda tam emin olmamakla birlikte hayvanlar uzerinde yapılan deneylerde birsonraki neslin devam etmedigi bile oluyormus.. Yani soyları tukeniyor..

   Bu durumda bilimsel olarak verecek tek cevabım aslında insanlıgın iki insandan turemedigi aynı anda dunyada yasayan bircok insan oldugudur.. Buna insanımsı ya da insan diyin farketmez benim icin onemli olan insanlıgın iki insandan tureyecekse hastalıklı bir yapıda olacagıdır..   --Dini olarak verilen cevaplar daha cok efsane dogrultusunda, ki bazıları Adem ve Havvanın ikizlerine evlilik izni verilmedigi ikiz olmayanlara ise evlenin denildigidir.. Nufus bir muddet boyle gelistikten sonra ise kardesin kardesle iliskiye girmesi yasaklanmıstır.. Ayrıca Ademin 2000 yıl yasadıgı ve cocuklarının cocuklarını da gordugu yazılır.. Ayrıca bilimsel olarak hastalıgın yayılacagı asikarken ve sakat dogumlar ve olumler olacagı bilinirken dinsel olarak Allahın herseye gucunun yettigi ve bu kardes iliskilerinde bir muddet hastalıklara engel oldugu da soylenmektedir..   --------------------Soruma gelirsem cok basit.. Sizlerin bu konu hakkındaki goruslerinizi cok merak ediyorum.. Kendime gore musluman ve inanan bir insanım ama bazen okadar cok ince ayrıntılarla ugrasıyoruzki gercegi gormekten uzaklasıyoruz.. Bu konunun da bunlardan birisi oldugunu ve giderek efsanelestirilmis oldugunu dusunuyorum..

   --------------------Ayrıca bukadar eski bir tarih (Adem ve Havva)nasıl olur da yazı bile daha bukadar erken bulunmusken (insanlık tarihine gore) bukadar ayrıntılı birsekilde tasvir edilebilir.. Hz ademin 2000 yıl yasadıgı ya da cocuklarının evlendigi Kuran da yazıyor mu? Kur'an ın eski tarihsel olaylara bazı yerlerde degindigini biliyoruz ama bukadar eski (cok cok eski) bir olaya en ince ayrıntısına kadar deginmismidir.. Yoksa bu anlatılanlar ve heryerde soylenip durulanlar bir efsanemidir?   Evet cevaplarınızı bekliyorum..   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mutu07 -- 19 Ağustos 2008; 17:57:28 >   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   5096 Mesaj
   19 Ağustos 2008 18:09:00
   Diyelim ki, birden fazla Adem ile Havva vardı.
   Misal; 5 çift olsun...
   5 çift 10 kişi eder ki bu da 10 kişinin bir anda yeryüzünde tesadüfi olarak meydana gelme olasılığını çok çok çok düşürür.

   Sizin de yazınızda belirttiğiniz üzere yaratıcı bir yolunu bulmuştur.
   Fazla düşünmenin bir anlamı yok çünkü büyük ihtimalle cevabı yok...
   |
   |
   _____________________________

   dıgıdık dıgıdık dıgıdık iihühühü
  • Yüzbaşı
   729 Mesaj
   19 Ağustos 2008 18:22:19
   NGC'de bi belgesel vardı. Bilim adamları her kıtadaki erkeklerden DNA örnekleri toplamışlar. Detayını tam hatırlamıyorum ama adamlar araştırmalar sonucunda tüm erkeklerde ortak olan bir mutasyon gibi bir şey keşfetmişler. Bu da dünyadaki tüm erkeklerin aynı tek bir atadan geldiğinin kanıtıymış. Bu ortak ata da (Bilimsel Adem) Afrika'da bir yerde yaşıyormuş.

   Bence de tek bi adamdan türeme mantıksız. Adamlar böyle bi sonuca nasıl varmış anlamadım   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi \*\ TaGoKo /*/ -- 19 Ağustos 2008; 18:26:27 >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1137 Mesaj
   19 Ağustos 2008 18:25:44 Konu Sahibi
   Hayatımın heranında İslamı bile elimden geldigince fiziki temellere oturtmaya calısan bir insanım.. Buyuzden cok fazla dusunmenin bir yararı olacagı kanısındayım.. Allah bile duyu organlarımızla algılamamızı, elde ettiklerimi dusunmemizi ve sonuclandırmızı ister sanırım..


   Elimden geldigince butur konularda okumaya ve arastırmaya ozen gosteriyorum.. Cıkmaza girdigimde de soruyorum.. Arastırmayan ve sorgulamayan bir nesil var yanıbasımızda, ornek olarak anne babalarımızı gosterebiliriz, aksam eve gittiginizde bu konuyu sorsanız alacagınız cevap da sizin verdiginiz cevapla esdeger olurdu sanırım, oğlum kızım Allah biryolunu bulmustur..


