Şimdi Ara

İnsan kalitesindeki düşüş - Oğuz Demiralp

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
3
Favori
5.273
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
87 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hiçbir şeyin hiçbir kimsenin umurunda olmadığı bir toplumsal yaşama doğru hızla yol alıyoruz
    Bir halk otobüsündeyim. Ön kapıya dikilmiş bir genç binişleri zorlaştırıyor. 25 yaşlarında, sakallı, o müthiş Türk dizilerindeki müthiş aktörler gibi (!). Ön sırada oturan yaşlı bir hanımefendi “Evladım, binenlere engel oluyorsun, biraz ilerlesene!” deyiveriyor. Sırıtıyor genç adam, yanıt vermiyor. Bir iki zorluk daha yaşanınca yaşlı hanım uyarısıın tekrarlıyor. Gene sırıtıyor örnek görünümlü (!) genç. “Ben suriyeliyim, anlamıyorum!”, diyor, güya aksanına da değiştirerek. Sonra yaşlı hanımefendiyle utanmadan bir tartışmaya giriyor. Yaşlı hanım, Atatürk gençliğinden söz edecek oluyor. Genç gururla sesini yükseltiyor: “Ben Fatih Sultan Mehmet’in torunuyum.” Araya girilip bastırılıyor tartışma...

Yeşil ışıkta karşıdan karşıya geçiyorum. Önümde bir otomobil beliriveriyor. İçinde pis sakallı yaşları yirmi / otuz arası iki genç adam. Trafik ışığını gösteriyorum. Açık pencereden “Hadi canım sen de!” diyerek elini sallıyor, araba uzaklaşıyor.

Ülkemizde yeni bir yaratık türü ortaya çıktı. Yaşları 18 ile 30 arası pis görünüşlü, sakallı, saygısız, doyumsuz, kültürsüz, işi gücü müphem lumpen bir kitle. Stadlarda, sokaklarda, malûm partinin mitinglerinde bunlar... Hele bir araya geldiler mi, kendilerini pek de güçlü hissediyorlar.

Eskiden insan sokağa çıkıp halkın arasına karışınca bu kadar pis görünümlü, ters davranışlı yaratıklara rastlamazdı. Sayıları tavşan hızıyla çoğalıyor. Bu yaratıklar ülkemizin en aşağı son on yıldır yaşadığı manevi çöküntünün ürünleri.

Manevi kalkınmanın yolu ne yazık ki sadece dinsel kuralları öğretip uygulanmalarını sağlamakla açılmıyor. İnsanlara doğru dürüst çağdaş eğitim vermek gerek. İnsan ilişkilerinde karşılıklı saygıyı, hoşgörüyü daha ilkokulundan başlayarak öğretmek gerek. Adab- ı muaşereti küçümseyen maganda ahlakının önüne geçmek gerek. Acayip televizyon dizileriyle insanlara şiddeti, Cumhuriyete saygısızlığı, kin tutmayı öğretmemek gerek. Saldırganlığı, ayrışmayı, kamplaşmayı körükleyen siyasi söylemlerden vaz geçmek gerek. İnsan haklarını öğretmek gerek.

Bütün bu söylediklerimin boşuna olduğunu biliyorum. Hiçbir şeyin hiçbir kimsenin umurunda olmadığı bir toplumsal yaşama doğru hızla yol alıyoruz. Bir ülkede hukuk devleti, demokrasi, insan hakları hep birlikte zayıflar, kuvvetlinin sözünün hükmettiği bir ortama geçilirse insan kalitesi elbette düşer. O tür toplumsal yaşamda egemen olan şey, orman kanunudur. Herkesin taptığı tek şey vardır, o da kuvvet.

