Şimdi Ara

HOPARLÖR NE KADAR ELEKTRİK YAKIYOR

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
3.626
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet arkadaşlar ben merak ediyorum mesela bende MEGAWORKS var 1 saatte ne kadar elektrik yakıyor.500 watt bu elektrik harcaması olan watt mı?
    Bir de P.M.P.O olan wattlar var.Nedir arkadaşlar bilen var mı.?

• olurmu dostum naptın
    quote:

Orjinalden alıntı: atorbaci

Evet arkadaşlar ben merak ediyorum mesela bende MEGAWORKS var 1 saatte ne kadar elektrik yakıyor.500 watt bu elektrik harcaması olan watt mı?

• sinan bilgin var galiba ne yakıyor söyle ozaman alaycılığın alemi yok.biliyorsan doğrusunu yaz.
  • Hoparlor tek basına elektrik yakmaz, o hoparloru besleyen amplinin besleme katının harcadıgı guctur elektrik tuketimi. Hangi cihaz olursa olsun arkasında besleme voltajı volt , harcadıgı guc watt ve akımda amper cinsinden yazılır. Buda o cihazın tuketim konusunda bilgi verir.
    Ses gucu seklinde yazılan watt lar ticari oldugundan onları kaile almayın. Bahsigecen 500 watt ses gucu ureten bir cihazın besleme trafo gucu 750 watt civarı olmalıdır. 750 watt trafoda ciddi bir trafodur. 100 wattlık trafodan 150 watt ses cıkmaz. Cıkıs gucune degil cihazın besleme gucune bakın.
  • quote:

sinan bilgin var galiba ne yakıyor söyle ozaman alaycılığın alemi yok.biliyorsan doğrusunu yaz.

hay hay buyur:

Desibel - Watt İlişkisi Hazırlayan : Ateş Koçak

Sagir odaların önemi hakkinda dostlarimizi bilgilendirmek amaciyla bildiklerimin önemli kismini ögrendigim Hi-end deki duayenlerden degerli dostum sn.Alan Hosman'in daha önce yayinlanmis bir yazisini yeniden yaziyorum.
    Sesin siddetine bell ve birimlerinede deci,santi,mili denir.
    Decibell Bizim kullandigimiz siddet birimidir.Bir hoparlörün tamami ile yansimasiz bir odada ( sağır oda ) önüne konulan bir mikrafona 1 metre uzaktan bagirtilarak ses siddeti ölçülür ve sonuç o hoparlörün toplam ses siddetidir.
    Mesela 1 m de 90 db.Ama bu 1 wattlik bir enerji harcanarak elde edilen siddettir.Yani 1 metre,1 watt ta 90 db gibi.1 watt lik enerji ise 2.8 voltluk bir gerilimin hoparlöre ulasmasi demektir.Yani amplifikatörden gelen 2.8 volt luk bir gerilim 1 watt lik bir enerji ile hoparlörünüzü hareket ettirir ve hoparlörünüz 90db bir siddette bagirir.
    O zaman bu üç kavram arasinda bir baglanti vardir.
    Yansimasiz odalarin farklari ise bu ses siddetlerinin fark etmesini saglar.Mesela 500 metreküplük bir odada 90 db siddetle bagiran bir hoparlör 2000 metreküplük bir odada 88 db bagirir.
    Her metreküp hacmin ikiye katlanmasi yaklasık 1 db fark yaratir.

Mesela 500 metreküpte 90 db ise 1000 metreküpte 89 db e 2000 metreküpte 88 db e düser.Bu titrestirilen hava hacminin fazla olmasi nedeni ile olusur.Yani daha büyük hacimli bir oda daha sagirdir.
    Db ile Watt arasindaki iliski ise yukaridaki satirlarda anlatilmistir.Bir amplifikatör bir volt ve akim üretip bunu çikista watt enerjiye çevirir ve bu watt hoparlörü hareket ettirir.