   Buyuzden soruyorum, dini yonden ve bilimsel yonden tatısılmasını istiyorum..
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1239 Mesaj
   19 Ağustos 2008 18:25:51
   Adem,Nuh, Yafes bunlar Sümer ve İbrani masalıdır. Bunlara ancak düşünme ve sorgulama yeteneği olmayanlar inanır. Ne Tufan olmuştur, ne de insanlar Adem'den ve Nuh'tan tekrar türemiştir.


   Hatta sözde kutsal kitaplar Adem ile Havva'nın ilk insan olduğunu yazarlar. Adem ile Havva'nın var olduğu iddia edilen tarihler 7500-10 bin yıl öncesine gider. Oysa insanlık tarihi, 600 bin, kimi kaynaklara göre de 3.5 milyon yıl öncesine kadar gider. Yalnızca bunu bilmek ve düşünmek bile din kitaplarının kutsal değil, birer İbrani masalı olduğunu belgelemeye ve anlamaya yeter.


   Aşağıdaki tablo, din kitaplarında geçen Sümer ve İbrani efsanelerinin kahramanlarının günümüzden kaç yıl önce yaşadıklarını göstermektedir.
   |
   |
   _____________________________

   Benim hayatta yegane onurum,servetim TÜRK lükten başka bir şey değildir.ATATÜRK
  • Yarbay
   5096 Mesaj
   19 Ağustos 2008 18:32:18
   @mutu07, tamam sorgulayalım ama bu tür olayları değil...
   Misal, büyük patlamadan önce ne vardı?
   Ne kadar sorgularsan sorgula varacağın sonuç sıfır olacak sanırım...
   Onun yerine biraz daha somut şeyleri sorgulamayı denesek...
   Ülke olarak neden üretemiyoruz, neden geri kaldık, daha adil bir dünya düzeni olabilir gibi...

   Bu sorgulamalar neden hep din üzerine oluyor ki?


   @akın48, madem kuran da sonradan insanlar tarafından yazılan bir kitaptı; şu an aklıma gelen cebelitarık boğazındaki iki deniz suyunun karışmaması olayı geliyor.
   Bu olayı o zamanın insanları nasıl biliyorlardı?
   Ayrıca kuranda sanırım DNA'da geçiyordu, bilen arkadaşlar daha iyi açıklarlar.
   Yine o zamanın insanları bunu nereden biliyorlardı?   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metalok -- 19 Ağustos 2008; 18:33:34 >
   |
   |
   _____________________________

   dıgıdık dıgıdık dıgıdık iihühühü
  • Yarbay
   3073 Mesaj
   19 Ağustos 2008 18:36:01
   quote:

   Orjinalden alıntı: metalok

   @mutu07, tamam sorgulayalım ama bu tür olayları değil...
   Misal, büyük patlamadan önce ne vardı?
   Ne kadar sorgularsan sorgula varacağın sonuç sıfır olacak sanırım...
   Onun yerine biraz daha somut şeyleri sorgulamayı denesek...
   Ülke olarak neden üretemiyoruz, neden geri kaldık, daha adil bir dünya düzeni olabilir gibi...

   Bu sorgulamalar neden hep din üzerine oluyor ki?


   Bir gece bunu düşünüyordum bende,big bangden önce ne vardı ? Allah neden Büyük Patlamayı
   yaptı ? Burda soracaktım ama bilimsel değilde dinle ilgili bir soru olduğu içinde sormaktan vazgeçtim...
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   5096 Mesaj
   19 Ağustos 2008 18:49:24
   @ßy Spécops.
   Neden yarattığına cevap bulunabilinir diye düşünüyorum.
   İnsanlığı yaratması gerekiyordu.
   Bunun içinde evreni yarattı.
   Evreni yaratmak içinse büyük patlamayı kullandı.

   Nasıl sorusuna da cevap bulabiliriz çünkü teknik bir olaydır.
   Ama öncesinde ne vardı, bunu bilmek sır diye düşünüyorum.

   Neden ve nasıl sorularının cevabı evrene serpiştirilmiş olabilir, bulunsun diye...
   Ama evveliyatında ne vardı sorusunun cevabı bence evrene konmadı, bu yüzden bulmak imkansız...   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metalok -- 19 Ağustos 2008; 19:15:20 >
   |
   |
   _____________________________

   dıgıdık dıgıdık dıgıdık iihühühü
  • Yüzbaşı
   540 Mesaj
   19 Ağustos 2008 18:55:00
   quote:

   Orjinalden alıntı: metalok

   @mutu07, tamam sorgulayalım ama bu tür olayları değil...
   Misal, büyük patlamadan önce ne vardı?
   Ne kadar sorgularsan sorgula varacağın sonuç sıfır olacak sanırım...
   Onun yerine biraz daha somut şeyleri sorgulamayı denesek...
   Ülke olarak neden üretemiyoruz, neden geri kaldık, daha adil bir dünya düzeni olabilir gibi...

