Şimdi Ara

İlk yıldan tek başına eve çıkmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
28
Cevap
0
Favori
650
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bilgilendirirseniz sevinirim beyler. Bildiğim kadarıyla devlet yurdu bölüme giriş sırasına göre falan çıkıyor bana çıkmayacak büyük ihtimalle. Bu yıl Mersinden İzmire gidiyorum kısmetse. Annemler yurt istiyor, Bornova taraflarında özel yurtların fiyatı 2 kişilik olmak üzere neredeyse 1+1 ler kadar, tabi ekstrası var. Ben de 1 yıllık bir süre için tek başıma eve çıkmak istiyorum. Daha sonra arkadaşımla çıkabilirim.

Fakat ilk yıldan çıkma diyen tayfa da var çık kafan rahat etsin diyen tayfa da. Ben de ilginç bir deneyim olur diye istiyorum, bir de herkesle anlaşamam, küçücük odada 2-3 kişi nasıl geçer diye düşünerekten ev istiyorum. Yardımcı olur musunuz tecrübeli arkadaşlar

• Ev iyi hoş olur da tek kişi maddi durumun iyi değilse pişman edebilir.

Kışın doğalgaz olacak, faturalar vs. ayrıca evin bitmeyen masrafları çıkacak her zaman. Kira+400 TL her ay ayırabilirim sadece eve dersen yurttan mantıklı.
  • Para olarak sıkıntı yaşamayacağına eminsen çık. Ama sıkıntı olma ihtimali var diyosan çıkma. Parasal durumunu riske atma bence. Ama maddi kaygım yok diyosan yurda gitme , direk ev iyi olur. 1+1 değilde 1+0 apartlara bak bir de
  • Ailenle konuş aylık ne kadar para gönderebileceklerini ona göre ev fiyatlarına bak faturaları ortalama hesapla yiyecek içecek masraflarını felan hepsini topla birde cep harçlığını verdikleri para ile yetiyorsa çık derim hem yurt pisliğini çekmezsin hem de istediğin zaman girer istediğin zaman çıkarsın kendi içine sinenerek temizlik yaparsın. Her türlü güzeldir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eyvallah anladım beyler
  • Parasal sıkıntın yoksa her türlü tek cik.

• Paran varsa tabiki çık. Sonra

• Yukarı, parası dışında avantaj-dezavantajlarından bahsedecek var mı
  • yurt ortamı ayrı oluyor tecrübe etmeni tavsiye ederim.
  • bursalıtimsah kullanıcısına yanıt
    Mesela hocam? Nasıl bir avantaj sağlar? Ben geç uyumak-sabahlamak gibi işlerimi gerçekleştiremeyeceğim bir de kendimi tek odada 2-3 kişi rahat hissetmeyeceğimi düşündüğüm için olumsuz bakıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dr John H. Watson

Mesela hocam? Nasıl bir avantaj sağlar? Ben geç uyumak-sabahlamak gibi işlerimi gerçekleştiremeyeceğim bir de kendimi tek odada 2-3 kişi rahat hissetmeyeceğimi düşündüğüm için olumsuz bakıyorum.

Boşver yurdu falan o kadar para verdim internet çok kotuydu ve bazen de olmazdı zaten. Luks bi yere girmezsen odalar ufacik.
    Tecrube olarak ta diğer odalarden gelen enfes müzik sesine falan kufur ede ede yeni kufurler oğrenirsin.

• Apart veya yarı özel yurtları (genelde kampüs sınırları içinde olur) düşün derim eğer normal yurt şansın yoksa. İlk yıldan ortak eve çıkmak sıkıntılı. Daha kimseyi doğru düzgün tanımadan ev arkadaşı olmak riskli. Üniversiteye bağdan boşanmışçasına başlayanlara denk gelirsen ilk yıldan üniversite hayatın zindan olur. Tabi bu okuyacağın bölüme bağlı. İktisadi ilimler bilimler filimler fakültesi olursa goygoydan yana sıkıntı yok ama mühendislikse baştan sıkı tutman lazım.
    İlk yıldan ev ev diye tutturup son sene tekrar yurda dönen arkadaşlarım vardı. 4 yıllık mühendisliği 6.yılına uzattığını biliyorum. 6. yılda bitirip bitirmediğini de daha sonra görüşmediğim için bilmiyorum.
  • Aklın varsa ve paran varsa tek eve çık. İlk sene yurttaydım. İkinci sene üç kişi eve çıktık. Şimdi de tek çıktım. Kafam inanılmaz rahat.
  • Bilmediğin bir şehire gidiyorsan ilk sene yurtta kal akrabanların olsa bile
    En azından bir zamana kadar bütün aktivitelerini yurttakilerle yaparsın
  • Üniversitemin ilk 2 yılında tek başına evde kaldım, son 4 yılı kyk yurduna geçtim. (normalde tam tersi olur)

Dezavantajlar;
    - Çevre yapamazsın, yapacağın çevre tamamen okul arkadaşlarından oluşur, düzgün çevren gelişmez.
    - Sosyalleşme imkanın çok kısıtlanır, eve hergün arkadaşını çağıramazsın, evde sürekli ortam oluşmaz.
    - Yalnızlık bir yerden sonra delirtir, nası delirtiyor deme, delirtir işte, insan yalnız kalamaz, birşeylere sarar kafa, kafayı yersin.