Oğuz Demiralp - T24

ALINTI

• Firlatip firlatip sokaga salanlar sag olsun hangi iki kesimin tavsan misali çoğaldığı belli ulkede

nufus patlamasi yasandi 80 90 ve 2000lerde simdi nefes alacak yer yiyecek as kalmadi herkes yurtidisi icin zorluyor hayır ab ve abdnin de bir sınırı var nereye kadar nufus kaldirabilirler ki? Nedir bu cogalma furyasi yiyecek taze ekmegi yok herifler çoğalıyor hindistan ve afrikada ulkeniz b.k cukuruna donusmus hala devam

Gocler saolsun biz de yari b.k cukuru olduk

https://youtu.be/UY9P0QSxlnI

Videoyu izleyin cok asiri ve sagliksiz nufus artisimiz var suan Türkiye nufusu maksimum 50 milyon olmalıydı bakin maksimum kayit dışı kisiler ve multeci kamburlarla nufus 90 milyonu asti suanda
    elbette öyle denilmedi ve hiçbir şey sürpriz değil. ama bile isteye insan tipolojisi psikolojik harp fraksiyonları güçlendirilerek özgür irade yalanı beslenerek kalıp içi parasal sisteme uygun dizayn edilmiş kavramlarla insanlara seçenekler sunmuş gibi gösterildi. ve maalesef bu yazıdaki durum gerçek. insanlar üzülerek bu eleştirileri yapıyor. nefret içerikli değil. malum parti ve ekibi gibi herkesi propaganda / dezenformasyon / vs vs. gibi yaftalayan tabirlerin de artık kutuplaşmanın yarattıgı benlik algısının sistem üzeriden tesir eden kapital harcamalar gibi bir uyuşturucu olduğunu düşünüyorum. sistem gerçek olmayan bir benlik inşaa süreci yapıyor ve bu tarz yorumlar oluyor. işin gerçeği benim yaşım yettiği için söyleyebilirim sadece eko-politik olarak değil sosyo-hijyenik, konjonktürel olarak da bilerek istenerek nizam tarafından planlanarak ilericilikten koparılmamız ve ruhani ve düşünsel aygıtlarımızın çürütülüyor olması gün gibi ortadadır.
    X2yk direk bloklayin bilmeyen arkadaşlar hiç bir zaman objektif yorumu yoktur butun yorumlari belli bir zihniyet ekseninde savunduğu siyasi grubu laf söylememek içindir, haklı haksız fark etmez yani. Buz glbi doğru şeyi bile adam reddediyor yeteri savunduğu partiye laf gelmesin.Hatasız bir Allah kardeşim bunu hatırlatayım sana tekrar. Adam hem ülke hem gündemine yetişiyor hem buraya hiç mi işi gücün yok sabah akşam aynı şeyleri söyleyip duruyorsun zaman buluyorsun herkese laf yetiştirmeye.

Artık yazma gereği duydum nereye girsem x2yz yorumlariyla karşılaşıyorum.
    Siyasal islamlaştıkça Atatürk 'ten koptukça oldu bunlar, laaaa bir git yaaa Atatürk 'ün doğduğu ve öldüğü tarihi bilmiyor bu millet dinini bilmiyor bu millet islamın farzlarını say diyorsun sayamıyor Atatürk 'ün ilkelerini say diyorsun sayamıyor, eskiden de böyle idi şimdi ise artık açık açık teknoloji var millet bunu her yer de görerek öğreniyor, akp keşke fakir ülke olarak bıraksa idi bizi ekonomide ilk zamanlar iyi bir konuma getirdi millette o ara parayı bulunca dolar döviz düşük olunca millet 42 k ya passat aldı 2 k ya iphone ler aldı da teknoloji de tüketim çılgınlığına düştük ve teknolojiyi kullanmayı bilmeyen nesi instagramlardan arda turan saçını nasıl yapmış danla biliç nasıl makyaj yapıyormuş hadise nasıl giyiniyormuş diye diye diziler filmleri izleye izleye yozlaştı bu ülke eskiden en azından fakirdik paramız yoktu kendimizi kediciklere benzetemiyorduk şimdi ise para oldu tüketim manyağı olduk facelerden Atatürk 'e de hakaret eden edene islama da hakaret eden edene.