   Bu sorgulamalar neden hep din üzerine oluyor ki?


   @akın48, madem kuran da sonradan insanlar tarafından yazılan bir kitaptı; şu an aklıma gelen cebelitarık boğazındaki iki deniz suyunun karışmaması olayı geliyor.
   Bu olayı o zamanın insanları nasıl biliyorlardı?
   Ayrıca kuranda sanırım DNA'da geçiyordu, bilen arkadaşlar daha iyi açıklarlar.
   Yine o zamanın insanları bunu nereden biliyorlardı?   arkadaşım uğraşma bence. müslümanlara yobaz diyenler müslümanlardan daha yobaz. onlarca bilimsel kanıt sundum. hiç bir inanmayan bakmadı bu ademoğlu ne diyor diye. hepsi bunlar hurafe safsata dedi.

   Hz. Adem'in çocukları nasıl çoğaldı?

   Hz Adem'in birçok ikiz çocuğu oldu. Bu ikizler her seferinde biri kız, biri erkek oluyordu. Bir ikizin erkeği ile diğer ikizin kızı evleniyordu. Arada yalnız bu mesafe bulunması şart idi. Allah nasıl ki Hz Adem'in eğe kemiğinden Hz. Havva'yı O'na eş olarak yarattıysa, değişik seferde doğan bu kardeşleri de birbirine yabancı suretinde yaratabilir. Daha sonra ise insan nesli çoğaldı ve Allah bundan sonra farklı ikizlerden de olsa kardeş evlenmesini yasakladı.

   Bunun meşruiyeti ise temelde Allah'ın emriyle alakalıdır. Çünkü bir işin kötü olması Allah'ın yasaklamasından dolayı, iyi olması da emretmesinden yada serbest bırakmasından dolayıdır. Yani Allah emreder güzel olur, Allah yasak eder kötü olur.
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1380 Mesaj
   19 Ağustos 2008 19:07:04
   quote:

   Orjinalden alıntı: akın48

   Adem,Nuh, Yafes bunlar Sümer ve İbrani masalıdır. Bunlara ancak düşünme ve sorgulama yeteneği olmayanlar inanır. Ne Tufan olmuştur, ne de insanlar Adem'den ve Nuh'tan tekrar türemiştir.

   Böyle bir zihniyet burda iken ALLAH Hz. İsayı Meryemin rahmine mucizevi olarak nasıl koyduysa aynı olay gerçekleşmiş olabilirim desem,benide sorgulama yeteneği olmayan olarak nitelendirecek.Hadi tamam inanmıyorsun,kabul ettik.İnana neden böyle bir laf kullanıyorsun,onu anlayamadım.
   Bilmem ne gazıyla dünyaya geldiğine inanıyorsan,dikkat et,sıkışıpta elinde patlamasın.   Bir tane tablo koymuş,üzerinden yorum yapmışsın.Sen benim kaynağıma inanmıyor yada güvenmiyorsan ben seninkine neden inanıp güveneyim.Bizimkiler bilimsel örnekler dersin şimdi.Bu dünya evrim teorisini açıklamaya çalışmak için kafa taslarını alıp başka kafataslarına monte eden insanlar gördü.

   Kurana laf atıyorsunuz,tekrarlıyorum onun gibi bir tane daha yapsanıza.
   |
   |
   _____________________________   ''YASALARLA BELİRLENMEMİŞ BİR ÖZGÜRLÜĞÜ İSTEMEK HAYVANLAR GİBİ YAŞAMAYI İSTEMEKTİR.''
  • Yüzbaşı
   540 Mesaj
   19 Ağustos 2008 19:11:00
   quote:

   Orjinalden alıntı: EXCELANCEE28   Alıntıları Göster   Böyle bir zihniyet burda iken ALLAH Hz. İsayı Meryemin rahmine mucizevi olarak nasıl koyduysa aynı olay gerçekleşmiş olabilirim desem,benide sorgulama yeteneği olmayan olarak nitelendirecek.Hadi tamam inanmıyorsun,kabul ettik.İnana neden böyle bir laf kullanıyorsun,onu anlayamadım.
   Bilmem ne gazıyla dünyaya geldiğine inanıyorsan,dikkat et,sıkışıpta elinde patlamasın.   Bir tane tablo koymuş,üzerinden yorum yapmışsın.Sen benim kaynağıma inanmıyor yada güvenmiyorsan ben seninkine neden inanıp güveneyim.Bizimkiler bilimsel örnekler dersin şimdi.Bu dünya evrim teorisini açıklamaya çalışmak için kafa taslarını alıp başka kafataslarına monte eden insanlar gördü.