O halde ( 0 w - 0 db,2w - 3 db, 4w - 6 db,8w - 9 db,16w - 12 db,32w - 15 db,64w - 18 db,128w - 21 db,256w - 24 db,512w - 27 db,1024w - 30 db ) Görüldügü gibi her iki kat artan watt enerji karsiliginda db siddet sadece 3 sayisi ile artmaktadir.
    Yukaridaki örnekten 2x120 watt lik bir amplifikatör hoparlörünüzde 20.5 db lik bir siddet artisi saglar.Hoparlörünüzün 1m/1w = 90 db oldugunu averaj olarak kabul edersek bu amplifikatörün maksimum gücünü harcayarak hoparlörünüzde olusturacagi siddet 110.5 db olacaktir.Buna karsilik eger hoparlörünüzün 1m/1w = 87 db olmasi halinde 87+20.5 = 107.5 db siddet saglayacaktir,ama bu siddet sadece bir titresim için geçerlidir. Mesela 1 khz veya 50 hertz gibi oysa müzik isareti en az 20.000 muhtelif siddette isaret yada titresimden olusmaktadir.Tüm bunlarin ayni anda beslenmesi ise amplifikatörünüzün ürettigi watt enerjiye hepsinin sigmasi demektir.Yani bir baska deyisle 120 watt kanal basina enerji üreten bir amplifikatör, 20.000 muhtelif siddetteki sinyali büyütüp hoparlörlere aktaracaktir.

Hoparlörünüzün bagirma siddeti nekadar yüksekse bu enerjinin çok daha az bozularak kullanilmasini saglar.Hacimsel olarak 2000 metreküp hacimdeki 1m/1 watt'ta = 90 db bagiran bir hoparlör sizin yasam odanizda ( sagir olmayan oda ) 91 - 92 hatta odanizin hacmi 100 metreküplerde ise 95 db bagirabilecektir.

Bu ise amplifikatörünüzün daha az watt enerji saglayarak bu hoparlörü bagirtmasi anlamina gelir. Az watt enerji ise daha az distorsiyon demektir.Az distorsiyon ise daha büyük ses sadakati demektir.( hi-fi ve hi-end in amaci )

Bu bilgiler dahilinde db siddet üretmek için watt enerji üretmek gerektiginden amplifikatörlerin ürettigi siddete db watt denir.Bu watt enrjiyi üreten güç amplifikatörüdür.Yada entegre amplifikatörünüzün güç katidir. Saygilarimla Bora Arpinar

ALINTI: http://www.gitarturk.com/kutuphane/desibel_watt.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *RoyalBlue* -- 12 Mart 2007; 15:32:18 >

• Ne kadar elektrik harcadığı için el kitabına bak (manuel) orda biyerlerde yazar.
    aşağıdaki gibi Volt yazan yerin hemen yerinde yazar. Ürünün adaptörü ayrı ise onda da ayrıca yazar. Tabi buradaki değer maximum olandır.
    Sesi az açarsanız bu birmiktar azalır.

Power requirements 220 V AC, 60 Hz
    Power consumption 235 W
  • teşekürler arkadaşlar bakayım fırsatım olunca
  • hoparlör rms sinin biraz üüstünde harcar..
    5+1 sistemler en fazla 100 w harcar..
    100 w 5 amperden fazla..
    2.0 lar 4 w fln harcıyor..
  • aslında işin aslı bir hoparlör sisteminin amfi çıkış katı kaç watt rms ses veriosa o kadar elektrik çeker ve o kadar kapasiteye sahip bir trafo veya swicth mode bulunur ama günümüzde çoğu firma satış politikasına girdiği için 500 w rms deniyor hoparlörün gücüne halbuki power katındaki trafo 100-200 watt arası anca oluyor işin kısacası bir hoparlör kaç watt elektrik çekiyorsa gerçek rms ide o güçtedir
  • quote:

Orjinalden alıntı: beyblade73

hoparlör rms sinin biraz üüstünde harcar..
    100 w 5 amperden fazla..
    2.0 lar 4 w fln harcıyor..

hocam ben anlamadım tam olarak rms nin biraz üstünde harcıyorsa mega veya z5500 ün 500rms den fazla demek.
    5+1 sistemler en fazla nasıl 100w harcıyor.

bu arada baktım benim meganın üzerine 220 volt 50-60 HZ ve 99SNR diye bir şey yazıyor.başkada bir bilgi yok ne manuellerde ne de internette bulamadım.
  • başka bilgi yoksa bu creativenin sana (müşterisine) olan saygısını gösterir.
    Ancak bir ac ampermetren (multimetre) varsa yaklaşık çektiği wat i bulabilirsin.
    quote:

beyblade73:
    100 w 5 amperden fazla..