Burada akp yi kötüleyeceğinize cahil olmak için elinden geleni yapan milletimize neyin ne kadar kullanacağını öğrenelim öğretelim. Bebeler sussun diye ellerine tabletler tutuşturuluyor sonra izledikleri şeyler beyinleri yıkanıyor yetmiyor 15 18 'likleri mavi balinalar peşine düşüyor ve intihar ediyor. Kalkmış bana akp der. Akp bizi zengin etmese idi yani zengin derken avrupa olduk diyorum sanmayın eskiden telefonu olan adama arabası var gözü ile bakılırdı 94 'lü yılları bilen bilir şimdi ise çoluk çocukta iphone var üstüne 9000 tl 'lik pc kuramıyor diye isyan ediyor 3 5 k lık bilgisayar az geliyor gençlerimize benim yaşım bunşların hepsini görmeye yetti.
  • Firlatip firlatip sokaga salanlar sag olsun hangi iki kesimin tavsan misali çoğaldığı belli ulkede

nufus patlamasi yasandi 80 90 ve 2000lerde simdi nefes alacak yer yiyecek as kalmadi herkes yurtidisi icin zorluyor hayır ab ve abdnin de bir sınırı var nereye kadar nufus kaldirabilirler ki? Nedir bu cogalma furyasi yiyecek taze ekmegi yok herifler çoğalıyor hindistan ve afrikada ulkeniz b.k cukuruna donusmus hala devam

Gocler saolsun biz de yari b.k cukuru olduk

https://youtu.be/UY9P0QSxlnI

Videoyu izleyin cok asiri ve sagliksiz nufus artisimiz var suan Türkiye nufusu maksimum 50 milyon olmalıydı bakin maksimum kayit dışı kisiler ve multeci kamburlarla nufus 90 milyonu asti suanda

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Eğitim yok, ceza desen o da yok başka ne beklenir ki böyle bir toplumdan ?
    B.k çukurundaki ülkelerden aldığımız mülteciler de sağolsun iyice bitirdiler toplumsal yapıyı.
    Çözümü basit ama neo-hümanislter faşistlik yapma diyor.
  • Kendine bir profil çizmiş ve onun dışında kalanları pis, kötü görünüşlü, yanlış insanlar addetmiş. Bu ülkedeki her eleştiri bir propagandayla sonuçlanmak zorunda herhalde.

Bu nesli eleştirenleri de anlamak güç. Sanki başka bir dünyadan insan toplayıp "alın yeni nesliniz bunlar" demişler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TEHET

Kendine bir profil çizmiş ve onun dışında kalanları pis, kötü görünüşlü, yanlış insanlar addetmiş. Bu ülkedeki her eleştiri bir propagandayla sonuçlanmak zorunda herhalde.

Bu nesli eleştirenleri de anlamak güç. Sanki başka bir dünyadan insan toplayıp "alın yeni nesliniz bunlar" demişler.
    elbette öyle denilmedi ve hiçbir şey sürpriz değil. ama bile isteye insan tipolojisi psikolojik harp fraksiyonları güçlendirilerek özgür irade yalanı beslenerek kalıp içi parasal sisteme uygun dizayn edilmiş kavramlarla insanlara seçenekler sunmuş gibi gösterildi. ve maalesef bu yazıdaki durum gerçek. insanlar üzülerek bu eleştirileri yapıyor. nefret içerikli değil. malum parti ve ekibi gibi herkesi propaganda / dezenformasyon / vs vs. gibi yaftalayan tabirlerin de artık kutuplaşmanın yarattıgı benlik algısının sistem üzeriden tesir eden kapital harcamalar gibi bir uyuşturucu olduğunu düşünüyorum. sistem gerçek olmayan bir benlik inşaa süreci yapıyor ve bu tarz yorumlar oluyor. işin gerçeği benim yaşım yettiği için söyleyebilirim sadece eko-politik olarak değil sosyo-hijyenik, konjonktürel olarak da bilerek istenerek nizam tarafından planlanarak ilericilikten koparılmamız ve ruhani ve düşünsel aygıtlarımızın çürütülüyor olması gün gibi ortadadır.

• hepsi doğru
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mazotçu

Alıntıları Göster
    Anlam kargaşası yarattığınız bu yorumu anlamadığım gibi sabahın 6'sında da böyle bir çaba içine giremeyeceğim maalesef. Literatürdeki bütün entelektüel kelimeleri yazarak entelektüel değil ancak entel olursunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-406E52D83

hepsi doğru
    Nesiii doğru yaaa bu gazeteci görünümlü kişi bu yazıyı yazacak ki maaşını alabilsin böyle yazmasa kim ona maaş verir o da eli mahkum böyle yazacak ki primini hak etsin.