   Kurana laf atıyorsunuz,tekrarlıyorum onun gibi bir tane daha yapsanıza.


   tebrik ediyorum. çok güzel cevap vermişsiniz.
   |
   |
   _____________________________

  • Yarbay
   5463 Mesaj
   19 Ağustos 2008 19:14:25
   Havva yaşlanınca Adem'in kendi torunlarından olan kızlar ile evlendiği de anlatılıyor.
   |
   |
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   321 Mesaj
   19 Ağustos 2008 21:03:53
   quote:

   Orjinalden alıntı: kaotika

   Havva yaşlanınca Adem'in kendi torunlarından olan kızlar ile evlendiği de anlatılıyor.


   Çok merak ettim nerede anlatılıyormuş??
   |
   |
   _____________________________

   "İzmler idraklerimize giydirilmiş deli gömlekleridir"
  • Binbaşı
   1844 Mesaj
   19 Ağustos 2008 21:06:11
   quote:

   Orjinalden alıntı: \*\ TaGoKo /*/

   NGC'de bi belgesel vardı. Bilim adamları her kıtadaki erkeklerden DNA örnekleri toplamışlar. Detayını tam hatırlamıyorum ama adamlar araştırmalar sonucunda tüm erkeklerde ortak olan bir mutasyon gibi bir şey keşfetmişler. Bu da dünyadaki tüm erkeklerin aynı tek bir atadan geldiğinin kanıtıymış. Bu ortak ata da (Bilimsel Adem) Afrika'da bir yerde yaşıyormuş.   bu çok çaplı bir bilimsel çalışma
   tüm dünyada 100 binlerce insan dna sı incelenerek yapıldı
   y erkeklik kromozomunun nesillerce değişime uğramadan doğrudan aktarılmasına dayanan bir çalışma

   çalışma neticesinde tüm insanların yaklaşık 140 bin yıl önce tek bir erkeğin soyundan geldiği sonucuna ulaşıldı
   |
   |
   _____________________________

  • 19 Ağustos 2008 21:42:47
   Kardeş merhaba
   Seni saygıyla karşılıyorum ve bende yorumlarımı dile getirmek istiyorum.Adem ve Havvadan R.A. başka birilerininde olacağı üzerine konuşmak pek doğru olmaz.Çünkü Kuranı kerimde ve hadislerde böyle bir ibare yoktur.Aşağıdaki yazımı okuduğunuzda şeriatlar (Milletin ağzına dolanan değil) konuya açıklık getirecektir.

   quote:

   --Sizce yukarıda kulaktan kulaga yuzyıllardır soylenen yazılan ve neredeyse tum Muslumanların inandıgı bu cumlede bir yanlıslık yok mu?
   Günümüzde hangi ibra kulaktan kulağa gelmiyorki?Bu anlatılanlar Kuranı kerim ve hadisler ışığında anlatılmış.Yanlış olacağınıda düşünmüyorum ve Allah herşeye kadirdir,o zamandan münezzehdir.

   Değerli Kardeşimiz;

   İnsanlar Hz. Âdem’le Hz. Havva’dan doğarak çoğalmışlardır. Havva anamız hep ikiz doğum yapıyordu. Bunlardan birisi erkek, diğeri de kızdı. Hz. Âdem, aynı anda doğan ikizleri, bir önce veya bir sonra doğan ikizlerle evlendiriyordu. Habil’le beraber doğan kız çırkın, Kabil’le birlikte doğan kız ise güzeldi. Bu durumda Hz. Âdem, Habil’in, Kabil’le beraber doğan kızla, Kabil’in de Habil’le beraber doğan kızla evlenmesini istedi. Fakat Kabil buna razı olmadı, kendisiyle doğan güzel kızı Habil’e vermek istemeyerek kendisi almak istedi.

   Hz. Âdem buna müsaade etmedi ve meseleyi Allah’a havale etti. Cenab-ı Haktan gelen emir üzerine her ikisinin de Allah’a birer kurban takdim etmelerini, hangisinin kurbanı kabul edilirse Kabil’in bacısının ona ait olacağını söyledi. Bunun üzerine Kabil bir demet buğday, Habil de bir koyunu kurban olarak takdim etti. Gökten inen bir ateş Habil’in kurbanını aldı, Kabil’inki olduğu yerde kaldı. Bu durumda Habil haklı çıkmış ve kızı almaya hak kazanmıştı Fakat Kabil iyice çileden çıkmıştı. Bu hâdise Kur’ân’da şöyle anlatılır:

   “Onlara Âdem’in iki oğluna dair haberi hak ile oku. Onlar birer kurban takdim ettiklerinde, birisinin kurbanı kabul olunmuş, diğeri kabul olunmamıştı. Kurbanı kabul olunmayan diğerine, ‘Ben seni öldüreceğim’ dedi. O da, ‘Allah ancak takva sahiplerinin kurbanını kabul eder’ diye cevap verdi.

