Şimdi Ara

i7 950 vs Xeon W3690 değişimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.095
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • i7 950 3,4 ghz ile render işleri için kullanıyorum yaklasık 8 senedir. Zalmanın hayvan gibi büyük bir hava soğutucusu ile sıkıntısız kullandım. Frekansı ve çekirdek sayısını arttırmak için Xeon W3690 ile değiştirmeyi düşünüyorum, malum cpu i7 990 muadili sayılır. Kasada gtx 1070 ve 26gb ram var, sistemi aynen kullanmak istiyorum malum para kıymetli,i7 990x için ebelerinin hörekesini istiyorlar.

Anakart gigabyte x58-usb3

sorum şu:
    1-Xeon W3690 çarpan kilidi açık mı? O.C. yapabilirmiyim. Hedefim 3,7-4 aralğı stabil çalışması.
    2- Direk cpu değiştirince kullanabilecek miyim, bios güncelleme gerekecek mi ki hiç yapmadım şu ana kadar.
    3-bios güncelleme olacaksa cpu değişiminden öncemi yapmalı sonra mı?
    4-windows kurulumu tekrar yapmalı mıyım?
    5-Yapacağım iş sizce mantıklı mı? Değilse neden?

• 1 - Kapalı fakat OC yapabilirsin, eskiden hiçbir işlemcinin çarpan kilidi açık değildi, FSB ile OC yapardık; sonuçta 100 x 40'da 4000mhz'dir, 200 x 20'de 4000mhz'dir. 3,7'de stabil çalışır hatta en az 4ghz'de kullanmalısın millet 4.6ghz'de kullanıyor.
    2 - BIOS güncellemesi şart.
    3 - CPU değiştirdikten sonra güncelleme yapamazsın çünkü ekrana görüntü gelmez.
    4 - Hayır.
    5 - Mantıklı fakat kaça alacğına bağlı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 13 Ekim 2018; 19:54:21 >
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Teşekkurler.

Aliexpress kargo dahil 67 usd, yaklaşık 400 tl. 990x için turkiyede 1000 tl ustu isteniyor. Bir ihtimal 11.11 dalgasında indirim olabilir ama o zaman kur oynayabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Neden x5660 degilde w3690 sorabilir miyim? 5660 in kilit acik limit sensin, @4,0 ghz rahat, @4,4ghz de youtube da videolar kayniyor. Render performansi 6/12 olmasi sebebiyle sasirtici olur diyebilirim. corona benchmark tan result kisminia 5660 yazin. Benim 3930k @4 te 3:40 dk, 5660 a da sen bak :) Bu serilerde ayni hizda ki performanslari ayni oluyor model numarasi fark etmeksizin, cekirdekler ayni oldugu takdirde

• Mukarnas kullanıcısına yanıt
    Merhabalar. Anakart sayfasına bakınca uygun olan en yuksek xeon modeli bu görünüyor. Sizin onerdiginiz 5660 çok daha ucuz ama temel frekansı daha düşük olduğundan daha ciddi bir o.c yapmam gerekiyor. Maliyet için belki 5680 olabilir ama yaomisken değsin düşüncesindeyim o yüzden 3690 olsun diyorum. %10-15 aralığında bir o.c yapmak niyetindeyim ki uzun sure kullanabimeyim.i7 950 3.4mhz o.c li hali ile lumion benchmarkta sonuç eh işte, 980x hafif o.c ile 3.8 mhz bandında ise gayet iyi. 990x muadili ile daha iyi olacaktır tahmin ediyorum. Corona performansida çok önemli tabiki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wickersan -- 13 Ekim 2018; 21:47:14 >
  • 5690-5680-3690-5660 corona bench sıralaması, 56xx serisi gerçekten çok iyimiş.

• wickersan kullanıcısına yanıt
    lumionda islemci nin onemi bana sorarsan 3. sirada oncelikle ekrankarti sonra ram sonra islemci ama neyse :) islemci oc konusuna gelecek olursak ben fsb/blck overclock a karsiyim. en sagliklisi carpan ve voltaj ikilisi. Tabi diger oc settinglere de bakmak gerekiyor. Sogutucu saglam olsun yeter. 3690 yerine 5660 almak her halukarda daha mantikli ve daha performansli olacak. sadece oc ayarlarini biraz arastirin, sizin anakartiniza uygun olanlari.. 3690 ile @4 ghz uzeri mumkun mu? youtube u da biraz kullanin fikir vermesi acisindan.

• quote:

Orijinalden alıntı: wickersan

5690-5680-3690-5660 corona bench sıralaması, 56xx serisi gerçekten çok iyimiş.
    Bende X5660 kullanıyorum. Öneririm.
  • 3690 ve 5660 işlemcilere windows 10 kurulabiliyor mu? İleriye donuk olacakmış onu merak ettim. 11-11 de vereceğim sipariş

• quote:

Orijinalden alıntı: wickersan

3690 ve 5660 işlemcilere windows 10 kurulabiliyor mu? İleriye donuk olacakmış onu merak ettim. 11-11 de vereceğim sipariş
    X5670 işlemciyi 4.4ghz'de windows 10 ile sorunsuz şekilde kullanıyordum tavsiye ederim x56** serisini

• X5650 4.25ghz kullaniodum aida 64 testinde 6800k yi gectigim testler oldu :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1070 e oldukça darboğaz olacaktır her halükarda. Çoklu çekirdekte tamam iyiler ama ipc olarak seneler öncesinde kaldığı için çoklu çekirden performansı da kurtarmaz oyunlarda.

Ama uygulamalarda sıkıntı yaratmaz bayağı da verimli olur hatta.
  • Mukarnas kullanıcısına yanıt
    fsb le yapılan o.c sistemde gözle görülür akıcı sistem deneyimi sağlar.

fsb li o.c en büyük dez avantajı arıza yapma ihtimali en yüksek parça olan anakarta yükleniyor olmasıdır..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.