Tutturmuş sakallı diye, dünyaya bakıyorum bütün ünlüler artistler hollywood oyuncuları nba basketçileri ve her ülkenin futbolcularına bak sakallı olarak geziyorlar bir akım bir moda oldu herkes rahat gezmek istiyor ve bunu bayanlarda beğenmiş kabul etmiş kalkmış sakaldan dem vurmuş hadi bizim ülke de olsa sadece anlarım dünya da herkes böyle artık ve aslında amaçta şu Suriyeliler'in adını vermeden aklı sora müslümanlığı dem vurmaya çalışmış ve primini hak etmiş. Hepsi doğru diyorsun, bravo. :)
  • Dedikleri çok doğru seyler de neden bunu bir siyasi partiyle ozdeslestirdi onu anlamadim. Bu ulkemizin genel, toplumumuzun genel sorunu herhangi bir siyasi partiye addetmek saçma. Çözüm cagdas egitim ve Allah korkusu bana göre.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: x2yk

Nesiii doğru yaaa bu gazeteci görünümlü kişi bu yazıyı yazacak ki maaşını alabilsin böyle yazmasa kim ona maaş verir o da eli mahkum böyle yazacak ki primini hak etsin.

Tutturmuş sakallı diye, dünyaya bakıyorum bütün ünlüler artistler hollywood oyuncuları nba basketçileri ve her ülkenin futbolcularına bak sakallı olarak geziyorlar bir akım bir moda oldu herkes rahat gezmek istiyor ve bunu bayanlarda beğenmiş kabul etmiş kalkmış sakaldan dem vurmuş hadi bizim ülke de olsa sadece anlarım dünya da herkes böyle artık ve aslında amaçta şu Suriyeliler'in adını vermeden aklı sora müslümanlığı dem vurmaya çalışmış ve primini hak etmiş. Hepsi doğru diyorsun, bravo. :)

Alıntıları Göster
    bence de doğru maalesef yaşınız tutmuyor büyük ihtimal son 10 senede ahlaki çöküntü aşırı oldu ve bu akp ile oldu. siyasi parti falan demişsiniz tabiki diyecek siyasi erk çoğu şeyi kontrol eder. abd de hollywood zaten çürümüş abd kültürü buraya geldi bütün dünya demişsin burası siyasal islamcılaştıkça atatürkten koptukça oldu bunlar. müslümanlık dediğin de kendini batıran osmanlıya geri dönmek isteyen karacahil yaratılan kitle ben 15 yaşına kadar bunlar yoktu bile akp sayesinde ortaya çıkmış şeylerdir.
    sana bravo asıl. yaşın tutmuyor ve yeterince siyasallaşmamışsın ahlaki çöküntünün asıl sebebi akp dir ve öyledir bunu akpliler bile kabul ediyor askere git gel orada da görürsün ben gittim geldim orada bile açık açık artık her türlü fırıldak döndürülüyor manevi değer adına hiçbir şey kalmadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mazotçu

bence de doğru maalesef yaşınız tutmuyor büyük ihtimal son 10 senede ahlaki çöküntü aşırı oldu ve bu akp ile oldu. siyasi parti falan demişsiniz tabiki diyecek siyasi erk çoğu şeyi kontrol eder. abd de hollywood zaten çürümüş abd kültürü buraya geldi bütün dünya demişsin burası siyasal islamcılaştıkça atatürkten koptukça oldu bunlar. müslümanlık dediğin de kendini batıran osmanlıya geri dönmek isteyen karacahil yaratılan kitle ben 15 yaşına kadar bunlar yoktu bile akp sayesinde ortaya çıkmış şeylerdir.
    sana bravo asıl. yaşın tutmuyor ve yeterince siyasallaşmamışsın ahlaki çöküntünün asıl sebebi akp dir ve öyledir bunu akpliler bile kabul ediyor askere git gel orada da görürsün ben gittim geldim orada bile açık açık artık her türlü fırıldak döndürülüyor manevi değer adına hiçbir şey kalmadı.