   “Habil şöyle devam etti: ‘Eğer sen öldürmek için elini bana uzatırsan, ben seni öldürmek için elimi kaldıracak değilim. Çünkü ben âlemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım. Dilerim ki, sen benim günahımı yüklenesin de, Cehennem ateşinin ehlinden olasın. Bu da zalimlerin cezasıdır.

   “Sonra nefsi, kardeşini öldürmeyi ona kolay ve hoş gösterdi; o da kardeşini öldürüp hüsrana uğrayanlardan oldu. Sonra Allah, kardeşinin cesedini nasıl örteceğini göstermek için, ona, yeri eşeleyen bir kargayı gönderdi. Kabil, ‘Yazıklar olsun bana!’ dedi. ‘Şu karga kadar olup da kardeşimin cesedini örtemedim!’ Artık o yaptığına pişmanlık duyanlardan olmuştu.”1

   Hz. Âdem’in çocuklarının birbirleriyle evlenmelerinin dindeki yerine gelince; Hz. Âdem’den Peygamber Efendimize gelinceye kadar bütün peygamberler hak dini tebliğ etmişlerdir. Dinin temeli olan îman esasları hep aynı kalmıştır. Fakat şeriat dediğimiz, ibadet ve dünyaya ait işlerde Hz. Âdem’den Peygamberimize kadar her devrin icaplarına, insanların ihtiyaçlarına göre bazı hükümler değişerek gelmiştir. Cenab-ı Hak her devrin insanının yaşayışını ve menfaatini gözeterek her ümmete ayrı bir şeriat göndermiştir. Mâide Sûresinin 48. âyetinde bu hususta, “Sizin her biriniz için Biz bir şeriat ve açık bir yol tayin ettik” buyurulur.

   Bediüzzaman da bu meseleyi şöyle izah eder: “Asırlara göre şeriatlar değişir. Belki bir asırda kavimlere göre ayrı ayrı şeriatlar, peygamberler gelebilir ve gelmiştir. Hâtemü’l-Enbiya’dan (a.s.m.) sonra şeriat-ı kübrası (büyük şeriatı) her asırda, her kavme kâfi geldiğinden muhtelif şeriatlara ihtiyaç kalmamıştır.”2

   Meselâ, Yahudiler ancak havralarda, sinagoglarda, Hıristiyanlar sadece kiliselerde ibadet edebilirlerken, biz Müslümanlar her yerde namaz kılabiliyoruz. Yine sığır ve koyun gibi hayvanların iç yağları Hz. Musa’nın şeriatında haramken, bizim dinimizde helâldir.
   Hz. Âdem ise ilk insan ve ilk peygamberdir. Allah ona da bir din ve bir şeriat göndermiş ve öğretmişti. O da Allah’ın kendisine gösterdiği şekilde hareket ediyordu. Cenab-ı Hak, Hz. Âdem’in çocuklarının birbirleriyle evlenmesini de bir zaruretten dolayı helâl kılmıştı. Çünkü insan neslinin artması gerekiyordu. Başka insan da olmadığına göre, bir zaruret olarak kardeşlerin birbirleriyle evlenmesi gerekiyordu. Bu âdet bir süre devam etti, fakat insanlar çoğalınca böyle bir evliliğe ihtiyaç ve zaruret kalmadı ve bu tatbikat da kalkmış oldu.

   1. Mâide Sûresi, 27-31
   2. Sözler, s. 454

   Mehmed Paksu
   Meseleler ve Çözümleri-2
   Selam ve dua ile...   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KARDELEN_ -- 19 Ağustos 2008; 21:54:55 >
   |
   |
   _____________________________

   Bu dünya gibi 1 Milyon dünya olsa
   Oda ağzına kadar BUĞDAY dolu olsa
   1 güvercinde 1000 günde 1 tane yese
   Bu biter ama SONSUZLUK BİTMEZ
   Neye Zar attığımızın farkındamıyız?  • 19 Ağustos 2008 21:47:40
   quote:

   Orjinalden alıntı: kaotika

   Havva yaşlanınca Adem'in kendi torunlarından olan kızlar ile evlendiği de anlatılıyor.

   Eğer mümkünse ayet ve hadisler ışığında anlatman mümkün mü?

