Şimdi Ara

HM65 anakarta i7 3630qm takılır mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
2.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Nette gezerken bu anakartı gördümhttps://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/turbox-intel-hm65-2-3-nesil-mobil-islemci-destekli-anakart-333264567 mevcut dizüstümdeki i7 3630qm i bu anakarta takabilir miyim? Ram slotları ddr3 ram slotu mu yoksa dizüstü için ddr3 ram slotu mu? Ayrıca bu anakarta soğutucu takabilir miyim(işlemcinin üzerine gelecek olandan bahsediyorum). Bir de anakartı genel olarak değerlendirebilirseniz sevinirim.
    https://ark.intel.com/products/52808/Mobile-Intel-HM65-Express-Chipset

https://ark.intel.com/products/71459/Intel-Core-i7-3630QM-Processor-6M-Cache-up-to-3_40-GHz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brandomercury2 -- 10 Mart 2018; 22:29:52 >

• Dizüstündeki işlemciyi sökme yada değiştirme gibi bir durum yok malesef
  • quote:

Orijinalden alıntı: karayel90

Dizüstündeki işlemciyi sökme yada değiştirme gibi bir durum yok malesef

ben de öyle zannediyordum ama farkettim ki hm65 chipsete takılabilen işlemciler arasında benim işlemcim var.(aslında bütün 2. ve 3. nesil i serisi)
    http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20G2%20(rPGA988B).html

şu an tek sıkıntı ramlar, bende sodimm ramlar var ve anakart dimm imiş, ikinci elden ucuza ram bulmam lazım. ilanda pci express x1 diyor normal hızından daha mı yavaş çalışacak taktığım ekran kartı?

---
    ayrıca dizüstündeki işlemci bga olmadıkça sökülebilir, aslında bga da sökülebilir ama biraz pahalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brandomercury2 -- 11 Mart 2018; 9:18:6 >

• hm65 serisi chipsetlere takılabilen en yüksek işlemci 2860qm olabiliyor o da 3630qm ile kafa kafaya çogu konuda
  • quote:

Orijinalden alıntı: adsiziz

hm65 serisi chipsetlere takılabilen en yüksek işlemci 2860qm olabiliyor o da 3630qm ile kafa kafaya çogu konuda

çok teşekkür ederim bana hm75, hm76, hm77 ya da qm77 chipsetli anakart lazım yaptığım araştırmaya göre ve hm65 in desteklediği işlemciler arasında benim işlemcim yokmuş, soket her ne kadar aynı olsa da(sanırım intelin şu an 1151v2 de yaptığı gibi)

http://www.youcpu.com/en/chipset/Mobile-Intel-QM67-Express-Chipset-Intel-BD82QM67-PCH

http://www.youcpu.com/en/cpu/Intel-Core-i7-3630QM-6M-Cache-up-to-3.40-GHz

• karayel90 kullanıcısına yanıt
    Ben laptopdaki işlemcimi söktüm. Tabi başkasına takmadım çünkü uyumsuz
    Şansım olsa denerim.
  • quote:

söken sökuyor.
  • Konuyu hortlamak gibi olması ama bahsettiğiniz anakarta i7 3630qm bizzat taktım. Sorunsuz çalıştı. Farcry 4, forza motorsport 6, gears of war da high ayaralarda full hd 60 fps alıyorum stabil olarak(8gb ram, 1050 ti 4gb) . Yalnız işlemci sıcaklığı 85-90 derece arasında tam yükte. İleride handikap olur mu bilmiyorum. Gerçi 105 devreye kadar dayanma gücü var işlemcinin.

Şimdilik herşey yolunda. Soğutucu araştırıyorum. Birde soğutucu takabilrsem muazzam olacak.
  • Mandallı soğutucularda tam uyum sağladı. Sıcaklığıda 70 derecelere düşürdüm. Full hd yüksek ayarlarda 60 fps oyun makinesi yapmayı başardım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: okanikus

Mandallı soğutucularda tam uyum sağladı. Sıcaklığıda 70 derecelere düşürdüm. Full hd yüksek ayarlarda 60 fps oyun makinesi yapmayı başardım.
    Oysaki destek listesinde gözükmüyor, keşke bu bilgiyi o zaman edinebilseydim, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  • quote:

Konuyu hortlamak gibi olması ama bahsettiğiniz anakarta i7 3630qm bizzat taktım. Sorunsuz çalıştı. Farcry 4, forza motorsport 6, gears of war da high ayaralarda full hd 60 fps alıyorum stabil olarak(8gb ram, 1050 ti 4gb) . Yalnız işlemci sıcaklığı 85-90 derece arasında tam yükte. İleride handikap olur mu bilmiyorum. Gerçi 105 devreye kadar dayanma gücü var işlemcinin.

