Şimdi Ara

Imdb'ye Güvenememe Nedenleri (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
161
Cevap
1
Favori
5.296
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
-3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • nedense güvenemiyorum imdb ye ilk 250 deki çoğu film eski bence yeni filmlerden o listenin başında olması gereken film çok fazla
    bir filmi izlemek istiyorsam önce direk izle.net sitesine giriyorum ve filmi ordan arattırıyorum direk izle oranı %80-85 i geçmişse hiç düşünmeden izliyorum bu siteden %85 i geçipte hoşuma gitmeyen bir filme rastlamadım
  • Bu çok geniş bir konu güven meselesi değil zevk meselesi sonuçta orada bir anket var ve isteyen istediği puanı veriyor oradaki puanlar evet bir ölçüt ama kesin bir yargı değil.

Mesela Metacritic'den ortalamalara bakarsan 100 üzerinden 63 alan film çok güzel bir film olduğunu kanıtlıyor düşün 100 üzerinden 63 gibi puan.Yani demek istediğim film çok geniş kitlelere yayılan herkeste farklı duygular uyandıran bir olgu.

Mesela bana göre Edward Scissorhands Dünyanın en iyi filmi V For Vendetta'da ikinci ama bu bana göre.
  • herr18

Kardeş, sen bu konuyu millete hakaret için mi açtın !
    Derdin ne senin ? Herkes istediği filmi sever, milyonları peşinden sürükleyen filmleri de sevmeyenler var. 300-500 kişinin izlediği filmleri de..
    Sinema listeleri her zaman tartışma yaratır, burda ramazan ramazan milletin ve kendi sinirini oynatma, konuyu kapat istersen.

quote:

Orijinalden alıntı: joker-38

eskiden belki guvenirdim ama artık pek guvenmiyorum.

sebep 1 .

eskide o siteye sadece film meraklıları uye olur ve oy kulanırdı buda filmi izlemeden once o sayfayi ziyaret edenlere yardımcı olurdu.
    kimse oylesine uye olup oy kulanmazdı uğreşmak istemezdi. artık oyle degil.
    artik bir facebook hesabınız varsa sizde imdb ye uyesiniz demektir. hemen giris yapıp oy kulana bilirsiniz. bu yuzden bilen bilmeyen onune gelen oy vermeye ve hepside 10 vermeye basladi. sirf filmin afisini begenip 10 verenler var.

sebep 2.

son zamanlarda izleyipte beni sok eden filmlerdne birisi Barney's Version (2010). filmin kadrosuna bakıp izledim. cok ahım şahım bir film degil. kötü de degil ama 7.5 lik bir puani hak etmiyor. imdb deki puani bu. bu sadece bir ornekti.

sebep 3.

nefes diye bir turk filmi cekildi . film basariliydi. cokta begendim.
    bir kac film sitesinde hadda yanlış hatırlamıyorsam konu DH de bunların arasında bazı konular acıldı. imdb girin ve oy verin 10 verin diye.
    bunu biz yapıyorsak baskaları ysapmıyormudur ? belkide hic filmi izlemeyen birisi sirf o linki gordu ve sirf fecbooka uye diye girip 10 veriyor.

bir filmi izlemeden once sunlara bakarım : 1. konusu 2. fragman 3. kadro 4. Sinemalar.com da filmi izleyenlerin yorumu ve puanı 5. imdb puanı.
    bu liste eskiden soyleydi : 1. imdb puanı 2.konusu 3. fragman 4. kadro 5. Sinemalar.com da filmi izleyenlerin yorumu ve puanı

Sinemalar.com'a bakarak film seçilmez. Ne yazıkki fena ergen kaynıyor, çok az derecede sinefil var orada.
    Ayrıca gene öznel yorumlar yapmışsın. O 7,5 puan zaten kişilerin ortalamasına göre veriliyor, toplanıp bütün üyeler "dur şuna 7,5 verelim kabul mü" denerek olmuyor.
    En sağlıklı site metacritic.com ve rottentomatoes'dur bu konuda.
    Bir eleştirmenin 5 yıldız verdiği filme diğer birisi 0 yıldız verebiliyor.
    Bu tartışmalar çok geride kaldı, bunları aşmak gerekir artık.

quote:

Orijinalden alıntı: cemilture

nedense güvenemiyorum imdb ye ilk 250 deki çoğu film eski bence yeni filmlerden o listenin başında olması gereken film çok fazla
    bir filmi izlemek istiyorsam önce direk izle.net sitesine giriyorum ve filmi ordan arattırıyorum direk izle oranı %80-85 i geçmişse hiç düşünmeden izliyorum bu siteden %85 i geçipte hoşuma gitmeyen bir filme rastlamadım