   Şayet ben ömrü hayatımda böyle birşeyi duymadım.Binaenaleyh açıklarsan derin bir araştırma yapacağım
   SAğlıcakla
   Selam ve dua ile
   |
   |
   _____________________________

   Bu dünya gibi 1 Milyon dünya olsa
   Oda ağzına kadar BUĞDAY dolu olsa
   1 güvercinde 1000 günde 1 tane yese
   Bu biter ama SONSUZLUK BİTMEZ
   Neye Zar attığımızın farkındamıyız?  • Binbaşı
   1137 Mesaj
   19 Ağustos 2008 22:10:18 Konu Sahibi
   NGC deki arastırma cok ilgimi cekti.. Yalnız kafamı kurcalayan bir konu daha cıkmıs oldu boylece..

   Bildigimiz uzere en azından dini anlatımlarda yazılanlara ve soylenenlere gore Hz Adem ve Havva cennetten Dunyaya indirildiginde ayrı ayrı indirilirler ve Adem bugunku Hindistanda biryere Havva ise yanlıs hatırlamıyorsam Ciddede biryere indirilir.. Birbirlerinden ayrı uzun sure uzuntulu birsekilde yasarlar.. Ve en sonunda Allah ikisini affeder ve birbirlerini tam olarak hatırlamadıgım biryerde bulusturur..

   Arastırmada ise bilimin destekledigi uzere ilk insanımsıların ve insanların yani ortak atalarımızın bulundugu yani insanlıgın ilk olarak tum Dunyaya yayılmaya basladıgı Afrikadan bahsedilmis.. Bahtiyar0011 arkadasımızın soyledigi 140 bin yıl gercekten cok erken bir tarih.. Bana gore insanlıgın tarihi cok daha eski olmalı..
   -----------------------------------------------------------------
   Yukarıdaki dusuncelerimi silmiyorum.. Ve arastırmayı buldum..

   http://www.nationalgeographic.com/adventure/0508/excerpt1.html?fs=www3.nationalgeographic.com&fs=plasma.nationalgeographic.com
   Bu arastırmaya gore arkadasların da soyledigi gibi dunyanın dort biryanından 100.000 kadar insan uzerinde yapılan bir arastırma sonucu ortaya cıkan sonuclar cok sasırtıcı..

   Cıkan sonuclara gore, oncelikle sunu acıklamak gerekiyor.. "Mitokondriyal dna, ogrendigime gore anneden çocuğa babanın genleriyle karışmadan aktarılır ve sadece doğal mutasyonlarla değişime uğrar." Ve bu degisim yaklasık olarak 200.000 yıl kadar once ortaya cıkmıs..

   ----Bu arastırmaya gore, hepimizin ortak babası yani babamın babasının babası, yaklasık 60 ile 90.000 yıl önce yasamıs bir erkek.. Yalnız anlasılması gereken bu erkek bulundugu cografyada yasayan tek erkek degil.. Yani din anlatımıyla Adem degil.. Bu erkek diger erkekler gen aktarımını saglıklı bir sekilde yapamazken (ölüm ya da hastalık sebebiyle) aradan sıyrılan ve bugunku bizlerin atası olan bir erkek.. Yani soyunu devam ettirebilmis erkek..

   ----İsin diger bir garip yanı bu erkekten once ortaya cıkan Mitokondriyal Havva denilen bir kadın ki kendisi yaklasık olarak 150 ile 200.000 yıl önce yasamıs bir insan.. Bu insan cagında bulunan tum kadınların arasından sıyrılmayı basararak soyunu devam ettirebilmis.. Yine aynı sekilde diger disilerin kız cocukları olmuyor ya da oluyor ama dogan kızın kız cocugu olmuyor yani bir sekilde soyları tukeniyor..
   Bu arastırmaya gore suanda yasayan insanların tum ortak annesi 200.000 yıl kadar once yasayan sanslı bir kadın.. Erkek ise kadından cok daha sonra soyunu devam ettirebilme sansına sahip sanslı bir kisi.. Yani aslında bu insanlar Adem ile Havva degil.. Karıstırmamak gerek bu iki insan farklı zamanlarda yasamıs ve soylarını devam ettirebilme sansına sahip olan iki insan sadece, yoksa onlardan baska insan yoktu demek cok yanlıs zira caglarındaki tek insanlar onlar degil, insanlık tarihi cok cok daha eskilere dayanıyor..
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1844 Mesaj
   19 Ağustos 2008 22:39:11
   quote:

   Orjinalden alıntı: mutu07

   NGC deki arastırma cok ilgimi cekti.. Yalnız kafamı kurcalayan bir konu daha cıkmıs oldu boylece..