burayı anlamak pek mümkün görülmüyor. 100 W olan bir sistem yaklaşık 0,4 ila 0,5 amper arası akım çeker.
  • 5+1 derken sizinkinleri kapsamadım..onlar çok büyük harcarlar..
  • hop.ların rms değerinden fazla çeker.istersen ac ampermetre(hall sensörlü multimtre değil)ile ölçebilirsin.senin set 500w ise max. 700-750w arasında güç çeker
  • quote:

Orjinalden alıntı: sinanbest

olurmu dostum naptın
    quote:

Evet arkadaşlar ben merak ediyorum mesela bende MEGAWORKS var 1 saatte ne kadar elektrik yakıyor.500 watt bu elektrik harcaması olan watt mı?

şimdi sinanbeste soruyorum sence Z5500 veya megaworks ne kadar yakıyor.ufacık elektrikle bu makinalar çalışabilir mi zannediyorsun.megaworksten biliyorum pc kablosu gibi elektrik fişi var.az yeseydi ufacık yapabilirlerdi.ayrıca senin yaptığın hesaba göre 30db 1024watt diyor.mega 99db Z5500 110 küsür bildiğim kadarıyla uçuk bir rakam çıkıyor.bence evi titreten bir aygıt ufak elektirik yakamaz.

• onlar çok fazla yakmaz..kablonun kalınlığı güvenlik için.
    fırın mı çalıştırıyonuz
    500 w a?
  • trafon un gücü ne ise onu harcar bu kadar basit siz sanıyomusunuz ki o 500w rms dediğiniz(dediğimiz dedikleri...) z5500 ün içinde 500w trafo var an fazla olacağı 200 bilemedin 300w lık bi trafo bu da son ses açmadığın sürece çok bi güç harcamayacağı anlamına gelir daha tekniki açıklamalar yapılabilir...
  • Alın size bazı aygıtların çektiği akımlar (220 V AC ev cihazları)

bilgisayar: boş: 135- -yükte 215 mA (3d oyun)
    lcd monitor 19" : 65 mA
    15 inç tft Tv : 160 ma
    tüp monitor 14" : 110 mA
    70 ekran tüp tv : 145 mA
    masa lambası : 116 ma (akkor)
    simit floresan : 88 ma,

değerler tarafımdan ölçülmüştür. 220 ile çarparsanız yaklaşık watt ini hesaplamış olursunuz.

edit tabi 220 ile mA olarak değil ampere çevirdikten sonra çarpmalısınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keleminabi -- 14 Mart 2007; 21:01:33 >
  • Ufak ve önemli bir düzeltme yapmak istedim.

Arkadaşımızın aşağıda yaptığı açıklamalar hem yanlış hem de eksiktir.

Teknik açıklamaları daha sonra yapıp konuyu açacağım. Ancak şu an işteyim ve müsait değilim. Tekrar görüşmek üzere.

Ama ilgilenen arkadaşlar için çok basit ve alakasız bir örnekle şimdilik şöyle açıklayayım.

1600 Motor var 80 Bg.
    1600 Motor var 110 Bg.
    1600 Motor var 115 Bg.
    1600 Motor var 160 Bg.

Ancak konuyla birebir alakalı gerçek teknik açıklamaları da teknik bir şekilde yazacağım.

Saygılar..

quote:

Orjinalden alıntı: firtikk

trafon un gücü ne ise onu harcar bu kadar basit siz sanıyomusunuz ki o 500w rms dediğiniz(dediğimiz dedikleri...) z5500 ün içinde 500w trafo var an fazla olacağı 200 bilemedin 300w lık bi trafo bu da son ses açmadığın sürece çok bi güç harcamayacağı anlamına gelir daha tekniki açıklamalar yapılabilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest -- 15 Mart 2007; 11:44:46 >

• yahu konuyu makinalar ne kadar watt harcara çevirdiniz.bütün makinaları sıralamışınız.
  • peki bi saatte ne kadar elektrik parasına mal oluyor mesela z5500
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.