Alıntıları Göster
    Siyasal islamlaştıkça Atatürk 'ten koptukça oldu bunlar, laaaa bir git yaaa Atatürk 'ün doğduğu ve öldüğü tarihi bilmiyor bu millet dinini bilmiyor bu millet islamın farzlarını say diyorsun sayamıyor Atatürk 'ün ilkelerini say diyorsun sayamıyor, eskiden de böyle idi şimdi ise artık açık açık teknoloji var millet bunu her yer de görerek öğreniyor, akp keşke fakir ülke olarak bıraksa idi bizi ekonomide ilk zamanlar iyi bir konuma getirdi millette o ara parayı bulunca dolar döviz düşük olunca millet 42 k ya passat aldı 2 k ya iphone ler aldı da teknoloji de tüketim çılgınlığına düştük ve teknolojiyi kullanmayı bilmeyen nesi instagramlardan arda turan saçını nasıl yapmış danla biliç nasıl makyaj yapıyormuş hadise nasıl giyiniyormuş diye diye diziler filmleri izleye izleye yozlaştı bu ülke eskiden en azından fakirdik paramız yoktu kendimizi kediciklere benzetemiyorduk şimdi ise para oldu tüketim manyağı olduk facelerden Atatürk 'e de hakaret eden edene islama da hakaret eden edene.

Burada akp yi kötüleyeceğinize cahil olmak için elinden geleni yapan milletimize neyin ne kadar kullanacağını öğrenelim öğretelim. Bebeler sussun diye ellerine tabletler tutuşturuluyor sonra izledikleri şeyler beyinleri yıkanıyor yetmiyor 15 18 'likleri mavi balinalar peşine düşüyor ve intihar ediyor. Kalkmış bana akp der. Akp bizi zengin etmese idi yani zengin derken avrupa olduk diyorum sanmayın eskiden telefonu olan adama arabası var gözü ile bakılırdı 94 'lü yılları bilen bilir şimdi ise çoluk çocukta iphone var üstüne 9000 tl 'lik pc kuramıyor diye isyan ediyor 3 5 k lık bilgisayar az geliyor gençlerimize benim yaşım bunşların hepsini görmeye yetti.

• X2yk direk bloklayin bilmeyen arkadaşlar hiç bir zaman objektif yorumu yoktur butun yorumlari belli bir zihniyet ekseninde savunduğu siyasi grubu laf söylememek içindir, haklı haksız fark etmez yani. Buz glbi doğru şeyi bile adam reddediyor yeteri savunduğu partiye laf gelmesin.Hatasız bir Allah kardeşim bunu hatırlatayım sana tekrar. Adam hem ülke hem gündemine yetişiyor hem buraya hiç mi işi gücün yok sabah akşam aynı şeyleri söyleyip duruyorsun zaman buluyorsun herkese laf yetiştirmeye.

Artık yazma gereği duydum nereye girsem x2yz yorumlariyla karşılaşıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 9090XWB -- 31 Ocak 2019; 7:14:45 >
  • pis sakal pis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakal sakalı olmayanlar köseler ağlamıs kudurun :)
  • Aynen bende görmekten sıkılmıştım dar görüşlü ve tek nokta beyni. Blokladım rahatladım ..
  • yani sakal ekseninde dönmesi saçma olmuş ama haklılık payı var,burada ülkedeki siyasi otoritenin etkisi büyük.mevcut iktidar tv vs sosyal medyada vurdulu kırdılı mafyalı aşklı sevişmeli ilişkiler yerine çağdaş,medeniyet seviyesi yüksek,bilime,sanata,felsefeye önem vermiş olsaydı şuan herşey daha farklı olabilirdi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marik Ishtar

pis sakal pis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakalpis sakal sakalı olmayanlar köseler ağlamıs kudurun :)
    Hee aynen sakal fetişisti bıyıklı soğan kokulu kızlar için ağlıyoruz her gün

Not :Bıçak gibi ve gür sakalım var ama tipsizligini saklamak icin kil yumagi birakan malum kesimliler gibi salmiyorum jilet gibi geziyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Dış görünüş ile kişiliğin ne alakası var.
    Benimde sac ve sakalım birbirine karışık her gün yaşlı mı tokatlıyorum

• Oğlum nikomakhos pek bir ahlaksızdı

Aristotales takriben M.Ö 300

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zodion -- 31 Ocak 2019; 15:22:52 >
  • Başlığı okuyunca daha büyük giydirmeler, daha büyük taşlamalar bekledim ancak beklediğimi bulamadım. Daha leş insanlar gördük, bu yazılanlar bir şey değil ki.

• Devir bencillik devri. Arkadasliklarin sanal oldugu bir devirde insanlardan gercek hayatta kalite beklemek hayalperestliktir.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.