   Bildigimiz uzere en azından dini anlatımlarda yazılanlara ve soylenenlere gore Hz Adem ve Havva cennetten Dunyaya indirildiginde ayrı ayrı indirilirler ve Adem bugunku Hindistanda biryere Havva ise yanlıs hatırlamıyorsam Ciddede biryere indirilir.. Birbirlerinden ayrı uzun sure uzuntulu birsekilde yasarlar.. Ve en sonunda Allah ikisini affeder ve birbirlerini tam olarak hatırlamadıgım biryerde bulusturur..

   Arastırmada ise bilimin destekledigi uzere ilk insanımsıların ve insanların yani ortak atalarımızın bulundugu yani insanlıgın ilk olarak tum Dunyaya yayılmaya basladıgı Afrikadan bahsedilmis.. Bahtiyar0011 arkadasımızın soyledigi 140 bin yıl gercekten cok erken bir tarih.. Bana gore insanlıgın tarihi cok daha eski olmalı..
   -----------------------------------------------------------------
   Yukarıdaki dusuncelerimi silmiyorum.. Ve arastırmayı buldum..

   http://www.nationalgeographic.com/adventure/0508/excerpt1.html?fs=www3.nationalgeographic.com&fs=plasma.nationalgeographic.com
   Bu arastırmaya gore arkadasların da soyledigi gibi dunyanın dort biryanından 100.000 kadar insan uzerinde yapılan bir arastırma sonucu ortaya cıkan sonuclar cok sasırtıcı..

   Cıkan sonuclara gore, oncelikle sunu acıklamak gerekiyor.. "Mitokondriyal dna, ogrendigime gore anneden çocuğa babanın genleriyle karışmadan aktarılır ve sadece doğal mutasyonlarla değişime uğrar." Ve bu degisim yaklasık olarak 200.000 yıl kadar once ortaya cıkmıs..

   ----Bu arastırmaya gore, hepimizin ortak babası yani babamın babasının babası, yaklasık 60 ile 90.000 yıl önce yasamıs bir erkek.. Yalnız anlasılması gereken bu erkek bulundugu cografyada yasayan tek erkek degil.. Yani din anlatımıyla Adem degil.. Bu erkek diger erkekler gen aktarımını saglıklı bir sekilde yapamazken (ölüm ya da hastalık sebebiyle) aradan sıyrılan ve bugunku bizlerin atası olan bir erkek.. Yani soyunu devam ettirebilmis erkek..

   ----İsin diger bir garip yanı bu erkekten once ortaya cıkan Mitokondriyal Havva denilen bir kadın ki kendisi yaklasık olarak 150 ile 200.000 yıl önce yasamıs bir insan.. Bu insan cagında bulunan tum kadınların arasından sıyrılmayı basararak soyunu devam ettirebilmis.. Yine aynı sekilde diger disilerin kız cocukları olmuyor ya da oluyor ama dogan kızın kız cocugu olmuyor yani bir sekilde soyları tukeniyor..
   Bu arastırmaya gore suanda yasayan insanların tum ortak annesi 200.000 yıl kadar once yasayan sanslı bir kadın.. Erkek ise kadından cok daha sonra soyunu devam ettirebilme sansına sahip sanslı bir kisi.. Yani aslında bu insanlar Adem ile Havva degil.. Karıstırmamak gerek bu iki insan farklı zamanlarda yasamıs ve soylarını devam ettirebilme sansına sahip olan iki insan sadece, yoksa onlardan baska insan yoktu demek cok yanlıs zira caglarındaki tek insanlar onlar degil, insanlık tarihi cok cok daha eskilere dayanıyor..
   hocam benim yeterli ing yok ama ben belgeselde izledim bu çalışmayı
   ve orda ademden bahsediyor ama havva hakkında herhangi bir bilgiye ulaşılamadığını söylüyordu
   belki araştırmayı teknik açıdan geliştirme yolu bulmuşlardır bilmiyorum.

   lakin adem için tüm insanların atası deniyor çalışmada başka bir erkeğin soyundann gelen kimse yok deniyor
   bu durumda başka erkeklerin olduğu nasıl iddaa edilebilir

   ayrıca 140 bin yıl diğer verilerimizle uyuşuyor(kemik kalıntıları felan)
   diğer verilerde yaklaşık 120-140 bin yıl arası diyor

   ayrıca dini kaynaklarda hindistan cidde diye ademle havvanın farklı yerlere indirildiği hakkında hiçbirşeye rastlamadım

   ademin afrikada yaşadığı konusu ise kesin değil bilimsel bir tahmin
   nedenide afrikadaki bazı adalarda ve bazı yerel bölgelerde en temel en eski dna mirasını sürdüren insanlara rastlanması. yani o bölgelerdeki insanlar dışardan evliliklerde bulunmamış görece kısıtlı bir gen havuzunu sürdürmüşlerdir. dolayısıyla rastlanan en saf dna özelliklerinin o bölgelerde rastlanması ademin afrikada yaşadığını düşünmelerine neden olmuştur ama bir tahminden ibaret   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bahtiyar0011 -- 19 Ağustos 2008; 22:47:16 >
   |
   |
   _____________________________

  • Binbaşı
   1137 Mesaj
   19 Ağustos 2008 23:12:57 Konu Sahibi
   Aslında arastırma turk kaynaklara ve cesitli sitelere hep farklı birsekilde aktarılmıs.. Arastırma sonucu ortaya cıkan sonuc sudur aslında..