Kusura bakma ama artık yeter !
    Eski filmler sinemaya yön veren filmlerdir.
    O çok sevdiğin popcorn filmleri şu an onların çatısı altında gidiyor, bundan haberin varmı ?
    Senin için sinema 2000 lerden sonra başladıysa hiç şaşırmam !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jokě -- 16 Ağustos 2011; 2:26:26 >

• bu imdb niye bu kadar dert oldu anlamadım.. güvenmiyorsan siteye girmezsin olur biter.. ayrıca sen güvenmiyorsun diye dünyanın 1 numaralı sinema sitesi yalan olacak değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: thomas_anderson

bu imdb niye bu kadar dert oldu anlamadım.. güvenmiyorsan siteye girmezsin olur biter.. ayrıca sen güvenmiyorsun diye dünyanın 1 numaralı sinema sitesi yalan olacak değil.

• Kendi top 250'ini paylaş da, kurtar bizi şu dandik imdb'den.
  • Yahu çok takılmayın imdb ye. O site ve diğerlerini sadece fikir edinmek için kullanın.
    Filmi bir başkası beğendi diye sizde beğeneceksiz diye bir kaide yok. Tam tersi de doğrudur. Kötü yorumlardan herzaman çok etkilenmeyin. Belli olmaz sizin için arşivlik yeri olan bir film çıkabilir. Bazen imdb puanı yüksek olan film bana çok sıkıcı gelebiliyor yada çok düşük puanlı bir başka filmden çok zevk alabiliyorum.
    Izlenecek filmi puanıyla izlerseniz açıkcası şansa kalır. Türüne bakılır, konusuna bakılır, varsa fragmanı izlenir öyle karar verilir seyretmeye değer mi diye.
    Üstelik bazen bütün bunlar bile yanıltıcı olabiliyor.
    O sitedekiler belki eskiden sinefillerdi ama artık değil. Yinede top 250 içinde mutlaka hoşunuza giden birşeyler çıkar.
  • arkadaslar konu baslıgı belli : Imdb'ye Güvenememe Nedenleri

burda kişiler bu konu baslıgında bu kanu baslıgına uygun bir sekilde güvenip güvenmedigini ve neden güvenip neden güvenemedigini yaziyorlar.

neden bir savunma mekanizmasi gibi fırlıyorsunuz ? imdb size para felanmı veriyor ? begeniyorsaniz yazin buraya bitti gitti.

begenmiyenleri neden polemige cekiyorsunuz?

bir arkadasta sinemalar.com daki insanlara ergen demiş. soran oldumu ? ordaki kişilere ergen deyince oluyorda imdb kiler işe yaramaz deyince neden olmuyor ?

lutfen biraz daha mantıklı yaklaşalım konulara. ben bilirim benden baskasi bilmez demekle olmaz .
  • kardeş saçmalamışsın , daha ilk filmden hemde.
  • Beyler criticker.com diye bir site var. Kendi oylamalarını yapıyorsun, senin zevkinle örtüşen adamları buluyor. Ve sen daha izlemeden filme kaç puan vereceğini bayağı güzel tahmin ediyor. Mesela ben filmi izlemişim 67 puan gider hacı buna diyorum, siteye bi giriyorum tahmini puanınız 67 diyor

Bütün imdb oylamalarımı criticker ile paralel yapıyorum ve o siteden gayet memnunum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: arandur

Beyler criticker.com diye bir site var. Kendi oylamalarını yapıyorsun, senin zevkinle örtüşen adamları buluyor. Ve sen daha izlemeden filme kaç puan vereceğini bayağı güzel tahmin ediyor. Mesela ben filmi izlemişim 67 puan gider hacı buna diyorum, siteye bi giriyorum tahmini puanınız 67 diyor

Bütün imdb oylamalarımı criticker ile paralel yapıyorum ve o siteden gayet memnunum.

bahsettigin site cokmu yavaş yoksa bendemi sorun var ?
  • Vallaha film izlemeye yeni başlamış biri için iyi kaynak başta bunu belirtiyim.Sevmeme yanlarım ;
    -arkadaşlarında dediği gibi facebook olayı
    -hele bide bizim gibi gazcı ülkelerde 10 verin gençlik olayı var bu türk filimleri içinde değilde örneğin fransız yada alman vs. filimlerinde onlardada bulunan milliyetcilik havası face.le tavan yapıp 10'nu basarlar e bizde doğal olarak öne çıkmamış yapımların farkındalığını artık anlıyamıyacaz gibi gözüküyor.
    -örn bende The hurt locker'dan hoşlanmamıştım ama film oscar bile aldı bana kalırsa buda onların milliyetciliği amerika milliyetci değilmi... bizim için nefes filmi bizi nasıl etkiliyorsa bu filmde onları etkiliyor(Er Ryan'ı kurtarmak,Platoon.. onlar bize de bu duyğuyu aktarmıştı.) bu film bana duyğuyu aktaramadı.
    -Ben bide ekşiye bakıyorum ama orada kendini entel sananlar olduğu için sallayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: actionboy35

herr18

Kardeş, sen bu konuyu millete hakaret için mi açtın !
    Derdin ne senin ? Herkes istediği filmi sever, milyonları peşinden sürükleyen filmleri de sevmeyenler var. 300-500 kişinin izlediği filmleri de..
    Sinema listeleri her zaman tartışma yaratır, burda ramazan ramazan milletin ve kendi sinirini oynatma, konuyu kapat istersen.