Avantajlar;
    - Tek yaşamak inanılmaz rahattır, özellikle 18-19 yaşlarında çok rahattır, ne günlerdi be hatırladımda.....

Bana kalırsa, Üniversitenin ilk yıllarında yurtta, son yıllarında evde tek kalınmalı.

Çünkü yarın bir gün o sevmediğin en arkadaşın, belki de ilerde evleneceğin kadınla tanıştıracak seni, bilemezsin.
    Çevre, bağlantı, komünikasyon her zaman için yurttaki oda arkadaşlarınla ve ev arkadaşlarınla gelişir. Çevre bunlarla yapılır.
    Sınıf arkadaşlarıyla çevre olmaz.

• Eve cik

• quote:

Orijinalden alıntı: Halleluja

Üniversitemin ilk 2 yılında tek başına evde kaldım, son 4 yılı kyk yurduna geçtim. (normalde tam tersi olur)

Dezavantajlar;
    - Çevre yapamazsın, yapacağın çevre tamamen okul arkadaşlarından oluşur, düzgün çevren gelişmez.
    - Sosyalleşme imkanın çok kısıtlanır, eve hergün arkadaşını çağıramazsın, evde sürekli ortam oluşmaz.
    - Yalnızlık bir yerden sonra delirtir, nası delirtiyor deme, delirtir işte, insan yalnız kalamaz, birşeylere sarar kafa, kafayı yersin.

Avantajlar;
    - Tek yaşamak inanılmaz rahattır, özellikle 18-19 yaşlarında çok rahattır, ne günlerdi be hatırladımda.....

Bana kalırsa, Üniversitenin ilk yıllarında yurtta, son yıllarında evde tek kalınmalı.

Çünkü yarın bir gün o sevmediğin en arkadaşın, belki de ilerde evleneceğin kadınla tanıştıracak seni, bilemezsin.
    Çevre, bağlantı, komünikasyon her zaman için yurttaki oda arkadaşlarınla ve ev arkadaşlarınla gelişir. Çevre bunlarla yapılır.

Yurtlarda aynı sınıftaki insanlar oluyor?

Birinci sınıftaki biriyle son sınıftaki biri aynı odada denk gelebiliyor mu?
    Sınıflara göre mi ayrılıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: Persom

quote:

Orijinalden alıntı: Halleluja

Üniversitemin ilk 2 yılında tek başına evde kaldım, son 4 yılı kyk yurduna geçtim. (normalde tam tersi olur)

Dezavantajlar;

Avantajlar;

Yurtlarda aynı sınıftaki insanlar oluyor?

Birinci sınıftaki biriyle son sınıftaki biri aynı odada denk gelebiliyor mu?
    Sınıflara göre mi ayrılıyor

Diyelimki üniversiteyi kazandınız ve kyk'yı da kazandınız.

Genelde tüm birinci sınıf aynı bölümleri aynı odaya koyarlar, 4 kişilik odada 4 iibfli gibi, hepsi birinci sınıf olmasa da hepsi işletmecidir.
    Örneğin....
    Evet, birinci sınıf biriyle son sınıf biri aynı odada denk gelebilir...

• Evin rahatlığını hiçbir yerde bulamazsınız, 2 yıl tek başına evde kaldım. Hayatımın sonuna kadar o günleri unutamam. Tek kalmanın inanılmaz rahatlığı.

Ama İnsanoğlu, rahatı çok seven bir varlık değil.
    Ve bir süre sonra o rahatlık batıyor.

Bir yerden sonra birileriyle tartışmak, birileriyle yüzgöz olmak, atışmak, kapışmak atıp tutmak istiyorsunuz.
    Canlılık istiyorsunuz.
    Ve eve yada yurda çıkıyorsunuz.

Yurda çıkın, yurt çok zevklidir. En kötü adamlara denk gelseniz bile yine tek kalmaktan iyi çevre yaparsınız.
  • Ben iki sene Kyk da kaldım sonra eve çıktım aklın varsa eve çık bosver yurdu. Hele Kyk iğrenç

Yemek çoğu yerde kötü ben Kykdan yemek yemiyordum

Kafa dengi Ada'm bulman çok zor

Üni hayatı evde yaşanır

1+1 eve çık 2 kişi

İstediğin kişi gelir istediğin yemeği yaparsın istediğin saatte mesela 3 de açıktın cikar çorba falan içersin kafa rahat

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.