Şimdilik herşey yolunda. Soğutucu araştırıyorum. Birde soğutucu takabilrsem muazzam olacak.
    hocam pci express slotu 16x mi? bende de 1050ti var ve i5 3210m mobil islemci var. 4 gb hynyx 1066 mhz ddr3 masaustu ram var almayi dusunuyorum ram uyar mi sizce ve pci exp 16 x mi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zehir tukuren kobra -- 15 Nisan 2019; 18:25:46 >
  • quote:

elimde iki tane işlemcili dizüstü anakart var birisi i3 2328m diğeri i5 3210m ikisi de anakarttan kolaylıkla sökülebiliyor lehimli değil soketin üzerinde 1 adet vida mevcut vidayı sola çevirince işlemci serbest kalıyor sağa çevirince sokete oturuyor gayet kolay

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zehir tukuren kobra -- 15 Nisan 2019; 20:19:58 >
  • 2. Nesil ile 3. Nesil işlemciler socket g2 hm65 hm76 hm77 anakartlarına uyum sağlıyor diyebiliriz o zaman.. Bende arayıştayım anakart hm 65 olacak ancak işlemciye karar veremedim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: RElS

2. Nesil ile 3. Nesil işlemciler socket g2 hm65 hm76 hm77 anakartlarına uyum sağlıyor diyebiliriz o zaman.. Bende arayıştayım anakart hm 65 olacak ancak işlemciye karar veremedim..
    ben vazgecip lga 1150 aldım
  • okanikus kullanıcısına yanıt
    Okan hocam merhaba. şimdi bende de hm65 chip setli hp pavilion var. intel sitesinden chip setin desteklediği cpu lara bakıyorum 3630qm yok.
    https://ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark/products/52808/mobile-intel-hm65-express-chipset.html

ama ölçüler ebatlar nm si vs uyunca ben de takmayı düşündüm. bios sürümün nedir? bu işlemci serviste bga mainasıyla sökülecek ve takılacak değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selcuxxxx -- 17 Mayıs 2020; 18:6:48 >
  • Okan Hocam bi bakar mısın? hm65 chip setli laptopum var. üzerinde de i5 2450m işlemci mevcut. yine forumda bir arkadaş da aynı şeyi denemiş başarılı olamamış.

ben biosun bu konuda belirleyici olduğunu düşünüyorum.

siz bu işi nasıl çözdünüz?
  • selcuxxxx S kullanıcısına yanıt
    Dostum bendeki anakart i7 3. nesil mobil işlemci destekliyordu. Senin anakartın desteklemiyor olabilir o yüzden yanıltmak istemem seni. Ancak denemeye değer dersen sen bilirsin eğer çalışmazsa tekrar satarsın işlemciyi.
  • quote:

Dostum bendeki anakart i7 3. nesil mobil işlemci destekliyordu. Senin anakartın desteklemiyor olabilir o yüzden yanıltmak istemem seni. Ancak denemeye değer dersen sen bilirsin eğer çalışmazsa tekrar satarsın işlemciyi.
    sizdeki anakartın tam marka modelini paylaşırmısınız?
  • ilkerxxx kullanıcısına yanıt
    Esonic h61 mobil anakart bir yakınım için almıştık. Bu anakart mobil işlemcileri kullanmak için fiyatı da uygun. Ben i5 ile aldım fakat 1050 ti yı beslemedi tam. Bunun üstüne i7 3630qm aldım bu sefer de stok soğutucu yüzünden işlemci 90 derecelere çıktı.Sonra birde kule tipi soğutucu aldım ve ürünü normal şartlara getirdik.Makine de bir sıkıntı yok hala kullanıyor..
  • hocam benim bilgisayar da hm65 chipset ve incel 6 series C200 chipset yazıyor. aygın yöneticisinden bakyığımda

driver sürücüleri 2010 yılına ait. bu sürücü zaten çalıştırmayacak o kesin. otomatik güncelle dediğimde ise 2016 yılı bir güncelleme yükleniyor. ama tabi bu güncellemede CPU listesine ulaşamadığım için en iyi işlemciyi tespit edemiyorum.

sizin bilgisayarda bu chipsetin sürücüsünün yılı, adı nedir müsait olduğunda bir paylaşır mısınız?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.