quote:

Orijinalden alıntı: joker-38

eskiden belki guvenirdim ama artık pek guvenmiyorum.

sebep 1 .

eskide o siteye sadece film meraklıları uye olur ve oy kulanırdı buda filmi izlemeden once o sayfayi ziyaret edenlere yardımcı olurdu.
    kimse oylesine uye olup oy kulanmazdı uğreşmak istemezdi. artık oyle degil.
    artik bir facebook hesabınız varsa sizde imdb ye uyesiniz demektir. hemen giris yapıp oy kulana bilirsiniz. bu yuzden bilen bilmeyen onune gelen oy vermeye ve hepside 10 vermeye basladi. sirf filmin afisini begenip 10 verenler var.

sebep 2.

son zamanlarda izleyipte beni sok eden filmlerdne birisi Barney's Version (2010). filmin kadrosuna bakıp izledim. cok ahım şahım bir film degil. kötü de degil ama 7.5 lik bir puani hak etmiyor. imdb deki puani bu. bu sadece bir ornekti.

sebep 3.

nefes diye bir turk filmi cekildi . film basariliydi. cokta begendim.
    bir kac film sitesinde hadda yanlış hatırlamıyorsam konu DH de bunların arasında bazı konular acıldı. imdb girin ve oy verin 10 verin diye.
    bunu biz yapıyorsak baskaları ysapmıyormudur ? belkide hic filmi izlemeyen birisi sirf o linki gordu ve sirf fecbooka uye diye girip 10 veriyor.

bir filmi izlemeden once sunlara bakarım : 1. konusu 2. fragman 3. kadro 4. Sinemalar.com da filmi izleyenlerin yorumu ve puanı 5. imdb puanı.
    bu liste eskiden soyleydi : 1. imdb puanı 2.konusu 3. fragman 4. kadro 5. Sinemalar.com da filmi izleyenlerin yorumu ve puanı

Sinemalar.com'a bakarak film seçilmez. Ne yazıkki fena ergen kaynıyor, çok az derecede sinefil var orada.
    Ayrıca gene öznel yorumlar yapmışsın. O 7,5 puan zaten kişilerin ortalamasına göre veriliyor, toplanıp bütün üyeler "dur şuna 7,5 verelim kabul mü" denerek olmuyor.
    En sağlıklı site metacritic.com ve rottentomatoes'dur bu konuda.
    Bir eleştirmenin 5 yıldız verdiği filme diğer birisi 0 yıldız verebiliyor.
    Bu tartışmalar çok geride kaldı, bunları aşmak gerekir artık.

quote:

Orijinalden alıntı: cemilture

nedense güvenemiyorum imdb ye ilk 250 deki çoğu film eski bence yeni filmlerden o listenin başında olması gereken film çok fazla

Kusura bakma ama artık yeter !
    Eski filmler sinemaya yön veren filmlerdir.
    O çok sevdiğin popcorn filmleri şu an onların çatısı altında gidiyor, bundan haberin varmı ?
    Senin için sinema 2000 lerden sonra başladıysa hiç şaşırmam !

sinemaya yön veriyor diye 8.5-9 mu verilir bir filme, o çok sevdiğim popcorn filmlerin milyonda biri kadar para harcanmışmı acaba bu senin sinemaya yön veren filmlerine, binde biri kadar izleyiciye ulaşmışmı bu filmler
    o zaman sinemaya yön veriyor diye avatarada yüksek puan verilseydi ya avatardaki kullanılan teknoloji hangi filmde kullanılmış

• IMDB guvenilirdir veya degildir, bu cok tartisilmis zaten konuda. Ama ben konuyu acan kisinin uslubu hakkinda birkac sey soylemek istiyorum.

Oncelikle sitenin puanlarini(kullanici puanlari ortalamasi diyim), sitenin sistemi vs begenirsin veya begenmezsin, tamam bu herkesin kendi dusuncesidir. Ama sen gidip de bir filmi izleyip begenmezsen ve sirf begenmedigin filmin puani bu sitede yuksek diye "Ne dandik bir site bu?" dersen olmaz. Oncelikle genelin dusuncesine saygi duyman gerekir. Sonra begenmedim, izlerken zevk almadim demene kimsenin "Nasil begenmezsin?" diye sormaya hakki yok, kendi dusuncen sonucta. Ama cok bos film diyerek o filmi cekenlere, izleyenlere saygisizlik edilmez. Hatta bu kadarla kalmamis, daha bir suru sey yazmissin.