   Ilk erkek denilen kisi ki kendisi yaklasık 60 ile 90.000 yıl once yasamıstır..Aslında ilk erkek degildir.. Zira arastırmada da goruldugu gibi kendisinden once ortaya cıkan ilk kadın denilen (havva) kisi yaklasık olarak 200.000 yıl once yasamıstır.. Yani aslında farklı zamanlara aitler..

   Bu durumda hem dini hem de bilimsel kaynaklara da aykırı bir durum ortaya cıkar ve Havva Ademden once yaratılmıs olurdu.. Ki aralarında yaklasık 50 100.000 yıllık bir fark var.. Bu durumda Havva denilen ilk kadın Ademden 50 100.000 yıl once yasamıstır peki Adem nasıl olusmustur..


   Tum bu arastırmalar kesin ve bilimsel arastırmalara dayanmaktadır..

   Aslında arastırmanın sonucu cok daha farklıdır ama bu cesitli kaynaklarca cokca carpıtılmıs..

   ---------Arastırmaya gore ilk erkek (adem) denilen kisi aslında kendi cagında (60-90.000 yıl once) yasayan erkeklere nazaran soyunu bugune kadar devam ettirebilmis bir kisidir.. Yani diger erkeklerinde erkek cocukları oluyordu ama hastalık sonucu ya da o dogan erkeklerin cocukları olmaması sonucu soylarını devam ettiremediler.. Ya da bir sure savaslarda ya da kırımlardan oturu yokoldular..

   Aslında bu arastırmayı padisahlık sistemine benzetebiliriz, ki eger bir padisahın cocugu olmasaydı soyu tukenirdi.. Turk adetlerinde de boyledir cocuk soyun devamını saglar, buyuzden onemlidir..


   --------İlk kadın (havva) denilen insanda da aynı ornek soz konusu.. Kendisi yaklasık olarak 200.000 yıl once yasadı deniliyor.. Yani ilk erkek denilen sahıstan once.. Burada aslında İLK kelimesi yanlıs ve ozellikle tartısma cıkması icin kullanılmıs.. Zira onlar ilk degildi.. Farklı zamanlara ait olan sadece soylarını devam ettirebilme acısından ilk insanlardı.. Bu iki insan birbirlerini gormediler bile.. Yani Hz Adem ve Havva ile alakaları yok..

   Bu ilk denilen kadın da soyunu bugune kadar devam ettirebilmis bir kisi.. Yani olayın ozu bu..


   Suanda Dunyada yasayan tum erkekler bu erkegin kromozomlarını tasıyorlar, kadınlarsa bu kadının..

   Bu arastırmayı Adem ve Havvaya dayandırmak cok yanlıs..
   |
   |
   _____________________________

  • 19 Ağustos 2008 23:14:21
   nationalgeographic yöneticisi kurucusu v.s.v.s. MÜSLÜMANMI?yada Allah Ve Allah Resulune nasıl bakıyorlar?

   Bende az izlemedim değil ne zaman bir belgesel izlediysem hep evrimden bahsetmiştir.Yanlış hatırlamıyorsam Bir ara "KARGALAR ESKİ ZAMANLARDA SİGARA İZMARİTLERİNİ ORMANLARA TAŞIYARAK YANGIN ÇIKARIRLARMIŞ VE BU YÜZDENDE RENKLERİ SİYAH KALMIŞ" Çok samimiyim bunu izlediğimde heralde 14 yaşlarında falandım belkide daha küçük.Tabi çocuklukda olunca bunu çevremde olan arkadaşlarıma ve yakın çevrelerime anlatırdım.Yaş ilerleyip hayata gönderilem gayemi,nerden gelip nereye gideceğimi öğrendikten sonra bu EVRİM işine pek akıl sır erdiremedim.

   O yüzden national'a hiç güvenmiyorum
   SAygılarımla
   |
   |
   _____________________________

   Bu dünya gibi 1 Milyon dünya olsa
   Oda ağzına kadar BUĞDAY dolu olsa
   1 güvercinde 1000 günde 1 tane yese
   Bu biter ama SONSUZLUK BİTMEZ
   Neye Zar attığımızın farkındamıyız?Reklamlar
ses yalıtım malzemeleri
ses yalıtımı
modasor
izmir havalimanı transfer
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,578
1.2.163

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.