Sonra burada fikrini belirtenlere verdigin cevaplar asiri derecede itici. Yok oramla guldum, yok bu dedigin nedir ya gece gece peder gelecek simdi koptum ettim yarildim vs denmez bence. Herkes sahsi fikrini belirtiyor; bu fikirlere saygi duymadan, alayci ve kucumseyici bir uslupla bir sey tartisilmaz.

Bence daha duzgun bir uslupla cevap vermen gerekirdi. Bunu da sebepleriyle belirtmek istedim sadece.

He bu arada her filmde gecerli olmasa da genelde guvenilir bir site bence. Oylayan sayisi da puani kadar onemli diye dusunuyorum. Cunku sirf hayranlari surekli 10 basarak az oy ile gayet yuksek seviyeye cekebilir filmin puanini. Bu hep oluyor demiyorum da var oyle filmler de. Mesela Harry Potter'in su anda 8.4 olmasi bence hak etmedigi bir puan. Tum kitaplarini okumus ve filmleri izlemis biri olarak yaziyorum bunu.

• Filmleri değerlendirirken çekildiği dönemi, şartları, bütçeyi göze almak gerekir sevgili kardeşim, bu açıdan bakarsak olaya daha sağlıklı fikirler üretebiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: barisondes

IMDB guvenilirdir veya degildir, bu cok tartisilmis zaten konuda. Ama ben konuyu acan kisinin uslubu hakkinda birkac sey soylemek istiyorum.

Oncelikle sitenin puanlarini(kullanici puanlari ortalamasi diyim), sitenin sistemi vs begenirsin veya begenmezsin, tamam bu herkesin kendi dusuncesidir. Ama sen gidip de bir filmi izleyip begenmezsen ve sirf begenmedigin filmin puani bu sitede yuksek diye "Ne dandik bir site bu?" dersen olmaz. Oncelikle genelin dusuncesine saygi duyman gerekir. Sonra begenmedim, izlerken zevk almadim demene kimsenin "Nasil begenmezsin?" diye sormaya hakki yok, kendi dusuncen sonucta. Ama cok bos film diyerek o filmi cekenlere, izleyenlere saygisizlik edilmez. Hatta bu kadarla kalmamis, daha bir suru sey yazmissin.

Sonra burada fikrini belirtenlere verdigin cevaplar asiri derecede itici. Yok oramla guldum, yok bu dedigin nedir ya gece gece peder gelecek simdi koptum ettim yarildim vs denmez bence. Herkes sahsi fikrini belirtiyor; bu fikirlere saygi duymadan, alayci ve kucumseyici bir uslupla bir sey tartisilmaz.

Bence daha duzgun bir uslupla cevap vermen gerekirdi. Bunu da sebepleriyle belirtmek istedim sadece.

He bu arada her filmde gecerli olmasa da genelde guvenilir bir site bence. Oylayan sayisi da puani kadar onemli diye dusunuyorum. Cunku sirf hayranlari surekli 10 basarak az oy ile gayet yuksek seviyeye cekebilir filmin puanini. Bu hep oluyor demiyorum da var oyle filmler de. Mesela Harry Potter'in su anda 8.4 olmasi bence hak etmedigi bir puan. Tum kitaplarini okumus ve filmleri izlemis biri olarak yaziyorum bunu.

çok haklısın hocam
    ayrıca harry potter ile ilgili şunu söyleyeyim o film top 250 den düşer çünkü daha büyük bir kitlenin o filmi izlemdiğiniğini düşünüyorum, büyük bir kitle derken korsan film izleyenlerden bahsediyorum tabi
    düzeltme:bende onlardan biriyim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cemilture -- 16 Ağustos 2011; 15:52:41 >

• quote:

Orijinalden alıntı: _AMADEUS_

Filmleri değerlendirirken çekildiği dönemi, şartları, bütçeyi göze almak gerekir sevgili kardeşim, bu açıdan bakarsak olaya daha sağlıklı fikirler üretebiliriz.

kesinlikle
  • imdbde oyları kim veriyor? sinema eleştirmenleri mi halk mı? yanında örneğin 4.5/10 from ....users diyor.

bu users miktarı her gün değişiyor mu. bilgisi olan bilgi verir mi
  • Esaretinin Bedeli nasıl 1. olur anlamam. Fight Club daha üst sıraları hak ediyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Efecann.

Esaretinin Bedeli nasıl 1. olur anlamam. Fight Club daha üst sıraları hak ediyor.

bana göre de böyle olması lazım, ama esaretin bedeli çoğunluğa hitap ettiği için büyük başarı elde etmiş ve en üste yerlermiş.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.